پیام خراسان

آخرين مطالب

تٲملی بر مطالبات زنان به بهانه اکران محدود "عرق سرد" در مشهد؛

عرقی سرد بر پیشانی مردسالاری اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در تمام لحظه‌های فیلم از ابتدای آن تا لحظه‌های پایانی چهره «افروز» (شخصیت اصلی فیلم) سرشار از نگرانی بود.
چشم‌هایی که ترس را به خوبی می‌توانست به مخاطب القا کند. این حس را به خوبی درک می‌کردم، حس تشویش زنی که نمی‌داند در آینده نزدیک، قرار است چه اتفاقی برایش بیفتد؟ ازینکه تصمیم‌گیرندۀ نهاییِ مسائلِ حیاتیِ زندگیِ من قرار است این‌بار چه شاهکار هنرمندانه‌ای از افکارش را تقدیمم ‌کند؟
هرچه فیلم جلوتر می‌رفت بهتر و بیشتر حس خودم را با افروز نزدیک می‌دانستم؛ چراکه من یک زن هستم؛ زنی متأهل در ساختاری مردسالارانه. به قول سیمون دووبوار «زنان، زن زاده نمی‌شوند بلکه به صورت زن درمی‌آیند»(دوبووآر، 1380) و این تلاش نظام مردسالارانه در طول قرن‌هاست تا زنان را از همان ابتدای تولد، تحت سلطه خود قرار دهد.
سوال اینجاست که آیا زنان با مردان تفاوت‌های بنیادینی دارند؟ «سنت مردسالاری با دیدی منفی‌نگر به این پرسش پاسخ مثبت می‌دهد: براساس این سنت، زنان ظریف، احساساتی و وابسته هستند به همین دلیل نسبت به مردان در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرند و وقتی از چنین موقعیتی دوری می‌کنند برای مردان خطرناک و تهدیدآمیز محسوب می‌شوند» (دوبووآر، 1380).
هنگامی که تلاش‌های افروز را برای رسیدن به خواسته‌های برحقش می‌دیدم به این نتیجه رسیدم که چه فاصله اندکی وجود دارد میان رسیدن به خواسته‌های زنان و نرسیدن به آن‌ها و این فاصله کوچک همان زاویه دید مردانه‌ای است که گویا در زندگی زنان نقشی حیاتی دارد. آن مرد می‌تواند پدر، برادر، یا همسر شما باشد. حتی دو نسل قبل‌تر، فردی چون پدربزرگتان هم می‌تواند تعیین‌کننده نوع حقوقی که می‌خواهید به دست آورید، شود.
در این راستا بایستی توجه کرد که مردسالاری از شگردهای مختلفی برای تفکیک جنسی و نهادینه‌کردن برتری مرد بر زن استفاده می‌کند. درواقع جامعه مردسالار با نهادینه کردن برتری مرد بر زن از همان ابتدای کودکی به افراد می‌آموزد که چه رفتارهایی هنجار و ارزش محسوب می‌شود و چه رفتارهایی نابهنجار. کیت میلت معتقد است که «طبیعت تشکیل شخصیت انسان در طول خطوط ثابت و کلیشه‌ای بر پایه نیازها و ارزش‌های گروه، مسلط است؛ تجاوز، آگاهی، دانش، نیرو، قدرت و کارآمدی به‌عنوان ویژگی‌های مردانه؛ انفعال، ناآگاهی، پاکدامنی و عفت و ناکارآمدی به‌عنوان خصلت‌های زنانه تعریف می‌شوند».(میلت، 2000) به همین دلیل زنانی که تلاش برای به‌دست آوردن حقوق برابر در جامعه ایدئولوژیک‌زده می‌کنند به عنوان افرادی بی‌عفت یا عاری از پاکدامنی شمرده می‌شوند.
باید بدانیم که یکی از راه‌های اعمال قدرت در خانواده استفاده از زور و فشار است. به اعتقاد میلت «بیشتر نظام‌های مردسالارانه، زور و فشار را در خلال سیستم‌های قضایی‌شان نهادینه کرده‌اند و از این طریق با اعمال مجازات برای متخلفان از اجرای قوانین تبعیض‌آمیز خود، اطمینان حاصل می‌کنند. بنابراین چنانچه زنی در حدود قوانین مردسالاری عمل کند زنی خوب دانسته می‌شود و در غیر این صورت، زنی بد و مستحق هرگونه مجازات است».
اگر شما زنی به سن قانونی رسیده، درس‌خوانده و شاغل باشید باز هم برای انجام یک‌سری از کارهایتان مجبور به دریافت اجازه مردان خانواده خود هستید و این به دلیل نوع نگاه مردان نسبت به زنان است. 
برای نمونه خبری مبنی بر صدور گذرنامه برای پسران زیر 18 سال و دختران به سن قانونی رسیده بدین شرح است: «دخترانی که 18 سال سن تمام داشته باشند، می‌توانند به صورت مستقل برای دریافت گذرنامه اقدام کنند، البته برای صدور گذرنامه برای دختران به سن قانونی رسیده و پسران زیر 18 سال رضایت والدین شرط است»(اخبار اجتماعی مشهد). همین خبر نشانگر تفاوت نگاه میان دوجنس در جامعه ایران است. جنس اول پسرانی هستند که در صورت رسیدن به سن قانونی اجازه خروج از کشور را بدون نیاز به دیگران دارند، اما جنس دوم دخترانی هستند که با وجود رسیدن به سن قانونی بازهم نیازمند اجازه از والدین یا همسر خود برای انجام بسیاری از فعالیت‌های اجتماعیند. 
از نقشی که افروز در فیلم عرق سرد ایفا کرد و یادآور بسیاری از این تناقض‌ها و تفاوت‌ها در جامعه ایران شد دور نشویم. طی خبرهایی که در مدت زمان پخش این فیلم منتشر شد رفتارهای ضد و نقیض بسیاری را از یکی جامعه‌های فرهنگی کشور که حوزه هنری سینماست، دیدیم. جالب این‌جاست که سازمان سینمایی حوزه هنری معتقد است فیلم‌هایی چون عرق سرد به دلیل اینکه محتوای خانوادگی ندارند جایگاهی در پخش سینماهای این سازمان نیز ندارند. جای سوال است که از نظر ایشان، مطالبه‌ای زنانه اساساً ارائه محتوایی ضدخانواده است؟ آیا اگر یک زن مطیع اوامر رئیس خانواده باشد، محتوایی خانوادگی ارائه داده است؟
مردان هنوز هم برای اینکه زنان خانواده خود را تحت فشار بگذارند از اهرم‌های قانونی که به‌ناحق در اختیارشان قرار گرفته، بهره می‌گیرند و پرسش اینجاست که چرا هیچ یک از نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی، مسئولان زن کشوری و... تلاشی در راستای به دست‌آوردن حقوق ازدست‌رفته زنان نمی‌کنند؟
فیلم عرق سرد تنها محدود به یک زن نیست که می‌خواهد مطالبه‌ عادی خود را به‌دست آورد بلکه تمام زنانی را نشان می‌دهد که تلاش دارند تا بدانچه لایق آن هستند، دسترسی داشته باشند، اما در بخش‌های گوناگون و متفاوت جامعه ایران از خانواده گرفته تا قانون تا بنیادهای سیاست‌گذاری و... همگی مخالف وقوع چنین رویدادی هستند.
باید بدانیم پخش نشدن فیلم‌هایی چون عرق سرد مانع از این نمی‌شود زنان آنچه را که بایستی بدانند و به دست آورند را فراموش می‌کنند شاید سینمای حوزه هنری کوچکترین مانعی در راستای تحقق اهداف زنان باشد، اما این موانع، روزی کنار خواهند رفت و آنچه که باید، اتفاق خواهد افتاد. 
جنس دوم سیمون دووبوآر(1380).
سیاست‌ جنسی کیت میلت(2000).
یادداشت از سارا ایزدخواه، خبرنگار ایسنا-منطقه خراسان
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش

جلوگیری از اعتیاد به اینستاگرام با یک قابلیت جدید

اثری از تابلوهای هشداردهنده به رانندگان خراسان شمالی در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی نیست

برترین شهرهای جهان در خدمت به معلولان

یکه تازی کودکان در فضای مجازی در فقر آگاهی والدین

تالاب کجی نمکزار؛ جاذبه طبیعت‌گردی در خراسان جنوبی

شهردار مشهد: بازنشست نشده ام

65 تن کود کمپوست روزانه در مشهد تولید می شود

کاسبی فروشندگان دوره گرد روی اعصاب مردم

بخشنامه جدید شامل نحوه اجرای قانون مهریه است

شیرین تلخ

موکب های خراسان جنوبی به بیش از 295 هزار زایر خدمات داد

زلزله پیش قلعه خسارت نداشت

زلزله شهر پیش قلعه در خراسان شمالی را لرزاند

43 درصد شیروانی ها بسیجی اند

230 تن برنج احتکاری در بجنورد کشف شد

یوزهای جاجرم قلمرو خود را بازپس می گیرند

زلزله ای با بزرگی 3.9 ریشتر پیش قلعه در خراسان شمالی را لرزاند

کشف بیش از 4هزار عدد مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی در نیمه نخست سال در خراسان شمالی

دولت 110 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت در زندان‌ها را درمان کند

امیدواریم تقی‌زاده بماند/ فرآیند انتخاب شهردار به قوت خود باقی‌ست

تقی‌زاده؛ بهترین شهردار برآمده از بهترین شورای شهر/نباید چیزی به وکلای خود تحمیل کنیم

اجتماع عزاداران امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

انحراف اتوبوس در کاشان ٢٧ مصدوم برجای گذاشت

قدرت ایران بازدارنده استکبار جهانی است

واژگونی خودرو در سبزوار چهار مصدوم داشت

بارش برف در برخی جاده های کشور

35 نفر، آخرین آمار مسموم شدگان مهمانان تالار شیروان بر اثر گازگرفتگی

تلف شدن یک قلاده یوزپلنگ طی تصادف جاده ای در خراسان شمالی

درخواست جمعی از اصلاح‌طلبان برای توقف فرایند کنونی انتخاب شهردار مشهد

ریزش سنگ در جاده چالوس

چرا در زمان اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اختلاف وجود دارد؟

متهم: برادرم قاتل است نه من!

بیرم لرزید

افزایش عملکرد افراد با تصور همزمانی انجام چند وظیفه

دیابت نوع 2، علت اصلی مرگ‌ومیر در سال‌های آینده

معرفی گوشی موبایل بالای 10 میلیون تومان

گازگرفتگی مهمانان یک تالار در شیروان

نوسانات اخیر نرخ ارز شکاف‌های طبقاتی را تشدید کرد

سرپرست روابط عمومی استانداری خراسان شمالی منصوب شد

یک میلیون کودک بی‌هویت در کشور داریم

باران تهران، یک دیوار را روی پنج خودرو آوار کرد

خودرو هفته بعد رسماً گران می‌شود

پسرم ارزش ندارد زودتر اعدامش کنید!

برپایی همایش حافظان قرآن کریم با حضور نابغه قرآنی کشور در بجنورد

هفتمین دوره طرح دادرس در مدارس خراسان شمالی برگزار می شود

پنجمین جشنواره "جهادگران علم و فناوری"در خراسان شمالی برگزار می شود

جلوه گاه فرهنگ، در رفتار و کردار مدیران و دست اندرکاران مشاهده شود

شرکت‌های تشریفاتی بهشت رضا انحصاری نیستند

تغییرات آب وهوایی و ارتباط آن با افزایش جرم