پیام خراسان

آخرين مطالب

پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی:

تعلل بانک مرکزی در اخذ سیاست انقباضی اقتصاد را آشفته کرده است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی گفت: بانک مرکزی درصورت عبور تورم از حد مجاز، سیاست انقباضی را در پیش می‌گیرد و وجود مشکلات اقتصادی در ایران به دلیل تعلل بانک مرکزی در اخذ سیاست انقباضی بوده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد حسین ادیب در همایشی با موضوع عوامل موثر بر نرخ ارز و تاثیرات آن بر بخش‌های مختلف و اقتصاد کشور در محل انجمن مدیران صنایع استان خراسان رضوی، اظهار کرد: یکی از برندگان جایزه نوبل، اقتصاد را در یک جمله اینگونه تعریف کرد که در یک جزیره دونفر زندگی می‌کنند، یک نفر 100 دلار و دیگری 100 لیوان با ارزش یک دلار دارد، اگر 100 دلار به 200 دلار تبدیل شود، قیمت هر لیوان دو دلار خواهد شد و این مفهوم اقتصاد است.
وی افزود: منظور از دلار، اسکناس‌های چاپی بانک مرکزی و سپرده‌های بانکی و منظور از لیوان، کالا و خدمات در کشور است اما آیا بانک مرکزی می‌تواند 100 دلار را به 200 دلار تبدیل کند؟ خیر، بانک مرکزی موظف است، با اجرای سیاست انبساطی، 100 دلار را به 102 دلار تبدیل کند و در اجرای این سیاست، تورم نباید بیشتر از دو درصد شود، زیرا تورم هدف در دنیا دو درصد است و به ازای اختلاف تورم، پول ملی کشور در برابر پول ملی کشورهای دیگر افت می‌کند.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی خاطرنشان کرد: فرمول کاهش نرخ ارز این است که اگر تورم در ایران بیشتر از تورم در آمریکا باشد، به ازای اختلاف آن، دلار ارزش پیدا می‌کند. دلار در حال حاضر، براساس اختلاف تورم ایران و آمریکا از سال 69 تاکنون، باید 9500 تومان باشد زیرا تورم در ایران بیشتر است.
ادیب بیان کرد: اگر بانک مرکزی به جای اجرای سیاست انبساطی، سود سپرده را افزایش دهد، کارکردی مشابه سیاست انبساطی را انجام داده زیرا قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد، بنابراین در صورت پرداخت سود 27 درصد به سپرده ریال دچار ریزش خواهد شد.
وی اضافه کرد: بانک مرکزی درصورت عبور تورم از حد مجاز، سیاست انقباضی را در پیش می‌گیرد و وجود مشکلات اقتصادی در ایران به دلیل تعلل بانک مرکزی در اخذ سیاست انقباضی بوده و این سیاست مبنی بر این است که بانک مرکزی پول‌های چاپی خود را مرجوع کند.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی گفت: اصل سیاست اولیه بانکداری جهانی این است که مازاد تورم بیش از دو درصد سوزانده شود اما در کشور ما چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد و سبب افزایش نرخ دلار و نابسامانی اوضاع اقتصادی شده است. همچنین بانک مرکزی با اخذ سیاست انقباضی در عرض دو ماه قادر است که قیمت دلار را به 6000 هزار تومان تبدیل کند.
ادیب تصریح کرد: اگر بانک‌ها در ایران به جای 20 درصد سود سپرده، سه درصد سود پرداخت می‌کردند، دلار از 3800 به 4200 تومان افزایش پیدا می‌کرد اما مشکل ما این است که بانک 80 درصد سپرده را گرفته و به بانک داده و این نشان‌دهنده این است که تورم از محل نقدینگی ایجاد نشده زیرا پولی در بازار نیست که مردم خرید کنند.
وی ادامه داد: سیستم بانکی حاضرنیست به سپرده‌گذار بگوید که پولی وجود ندارد و انتقال پول نیز بین بانکی است. همچنین 40 درصد سپرده‌ها متعلق به افرادی بوده که در ایران سکونت ندارند و از بانک‌های ایران وام بدون بازپرداخت گرفته‌اند. 50 درصد سپرده‌های بانکی بلندمدت یک‌ساله نیز مربوط به 300 هزار نفر بوده که در ایران سکونت ندارند.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی تشریح کرد: راهکار برای حل این مشکل مسدود کردن سپرده این افراد به مدت شش ماه است و از طرفی 40 درصد سپرده بالای یک میلیارد تومان بلند مدت را که صاحب آن 100 هزار نفر است را گرفته و به 200 کارخانه تحویل داده‌اند و کارخانه‌ها نیز توان بازپرداخت ندارند. راهکار دیگر این است که سهام شرکت‌ها را بین این 100 هزار نفر تقسیم کنند.
ادیب افزود: مردم در مشکلات ارزی نقشی ندارند بلکه بحث بین 200 کارخانه‌دار، 200 سپرده‌گذار و 100 سپرده‌گذار است که از بانک‌های دبی و اروپا وام چند صد میلیاردی با بهره ارزی 4 درصد گرفته، چندین سال در ایران سپرده‌گذاری کرده و 27 درصد سودگرفتند و بعد از افزایش نرخ دلار، تقاضای برداشت سپرده خود را دارند که این اقدام سبب افزایش تقاضا برای ارزشده است.
وی افزود: وظیفه بانک مرکزی این است که سپرده‌گذاری را بازی بدون باخت اعلام نکند و مصوبه بانکی مبنی بر این بوده که بانک موظف است سپرده را تا سقف 100 میلیون تومان بیمه کند که این عدم آگاهی سبب تشویق مردم به سپرده‌گذاری شده و در اصل سپرده‌گذاری در بانک، بازی همراه با باخت است و به همان میزان که بانک پول از دست می‌دهد، سپرده‌گذار نیز از این قاعده مستثنا نیست.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی در خصوص راهکارهای پیش رو برای ماندن در بازار، عنوان کرد: باید سرمایه در حال گردش بیشتر، نقدینگی کمتر برای کار مشابه، فضا و پرسنل و موجودی کالای کمتر، تکنولوژی به روزتر، سرمایه بیشتر، جلب مشتری بیشتر، قابلیت بیشتر برای انجام کار از دید مشتری، بهبود فرآیند، نگارش شیوه‌نامه برای هر سمت شغلی و محصولی را تولید کنیم تا بخرند نه اینکه مجبور شویم آن را بفروشیم.
ادیب اضافه کرد: اصل سرمایه خرد تمام شده و متاسفانه در خراسان با ازدحام سرمایه خرد روبه‌رو هستیم، همچنین اگر نرخ بهره‌برداری برای مدت طولانی بالا تعریف شود، شرکت‌هایی با بهره‌برداری پایین به زیان‌دهی خواهند رسید. بزرگترین کمک به صنایع، اعطا وام به آنان نیست، بلکه کاهش نرخ بهره است.
وی در خصوص چهار ریسک رویداد‌های آینده، خاطرنشان کرد: اول سقوط اقتصاد جهانی است، یعنی درآمد نفت سقوط کند و منجر به کاهش درآمد ارزی شود که در نتیجه دلار گران خواهد شد.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی بیان کرد: تاکنون دو مرتبه شاهد سقوط اقتصاد جهانی بوده‌ایم که منجر به نصف شدن سرمایه شده است. اولین بار در سال 2001 مصادف با ریس دولت اصلاحات بود که ایشان برای مصون ماندن از بار منفی این رویداد 30 میلیارد دلار وام گرفتند و مرتبه دوم در سال 2008 مصادف با ریاست احمدی‌نژاد بود که حساب ذخیره ارزی با موجودی 45 میلیون دلار محرمانه اعلام شد و بعد از اتمام رویداد این رقم به 17 میلیون تومان رسید.
ادیب گفت: دومین ریسک اتخاد سیاست انقباضی، سوم حذف یارانه انرژی و چهارم عبور نرخ ارز از انتظار تورمی سفته‌بازان است.
وی اضافه کرد: در سبد دارایی هر فرد وجود سه اصل ضروری است. این سبد باید بازده، ضریب نقدشونده و خاصیت اهرمی داشته باشد و در این سبد نباید بیش از 30 درصد دارایی صرف مسکن شود و درصد دارایی نیز فرانک سوئیس باشد.
این پژوهشگر و تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: برای بررسی سطح شرکت باید نسبت بدهی به بانک و بازار جمع و تقسیم بر میزان سپرده بانکی، موجودی مواد، کالا و مطالبات از بازار شود و اگر بدهی به بانک بیش از 70 درصد باشد، توجه به چهار ریسک اقتصادی لازم است، اگر زیر 50 درصد باشد نیز شما به عنوان یک بیزینس من تعریف خواهید شد و اگر بین 50 تا 70 باشد، قضیه قابل بررسی است.
ادیب تشریح کرد: این فرمول برای 550 شرکت بورسی انجام داده شده و تنها بدهی 50 شرکت بورسی به بانک زیر 70 درصد بوده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده باش مسئولان و نیروهای امدادی خراسان شمالی برای احتمال وقوع سیل طی چند روز آینده

محرومیت روستاهای سیل زده خراسان شمالی بیشتر است

رودخانه چایلق شیروان 15 میلیارد ریال اعتبار می طلبد

میران خسارت های سیل وارد شده به خراسان شمالی کمتر از سایر استان ها

سیل به 174 هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی خسارت زد

1695 مسکن روستایی خراسان شمالی در اثر سیل تخریب شد

سیل 3100 میلیارد ریال به راه های خراسان شمالی خسارت زد

رهاسازی آب سد شیرین دره خراسان شمالی آغاز شد

خرید تضمینی صنایع دستی زمینه ساز «رونق تولید» است

برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خراسان‌‌‌شمالی کم نگذاشته‌ایم/ جابجایی چند سایت اسکان عشایری مستقر دربستر سیل

اعتبار راه اهن جوین اسفراین در تلفیق بودجه 98 افزایش یافت

200 راس دام سبک و سنگین در راز و جرگلان تلف شدند

رونق تولید نیازمند اقدام جهادی است

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است

2.5 کیلومتر باند جدید محور ورودی اسفراین زیر بار ترافیک رفت

سیل سه هزار و 380 میلیارد ریال خسارت به خراسان شمالی وارد کرد

سیل 16 میلیارد ریال به عشایر شیروان خسارت وارد کرد

رونق تولید کلید حل مشکلات اقتصادی است

استاندار: بیش از 15 هزار نفر از جمعیت خراسان شمالی درگیر سیلاب شدند

حمایت دولت از مشاغل خانگی موجب رونق تولید می شود

بیشتر راه های روستایی مسدود شده از سیل در خراسان شمالی بازگشایی شدند

خودباوری زمینه ساز رونق تولید است

بخشودگی وام کشاورزان خراسان شمالی در دست انداز کمبود اعتبار

اولتیماتوم استاندار خراسان شمالی؛ نیروهای وزارت کشور در استان تا 15 اردیبهشت ماه ساکن محل خدمت شوند

برق 36 روستای شیروان وصل شد

انجام طرح پژوهشی بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و معیشتی در 7روستای استان

سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اولویت نخست استان است

باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند

مشکلات بازار مرغ استان نشانه ضعف عملکردی مدیران است

صف های توزیع گوشت به حداقل برسد

سود حاصل از فروش سوخت مرزنشینان استان واریز می شود

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی

عملیات اجرایی راه آهن بیرجند - گناباد آغاز می شود

71 درصد از مساحت خراسان‌شمالی درگیر خشکسالی است/ پیش بینی بارندگی های بیش از نرمال طی بهار در استان

قرارداد نخستین نیروگاه برق آبی خراسان رضوی منعقد شد

مصرف آب در خراسان شمالی 1.5 برابر شد

کارناوال گل در بجنورد به راه افتاد

بازار گوشت مرغ در خراسان شمالی آرام گرفت

عملیات اجرایی مدرسه 6 کلاسه در درمیان آغاز شد

سرمایه گذاری های خارجی سال آینده در بجنورد نتیجه می دهد

تلخ کامی آبنبات ریزان بجنورد در آستانه نوروز

4150 پرونده در شعب تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی رسیدگی شد

تولید کنندگان فعال و نوآور مورد حمایت ویژه قرار گیرند

بازار خراسان شمالی از وجود مرغ اشباع می شود

تکمیل اردوگاه فرهنگی شیروان 100 میلیارد ریال نیاز دارد

توزیع 1000 تن میوه در خراسان شمالی آغاز شد

16 میلیارد ریال کالا بین مددجویان کمیته امداد دُرح توزیع شد

آغاز توزیع میوه شب عید از خراسان شمالی از فردا

هشدار اداره کل هواشناسی خراسان شمالی نسبت به ورود توده هوای سرد به استان