پیام خراسان

آخرين مطالب

گزارش ایسنا از مشکلات مردمی که خواستار اتصال بلوار شهید فخرایی به وکیل‌آباد‌ند؛

این بلوار ناتمام... اجتماعي

این بلوار ناتمام...

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - اتصال بلوار شهید فخرایی به وکیل‌آباد تبدیل به دغدغه حل‌نشده اهالی این منطقه شده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، می‌گویند سال‌هاست پیگیر اجرای پروژه‌ای هستند که از 30 سال قبل قرار بود، اجرا شود. چند باری هم کار ساخت آن آغاز شده، اما هر بار به دلیلی متوقف شده است. 
بلوار شهید فخرایی، منظریه سابق، بلواری شمالی- جنوبی است که قرار است از وکیل‌آباد آغاز و به بلوار آموزگار متصل شود. بخش انتهایی آن حد فاصل آموزگار تا فرهنگ در سال‌های گذشته اجرا شده، اما ابتدای آن از فرهنگ تا وکیل‌آباد بنا به دلایلی تاکنون اجرا نشده است. موضوعی که کاسه صبر ساکنان محل را که سال‌هاست در انتظار بلوارنشین شدن هستند لبریز کرده است.
مسئله جالب توجه در این خصوص آغاز عملیات اجرایی «مرحله اول بازگشایی بلوار شهید فخرایی» در مهرماه سال گذشته و عدم اجرای آن با تغییر مدیریت شهری بود. موضوعی که خشم ساکنان این محله را که انتظار داشتند با آغاز کار اجرایی ظرف مدت 3 ماه حداقل قسمتی از این بلوار ساخته خواهد شد را به همراه داشته است.
برای بازدید از شرایط محیط و شنیدن مشکلات مردم راهی وکیل‌آباد 39 می‌شویم، اما خبری از بلوار نیست. وجود دادگاه، شرکت پست و اداره کل محیط زیست و یک مدرسه در حاشیه این خیابان ورودی این منطقه را تبدیل به پارکینگ کرده، مسئله‌ای که شاید مسئولان شهرداری را به فکر ساخت پارکینگ زیرسطحی در ابتدای این بلوار انداخته است.

اهالی‌ِ معترض
در حالی که با ورود و خروج هر خودرو گردوخاکی در محیط می‌شود، ضمن گفت‌وگو با اهالی که به شدت از وضعیت محله شان معترضند وارد بلوار می‌شویم. تنها دو معبر 3.5 متری در ابتدای خیابان آسفالت شده و بقیه محیط خاکی است. وجود منازل تک‌مانده در وسط خیابان که طبیعتاً برای ساخت بلوار باید تخریب شوند جلب توجه می‌کنند، اما اهالی بدون اشاره به چرایی برجای ماندن این ساختمان‌ها تنها به بیان گلایه‌های خود از وضعیت محیط می‌پردازند.
رفته‌رفته بر جمعیت افزوده می‌شود و در این میان هر کسی چیزی می‌گوید؛ یکی از این می‌گوید که شهردار منطقه با ما مشکل دارد، دیگری از این می‌گوید که خانواده شهردار در کوچه‌های مجاور ساکن‌اند و به همین دلیل تنها به آن‌ها توجه می‌کند و این‌جا رها کرده است و هرچه می‌گذرد روایت‌های عجیب تری از ساکنان می‌شنویم.
حق‌نبودن بسیاری از این داستان‌ها واضح است، اما باید به مردمی که سال‌هاست به حق خود نرسیده‌اند نیز حق داد. حرف‌های ریز و درشت اهالی که تمام می‌شود پای صحبت نماینده اهالی منطقه می‌نشینیم. فردی که می‌گوید سال‌هاست به دنبال اجرای این پروژه است.
وی با انتقاد از وضعیت اجرای این پروژه به ایسنا، می‌گوید: بیش از 30 سال است که قرار است وکیل‌آباد 39 تبدیل به بلوار شود و با وجود این‌که این بلوار از آموزگار تا فرهنگ ساخته شده است، اما اتصال آن به وکیل‌آباد تاکنون اجرا نشده است.
طیرانی ادامه می‌دهد: جالب این‌جاست که پس از پیگیری‌های بسیار زیاد اهالی و جمع‌آوری و انتقال بازار میوه و تره‌بار، تخریب چندین واحد ساختمانی، تقطیع درختانی که در مسیر بازگشایی قرار داشتند و... در سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شد و قرار بود ظرف سه ماه این پروژه اجرا شود، اما با تغییر مدیریت شهری در اقدامی ناباورانه و غیرمنطقی به بهانه این‌که قرار است در ابتدای این بلوار پارکینگ زیرسطحی اجرا شود، عملیات اجرایی متوقف و تمام کاری که انجام شده بود به حالت اول باز گردانده شد.

وی با تأکید بر این‌که «این اقدام بسیار تأسف‌بار و توهین‌آمیز بود»، تصریح می‌کند: پس این با پیگیری‌های مسمترانه اهالی شهردار منطقه قول دادند با احداث پارکینگ طبقاتی در ابتدای بلوار پروژه بازگشایی و آسفالت بار دیگر آغاز شود، اما با گذشته ماه‌ها تاکنون پروژه ساخت پارکینگ آغاز نشده است.
نماینده اهالی خاطرنشان می‌کند: تردد روزافزون خودروها در این محور خاکی موجب گردوخاک و آلودگی‌های زیادی شده است. هم‌چنین با توجه به این‌که این مسیر فاقد روشنایی است، اهالی شب‌ها امنیت جانی و مالی ندارند. اهالی این منطقه از این اوضاع اسف‌بار و نابسامانی به شدت معترض و شاکی هستند.
وی با اشاره به شکایت اهالی از شهرداری نزد دادستانی، می‌گوید: با توجه به شرایط و اوضاع نابسامان محله اهالی منطقه نامه‌ای نزد دادستانی مشهد ارسال کردند و خواهان ورود دادستانی برای حل و فصل این موضوع شدند.
در پاسخ به شکایت اهالی، شهردار منطقه 11 شهرداری مشهد تنها عامل توقف پروژه بازگشایی بلوار شهید فخرایی را مشکل مالی در آزادسازی مسیر دانسته و می‌گوید که احداث پارکینگ زیرسطحی ارتباطی با اجرای پروژه ندارد.

شهرداری: پول نداریم
سعید ریخته‌گر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به موانع بازگشایی بلوار شهید فخرایی، اظهار می‌کند: پروژه بلوار منظریه نیاز به تملک دارد و در حال حاضر در بسیاری از مسیرهای اصلی آن املاک مردم تسهیلِ مسیر نشده است.
وی ادامه می‌‍دهد: دلیل اصلی عملیاتی نشدن این پروژه بودجه است، چراکه در حال حاضر شهرداری بودجه تسهیل مسیر ندارد.
ریخته‌گر تصریح می‌کند: اوایل کار هنگامی که من به عنوان شهردار منطقه انتخاب شدم، پیمانکاری گرفته شده بود که ابتدای بلوار منظریه در حاشیه بلوار وکیل‌آباد را مسطح و آسفالت کند و رقم اعتباری را هم برای آن گذاشتند، اما هم‌زمان با کار کردن و در هنگامی که مقداری سطح خاک را برداشته شده بود از شهرداری مرکز نامه زدند که این‌جا به عنوان پارکینگ زیرسطحی دیده شده و از اجرای هرگونه تأسیسات زیربنایی تا تعیین‌تکلیف اجرای پارکینگ خودداری کنید. 
وی می‌افزاید: قاعدتاً ما نمی‌توانستیم حدود 400 میلیون تومان از پول بیت‌المال را خرج آسفالت کنیم و روز بعد به دلیل اجرای پارکینگ زیرسطحی تمام آسفالت‌ها بتراشیم. این کار به مراتب اعتراضات بیش‌تری را در پی داشت. 
شهردار منطقه 11 شهرداری مشهد خاطرنشان می‌کند: بر این اساس با تأیید کمیته نظراتی شورای شهر تصمیم گرفتیم حدود 50 میلیون تومان هزینه کرده و دو خط رفت و برگشت 3.5 متری را آسفالت کردیم تا وضع پارکینگ زیرسطحی تعیین‌تکلیف شود.

وی بیان می‌کند: با این وجود موضوع پارکینگ زیرسطحی باعث نشده که این پروژه بلوار اجرا نشود و مبحث اصلی آن این است که در آن‌جا نیاز به 13 میلیارد تومان اعتبار برای تملک املاکی در مسیر داریم که در حال حاضر شهرداری چنین پولی ندارد. بر این اساس ما اعلام کردیم اگر اهالی بیایند و با شهرداری توافق کنند تا ازای املاکشان به آن‌ها پروانه داده یا تهاتر کنیم، امکان آن است در غیر این صورت امکان پرداخت پول نقد نیست.
ریخته‌گر با بیان این‌که «مالکان ساختمان‌هایی که در مسیر مانده‌اند پول نقد مطالبه می‌کنند و شهرداری امکان پرداخت پول نقد به این افراد را ندارد»، عنوان می‌کند: روند اجرای پروژه بستگی به تملک زمین‌های مسیر دارد. مشکل اصلی بحث تملک است و مشکل پارکینگ زیرسطحی نیست.
وی ادامه می‌دهد: در صورتی که پارکینگ زیرسطحی نیز به کل حذف شود که اجرای آن در دست مرکز است موضوع تملک ها پابرجاست و اینگونه نیست که اگر پارکینگ زیرسطحی حذف شود بلوار احداث شود چراکه راه بسته است.
شهردار منطقه 11 شهردار مشهد ادامه می‌دهد: اهالی محل به حق پیگیر هستند و رفت‌وآمد بسیاری به شهرداری دارند، اما مشکل مالی ما هم‌چنان پابرجاست. خواهش ما از اهالی این است که در این خصوص با شهرداری همکاری کنند که شهرداری بتواند با آزادسازی مسیر پروژه را به اجرا در آورد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قبح استفاده از قلیان در میان برخی خانواده ها شکسته شده است

موج جدید بارشی شمال خراسان رضوی را فرا می گیرد

13 راه فرعی و روستایی در خراسان رضوی بسته است

تب و تاب سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی در پی وقوع سیلاب

آسیب به 10 پل بر اثر سیل در خراسان جنوبی

قلب تپنده امداد

دستور تخریب معابر نا ایمن مسیل اسماعیل آباد مشهد صادر شد

زلزله 4.1 ریشتری در خراسان شمالی

تلاش برای جلوگیری از ورود سیلاب به ساختمان‌های مسکن مهر در کاشمر

امدادرسانی به سیلزدگان در کلات ادامه دارد

سیلاب برخی منازل شهرهای مرزی سرخس و درگز را فراگرفت

120 دستگاه ماشین آلات جمع آوری آبهای سطحی در مشهد مستقر شد

کشف رود لایروبی و مهار شده است

افزایش بهای بلیت اتوبوس از 23 فروردین+جزئیات کرایه‌ها در مشهد و حومه

ساخت خوابگاه دانش آموزی عشایری طی امسال در مراوه تپه

افتتاح کلینیک روانپزشکی و روان درمانی در بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد

نداشتن آگاهی مردان در رابطه با روش های کنترل خشم مهمترین عامل خشونت علیه زنان

83 مورد بازرسی از داروخانه ها و شرکت های پخش دارویی خراسان شمالی در تعطیلات نوروزی

خانواده ها فرزندان خود را بدون آموزش مهارت های شخصی در خوابگاه های دانش آموزی رها نکنند

کارآفرینی باید جایگزین کاریابی برای جوانان شود

واریز 500 میلیون تومان کمک موردی به‌حساب مددجویان آسیب‌دیده

روشی آسان برای کاهش گرما در شهرها

گرامی‌داشت شهیدان «صفایی» و «عزتی» که در تعطیلات نوروز به شهادت رسیدند

متلاشی‌شدن باند سرقت «خواهران و عمه تیزدست» در مشهد

مراجعه بیش از 200 هزار نفر به مراکز اورژانس بیمارستان‌های استان در ایام نوروز

بلیت قطارشهری از 23 فروردین، 800 تومان می‌شود

16 جان‌باخته در تصادفات درون‌شهری نوروز/ کاهش 8 درصدی آمار مجروحان

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها

صنایع دستی؛ مولد اشتغال و رونق تولید

حضور بیش از 52 هزار زائر در آستان مقدس امامزادگان فردوس

آن روی سکه سیل

مردم با مدرسه‌سازی در پیشرفت و اقتدار علمی کشور سهیم شوند

125 گروه جهادی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام شدند

تکمیل بیمارستان خوسف، نیازمند 14 میلیارد تومان اعتبار

بیش از 6 هزار ماموریت توسط اورژانس خراسان جنوبی انجام شد

مراسم گرامیداشت شکست آمریکا در صحرای طبس با برنامه‌ریزی وسیع‌تر برگزار شود

تفکر سیستمی موجب خلق راهکارهای بلندمدت می‌شود

مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان جنوبی در انتظار تامین اعتبار

سمینار آموزشی تفکر سیستمی در بیرجند برگزار شد

جوانان و هزار کار نشده...

رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد

پنج تیم عملیاتی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی عازم گلستان شد

کمک 35 میلیون تومانی کمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه یک بجنورد به مددجویان گیفانی

خسارت 30 میلیارد ریالی سیل به مساجد خراسان شمالی

اسکان 800 نفر از سیل زدگان خوزستان در اردوگاه سپاه جوادالائمه خراسان شمالی

دستگیری معتادان متجاهر در خراسان شمالی نیازمند افزایش ظرفیت کمپ ها است

چگونه به افسردگی پس از زایمان دچار نشویم؟

کشف 5 هزار تن شکر احتکارشده در مشهد

جسد مرد میانسال در چاهی در ارتفاعات حصار گلستان کشف شد

آب‌گرفتگی معابر تا 40 سانتی‌متر، قابل نفوذ به تونل‌ها نیست