پیام خراسان

آخرين مطالب

/گزارش/ رانندگان کامیونی که با لاستیک‌های صاف تخته گاز به سوی مرگ می‌روند اقتصادي

/گزارش/ رانندگان کامیونی که با لاستیک‌های صاف تخته گاز به سوی مرگ می‌روند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - درحالیکه رانندگان کامیون در چند سال گذشته از پایین بودن کرایه های بار به شدت گلایه مند بودند، امسال هم افزایش نرخ ارز موجب شد تا مشکلات این قشر از جامعه دوچندان شود.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، هم اکنون تعداد زیادی از رانندگان حمل بار در این استان به شدت با مشکل تامین لاستیک و سایر قطعات خودروی خود مواجه هستند که گرانی این کالاها از یک سو و عدم ارائه آن ها از سوی فروشگاه های توزیع از سوی دیگر آن ها را مستاصل کرده است.
دو ماه است که شب و روز ندارم
کشاورز یکی از رانندگان کامیون خراسان شمالی که دارای خودروی 10 چرخ است در گفت و گو با ایسنا گفت: لاستیک های چرخ های جلوی کامیون کامل صاف شده و به شدت با مشکل تامین لاستیک برای چرخ های جلوی کامیون مواجه هستم.
وی توضیح داد: لاستیک های چرخ های جلویی کامیون زمانیکه کارکرد آن به 50 درصد رسید باید حتما تعویض و به چرخ های عقبی خودرو منتقل شود تا از بروز هر گونه حادثه ای جلوگیری شود اما هم اکنون این امکان برای بنده وجود ندارد.
کشاورز افزود: در روز گذشته برای خرید لاستیک به یکی از لاستیک فروشی ها مراجعه کردم که آن قیمت لاستیک میش لند را 13 میلیون تومان و کوموهو را 9 تا 10 میلیون تومان اعلام کرد و از سوی دیگر فروشنده اعلام کرده که باید از نمایندگی سوال کنم که لاستیک موجود دارد و یا خیر.
وی ادامه داد: از آنجاییکه در گذشته دو حلقه لاستیک تعاونی را از شرکت انجمن صنفی دریافت کرده ام دیگر لاستیکی به بنده داده نمی شود و طبق گفته مسئولان باید منتظر بمانم تا توزیع لاستیک به تمامی کامیون های استان به اتمام برسد و در مرحله بعدی اگر دوباره لاستیک تعاونی توزیع شد، این کالای مورد نیاز را دریافت کنم.
این راننده کامیون خاطرنشان کرد: از سوی دیگر لاستیک ایرانی را نیز نمی توان در چرخ های جلویی استفاده کرد چراکه از مواد بی کیفیت ساخته می شود و بعد از گذشت دو ماه پوسته پوسته می شود و دیگر نمی توان استفاده کرد.
وی اظهار کرد: صاف بودن لاستیک چرخ های جلویی در کامیون خطرات زیادی را به همراه دارد که مهمترین آن ها ترکیدگی لاستیک و چپ شدن خودرو و شاید مرگ راننده باشد و هم اکنون با این ترس در حال جابجایی مال مردم هستیم.
کشاورز خاطرنشان کرد: فقط نبود و گرانی لاستیک نیست که رانندگان را آزار می دهد بلکه قیمت سایر لوازم یدکی ها نیز سرسام آور شده است، برای تعویض یک روغن موتور بعد از پیمایش 10 هزار کیلومتر رقم 550 هزار تومان باید پرداخت کنیم، فیلتر هوا از 100 هزار تومان از ماه گذشته به 150 هزار تومان رسیده است.
وی تصریح کرد: از همه بدتر هزینه تعمیر یک کامیون در صورت قفل شدن است که این رقم از 15 میلیون تومان در سال گذشته به 70 میلیون تومان در امسال رسیده است.
این راننده کامیون در ادامه گفت: دو ماه است که شب و روز ندارم و یکسره در جاده ها در حال کارکردن هستم تا پول خرید یک جفت لاستیک خوب را بدست بیاورم تا جلوی بروز هر حادثه ای را بگیرم اما یک راننده کامیون چقدر توان دارد؟ چقدر می تواند این فشارها را تحمل کند؟
رانندگان جان خود را در دست گرفته و در جاده ها در حال خدمات رسانی هستند
یکی دیگر از رانندگان خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: لاستیک یکی از چرخ های کامیونم روز گذشته ترکید و مجبور به استفاده از لاستیک زاپاس شدم.
وی با اشاره به اینکه به شدت به لاستیک نیازمند هستم و از سوی دیگر در حال حاضر توان خرید لاستیک با قیمت آزاد را نیز ندارم، افزود: چندین مرتبه به انجمن صنفی رانندگان و اداره کل حمل و نقل مراجعه کرده ام اما آن ها می گویند باید منتظر بمانید تا نوبتتان شود.
وی خاطرنشان کرد: اما شاید نام بنده در آخر لیست نوشته شده باشد، باید تا آن مدت منتظر بمانم و ماشین خود را بخوابانم تا یک جفت لاستیک به دست بنده برسد!
وی تاکید کرد: صاف بودن لاستیک خطرات زیادی را به دنبال دارد و در حقیقت رانندگانی که با لاستیک های صاف در حال رانندگی هستند جان خود را در دست گرفته و در جاده ها در حال خدمات رسانی هستند.
به علت شکایت های انجام شده، اجازه توزیع لاستیک از انجمن صنفی خراسان شمالی گرفته شد
سعید سبحانی معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه تعداد کامیون های دارای کارت هوشمند در این استان چهار هزار دستگاه است، گفت: تاکنون دو هزار و 720 حلقه لاستیک در میان کامیون های استان توزیع شده است.
وی با بیان اینکه در گذشته حواله های لاستیک تحویل انجمن صنفی رانندگان می شد و این انجمن امر توزیع را در میان کامیون ها انجام می داد، تصریح کرد: اما آن قدر شکایت رانندگان از این انجمن در استان زیاد شد که از ابتدای ماه جاری اداره کل مجبور شد تا خود اسامی را به انجمن صنفی اعلام و این انجمن فقط لاستیک را تحویل راننده کامیون دهد.
سبحانی توضیح داد: تعدادی زیادی از رانندگان به این اداره کل مراجعه کرده و اعلام می کردند که انجمن صنفی لاستیک را به کامیون هایی تحویل داده که در حال حاضر نیاز مبرم نداشته و یا به آشنایان تحویل داده شده است.
وی افزود: این اداره کل برای اینکه جلوی گلایه و اعتراضات را بگیرد، لاستیک ها را فقط بر اساس پیمایش مسافت توزیع می کند.
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که اگر راننده ای نیاز جدی به لاستیک داشته باشد و شاید در این فاصله نزدیک نوبت وی برای تحویل لاستیک تعاونی نباشد، ایا لاستیک تحویل وی می شود؟ گفت: این اداره کل فقط بر اساس مسافت طی شده توسط کامیون لاستیک ها را توزیع می کند.
وی افزود: ممکن است اگر اعلام کنیم در ابتدا لاستیک به کامیون هایی اعطا می شود که لاستیک آن ها خراب است، در این میان تعدادی افراد از فرصت استفاده کرده و برای دریافت لاستیک، لاستیک های نو را از کامیون جدا کرده و لاستیک خراب را در زیر کامیون قرار دهد، بنابراین مجبوریم فقط بر اساس پیمایش مسافت آن ها را توزیع کنیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فردا؛ اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/27

آستان قدس رضوی، مالیات پرداخت می‌کند

طلا باز هم رکورد شکست

بازار خرید لباس های نوروزی در بجنورد رونقی ندارد

کسری یک میلیون متر مکعبی آب سدهای خراسان شمالی نسبت به سال گذشته

آخرین قیمت طلا و سکه در بازار مشهد

توزیع روزانه 100 تن گوشت مرغ گرم با نرخ 115هزار ریال

امیدواریم تا چهار ماه آینده اصلاح ساختار در بخش بودجه را مدیریت کنیم

با کمبود 40 درصدی آب مشهد در سال آینده چه کنیم؟

12 هزار اصله نهال رایگان بین مردم شیروان توزیع می شود

مشکل 71 درصد صنایع خراسان شمالی کمبود سرمایه در گردش است

مشعل گاز تنها در 11 آبادی خراسان شمالی روشن نیست

درخت بلوط کهنسال در روستای خانلق شیروان شناسایی شد

بیش از 47 میلیارد تومان کمک فنی اعتباری در خراسان جنوبی مصوب شد

توسعه از راه مرز مشترک - امیرشاهین نایبی فر*

سیل بیش از 25 میلیارد ریال به نهبندان خسارت زد

ممنوعیت کشت خیار و فلفل در فضای باز به دلیل افزایش بهره‌وری از آب

فعالیت های زیرزمینی، عرصه را بر پارچه فروشان تنگ کرده است

خروج ارز برای واردات 128 تن چادر به کشور

خودروسازان گران می‌کنند، مردم گران می‌خرند

شرکت گاز خراسان شمالی 21 کیلووات نیروگاه خورشیدی ایجاد کرد

استاندار خراسان جنوبی از نمایشگاه بخش تعاون بازدید کرد

ورود یک میلیارد دلار ارز اضافی‌ها به چرخه اقتصاد

ساکنان 70 روستای شیروان تقاضای صدور اسناد مالکیت دادند

95 فضای آموزشی خراسان شمالی قابلیت تجاری سازی دارد

توسعه خراسان جنوبی نیازمند توجه و بودجه ملی است

بین درآمد و هزینه ها توازن ایجاد شود

31 حلقه چاه غیرمجاز در قاینات و زیرکوه پلمپ شد

بیش از 97 درصد مدیران، امین بیت المال هستند

تدوین سند جامع آب خراسان جنوبی از اولویت ها است

سه دلیل گرانی خودرو در روز‌های اخیر

احتمال کاهش قیمت دلار تا مرز 8 هزار تومان

تسهیلات جبران خسارت سیل در درمیان افزایش یافت

23 ‌تولیدکننده برتر بخش کشاورزی درمیان تجلیل شدند

14 هزار قطعه جوجه در بیرجند تلف شدند

بورس در برابر پول کوتاه آمد

سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد

وام اشتغال 50 میلیون تومانی شد

دلار امروز چند قیمت خورد؟

540 بسته غذایی مادران در درمیان توزیع شد

سدهای طبس آبگیری شد

نگاهی به عیدی کارگران در 10 سال اخیر

گرانی به بازار میوه شب عید می‌رسد؟

جوانان خراسان شمالی دیگر توان خرید پراید را هم ندارند

تعداد اندک صادرکنندگان فعال از مشکلات اساسی صادرات در خراسان شمالی

اقتصاد کشور نیازمند اصلاح ساختاری است/باید درباره اینستکس به اندازه خودش صحبت کرد

کارخانه فروسیلیس آلومینیوم طبس در انتظار تامین برق است

36 تن فرآورده غیر بهداشتی در خراسان جنوبی معدوم شد

16 هزار راس دام خراسان جنوبی علیه سل نمونه گیری شدند