آخرين مطالب

مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی:

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود فرهنگي

دارالشفاهای متعدد راه‌اندازی می‌شود

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف بنیاد سلامت رضوی کمک به بیماران و ساخت مجموعه های متعدد دارالشفا در استان‌ها و شهر مشهد است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان دکتر محمود ابراهیمی امروز در نشست خبری اعلان برنامه‌های بنیاد سلامت رضوی ویژه دهه آخر صفر و اربعین حسینی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد سلامت از سال گذشته در تیر و یا مرداد ماه کار خود را آغاز کرد و برای تنظیم اساسنامه بنیاد رضوی حدود 70 نفر از نخبگان علمی از دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی تهران دعوت شدند. در دی ماه اساسنامه تهیه شد که در آن هدف نهایی برای بنیاد سلامت رضوی تعیین شد. 
وی افزود: دارالشفا حدود 500 سال فعالیت دارد که اساسنامه آن دارای تغییراتی شده است و هدف نهایی آن خدمت به زائران و مستضعفین بوده است. دارالشفا، بیمارستان رضوی و موسسه خدمات دارویی سه مجموعه ای است که هیات مدیره مجزایی داشته و تصمیمات و سیاستگذاری‌ها در این سه مجموعه تحقق می یابد. بنیاد سلامت رضوی برای اینکه فعالیت‌های این سه مجموعه را انجام ‌دهد، یک هم افزایی را ایجاد کرده که در نتیجه آن بنیاد سلامت رضوی تاسیس شد. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی تصریح کرد: یکی از فعالیت هایی که در بنیاد سلامت انجام می‌شود، خدمت به محرومان و مستضعفان است؛ در دارالشفای امام رضا(ع) حدود 420 نفر فعالیت دارند که کارت‌های شفاجویی دریافت کرده اند. نیازهای عمده این افراد خدماتی مانند شیمی درمانی، جراحی و... است؛ در واقع مراکز درمانی که با ما همکاری دارند، این افراد را شناسایی می‌کنند و هزینه درمان آن ها هم توسط دارالشفا، موقوفات، نذورات و خیرین پرداخت می‌شود. این غیر از افرادی است که برای درمان مراجعه می‌کنند. افراد شفاجو هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند؛ همچنین افرادی که درخواست کنند، به آن‌ها تخفیف روزانه 10 الی 30 درصد تعلق می‌گیرد.
وی عنوان کرد: توانایی آستان قدس رضوی محدود است و نمی‌توان تمام محرومان را تحت پوشش قرار داد؛ به همین جهت است که خدمات رسانی بیشتر به محرومان مشارکت خیرین را می‌طلبد. شناسایی افراد شفاجو با خادمین محلی است. شفاجویان کسانی هستند که سرپرست خانواده ندارند و یا مشکل و بیماری خاصی دارند. همچنین این افراد هزینه‌ای برای تامین زندگی خود ندارند چه برسد که بخواهند هزینه درمان خود را پرداخت کنند. 
ابراهیمی خاطرنشان کرد: مجمع خیرین بنیاد سلامت رضوی راه اندازی دارالشفاهایی در استان‌ها و مشهد را پیش‌بینی کرده است و تاکنون در مشهد 12 قطعه زمین در حاشیه شهر که کاربری بهداشتی درمانی داشتند، توسط آستان قدس شناسایی شده است و با دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم جلساتی تشکیل شده تا این زمین ها در اختیار دانشگاه قرار گیرد. برای ساخت این مراکز جامعه خیرین می‌توانند مشارکت کنند. 
وی ادامه داد: حتی این مشارکت می‌تواند به صورت فردی یا صنفی مانند پزشکی، مهندسی و... انجام شود. در مدیریت بعدی مراکز خدمات سلامت در اختیار خود خیران است و تنها آستان قدس و بنیاد سلامت رضوی یک نماینده را معرفی می کنند تا در جلسه هیات مدیره حضور داشته و نظارت هم صورت گیرد.
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی گفت: هدف از ایجاد دارالشفا در حاشیه شهر به عنوان مرکز جامع خدمات سلامت این است که در سطح یک و دو خدمات به حاشیه شهر منتقل شود. در این مراکز هم خدمات پیشگیری و هم خدمات تخصصی انجام می‌شود.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی زائرسراهای جدید خاطرنشان کرد: یکی از این مراکز دارالشفا در زائرسرای چمن، در میدان میرزا کوچک خان و دیگری در زائرسرای شهر طرق قرار دارد. ساختمان این مجموعه ها در اختیار آستان قدس قرار داشته و به زودی با تغییر کاربری این دو مرکز افتتاح می‌شود. این دو زائرسرا برای افراد کم هزینه راه اندازی خواهد شد و افراد شافجو می توانند در آن اسکان پیدا کنند. در حال حاضر زائر شهر طرق احداث شده و خدمات آن برای زائران به صورت رایگان انجام می‌شود.
ابراهیمی تصریح کرد: خدمات دارالشفاها از طریق خادم‌یاران سلامت پوشش داده می‌شود. به جهت اینکه این خادم یاران داوطلب هستند، هزینه‌ای برای نیروی انسانی در دارالشفای مزبور پرداخت نمی‌شود. 
مدیر توسعه امور بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: علاوه بر همه این ها طی 3 ماه گذشته یک مجموعه اورژانس مرکزی در صحن هدایت افتتاح شده که خدمات اورژانسی تخصصی ارائه می‌دهد؛ در واقع این مرکز، یک مرکز فوریت کامل است که امکانات بستری در آن با ظرفیت 6 تخت راه‌اندازی شده است. این مرکز روزانه حدود 40 الی 50 نفر مراجعه کننده دارد. باید در نظر داشت زائران حرم مطهر از بیمه زائر هم برخوردار هستند که در صورت همراه داشتن به صورت رایگان درمان می‌شوند.
وی اظهار کرد: هر چه در این راستا انجام می‌شود، حاصل همکاری و تلاش علاقه‌مندان امام رضا(ع) است که با آستان قدس رضوی همکاری دارند. همچنین دارالشفایی نیز در زائرسرای زاهدان در دست احداث است که خدماتی را برای حدود 4000 زائر پاکستانی ارائه خواهد داد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فاز سوم مرمت مسجد انقلاب با مشارکت شهرداری بجنورد

نشست کتابخوان برگزار شد

عناوین روزنامه های 29 مهر در خراسان رضوی

معاون هنری ارشاد خراسان رضوی: نگاه جزیره‌ای در بخش فرهنگی شهرداری به حداقل رسیده است

«خورشید کاروان» در فرهنگسرای غدیر

«سوشا» به روی صحنه می‌رود

500 زائر مشهدی اربعین حسینی رهسپار کربلا شدند

قیمت خودرو امروز 1397/07/28

شروع طرح پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو

استعفا چرا؟ این وزیر باید محاکمه شود!

قیمت سکه امروز 28 مهرماه

دومین نمایشگاه گروهی هنرجویان عکاسی در بجنورد برپا شد

عصر امروز؛ نمایشگاه مد و لباس "نقش تن پوش" در بجنورد برگزار می شود

30 استاد خوشنویسی در خراسان رضوی فعالیت دارند

هفت موکب از سوی سبزوار، جوین، جغتای و داورزن در کربلا برپا شد

250 خادم رضوی به زائران اربعین حسینی در عراق خدمت می کنند

گردشگران ایتالیایی به گناباد سفر کردند

تور گردشگری تاریخی دانشجویان آلمانی در خراسان رضوی آغاز شد

25 هیات در شهر مشهد ساختارشکن هستند

472 نشست کتابخوان در خراسان رضوی برگزار شد

«از دل دریا» در گالری رادین

بنزین کی دونرخی می شود؟ +قیمت احتمالی

رای مثبت FATF برای ایران

پیش‌فروش 6 محصول سایپا از 28مهر

تغییر مسیر سکه و دلار

تفاهم بسیار برای توسعه روابط اروپا با ایران وجود دارد

مشهد بهترین مکان برای آغاز تبادل فرهنگی بین المللی است

عناوین روزنامه های 28 مهر در خراسان رضوی

چهارمین جشنواره مد و لباس در خراسان جنوبی برگزار می شود

حساب یارانه‌بگیران ساعت 24 امشب شارژ می‌شود

جهانگیری: همه فکر می‌کردند قرار است اتفاق تلخی بیافتد منبع

برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

کمترین نفوذ شبکه های ماهواره ای در خراسان جنوبی است

61 هزار روادید عراق در خراسان رضوی صادر شد

جشنواره غذاهای نذری در مشهد برگزار شد

گردشگران استرالیایی به تربت حیدریه سفر کردند

جشنواره ملی عکس میراث ماندگار در خراسان جنوبی آغاز شد

چند پارگی جوامع شرقی

شهر تاریخی توس در مسیر ثبت جهانی قرار دارد

عناوین روزنامه های 26 مهر در خراسان رضوی

نامه نگاری یواشکی بانک مرکزی با برخی بانکها

همایش دین و سلامت در مشهد آغاز شد

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 25 مهر ماه+جدول کامل

پیش بینی کاهش قیمت مسکن از 13 آبان

جشنواره ابوذر برجسته ترین رویداد رسانه ای خراسان رضوی است

موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

ششمین کنگره شعر بانوان عاشورایی در مشهد برگزار شد

مستند پای پرواز از شبکه های سیما پخش می شود

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو+زمان و شرایط ثبت نام

برگزاری جشنواره های فرهنگی به شهرستان ها واگذار شد