پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خبر داد:

برگزاری آزمون مقطع دکتری دانشگاه علوم اسلامی رضوی ویژه بانوان علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت:آزمون مقطع دکتری دانشگاه علوم اسلامی رضوی در آذر ماه سال جاری در رشته‌های حقوق، علوم قرآن، حدیث و فلسفه ویژه بانوان برگزار می‌شود. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام سید حسن وحدتی شبیری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، اظهار کرد: رسالت دانشگاه علوم اسلامی رضوی تخصصی کردن مطالعات حوزوی است و در مجاورت با بارگاه منور امام رضا(ع) قرار گرفتن در تحقق این امر ظرفیت بالایی را فراهم کرده است.
وی اضافه کرد: شخصیت‌های علمی جهان اسلام از سفر به مشهد و تدریس در این دانشگاه بسیار استقبال می‌کنند و به دانشجویان این دانشگاه مدرک رسمی از سوی وزارت علوم داده می‌شود و فارغ التحصیلان در بخش‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور مشغول به خدمت خواهند شد.
شبیری بیان کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی با دیگر مراکز علمی کشور تفاوت‌هایی دارد و این دانشگاه در بستر حوزه علمیه شکل گرفته و فضای فیزیکی این دانشگاه از مدرسه علمیه میرزا جعفر، مدرسه حسنیه و مدرسه باقریه با قدمت 400 سال تشکیل شده است و بخش‌هایی از حوزه علمیه مشهد مقدس را شامل می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی عنوان کرد: تمامی ورودی‌های دانشگاه علوم اسلامی باید طلبه باشند و لازم به ذکر است که در این دانشگاه رشته‌های کاربردی مانند حقوق، علوم قرآن و احادیث، اقتصاد و ... تدریس می‌شود و نیز رشته‌های دیگری هم وجود دارد که به دلیل نرسیدن دانشجویان به حد نصاب، در حال حاضر این رشته‌ها شکل نگرفتند اما با تاسیس پردیس خواهران کلاس‌های آن تشکیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت دانشگاه، برنامه‌گرایی را سرلوحه تمام فعالیت‌های خود خواهد کرد، گفت: برای دانشگاه علوم اسلامی در کنار توسعه رشته‌های علوم انسانی مراکز تحقیقاتی تاسیس خواهیم کرد و بین آموزش، پژوهش و اجرا ارتباط برقرار می‌کنیم و اولین مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت را تاسیس کردیم که در این مرکز رشته‌هایی را مطالعه می‌کنیم که نیاز اوقاف و آستان قدس رضوی را به مسائل علمی برآورده کند.
راه‌اندازی رشته اقتصاد وقف در دانشگاه علوم اسلامی رضوی
وحدتی شبیری عنوان کرد: در دانشگاه علوم اسلامی رشته اقتصاد وقف را پیش‌بینی کردیم تا موقوفات بهره‌وری داشته باشند همچنین رشته فقه و امور وقف را طراحی نمودیم و به دنبال ایجاد رشته مدیریت اجرای وقف هستیم تا در آینده کشور اتکاء بیشتری به موسسات خیریه و وقف داشته باشد.
وی اضافه کرد: مرکز تحقیقات راهبردی را برای دانشگاه علوم اسلامی پیش‌بینی کردیم تا پروژه‌های تحقیقاتی را سرو سامان دهیم و دانشگاه را به سمتی هدایت کنیم تا در جهان اسلام یک برند باشد و نیز اشتیاق خواهران به فراگیری تحصیل و معرفت در جامعه اسلامی یک واقعیت اجتماعی است که در این راستا پردیس خواهران دانشگاه آغاز به کار خواهد کرد که در آذرماه سال جاری کنکور دکتری در سه رشته حقوق، علوم قرآن و حدیث و فلسفه در بین بانوان دارای مدرک فوق لیسانس یا سطح سه حوزه برگزار می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه به دنبال تاسیس حوزه علمیه برای آستان قدس رضوی هستیم که مطالعات اولیه آن در حال انجام است و ورودی‌های این حوزه از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها خواهد بود، خاطر نشان کرد: سرانه هر دانشجو در سال جاری 13 میلیون تومان و بودجه دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سال جاری 22 میلیارد تومان است که تا کنون بیش از 6 میلیارد تومان آن جذب شده است.
وی با بیان اینکه سالانه 12 نفر برای طرح پزشک مبلغ جذب می‌شوند تا در نقاط مختلف جهان اسلام علاوه بر ارائه خدمات پزشکی، معارف اسلامی را نیز توسعه دهند، افزود: برای طرح پزشک مبلغ طی پنج سال قراردادی با دانشگاه آزاد بسته شده است و 10 نفر در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و دو نفر در رشته دندانپزشکی بوده که دانشجویان رسمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی هستند. طرح پزشک مبلغ را نیز آغاز کردیم و براساس آن، افرادی را از جهان اسلام جذب می‌کنیم تا در آینده پزشکانی آشنا با معارف اسلامی باشند و در نقاط مختلف جهان اسلام علاوه بر ارائه خدمات پزشکی، معارف اسلامی را نیز توسعه دهند.
وی عنوان کرد: در مطالعات فقهی و علمی به ‌این نتیجه دست پیدا کردیم که به‌ جزء اموال غیرمنقول مادی یا اموال منقولی که امکان وقف وجود دارد، اموال غیرمادی و فکری نیز وقف شود که مرکز تخصصی وقف دانشگاه علوم اسلامی رضوی بر روی آن کار می‌کند و جرقه این حرکت را دانشمندی که 6 اختراع ثبت شده در سطح جهانی دارد و قصد وقف اختراعات خود را داشت، روشن کرد که از آن استقبال کردیم.
وحدتی شبیری اظهار کرد: فعالیت‌های بین‌المللی را از آغازین سال‌های تاسیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در نظر داشتیم و تعداد قابل توجهی دانشجو از کشورهای مختلف جهان اسلام در این دانشگاه تحصیل کردند و به ‌دنبال این هستیم که پذیرش دانشجویان در این امرسرعت بیشتری پیدا کند.
وی بیان کرد: در دانشگاه علوم اسلامی رضوی به‌ فکر اشتغال فارغ‌التحصیلان هستیم که در این خصوص کارگروهی به‌ صورت تخصصی به ‌مسئله اشتغال دانشجویان می‌پردازد و عمده نیروهای آستان قدس رضوی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی تامین می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص بانکداری اسلامی، تصریح کرد: ما به لحاظ تاسیس بانکداری اسلامی مقدم از دیگر کشورها هستیم اما دیگر کشورها پیشی گرفتند و مالزی به عنوان مرکز بانکداری اسلامی شناخته می‌شود.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم اسلامی مجوز خود را در رشته بانکداری اسلامی از وزارت علوم دریافت کرد که تاکنون عده‌ای از دانشجویان پذیرفته شدند و بانکداری اسلامی یکی از پروژه‌های حاصل تاسیس است و اینکه بانکی مورد نظر مراجع تقلید است که بر احسان و خیرخواهی باشد و باید پایه کار آن موقوفات بوده و هدف آن سودآوری مادی نباشد بلکه به رفع مشکلات مردم جامعه اهمیت دهد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمایل دانشمندان مسلمان برای مشارکت علمی با آستان قدس رضوی

وضعیت علوم‌ انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

تمایل دانشمندان مسلمان برای مشارکت علمی با آستان قدس رضوی

وضعیت علوم‌ انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

1400 دانش‌آموز خراسان جنوبی موفق به حفظ قرآن شدند

آیا رفتار پرخطر در افراد ژنتیکی است؟

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

خاصیت ضد افسردگی از فواید برنج قهوه ای

️آمادگی پذیرش خارج از نوبت دانشجویان مناطق زلزله‌زده در طرح همسفرتا بهشت

اجرای طرح شهید "احمدی روشن" ویژه نخبگان خراسان رضوی

دیجیتالی شدن حمل و نقل عمومی در استکهلم

بزرگداشت "بنیان‌گذار پاکستان" در دانشگاه فردوسی

مرکز ارتقاء شایستگی‌های حرفه‌ای دانشگاه بیرجند؛ تلفیقی از علم و مهارت‌آموزی

تأسیس دفتر نمایندگی دانشگاه فردوسی در شهر هرات افغانستان

مراقبت از بیماران با واقعیت مجازی

افزایش 20 درصدی ظرفیت آسیای شرکت آلومینیای جاجرم با همت متخصصان جهاد دانشگاهی

تشخیص نوزادان مبتلا به اوتیسم با کمک دندان‌ها

نقش موثر اساتید دانشگاه در تأمین امنیت جامعه

سایت دانشگاه فردوسی هک نشده/ رمز پرتال اساتید دست سوء‎استفاده گران افتاده است

بلاتکلیفی کتابخانه مرکزی بیرجند

کارخانه‌های نمک‌‌زدایی آب بر محیط زیست تاثیر منفی می‌گذارند

«خصوصی‌سازی رشته‌های پزشکی» فرصتی برای ورود افراد مادی‌گرا به جامعه پزشکی است

واگذاری رشته‌های پزشکی به بخش خصوصی به نفع سلامت مردم نیست

حمایت بسیج علمی برای رفع دغدغه‌های 16 مخترع خراسان جنوبی

سازمان بسیج علمی خراسان جنوبی از 16 مخترع حمایت کرد

استاندار جدید تمام دانشگاه‌های استان را به یک چشم نگاه کند

استاندار جدید تمام دانشگاه‌های استان را به یک چشم نگاه کند

پیگیری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی برای راه اندازی رشته نانوفناوری پزشکی

طول عمر هر فرد، فقط مرتبط با ژن‌های والدین نیست

2 اختراع جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ثبت شد

نخستین رویداد نوآورانه ویژه بانوان کشور در مشهد برگزار می‌شود

راه‌اندازی قطار هیدروژنی در انگلستان

ثبت دو اختراع برای درمان بیماری‌های انسدادی ریه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دستاورد جدید محققان به کمک هوش مصنوعی

گربه جنگلی گرفتار در قفس کبوترها به طبیعت بجنورد برگشت

دانشگاه فردوسی میزبان نخستین همایش ملی "زراعت، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی"

طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی در دانشگاه بیرجند

چهره‌ای بهتر با هوش مصنوعی

آیا گوشی‌های هوشمند انسان را کندذهن می‌کنند؟

ایمن‌سازی فضاهای دانشجویی دانشگاه امام رضا(ع) در دستورکار است

ثبت نام 14 هزار زوج در بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی

معیارهای طراحی یک دانشگاه استاندارد چیست؟

وقتی علم با رویکرد کارآفرینی رنگ می‌گیرد

پزشک علاقه‌مند به پیوند کم داریم/ نیاز سالانه کشور به سه هزار پیوند مغز استخوان

انجام روزانه 130 جراحی آب‌مروارید در مشهد

دانشگاه های خراسان شمالی باید ماموریت گرا باشند

همایش لیزر در درمان آب مروارید و پیرچشمی برگزار شد

استفاده از ماده‌‎ای زیست‌تخریب‌پذیر برای ساخت یک فراورده چوبی

مقابله با تغییرات آب وهوایی به کمک پهپادها