پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی:

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود فرهنگي

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف بنیاد سلامت رضوی کمک به بیماران و ساخت مجموعه های متعدد دارالشفا در استان‌ها و شهر مشهد است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان دکتر محمود ابراهیمی امروز در نشست خبری اعلان برنامه‌های بنیاد سلامت رضوی ویژه دهه آخر صفر و اربعین حسینی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد سلامت از سال گذشته در تیر و یا مرداد ماه کار خود را آغاز کرد و برای تنظیم اساسنامه بنیاد رضوی حدود 70 نفر از نخبگان علمی از دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تهران دعوت شدند. در دی ماه اساسنامه تهیه شد که در آن هدف نهایی برای بنیاد سلامت رضوی تعیین شد. 
وی افزود: دارالشفا حدود 500 سال فعالیت دارد که اساسنامه آن دارای تغییراتی شده است و هدف نهایی آن خدمت به زائران و مستضعفین بوده است. دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی سه مجموعه ای است که هیات مدیره مجزایی داشته و تصمیمات و سیاستگذاری‌ها در این سه مجموعه تحقق می یابد. بنیاد سلامت رضوی برای اینکه فعالیت‌های این سه مجموعه را انجام ‌دهد، یک هم افزایی را ایجاد کرده که در نتیجه آن بنیاد سلامت رضوی تاسیس شد. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی تصریح کرد: یکی از فعالیت هایی که در بنیاد سلامت انجام می‌شود، خدمت به محرومان و مستضعفان است؛ در دارالشفای امام رضا(ع) حدود 420 نفر فعالیت دارند که کارت‌های شفاجویی دریافت کرده اند. نیازهای عمده این افراد خدماتی مانند شیمی درمانی، جراحی و... است؛ در واقع مراکز درمانی که با ما همکاری دارند، این افراد را شناسایی می‌کنند و هزینه درمان آن ها هم توسط دارالشفا، موقوفات، نذورات و خیرین پرداخت می‌شود. این غیر از افرادی است که برای درمان مراجعه می‌کنند. افراد شفاجو هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند؛ همچنین افرادی که درخواست کنند، به آن‌ها تخفیف روزانه 10 الی 30 درصد تعلق می‌گیرد.
وی عنوان کرد: توانایی آستان قدس رضوی محدود است و نمی‌توان تمام محرومان را تحت پوشش قرار داد؛ به همین جهت است که خدمات رسانی بیشتر به محرومان مشارکت خیرین را می‌طلبد. شناسایی افراد شفاجو با خادمین محلی است. شفاجویان کسانی هستند که سرپرست خانواده ندارند و یا مشکل و بیماری خاصی دارند. همچنین این افراد هزینه‌ای برای تامین زندگی خود ندارند چه برسد که بخواهند هزینه درمان خود را پرداخت کنند. 
ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجمع خیرین بنیاد سلامت رضوی راه اندازی دارالشفاهایی در استان‌ها و مشهد را پیش‌بینی کرده است و تاکنون در مشهد 12 قطعه زمین در حاشیه شهر که کاربری بهداشتی درمانی داشتند، توسط آستان قدس شناسایی شده است و با دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم جلساتی تشکیل شده تا این زمین ها در اختیار دانشگاه قرار گیرد. برای ساخت این مراکز جامعه خیرین می‌توانند مشارکت کنند. 
وی ادامه داد: حتی این مشارکت می‌تواند به صورت فردی یا صنفی مانند پزشکی، مهندسی و... انجام شود. در مدیریت بعدی مراکز خدمات سلامت در اختیار خود خیران است و تنها آستان قدس و بنیاد سلامت رضوی یک نماینده را معرفی می کنند تا در جلسه هیات مدیره حضور داشته و نظارت هم صورت گیرد.
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف از ایجاد دارالشفا در حاشیه شهر به عنوان مرکز جامع خدمات سلامت این است که در سطح یک و دو خدمات به حاشیه شهر منتقل شود. در این مراکز هم خدمات پیشگیری و هم خدمات تخصصی انجام می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی زائرسراهای جدید خاطرنشان کرد: یکی از این مراکز دارالشفا در زائرسرای چمن، در میدان میرزا کوچک خان و دیگری در زائرسرای شهر طرق قرار دارد. ساختمان این مجموعه ها در اختیار آستان قدس قرار داشته و به زودی با تغییر کاربری این دو مرکز افتتاح می‌شود. این دو زائرسرا برای افراد کم هزینه راه اندازی خواهد شد و افراد شافجو می توانند در آن اسکان پیدا کنند. در حال حاضر زائر شهر طرق احداث شده و خدمات آن برای زائران به صورت رایگان انجام می‌شود.
ابراهیمی تصریح کرد: خدمات دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت پوشش داده می‌شود. به جهت اینکه این خادم یاران داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی در دارالشفای مزبور پرداخت نمی‌شود. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: علاوه بر همه این ها طی 3 ماه گذشته یک مجموعه اورژانس مرکزی در صحن هدایت افتتاح شده که خدمات اورژانسی تخصصی ارائه می‌دهد؛ در واقع این مرکز، یک مرکز فوریت کامل است که امکانات بستری در آن با ظرفیت 6 تخت راه‌اندازی شده است. این مرکز روزانه حدود 40 الی 50 نفر مراجعه کننده دارد. باید در نظر داشت زائران حرم مطهر از بیمه زائر هم برخوردار هستند که در صورت همراه داشتن به صورت رایگان درمان می‌شوند.
وی اظهار کرد: هر چه در این راستا انجام می‌شود، حاصل همکاری و تلاش علاقه‌مندان امام رضا(ع) است که با آستان قدس رضوی همکاری دارند. همچنین دارالشفایی نیز در زائرسرای زاهدان در دست احداث است که خدماتی را برای حدود 4000 زائر پاکستانی ارائه خواهد داد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر «عصر جدید» احسان علیخانی منتشر شد + فیلم

برگزاری جشنواره های قرآنی کار بدیع و ابتکاری است

عصر امروز؛ "بازگشت به خانه" در مجموعه تئاتر شهر"چهارسو" تهران به روی صحنه می رود

"دایک" از خراسان شمالی در تماشاخانه سرو تهران به روی صحنه رفت

عناوین روزنامه های 27 بهمن در خراسان رضوی

مراسم ترحیم همسر دکتر شریعتی در داورزن برگزار شد

مجوز رشته های جدید برای دانشگاه حکیم سبزواری صادر شد

نمایشگاه 40 اثر موزه هنرهای معاصر کشور در مشهد افتتاح شد

آموزش و پرورش نباید در محیط سیاست زدگی قرار گیرد

سهم دانشگاه بیرجند از اعتبارات طرح توازن صفر است

نگاهی به گردشگری پیاده‌روی

مدیر آموزش و پرورش بیرجند معرفی شد

مدیر دفتر طنز حوزه هنری: از تولیدات طنز استانها حمایت می شود

برگزاری نمایشگاه هنرهای دستی در نگارخانه ارغوان

«آی آدمها» خوانش می‌شود

تماشای این تئاتر جذاب را از دست ندهید

برگزیدگان جشنواره علمی رضوی معرفی شدند

دوره تخصصی روانشناسی اسلامی در مشهد برگزار شد

مرحله استانی مسابقات قرآنی مدهامتان در مشهد برگزار شد

وفاداری مردم به آرمانها، حافظ اصلی نظام جمهوری اسلامی است

سریال های تلویزیونی را تا آخر سال از دست ندهید + عکس

دیپلمات عراقی: ایران مراکز علمی و ظرفیت دانشی بسیار مناسبی دارد

یادواره شهدای انقلاب اسلامی در سبزوار برگزار شد

هفت هزار طلایه دار امر به معروف در خراسان رضوی ساماندهی شدند

با نبرد وینترفل، خونین ترین و بزرگترین نبرد فصل پایانی سریال «بازی تاج و تخت» آشنا شوید

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 25 بهمن

جشن چله انقلاب در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

104 وقف جدید در خراسان جنوبی به ثبت رسید

سبزه میدان بجنورد از مهجوریت خارج شود

اقامه نماز به وضع مطلوب نرسیده است

نقد و بررسی سریال « نهنگ آبی » + عکس

از مهران مدیری تا رامبد جوان: جمله های شروع و پایان مجریان تلویزیون

استقبال ١٠هزارنفری از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجرخراسان شمالی

افق های روشن در پیش روی موسیقی خراسان شمالی

ضرورت بهره‌گیری از فکر و هنر پیشکسوتان برای پرورش جوان هنرمند انقلابی

ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی ناشناخته است

کارگاه زنده هنرهای خراسان جنوبی در نمایشگاه تهران دایر است

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر یکی از بهترینها بود

عناوین روزنامه های 24 بهمن خراسان رضوی

برف مدارس روستایی شهرستان بجنورد را به تعطیلی کشاند

یادواره شهدای گمنام در تایباد برگزار شد

بیش از 10 هزار کلاس درس در خراسان رضوی فرسوده است

9 هزار نفر در خراسان رضوی حافظ قرآن شدند

بارش برف مدارس چند شهرستان خراسان رضوی را تعطیل کرد

کودک همسری در دانشگاه فردوسی مشهد نقد و بررسی شد

معرفی جاذبه ها و فرصت های گردشگری خراسان شمالی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی

عناوین روزنامه های 23 بهمن خراسان رضوی

پارادایس در مشهد نقد و بررسی می‌شود

خراسان شمالی رتبه دوم عمومیت ازدواج کشور را دارد

احسان علیخانی، رویا نونهالی و امین حیایی در پشت صحنه «عصر جدید» + فیلم