پیام خراسان

آخرين مطالب

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی خبر داد:

تداوم فعالیت مراکز علمی کاربردی وابسته به دولت تا پایان شهریورماه 98 علمي

تداوم فعالیت مراکز علمی کاربردی وابسته به دولت تا پایان شهریورماه 98

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: 16 مرکز وابسته به نهادهای دولتی در خراسان‌رضوی مشمول توقف شدند و از بهمن‌ماه سال گذشته این مراکز دیگر پذیرش دانشجو نداشتند اما تا پایان شهریورماه سال 98 فعالیت‌‌های آموزشی این مراکز ادامه خواهد داشت.
مرتضی تشکری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مراکز جامع علمی‌کاربردی که طبق مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت ورود مراکز دولتی به حوزه آموزش عالی، به بخش خصوصی واگذار شده‌اند، کاملا خصوصی و مستقل هستند و هیچگونه ارتباط سازمانی، مالی و اداری با بخش دولتی نخواهند داشت.
وی در خصوص واگذاری مراکز دولتی جامع دولتی به بخش خصوصی اضافه کرد: بعد از ابلاغ این مصوبه، 16 مرکز در خراسان‌رضوی مشمول این موضوع شدند و از بهمن‌ماه سال گذشته این مراکز دیگر پذیرش دانشجو نداشتند اما تا پایان شهریورماه سال 98 فعالیت‌‌های آموزشی این مراکز ادامه خواهد داشت.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه در خراسان‌ رضوی نیز این موضوع در مرحله نهایی قرار دارد که این مراکز دولتی با بخش خصوصی واجد شرایط که در حوزه مربوطه فعال هستند، جایگزین شوند، افزود: به عنوان مثال مرکز آموزشی جهادکشاورزی با یک مجموعه شرکت فعال در بخش کشاورزی و یا مرکز علمی کاربردی بهزیستی با یک موسسه توانبخشی در بهزیستی فعال جایگزین شده است.
تشکری گفت: موسسه‌ها و شرکت‌هایی در این موضوع حضور پیدا می‌کنند که خصوصی هستند و به لحاظ توان مالی این توان را دارند که وارد مباحث آموزشی شوند.
وی ادامه داد: مدرسانی که در مراکز دولتی علمی کاربردی در ساعات اداری تدریس می‌کردند، یا عضو هیات علمی بودند و یا پست سازمانی آن‌ها آموزشی تعریف شده بود و اینگونه نبود که یک کارمند در ساعت کاری، کار خود را رها کرده و به امر آموزش بپردازد.
مراکز علمی کاربردی دولتی تزاحمی با فعالیت دستگاه مربوطه خود نداشتند
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بیان کرد: مراکز علمی کاربردی دولتی ساختار تعریف شده‌ای داشتند و تزاحمی با فعالیت و رویکرد اصلی دستگاه مربوطه نداشتند اما سیاستی که دولت پیگیر آن است این بود که بحث آموزش عالی در دولت باید در انحصار وزارت علوم باشد. 
تشکری در ادامه این گفت‌وگو در خصوص مشارکت این دانشگاه در امر خدمت‌رسانی به زائرین پیاده دهه آخر ماه صفر و حضور در یکی از موکب‌های بین راهی تصریح کرد: در نگاه ملی از دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی توقع یک سبقه معنوی و فرهنگی وجود دارد، خصوصا در عرصه خدمت‌رسانی به زائرین حضرت رضا(ع) همیشه این دغدغه احساس می‌شد که بخشی از حیطه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه مرتبط با زوار حضرت رضا(ع) باشد.
وی با بیان اینکه تقاضا برای خدمت‌رسانی به زائرین امام رضا(ع) بالا بود و بر همین اساس مجال خدمت برای دانشجویان و مدرسین در مراکز علمی کاربردی فراهم شد، در خصوص نقش دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان‌رضون در موکب امام حسن‌ مجتبی(ع)اظهار کرد: با یک سبقه علمی، فرهنگی و خدماتی در این حوزه ورود پیدا کردیم چرا که از دانشگاه این توقع وجود ندارد که به تهیه غذا برای زائرین بپردازد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 150 نفر از دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد خراسان‌رضوی تیم مستقر در اینجا هستند و ارائه خدمت خواهد کرد، اظهار کرد: به عنوان مثال در حدود 80 دانشجوی مرکز هلال احمر در بحث ماساژ و خدمات درمانی به زائرین خدمت‌رسانی خواهند کرد. در حوزه مستندسازی نیز مراکز فرهنگ و هنر با دو تیم‌ 20نفره عکاس و فیلم‌بردار در این موکب حضور دارند و مسافت حدود 5 کیلومتر خلاف جهت زائرین حرکت کرده و از آن‌ها عکس و فیلم تهیه کرده و در صورت تمایل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و در نمایشگاه عکسی نیز این آثار به نمایش درخواهد آمد.
تشکری گفت: همچنین دوربین عکاسی در موکب مستقر می‌شود اگر زائری تمایل داشت با نماد ضامن آهو عکسی داشته باشد این امکان برای او فراهم شود. همچنین دانشجویان خطاط مراکز نیز با گِل و با رنگ‌های متناسب، بر روی لباس و... زائزین خطاطی انجام می‌‌دهند.
وی اضافه کرد: موضوع ثبت آمار و اطلاعات زائرین و پذیرش نیز از دیگر پیش‌بینی‌های ما برای ارائه خدمت به زائرین خواهد بود در این حوزه قرار است پیمایش‌های محیطی توسط جامع ه‌شناسان ما انجام شود و موضوعاتی مانند اینکه چه اقشار از لحاظ جامعه‌شناسی، با چه گرایش‌های فکری و انگیزشی و با چه طبقه اجتماعی در این پیاده‌روی حضور دارند، مورد بررسی قرار گیرد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی گفت: همه هزینه‌های خدمت‌رسانی توسط دانشگاه و گاهی توسط خیرین تامین می‌شود و حضور دانشجویان نیز کاملا داوطلبانه است. همچنین اولین سالی اسن که به صورت مستقل این دانشگاه برای ارائه خدمت به زائرین در یک موکب حضور پیدا می‌کند و فعالیت مشخصی به عنوان جمعیت دانشجویی را دنبال می‌کند.
تشکری در ادامه با بیان اینکه در بین قشر جوان با خلا‌های فرهنگی و کمبود معنویت روبرو هستیم و این نوع حرکت‌های بزرگ مذهبی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، گفت: دانشجویان با حضور در این مکان، حال و هوای مذهبی را تجربه می‌کنند و این تجربیات در قالب هسته‌های معرفتی و فعالیت‌های دینی شکل گرفته و به مراکز آموزشی منتقل می‌شود و بسیار ارزش‌مند خواهد بود. 
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این موضوع، برای اولین بار دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد خراسان‌رضوی، میزبان حدود 200 زیارت اولی‌ با عنوان طرح "مهربانی‌ترین سلام " که تا به امروز به زیارت امام رضا(ع) مشرف نشدند، در فاصله دو نیم سال تحصیلی در مشهد حضور پیدا می‌کنند.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تقاضای رییس دانشگاه فردوسی از یونسکو برای رفع مشکل خشکسالی

مقابله با تغییرات آب و هوایی با تحول روش‌های سنتی در کشاورزی

نمایندگان خراسان شمالی 4 طلای یوسی مس جهانی گرفتند

داروی ضدسالک ساخت پژوهشگران مشهدی جایگزین داروهای خارجی شد

تامین انرژی برق یک جزیره با محصولات محلی

ظرفیت مطلوب ایران برای تولید و صادرات جلبک

آب مشهد تا 20 سال آینده قابل شرب نخواهد بود

علم بیوتکنولوژی در بحران کمبود آب مفید است

توضیحات رییس دانشگاه فردوسی در مورد یک «تقدیرنامه»

دلایل معاون وزیر بهداشت در مورد استیضاح وزیر علوم

گرگ و کفتار مصدوم خراسان شمالی به تهران اعزام می شوند

استفاده از هوش مصنوعی برای کشف داروهای سرطانی

چربی‌هایی که از چاقی جلوگیری می‌کند!

جشنواره ملی فناوریهای آب در مشهد آغاز شد

عملکرد در زمینه آب با تراز میراث فرهنگی تناسب ندارد

تٲثیر تخریب محیط‌زیست بر خلٲ هویتی و افزایش حاشیه‌نشینی

نیترات آب مشهد بالا است

لزوم توجه پژوهشگران به ارائه راهکار برای کاهش آلاینده‌های مواد غذایی

بازدید معاون وزارت بهداشت از ایسنای خراسان رضوی

لزوم گسترش فرصت های آموزشی در روستاهای مرزی

مدیر مدرسه نمونه دولتی بجنورد عزل شد

دولت الکترونیک در کویت با کمک هوش مصنوعی مایکروسافت

پرچم دانشجویی، پرچم مطالبه‌گری، آزادی‌خواهی و مبارزه با استکبار است

اگر گرمایش زمین، مشابه دوره‌های قبل شود وحشتناک خواهد بود

سنجش گلوکز خون افراد دیابتی با بیوسنسورهای چاپی

عدالت خواهی و مطالبه گری، مهم‌ترین مولفه‌های جنبش دانشجویی است

محیط دانشگاه را با محیط‌های شغلی تلفیق کنیم

نشست تخصصی ایمنی مواد غذایی میوه در مشهد آغاز شد

هوای پاک به کمک صنعت برق می‌­رود

پاشنه آشیل آموزش زبان خارجی، نبود استادان بومی است

رونمایی از سه دستاورد پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) در مشهد افتتاح شد

کارگاه نشریات دانشجویی در دانشگاه پیام نور بجنورد برگزار شد

پروژه‌های جهاددانشگاهی کاربردی است

انرژی باد هم دستخوش تغییرات آب وهوایی شده است

«مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان کشاورزی» با همکاری جهاددانشگاهی و اداره فنی و حرفه‌ای استان

راه‌اندازی اتاق همکاری‌های ایران و چین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

حمایت‌هایی از جنس تعریف و‌ تمجید برای پژوهشگران

کافی: راز موفقیت «ایسنا» دانشجویی بودن آن است

توانمندی پژوهشی ایران سرآمد جهان است

راه حل مشکلات کشور از دانشگاه می‌گذرد

وظیفه ستاد دانشجویان شاهد و ایثارگر برطرف کردن ناکامی‌های دانشجویان نیست

تحصیل 3000 دانشجوی شاهد و ایثارگر در دانشگاه فردوسی

اقدامات مسئولان، مبتنی بر پژوهشی و کاربردی باشد

عفونت‌های دوران کودکی و خطر ابتلا به اختلالات روانی

جنبش دانشجویی، پیشانی حرکت یک ملت برای رسیدن به پیشرفت است

تلاش برای حضور دانشجویان برای گذراندن دوره‌های زبان‌روسی در روسیه

شرایط فعلی حاکم بر جریان‌های دانشجویی را نباید به معنای نابودی آن دانست

دانشگاه باید محلی برای فعالیت‌های سیاسی دانشجویان باشد

بازدید رئیس دانشگاه بیرجند از ایسنا