پیام خراسان

آخرين مطالب

نگرانی آبزی پروران شیروانی از مرگ ماهی ها اقتصادي

نگرانی آبزی پروران شیروانی از مرگ ماهی ها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- صاحبان 20 واحد فعال پرورش ماهی شیروان در سال‌های اخیر به علت خشکسالی ها با کاهش شدید حجم ذخیره منابع آبی برای تولید شده اند که این امر موجب افزایش تلفات ماهی در این استخرها شده است.
به گزارش ایرنا، شهرستان شیروان به دلیل داشتن آب و هوای کوهستانی، ظرفیت خوبی در حوزه کشاورزی و آبزی پروری دارد که در چند سال اخیر برخی با احداث واحدهای آبزی پروری توانسته اند علاوه بر درآمدزایی، شرایط اشتغال را نیز در این شهرستان فراهم کنند.
با توجه به اینکه این شهرستان رتبه نخست تولید ماهی در خراسان شمالی را دارد تولیدکنندگان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، زیراکه براساس آمارهای موجود، به خاطر خشکسالی بی سابقه امسال تلفات ماهی در استخرهای پرورش ماهی، نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش داشته است.
همچنین با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و گران شدن خوراک و مواد اولیه ماهی، قیمت پایین خرید ماهی توسط خریداران، پرورش دهندگان این حوزه توان اقتصادی بالایی ندارند و نبود صرفه اقتصادی و درآمد پایین، توان دریافت و پرداخت تسهیلات را از آنان ربوده است.
یکی از پرورش دهندگان ماهی در این شهرستان با بیان اینکه وضعیت فعلی تولید و پرورش ماهی مقرون به صرفه نیست می گوید: خریداران عمده، ماهی را پایین تر از قیمت تمام شده از تولید کننده و مزارع پرورش ماهی خرید می کنند.
قربان کاظمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون قیمت تمام شده یک کیلوگرم ماهی قزل‌آلا در این شهرستان 110 هزار ریال است.
وی با گلایه از اینکه خریداران عمده، ماهی را پایین تر از قیمت تمام شده از تولید کننده و مزارع پرورش ماهی خریداری می کنند گفت: خریداران عمده هر کیلوگرم ماهی را 190 هزار ریال به مصرف‌کنندگان می فروشند که تولیدکنندگان ماهی در هر کیلوگرم متحمل ضرر و زیان زیادی می‌شوند.
کاظمی با بیان اینکه در فروش ماهی مشکل خاصی وجود ندارد افزود: پرورش ماهی ضرر و زیان زیادی به دنبال دارد که مسئولان به این موضوع توجه نمی کنند زیراکه در بعضی مواقع نژاد ماهی خوب نیست و بچه ماهی های خریداری شده رشد ندارند.
این تولید کننده ماهی در روستای گلیان شیروان گفت: امسال به خاطر کمبود آب و آلودگی که ایجاد شد ماهی ها آلوده و مریض شدند که در یک هفته 15 هزار قطعه ماهی تلف شدند و از سویی جهاد کشاورزی بدون در نظر گرفتن مسائل بهداشتی مجوزهای زیادی صادر می کند.
یکی دیگر از تولیدکنندگان ماهی قزل آلا در شیروان گفت: خشکسالی و کم آبی امسال علاوه بر تلفات ماهی موجب کاهش تولید آن شد به طوریکه سالانه در یک دوره 12 تن ماهی در استخر پرورش ماهی تولید می کردم اما، امسال این میزان به کمتر از 10 تن نخواهد رسید.
علی اکبر ناظمی با بیان اینکه به خاطر کاهش آب، شست و شو درست انجام نمی شد اظهار داشت: این امر خود موجب ضرر و زیان و تلفات ماهی برای پرورش دهندگان شده که در استخر خودم از ابتدای امسال تاکنون به خاطر خشکسالی و بیماری 70 درصد تلفات داشته ام.
وی گفت: امسال 50 هزار بچه ماهی خریداری کردم که 30 هزار قطعه تلف شدند و هم اکنون فقط 20 هزار قطعه باقی مانده است و این در صورتی است که جهاد کشاورزی در قبال اینگونه خسارت ها هیچ گونه مبلغی پرداخت نمی کند مگر اینکه بیمه باشیم.
یکی دیگر از پرورش دهندگان ماهی با اشاره به اینکه دوسال بیمه آبزیان پرداخت کردم افزود: شرایط آن مناسب نبود و خسارت را به صورت کامل و به موقع پرداخت نمی کردند که این امر مقرون به صرفه نبود و بسیاری از تولیدکنندگان این حوزه از آن استقبال نمی کنند.
وی که حاضر به ذکر نام خود نیست با بیان اینکه نرخ مواد خوراکی آبزیان نیز دو برابر شده است تصریح کرد: بچه ماهی قزل آلای 5 گرمی 10 هزار ریال خریداری می شود که با توجه به گرانی و تلفات ماهی و کاهش تولید چیزی جز خسارت عاید پرورش دهندگان نمی شود.
ناظمی در خصوص نرخ افزایش فروش ماهی گفت: فروش ماهی در مقایسه با گذشته افزایش خوبی داشته و اگر تولید به اندازه مجوز پروانه باشد کیلویی 120 هزار ریال به خریدار فروخته می شود و اگر کم تر باشد هزینه تولید افزایش می یابد و صرفه اقتصادی ندارد.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: تلفات ماهی در استخرهای پرورش به علت خشکسالی کم سابقه، نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش یافته است.
محمدعلی مصباحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان به غیر از تلفات معمولی است اظهار داشت: در صورت کم آبی، آلودگی آب بیشتر می شود که این امر تلفات را در استخرها افزایش می دهد.
وی در خصوص اقدامات لازم برای حل مشکلات پرورش دهندگان ماهی گفت: به تولید کنندگان توصیه شده دستگاه های خود را مجهز و از دستگاه هایی استفاده کنند که دو بار آب را فیلتر می کند و از وام هایی که برای تجهیز پرداخت می شود استفاده کنند تا آب برگرشتی دوبار تصفیه شود.
مصباحی بدون اشاره به تلفات ماهی و با اشاره به بازید از مزارع پرورش استخر ماهی گلیان در شیروان افزود: هم اکنون خشکسالی ها مشکلاتی را در این زمینه به وجود آورده و خوراک و مواد اولیه ماهی در مقایسه با قبل گران تر شده است.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: قبلا قیمت تخم هر قطعه بچه ماهی یکهزار و 800 ریال بود که هم اکنون این رقم به 2 هزار و 800 ریال رسیده است.
مصباحی با اشاره به بیمه پرورش دهندگان ماهی افزود: متاسفانه بیمه اقدامی در خصوص خسارت خشکسالی، سرمازدگی و قطعی برق در این حوزه انجام نمی دهد و تعداد بسیار کمی از افراد بیمه هستند و به اندازه ای که بیمه پرداخت می کنند خسارت زیادی برای آنان پرداخت نمی شود.
وی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم ماهی قزل آلا در بازار 250 هزار ریال توسط فروشنده به مصرف کننده به فروش می رسد گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه و خوراک آبزیان این رقم بسیار ناچیز است و برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد و باید هر کیلویی به قیمت 280 هزار ریال به فروش برسد.
به گفته مصباحی سرانه مصرف ماهی در استان خراسان شمالی برای هر فرد سالانه 7.1 کیلوگرم است و میانگین کشوری برای هر فرد در سال 9.2 کیلوگرم در سال است.
شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خڔاسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
7186/ 6042

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش بهره وری آب و خاک از سیاست های جهاد کشاورزی است

تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است

کالا‌های اساسی با قیمت مصوب در نمایشگاه بهاره

صدور مجوز اخذ وام 5 میلیارد دلاری ایران از روسیه

برگزاری اولین نمایشگاه آرد، نان و غلات در مشهد

راهکار رزم‌حسینی برای جذب سرمایه‌گذاری خراسانی‌های خارج از کشور

هیچ گونه کمبود در آرد و گندم وجود ندارد

ناحیه صنعتی روستای خرق در مرحله واگذاری زمین است

تجاری سازی یک پروژه شرکت برق استان 30 میلیارد ریال نیاز دارد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/29

گرانیِ مرغ و گوشت، جگر و سنگدان را محبوب کرد

کباب‌کوبیده زیر 15 هزار تومان، کباب نیست

افزایش خروج دام غیر مجاز از خراسان شمالی

وجود حداقل 500 میلیون تومان سرمایه برای تامین آجیل در آجیل فروشی های بجنورد

تنها شکم دام‌های خراسان شمالی پُر می‌شود

می‌گویند "گران می‌شود" تا بازار را رونق دهند

نبود صنایع پایین دستی چالش مهم دامداری خراسان شمالی است

تمام جایگاه های خراسان شمالی به نفت گاز یورو 4 مجهز می شوند

سامانه بارشی وارد خراسان جنوبی می شود

اگر افزایش قیمت‌ها به خاطر کمبود است، پس چگونه پیش‌ثبت نام می‌کنند؟

60 بهره بردار برتر بخش کشاورزی خراسان جنوبی تجلیل شدند

بیش از 152 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سربیشه پرداخت شد

32 درصد محصولات کشاورزی بجنورد شانس فراوری دارد

425 میلیارد ریال از منابع 6 درصد بانکی در شیروان پرداخت شد

بیش از تعهد سالانه در درمیان شغل ایجاد شد

بیماری اقتصادی - رقیه محمدی*

تورم در تمامیِ بازارها، مردم خرید نمی‌کنند

4 علت افزایش قیمت نفت در روز‌های اخیر

گوشت قرمز در بجنورد به 90 هزار تومان رسید/ نرخ گذاری گوشت واقعی نیست

3198 شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد شد

نگرانی برای آبزیان دریاچه سد گلیل شیروان وجود ندارد

بازارچه مرکزی عرضه محصولات روستایی در شیروان ایجاد می شود

حقوقِ تا دو میلیون و 750 هزار تومان مالیات ندارد

یک نماینده: قیمت گوشت باید 50 هزار تومان شود

افزایش 18 درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/28

قیمت خودرو‌های داخلی، پراید بالای 40 میلیون

بهره ای طلایی با برداشت سبزی های ارگانیک

انتظار برای رونق بازار نوروزی کیف و کفش در بجنورد/ افزایش 100 درصدی قیمت کیف و کفش

قیمت تنظیم بازار گوشت گوسفند مخلوط کیلویی 39 هزار تومان

500 میلیون تومان به کارخانه خوراک دام نهبندان اختصاص یافت

2465 پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی مختومه شد

ایجاد بازار سیاه به دلیل کمبود آرد/ افزایش 300 درصدی قیمت جعبه‌های شیرینی

ایجاد بازارچه مرزی پرسه سو راهی مهم برای اشتغالزایی مرزنشینان/ چند درصد از بازار سوریه در دست ماست؟

فردا؛ اعلام اسامی جاماندگان بسته حمایتی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/11/27

آستان قدس رضوی، مالیات پرداخت می‌کند

طلا باز هم رکورد شکست

بازار خرید لباس های نوروزی در بجنورد رونقی ندارد

کسری یک میلیون متر مکعبی آب سدهای خراسان شمالی نسبت به سال گذشته