پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خبر داد:

افزایش 150 میلیون تنی ذخایر استان در حوزه معدن اقتصادي

افزایش 150 میلیون تنی ذخایر استان در حوزه معدن

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: 150 میلیون تن به ذخایر استان در حوزه معدن اضافه شده و ما در تلاش هستیم تا با شروع مجدد تحریم‌ها، مسائل ارزی و تغییرات فضاهای بین‌المللی، ثبت سفارش را از دست ندهیم.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، راضیه علیرضایی شب گذشته 5 آبان ماه در جلسه شورای اداری استان در استانداری، اظهار کرد: ما در استان 5662 پروانه صنعتی داریم که سهم هفت ماهه 97، 240 مورد اضافه شده و 1829 میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری پروانه بهره‌برداری ما است. امسال تاکنون 1599 میلیارد تومان دیگر نیز به این رقم اضافه شده و امیدواریم تا پایان سال این رقم را به 3هزار و 400 یا 500 میلیارد تومان در استان برسانیم.
وی افزود: 150 میلیون تن به ذخایر استان در حوزه معدن اضافه شده و ما در تلاش هستیم تا با شروع مجدد تحریم‌ها، مسائل ارزی و تغییرات فضاهای بین‌المللی، ثبت سفارش را از دست ندهیم.
علیرضایی با بیان اینکه ما با دو مدل می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم، عنوان کرد: یک مدل این است که مواظب باشیم تا ما را شکست ندهند اما به نظر می‌رسد اگر بخواهیم برنامه‌ای برای برد داشته باشیم، این برنامه کارساز نخواهد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در سال 92، 295 میلیارد تومان پروانه بهره‌برداری صادر کردیم و طی این 4 یا 5 سال تلاش ما این بوده که ظرفیت بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری استان را افزایش دهیم که این ظرفیت به عنوان یک زیربنا و شاخص اصلی توسعه می‌تواند اشتغال را تحت تاثیر قرار دهد.
وی ادامه داد: ما در سال 96 با 3 هزار و 784 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ثبت شده در سامانه کشوری، استان اول از نظر سرمایه‌گذاری بودیم، بنابراین نباید این برنامه برای برد را از دست بدهیم. با این شرایط رویکرد دیگری که در این مدت پیش گرفتیم این بوده که در سال 92، از نظر سرمایه‌گذاری 64 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در مشهد و 36 درصد در شهرستان‌ها و در سال 96، 9 درصد در مشهد و 91 درصد در شهرستان‌ها بوده است که این امر بار سنگینی را برای فرمانداران و مدیران کل در شهرستان‌ها ایجاد می‌کند.
علیرضایی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری ما در سال 96، 10 برابر شده است، تصریح کرد: ما توانستیم در این فاصله نسبت‌های خود را اصلاح کنیم. مسئله سرمایه‌گذاری یک شاخص است که می‌تواند نحوه تحول را مدیریت کند. 1500 میلیارد تومان طرح دیگر آماده داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: 16.2 درصد سهم واحدهای ما در سال 92 تولیدی بوده که در حال حاضر به 19.6 درصد رسیده است. تلاش بسیاری داشتیم که حوزه‌های صنفی خود را به سمت تولید هدایت کنیم.
وی اضافه کرد: رشد 32 درصدی ارزش صادرات و 33 درصد از نظر وزن و 1.1 میلیارد دلار صادرات داشتیم. تسهیلات رونق تولید در تمام کشور مطرح شده است. 328 میلیارد از 720 میلیارد به واحدهایی پرداخت شد که مشکلات تامین مالی داشتند.
علیرضایی خاطرنشان کرد: در ستاد تسهیل که سرجمع توان مدیریتی استان در حوزه‌های مختلف و بخش خصوصی ما است، 5 گروه کاری وجود دارد. 77 درصد مصوبات این ستاد تسهیل اجرایی شده یعنی افرادی که مسئولیت بخش خصوصی را عهده‌دار هستند، تلاش کردند تا مشکلات واحدهای صنعتی استان حل شود. آنچه در ستاد تسهیل مدنظر ما بوده، رفع موانع است که تولیدکننده، حوزه‌های مختلف تولید و بخش خصوصی جلسه می‌گذاشتند و مباحث را مطرح می‌کردند. از ابتدای سال 55 جلسه برگزار کردیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه 45 هزار بازرسی از ابتدای سال تاکنون انجام شده است، عنوان کرد: این بازرسی‌ها بیشتر مربوط به بازار مشهد بوده که به نوعی خدمت به تمام مردم ایران است. با کمکی که قوه قضاییه و دادستان در احتکار و اختفا داشتند، 59 پرونده تشکیل شد.
وی افزود: در قالب ستاد تنظیم بازار در استان نیز فعالیت‌هایی را مدیریت کردیم که بحث جلوگیری از خروج کالاهای اساسی، قیمت‌های روزانه، برقراری ورود گوشت منجمد، تنظیم بازار به لحاظ قیمتی، رسیدگی به حوزه‌های توزیع و تعریف شبکه‌های توزیع رسیدگی بود که این شبکه‌های توزیع رسیدگی در مناطق کمتر برخوردار و شهرستان‌ها موضوع بسیار مهمی است.
علیرضایی ادامه داد: شبکه‎‌های تنظیم بازاری که در حال حاضر در استان معرفی شده، بحث نمایشگاه عرضه مستقیم کالا است که در مشهد نمایشگاه‌های بین‌المللی، میدان معراج و بلوار بهمن را تعیین کردیم، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های شهرداری و تعاونی‌های مصرف کارمندی و کارگری از دیگر شبکه‌های تنظیم بازار است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: حجم زیادی از کالاهایی که در استان رسیدگی و تشخیص احتکار داده شده، با کمک دادستان و سرپرست دادگاه انقلاب توزیع و پرونده‌های آن‌ها به تعزیرات ارسال شد. این اقلام از نظر میزان قابل توجه هستند و در بازار استان تاثیر گذاشتند. در شهرستان‌ها نیز مواردی از این دست داشتیم. کالاهای مکشوفه‌ای نیز وجود داشت که با اطلاع‌رسانی مردم شناسایی شد.
وی اضافه کرد: شکر، برنج پاکستانی، عدس-‌لوبیا، لوازم خانگی، چای، خودرو، روغن مایع، روغن خوراکی، رب و پکیج کالاهای مکشوفه‌ای هستند که توزیع شده‌اند.
علیرضایی با اشاره به اینکه تخصیص ارز چند محدودیت دارد، تصریح کرد: باید فردی که معرفی می‌شود، قبلا سابقه صادرات و واردات و همچنین کارت بازرگانی معتبر داشته باشد. اینگونه نیست که یک نفر به راحتی صادرات و واردات کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: در گوشت گوساله یا جوجه یک روزه گوشتی، قیمت بالاتر بوده اما قیمت مرغ در استان پایین‌تر از سایر استان‌های کشور است. گوشت گرم و گوسفندی ارزان‌تر بوده در حالی که قیمت دام زنده بالاتر است. تلاشی که حوزه تنظیم بازار در اغلب کالاها انجام داده سبب شده که علیرغم زائرپذیر بودن استان، قیمت‌ها پایین‌تر باشد. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی

طرح جمع آوری آب های سطحی به زودی اجرایی می شود

سود حاصل از ارزش افزوده معدن باریت خراسان شمالی در جیب سایر استان ها

وضعیت آبخوان های خراسان شمالی خوب نیست/ کشاورزان از برداشت بی رویه آب چاه ها خودداری کنند

82 درصد از مشترکان خراسان شمالی کمتر از الگوی مصرف آب استفاده می کنند/ 59 هزار مترمکعب مخزن آب ساخته می شود

واگذاری 28 مورد واحد تملیکی استان به بخش‌های اقتصادی در سال جاری

پایان موازی‌کاری‌ها با تعامل میان دستگاه‌ها

بحران آب همچنان به قوت خود باقی است

نابرابری اقتصادی کشورها به دنبال تغییرات آب و هوایی

خسارات جبران‌ناپذیر سیل اخیر به تاسیسات پایین‌‎دست حوزه کشاورزی

عرضه زیاد و کاهش قدرت خرید، عامل سقوط قیمت مرغ

صنعت نیازمند فناوری‌ها و ابتکارات جدید در طراحی است

هزار راس دام در اختیار سیل زدگان خراسان شمالی قرار می گیرد

کشت گلرنگ در شیروان 2 برابر شد

سند توسعه خراسان شمالی نیمه اردیبهشت ماه رونمایی می شود

افت دما پرورش کرم ابریشم در راز و جرگلان را به تاخیر انداخت

صادرات صنایع کوچک خراسان شمالی به 14 میلیون یورو رسید

تولید خراسان شمالی با اجرای 3 طرح رونق می گیرد

142 پروانه تخلف صنفی در قاینات تشکیل شد

هشدار درباره خطر سرمازدگی در خراسان جنوبی

نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت

فرماندار خوسف از نحوه توزیع تسهیلات روستایی انتقاد کرد

تلاش برای کشت 30 هزار هکتار کلزا در خراسان شمالی/ کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج

افزایش 18 درصدی مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در خراسان رضوی

50 درصد آب کشتزارهای پایاب سد شیروان تامین شد

فرماندار: بخش خصوصی در جاجرم از کربنات کلسیم کاغذ تولید می کند

معاون عمرانی استاندار: بارندگی 56 درصد سدهای استان را پر کرد

مبارزه با ملخ در اولویت کاری جهادکشاورزی خراسان شمالی است

سیل بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی نهبندان وارد کرد

سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است

مرز، شاه کلید توسعه زیرساخت ها - محمدرسول ابراهیمی اسفدن*

وسعت خراسان جنوبی از مزیت های بخش کشاورزی است

دید افقی در برخی مناطق خراسان جنوبی کاهش یافت

برق شهر خضری دشت بیاض وصل شد

کارخانه فرآوری زیرکوه آماده بهره برداری است

آبرسانی پایدار به سه روستای درمیان در دست اجرا است

توزیع گوشت موجب تنظیم بازار در خراسان رضوی شد

پیش بینی خرید بیش از 5000 تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خراسان شمالی

برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی حداقل به 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز است

35 درصد از تجهیزات واحدهای تولیدی خراسان شمالی قدیمی هستند

کارگران سرگذر خراسان شمالی ساماندهی می شوند

اعزام و پذیرش 39 هیات اقتصادی میان ایران و عراق

یک هفته بارندگی کسری منابع زیرزمینی را جبران نمی‌کند

افزایش مصرف گاز در خراسان رضوی طی فروردین ماه 98

قیمت گوشت در ماه رمضان افزایش نخواهد داشت

بهره‌برداری از طرح مشارکت اقتصادی توس‌کات و 449 طرح اشتغال‌زایی برکت

ملخ‌های جنوب کشور به استان ما نمی‌رسند

گنج‌های استان را به فرصت و ثروت تبدیل می‌کنیم

پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان موسسه بدرتوس

عناب و افزایش توان اقتصادی منطقه