پیام خراسان

آخرين مطالب

دست رد حامیان مالی به ورزش حرفه ای ورزشي

دست رد حامیان مالی به ورزش حرفه ای

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - تیم های قهرمانی برای حضور و بازی حرفه ای در لیگ های برتر به حامیان مالی (اسپانسر) نیاز دارند که در خراسان جنوبی به دلیل نبود آن و دست رد به خواسته های قهرمانان، آنها این فرصت ها را از کف می دهند.
به گزارش ایرنا، خراسان جنوبی با 48 هیات و حدود 200 رشته ورزشی گام های بلندی در این حوزه برداشته است. به گفته مسئولان امر، ورزشکاران رشته‌ های انفرادی استان در مسابقات قهرمانی ملی و جهانی از جایگاه خوبی برخوردارند و با مدال‌های رنگی بر سکوی قهرمانی می‌ایستند اما در بخش بازی های تیمی لزوم حمایت‌های بخش خصوصی در تیم‌داری رشته‌های مختلف لیگ‌های کشور موجب رشد ورزش قهرمانی استان می شود.
به گفته یکی از ورزشکاران رشته ووشو در خراسان جنوبی، اگر بخواهیم در ورزش قهرمانی استان حرفی برای گفتن داشته باشیم باید در لیگ های کشوری حضور داشته باشیم.
وحید خرمشاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حضور در لیگ باعث می شود که ورزشکاران همیشه آماده مسابقه باشند و دانش فنی و تجربه کافی نیز در رشته مورد نظر خود کسب کنند.
وی با اشاره به ضعف های حمایتی از اعزام تیم استانی به لیگ کشور گفت: حداقل هزینه اعزام تیم به لیگ برتر کشور حدود 80 میلیون تومان است که تامین این هزینه ها هم از عهده هیات ها خارج است و هم اداره ورزش و جوانان توان پرداخت آن را ندارد.
رییس هیات ووشو خراسان جنوبی ادامه داد: در حالی تیم های خراسان جنوبی با بی مهری اسپانسرها مواجه می شوند که توجه به نام برخی تیم های شرکت کننده در لیگ های کشوری نشان از نام های ناآشنایی دارد که حتی یک بار هم به گوش کسی نرسیده است.
وی افزود: به طور مثال شهرداری یک شهر کوچک که به هیچ وجه شناخته شده نیست تیمی را در لیگ حمایت می کند اما خراسان جنوبی به خاطر نداشتن اسپانسر هیچگاه فرصت حضور در لیگ را نداشته است.
خرمشاد تصریح کرد: بسیاری از دستگاه های اجرایی یک درصد از اعتبارات را باید برای ورزش هزینه کنند که به خاطر کج سلیقگی این اعتبارات صرف نوبت های استخر یا سانس فوتسال برای کارکنان می شود که در اکثر موارد آنها هم استفاده درستی از این فرصت ها ندارند.
وی محافظه کار بودن مدیران استانی را عاملی برای حمایت نشدن ورزش دانست و گفت: دست بیشتر دستگاه های اجرایی در هزینه کردهای ورزشی باز است اما تا نگاه مدیر نسبت به این موضوع باز نباشد کاری نمی توان کرد.
این ووشوکار خراسان جنوبی که 10 سال پیش در لیگ برتر برای تیمی از استان فارس بازی کرده است ادامه داد: امسال هم سه بازیکن رشته ووشو از خراسان جنوبی برای بازی در لیگ برتر جذب تیم های سایر استان ها شده اند.
وی با تاکید بر اینکه حضور تیم استانی در لیگ، یک ملاک ارزیابی فدراسیون ها است افزود: انتظار می رود مسئولان استانی حمایت از ورزش قهرمانی را جدی تر بگیرند و ارگان هایی مانند دانشگاه ها، نیروهای نظامی ، سپاه، شرکت هایی مثل برق ، گاز و مخابرات نیز پای کار باشند.
خرمشاد با اشاره به وجود 13 مدال آور کشوری در رشته ووشوی استان اظهار داشت: خراسان جنوبی ظرفیت اعزام تیم در این رشته ورزشی به لیگ را دارد به شرط اینکه هزینه های اعزام توسط یک بخش خصوصی یا دولتی تامین شود.
**از صنایع استان انتظار اسپانسری نیست
رییس هیات پینگ پنگ خراسان جنوبی نیز با اشاره به نبود حمایت مالی از ورزش استان گفت: در رشته پینگ پنگ علاوه بر این مشکل، والدین نیز در اعزام ورزشکاران به مسابقات کشوری همکاری نمی کنند.
علیرضا حمیدی افزود: اغلب ورزشکاران رشته پینگ پنگ دانش آموزان مدرسه تیزهوشان هستند که به مرحله قهرمانی می رسند اما به خاطر تداخل زمان مسابقات با کلاس های درسی والدین اجازه اعزام این ورزشکاران را به مسابقات کشوری نمی دهند.
وی در خصوص کمبود اسپانسر مالی برای حمایت از ورزش استان نیز اظهار داشت: اوضاع شهرک صنعتی استان طوری نیست که خواسته باشیم انتظار اسپانسری از صنایع را داشته باشیم.
رییس هیات پینگ پنگ خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه خانواده ها باید برای ورزش بیشتر هزینه کنند افزود: البته این هزینه به نوعی سرمایه گذاری است زیرا حکم قهرمانی در زمان های مختلف برای ورزشکاران کاربردهای مهمی دارد.
وی با بیان اینکه برای داشتن اسپانسر باید صنعت استان قوی و پایدار باشد گفت: در کنار این حمایت ها خانواده ها نیز باید برای ورزش و آینده قهرمانی فرزندان خود هزینه کنند.
حمیدی افزود: در زمان حاضر پینگ پنگ استان حرفی برای گفتن دارد و چهار بازیکن به اردوی تیم ملی دعوت شده اند.
وی با اشاره به کسب 32 مدال کشوری توسط یکی از پینگ پنگ بازان استان یادآور شد: او به عنوان پدیده پینگ پنگ سه سال عضو تیم ملی نیز بوده است.
رییس هیات پینگ پنگ خراسان جنوبی از برگزاری لیگ های استانی در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: برای لیگ های کشوری به خاطر نبود اسپانسر بازیکن ها جذب تیم استان های دیگر می شوند.
وی ادامه داد: به طور مثال پویا احراری سه مرتبه در تیم بندر عباس برای لیگ شرکت کرده و حائز رتبه های برتر نیز شده است.
حمیدی، تنها راه حضور در لیگ را جذب اسپانسر عنوان کرد و افزود: چون هیات های ورزشی نمی توانند لیگ داشته باشند و از طرفی اسپانسر نیز وجود ندارد خراسان جنوبی همواره از لیگ های کشوری عقب مانده است.
**صنعت خراسان جنوبی پنجه در پنجه مشکلات اقتصادی
مسئول ورزش شرکت کویرتایر بیرجند نیز با اشاره به حمایت های این شرکت از ورزش استان به خبرنگار ایرنا گفت: در بخش های کارگری حمایت های خوبی انجام و هزینه های اعزام آنها برای مسابقات پرداخت می شود.
ابراهیم هدایتی در عین حال با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد: این مشکلات گریبانگیر صنایع شده و از این رو نمی توان انتظار حمایت های کلان را از ورزش داشت.
وی با بیان اینکه حضور تیم ها در لیگ هزینه زیادی دارد افزود: با این وجود سال های قبل شرکت کویرتایر از قهرمانان رشته های مختلف از جمله تیراندازی ، قوی ترین مردان ، فوتسال و غیره حمایت کرده است.
مسئول ورزش شرکت کویرتایر بیرجند تاکید کرد: نگاه مدیریت این صنعت در استان حمایت از ورزش است اما به لحاظ مشکلات مالی و طرح توسعه کارخانه از پرداخت های هزینه های بالا معذور هستیم.
وی بیان کرد: با این حال هیچگاه از کمک به ورزشکاران دریغ نشده و نظر مساعد روی این زمینه داریم.
**حضور 6 تیم ورزشی استان در لیگ های کشوری
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی نیز تاکید بر اهمیت لیگ برای استان در رشته های مختلف گفت: هم اکنون در رشته های فوتبال ، فوتسال، فوتبال ساحلی، هندبال،بسکتبال و والیبال برای حضور در لیگ ها ورود پیدا کرده ایم.
محمد رضا مهران پور اظهار داشت: در زمان حاضر 2 تیم از نمایندگان استان در لیگ رقابت می کنند که یکی تیم 04 در لیگ دسته سه کشور بوده و دیگری هم باشگاه شهید شرفی فردوس در رشته فوتبال ساحلی است که به نمایندگی از استان در زیرگروه لیگ کشور بازی می کند.
وی افزود: فوتبال ساحلی استان به دور بعدی راه یافته و تیم فوتبال نیز دور رفت را هفته آینده در تهران به اتمام می رساند و وارد دور برگشت می شود.
** بخشودگی مالیاتی صنایع حامی ورزش استان مشوق خوبی نبوده است
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه طبق مقررات قانونی از تیم های مذکور حمایت های جدی می شود گفت: از آنجایی که توجه مردم و ورزشکاران به بحث لیگ خیلی ویژه است؛ امسال در چند رشته لیگ را فعال کرده ایم و برای بقیه رشته ها نیز تلاش می کنیم سال های آینده حتما یک نماینده از استان حضور داشته باشد.
وی ادامه داد: صنایع استان همیشه حامی ورزش بوده اند اما به دلیل مشکلات اقتصادی فعلا زیاد تمایلی به حمایت از ورزش حرفه ای و لیگ ندارند.
مهران پور با اشاره به بخشودگی مالیاتی برای صنایعی که از ورزش حمایت کنند نیز گفت: این قانون درصدی از سهم مالیات صنایع را برابر آنچه در بخش ورزش هزینه کرده باشند کم می کند که هر چند از گذشته تاکنون این موضوع پیگیری می شود اما قانون مذکور با توجه به شرایط موجود در خراسان جنوبی به عنوان یک مشوق کمک چندانی به صنایع نمی کند.
وی یادآور شد: در سایر استان ها مثل اراک و اهواز که از صنایع قدرتمند برخوردار هستند؛ تیم های قوی در لیگ حضور دارد، اما صنایع خراسان جنوبی توان پرداخت صفر تا صد هزینه های سرسام آور لیگ که حداقل 70 میلیون تومان خواهد بود را ندارند.
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان جنوبی در خصوص اعتبارات ورزشی دستگاه های اجرایی نیز گفت: دستگاه های اجرایی فقط یک درصد از اعتبارات را می توانند در بخش ورزش هزینه کنند اما شهرداری ها به راحتی توان تیم داری را دارند.
وی تصریح کرد: شهرداری های اکثر استان ها در لیگ تیم فعال دارند اما شهرداری بیرجند امسال چهار روز مانده به لیگ اعلام کرد که بنا به دلایلی نمی تواند در لیگ شرکت کند.
مهران پور، اخذ ورودی سازمان لیگ از تیم ها را یک مشکل دیگر استان عنوان کرد و افزود: اگر در سطح کلان کشور ، خراسان جنوبی جزو چهار استان محروم و کمتر توسعه یافته محسوب شود از پرداخت حق ورودی تیم ها به لیگ معاف می شویم که همین موضوع نیز به ورزش استان کمک می کند.
وی تاکید کرد: مکاتبات از زمان استانداران سابق و نمایندگان انجام شده که تاکنون موافقتی صورت نگرفته است اما هنوز هم پیگیر اخذ این مجوز هستیم.
با توجه به نقش ثابت شده ورزش در اقتصاد جوامع پیشرفته انتظار می رود که نگاه به این مقوله از یک بازی صرف فراتر رفته و اهمیت بیشتری برای این بخش از زندگی اجتماعی قائل شد. جامعه‌ای که به ورزش اهمیت بدهد انحرافات و آسیب‌های اجتماعی در آن کمتر است لذا باید تلاش کرد که شرایط و تسهیلات برای ‌رشد ورزش استان و تامین منابع اقتصادی فراهم شود‌.
گزارش از عصمت برزجی
9893 * 6054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رقابت 26 تیم در مسابقات کشتی قهرمانی کشور به میزبانی بیرجند

کشتی پهلوانی زیر نظر فدراسیون ورزش زورخانه ای قرار گرفت

از تیم فوتسال فرش آرا حمایت می کنیم

فضای معنوی و صمیمیت زورخانه موجب نشاط و افزایش امید به زندگی می شود

باخت آویژه در گرگان

رویدادهای ورزشی زمینه‌ساز جذب گردشگر/ورزش‌های کویری رونق گیرد

4 جودوکار خراسانی در اردوی تیم ملی

بهمن و اسفند سخت و فشرده در انتظار استقلال و شفر

پیروزی پدیده در دیدار تدارکاتی

مصطفی‌وند: حواشی روی عملکرد پیام تاثیر گذاشته‌است

فقدان پوشش تلویزیونی ورزش زورخانه ای این رشته را بدون حامی کرده است

کشتی گیران نوجوان خراسانی به مسابقات کشوری اعزام شدند

مشهد قهرمان رقابتهای کشوری پاراتنیس روی میز شد

سرپرست کاروان ایران در پارا المپیک 2020 توکیو معرفی شد

تیم فوتسال کارگران کرمان قهرمان کشور شد

گروه دوچرخه سواری یگان ویژه ناجا وارد خراسان رضوی شد

آموزش ورزش زورخانه ای استاندارد می شود

شواریعالی پیشکسوتان ورزش زورخانه ی ایران در مشهد آغاز شد

فعالان ورزش زورخانه ای کشور در مشهد گرد هم آمدند

سیر نزولی کشتی با چوخه در خراسان شمالی

پیروزی پدیده مقابل نماینده رومانی در بازی دوستانه ترکیه

قیاسی: زورمان به قهرمان آسیا نرسید

شکست غیرمنتظره ماریا شاراپووا در تنیس اوپن استرالیا

حاتمی: گول جایگاهمان را نمی‌خوریم

برتری ستارگان 98 مقابل منتخب اصحاب رسانه و پیشکسوتان مشهد

قوچان‌نژاد: باید در ورامین کشته می‌شدیم تا واکنش نشان دهند؟

بانوی هیمالیانورد شیروان عازم ترکیه شد

تنیسورهای خراسانی در مسابقات باشگاهی شرکت کردند

یک کشتی گیر خراسانی دیگر به جام بین المللی تختی دعوت شد

شناگر خراسانی به کمپ جهانی شنا اعزام شد

رئیس هیات اسکواش خراسان رضوی انتخاب شد

آموزش مهمترین راهبرد توسعه ورزش کبدی است

بازگشت قدرتمندانه ماریا شاراپووا پس از دوپینگ و محرومیت

احداث نخستین گود کشتی در پارک دوبرار بجنورد

تیم موعود گناباد از سد ستاره شهر مشهد گذشت

مسابقات استانی موتورکراس جام شهرداری با معرفی نفرات برتر پایان یافت

نرخ باشگاه های ورزشی خراسان شمالی بدون سطح بندی است

نماینده خراسان شمالی نائب قهرمان رقابت های دوی ماراتن کشور شد

شکست آویژه مقابل قهرمان آسیا

پایان خوش برای فرش‌آرا با شکست ارژن

تیم بسکتبال شهید فیاض بخش مشهد کالسمین زنجان را شکست داد

دوچرخه سواران مشهد روز هوای پاک را گرامی داشتند

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر

بیانیه پرسپولیس بخاطر صحبت های کی روش علیه برانکو و پرسپولیس

دردسرهای استقلال برای خرید بازیکن خارجی جدید

تاریخ سازی فرش آرا در لیگ برتر فوتسال

هندبالیست های نو نهال سبزوار به تیم ملی دعوت شدند

سبزوار خانه تکواندو نیاز دارد

تیم فرش آرای مشهد تیم ارژن شیراز را شکست داد

تیم پتروشیمی بندر امام (ره) تیم آویژه صنعت را شکست داد