پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی:

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود فرهنگي

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف بنیاد سلامت رضوی کمک به بیماران و ساخت مجموعه های متعدد دارالشفا در استان‌ها و شهر مشهد است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان دکتر محمود ابراهیمی امروز در نشست خبری اعلان برنامه‌های بنیاد سلامت رضوی ویژه دهه آخر صفر و اربعین حسینی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد سلامت از سال گذشته در تیر و یا مرداد ماه کار خود را آغاز کرد و برای تنظیم اساسنامه بنیاد رضوی حدود 70 نفر از نخبگان علمی از دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تهران دعوت شدند. در دی ماه اساسنامه تهیه شد که در آن هدف نهایی برای بنیاد سلامت رضوی تعیین شد. 
وی افزود: دارالشفا حدود 500 سال فعالیت دارد که اساسنامه آن دارای تغییراتی شده است و هدف نهایی آن خدمت به زائران و مستضعفین بوده است. دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی سه مجموعه ای است که هیات مدیره مجزایی داشته و تصمیمات و سیاستگذاری‌ها در این سه مجموعه تحقق می یابد. بنیاد سلامت رضوی برای اینکه فعالیت‌های این سه مجموعه را انجام ‌دهد، یک هم افزایی را ایجاد کرده که در نتیجه آن بنیاد سلامت رضوی تاسیس شد. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی تصریح کرد: یکی از فعالیت هایی که در بنیاد سلامت انجام می‌شود، خدمت به محرومان و مستضعفان است؛ در دارالشفای امام رضا(ع) حدود 420 نفر فعالیت دارند که کارت‌های شفاجویی دریافت کرده اند. نیازهای عمده این افراد خدماتی مانند شیمی درمانی، جراحی و... است؛ در واقع مراکز درمانی که با ما همکاری دارند، این افراد را شناسایی می‌کنند و هزینه درمان آن ها هم توسط دارالشفا، موقوفات، نذورات و خیرین پرداخت می‌شود. این غیر از افرادی است که برای درمان مراجعه می‌کنند. افراد شفاجو هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند؛ همچنین افرادی که درخواست کنند، به آن‌ها تخفیف روزانه 10 الی 30 درصد تعلق می‌گیرد.
وی عنوان کرد: توانایی آستان قدس رضوی محدود است و نمی‌توان تمام محرومان را تحت پوشش قرار داد؛ به همین جهت است که خدمات رسانی بیشتر به محرومان مشارکت خیرین را می‌طلبد. شناسایی افراد شفاجو با خادمین محلی است. شفاجویان کسانی هستند که سرپرست خانواده ندارند و یا مشکل و بیماری خاصی دارند. همچنین این افراد هزینه‌ای برای تامین زندگی خود ندارند چه برسد که بخواهند هزینه درمان خود را پرداخت کنند. 
ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجمع خیرین بنیاد سلامت رضوی راه اندازی دارالشفاهایی در استان‌ها و مشهد را پیش‌بینی کرده است و تاکنون در مشهد 12 قطعه زمین در حاشیه شهر که کاربری بهداشتی درمانی داشتند، توسط آستان قدس شناسایی شده است و با دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم جلساتی تشکیل شده تا این زمین ها در اختیار دانشگاه قرار گیرد. برای ساخت این مراکز جامعه خیرین می‌توانند مشارکت کنند. 
وی ادامه داد: حتی این مشارکت می‌تواند به صورت فردی یا صنفی مانند پزشکی، مهندسی و... انجام شود. در مدیریت بعدی مراکز خدمات سلامت در اختیار خود خیران است و تنها آستان قدس و بنیاد سلامت رضوی یک نماینده را معرفی می کنند تا در جلسه هیات مدیره حضور داشته و نظارت هم صورت گیرد.
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف از ایجاد دارالشفا در حاشیه شهر به عنوان مرکز جامع خدمات سلامت این است که در سطح یک و دو خدمات به حاشیه شهر منتقل شود. در این مراکز هم خدمات پیشگیری و هم خدمات تخصصی انجام می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی زائرسراهای جدید خاطرنشان کرد: یکی از این مراکز دارالشفا در زائرسرای چمن، در میدان میرزا کوچک خان و دیگری در زائرسرای شهر طرق قرار دارد. ساختمان این مجموعه ها در اختیار آستان قدس قرار داشته و به زودی با تغییر کاربری این دو مرکز افتتاح می‌شود. این دو زائرسرا برای افراد کم هزینه راه اندازی خواهد شد و افراد شافجو می توانند در آن اسکان پیدا کنند. در حال حاضر زائر شهر طرق احداث شده و خدمات آن برای زائران به صورت رایگان انجام می‌شود.
ابراهیمی تصریح کرد: خدمات دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت پوشش داده می‌شود. به جهت اینکه این خادم یاران داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی در دارالشفای مزبور پرداخت نمی‌شود. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: علاوه بر همه این ها طی 3 ماه گذشته یک مجموعه اورژانس مرکزی در صحن هدایت افتتاح شده که خدمات اورژانسی تخصصی ارائه می‌دهد؛ در واقع این مرکز، یک مرکز فوریت کامل است که امکانات بستری در آن با ظرفیت 6 تخت راه‌اندازی شده است. این مرکز روزانه حدود 40 الی 50 نفر مراجعه کننده دارد. باید در نظر داشت زائران حرم مطهر از بیمه زائر هم برخوردار هستند که در صورت همراه داشتن به صورت رایگان درمان می‌شوند.
وی اظهار کرد: هر چه در این راستا انجام می‌شود، حاصل همکاری و تلاش علاقه‌مندان امام رضا(ع) است که با آستان قدس رضوی همکاری دارند. همچنین دارالشفایی نیز در زائرسرای زاهدان در دست احداث است که خدماتی را برای حدود 4000 زائر پاکستانی ارائه خواهد داد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش یارانه‌ها در سال آینده صحت دارد

تحریم‌ها چه بر سر ایرانیان لس آنجلس آورد؟

با اکران فیلم سینمایی تنگه ابوقریب؛ سینما سیار در راز و جرگلان راه اندازی شد

دانش آموز کلاتی درجمع برترین پژوهشگران کشور قرار گرفت

پلاک افتخار شهید مدافع حرم در مشهد رونمایی شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/25

خودروی برقی ارزان قیمت تولید شد

قیمت آجیل و شیرینی شب یلدا اعلام شد

همایش ارتباط هنر و محیط زیست در دانشگاه فردوسی برپا شد

چرا پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی مردود است؟

جزییات مصوبه جدید نحوه تسویه وام‌های بانکی

مرغ باز هم گران شد

مشکل اجرای تئاتر «خام به‌صورت قرمز» برطرف شد

افزایش مدارس غیردولتی در راستای کاهش هزینه‌های دولت/ معلمان آزاد می‌توانند از مؤسسان متخلف شکایت کنند

امام حسن عسکری(ع) در بدترین شرایط بهترین تصمیمات را گرفتند

عناوین روزنامه های 25 آذر ماه در خراسان رضوی

مشکل اجرای تئاتر «خام به‌صورت قرمز» برطرف شد

مدیر یک آموزشگاه موسیقی: بدون آموزش نمی‌توان موسیقی را جلو برد/ آموزش موسیقی بر تمام زندگی اثرگذار است

«عینیت» در نگارخانه سروش

اجرای همخوانی همایون شجریان در موسسه توانبخشی همدم مشهد

رضایی: مجمع تشخیص به یکی از مواد لوایح FATF ایراد گرفت

احمدی‌نژاد برای پرداخت یارانه‌ها 5هزار میلیارد به بانک مرکزی بدهکار بود

تکمیل موزه اسفراین نیازمند 8 میلیارد ریال اعتبار است

ویژه شب یلدا؛ برپایی جشن مهربانی در شهرستان گرمه

نمایش "این خونه بهم ریخته است" در بجنورد به روی صحنه رفت

نمایش فیلمهای جشنواره سینما حقیقت در مشهد آغاز شد

چهارمین ‌دوسالانه ملی پوستر رضوی در نیشابور پایان یافت

کاهش بیکاری دانش آموختگان درگرو توجه به ظرفیت هر منطقه است

فرصت شناسی و آسیب شناسی وظیفه عالمان حوزه و دانشگاه است

مدیران با اهالی رسانه با سعه صدر برخورد کنند

نقش رسانه در اقناع افکار عمومی- امیرشاهین نایبی فر*

چرا نباید حقوق کارمندان افزایش پیدا کند؟

مرمت مسجدجامع تاریخی سبزوار پایان یافت

ردپای افغان‌ها در گرانی آجیل شب یلدا

عناوین روزنامه های 24 آذر ماه در خراسان رضوی

عملیات ساماندهی و مناسب سازی تفرجگاه پیر یاهو پایان یافت

یک منتقد سینما: لحن عاشقانه «بمب؛...» کاملا ملموس است

بی‌عدالتی در شیوه اعطای یارانه به بنزین

همایش خادمان شهدای خراسان رضوی برگزار شد

عامل اصلی هجوم مردم برای خرید مرغ

سبزوار روی ریل گردشگری سلامت

رشته علوم آزمایشگاهی در کشور مظلوم واقع شده است

بانک مرکزی: مراقب دلالان بازار ارز باشید

تعزیرات: قیمت شیر خام 2000 تومان شد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

9076 دانش آموز خراسان جنوبی در مدارس غیردولتی هستند

دستور روحانی برای کاهش قیمت کالاها

قیمت خودرو‌های داخلی و وارداتی در بازار

کی بود؟ کی بود؟ در جستجوی مقصر ارز جهانگیری

عناوین روزنامه های 22 آذر ماه در خراسان رضوی