پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد:

فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید سرمایه اجتماعی شهرداری را افزایش دهد اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: تمامی فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید در خروجی و فرآورده خود منجر به افزایش سرمایه اجتماعی نسبت به نهاد شهرداری‌ها شود.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هادی بختیاری صبح امروز در چهلمین جلسه علنی شورای شهر، با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی شهرداری نزدیک به فرهنگ عمومی بوده و بخش‌های عمده فرهنگ عمومی را شامل می‌شود، اظهار کرد: چالش‌های جدی که در حوزه فعالیت‌های فرهنگی در سطح کشور و مشهد با آن مواجه هستیم، موضوع سودمندی و اثربخشی است و انتظار می‌رود که منابع و انرژی‌هایی که در این حوزه مصرف می‌شود دارای خروجی‌های مطلوب و قابل قبولی باشد.
وی ادامه داد: در این خصوص ما در دو سطح حداقلی و حداکثری در حال برنامه‌ریزی هستند، حداقل انتظار ما از فعالیت‌های حوزه فرهنگی و ‌اجتماعی شهرداری این است که به افزایش سرمایه اجتماعی شهرداری منجر شود و همواره این باور وجود دارد که بر سرمایه انسانی و مادی تقدم دارد، زیرا شهرداری به لحاظ اینکه یک نهاد عمومی است نیازمند اعتماد و مشارکت شهروندان در فعالیت‌های مختلف مدیریت شهری است.
رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد افزود: در حوزه‌های مختلف شهرداری همواره اتفاقات مثبت یا منفی می‌افتد که آثار سرمایه اجتماعی را می‌تواند کم یا زیاد کند. تمامی فعالیت‌های حوزه فرهنگی باید در حداقل خروجی و فرآورده خود منجر به افزایش سرمایه اجتماعی نسبت به نهاد شهرداری‌ها شود که یک امر قابل پایش است و می‌تواند با پیمایش‌های میزان اعتماد و مشارکت شهروندان را در مسائل شهری سنجید و در حال طراحی هستیم تا با پیمایش‌هایی رصد کنیم.
بختیاری اضافه کرد: اما در سطح حداکثری و مطلوب‌تر انتظار ما از فعالیت‌های حوزه شهرداری این است که بتواند به تغییر رفتارهای مطلوب ما منتهی شود ما در ذیل موضوع فرهنگ شهروندی آن را طراحی کردیم، یکی دیگر از چالش‌ها و مسائل که در این حوزه مواجه هستیم که منتهی به کاهش سودمندی و اثربخشی می‌شود، پراکندگی و گسترش غیرمنطقی فعالیت‌های حوزه فرهنگی در شهرداری است، ضروریت‎‌هایی که در دوره‌های مختلف وجود داشته ماموریت و فعالیت‌های شهرداری در این حوزه گسترش داشته و منابع هم اجازه کار عمیق و اثربخش را نمی‌دهند و کارها پراکنده و بیشتر روبنایی است از این باب یکی از سیاست‌های ما در این حوزه موضوع محدودکردن و تمرکزبخشی به فعالیت‌ها است.
وی بیان کرد: ما برای حوزه فرهنگی 5 ماموریت جدی‌تر را طراحی کردیم، ارتقای فرهنگ شهروندی، افزایش نشاط و سلامت اجتماعی، تقویت هویت اجتماعی و شهروندی، زیباسازی سیما و منظر شهر و توسعه فضاها و زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و گردشگری از فعالیت‌هایی است که تمام برنامه‌های ما در این حوزه متمرکز می‎‌شود.
رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد تاکید کرد: در سایر حوزه‌ها عموم فعالیت‌های ما به سمت حمایتی و واگذاری به نهادهای تخصصی و مردمی مربوطه پیش خواهد رفت، در حوزه آموزش فرهنگ شهروندی موضوع مهمی است. در حوزه فرهنگ شهروندی چالش جدی ما این است که تجربه ما در این موضوع کافی نیست. از شناخت لازم الگوها و مدل‌های آموزشی مناسب و تجارب موفقی که بتواند هدایت کند برخوردار نیستیم ما به شدت نیازمند توسعه شناختی در این موضوع هستیم تا از مبانی، موضوع و مفاهیم فرهنگ شهروندی شناخت پیدا کنیم و بتوانیم از مدل‌ها و مکانیزم‌هایی که می‌تواند مداخلات ما را در این حوزه سامان دهد آگاه شویم.
بختیاری اضافه کرد: همچنین در این خصوص فعالیتی را آغاز کردیم که مطالعاتی انجام شده و موضوعات شایسته مطلوب شهروندی استخراج شدند. روش‌های آموزش استخراج و کار شده و در حال تدوین پروژه‌هایی هستیم که اگر آماده شود می‌تواند در برنامه بودجه سال آینده یا جاری قرار گیرد و وارد فاز اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه در بحث نشاط و سلامت اجتماعی در دو حوزه تربیت بدنی و خدمات اجتماعی و پیشگری از آسیب‌های اجتماعی طراحی کردند چالش ما در این حوزه این بود که فعالیت‌ها از عمق نظری خوبی برخوردار نبود، گفت: متخصصین علوم اجتماعی را به کمک گرفتیم که در حال اجرا و تدوین است. در زیباسازی سیما و منظر شهری روی میادین و فضاهای تقاطع‌های اصلی تمرکز پیدا کردیم که 110 تقاطع و میدان اصلی زیباسازی شده در حوزه فضاهای فرهنگی ورزشی گردشگری فقر ویژه‌ای در مشهد داریم، ما به لحاظ فضای فرهنگی و سرانه فضای فرهنگی بسیار فقیر هستیم. 1.5 سانت به ازای هر شهروند فضای فرهنگی داریم حوزه ورزشی عدد مناسبی نیست و با حد مطلوب آن فاصله داریم.
رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه موضوع توسعه مشارکت‌های مردمی که در سه رده شوراهای اجتماعی، سمن‌ها و نخبگان فعالیت‌هایی در حال طراحی است و بیشتر روی نهادسازی فعالیت داریم، خاطرنشان کرد: در شورای اجتماعی از قبل نهاد شورای اجتماعی را داشتیم که نیاز به اصلاح داشت در سمن‌ها به ویژه سمن‌هایی که در حوزه مسائل شهری فعال هستند خانه سمن‌های شهری را در حال راه‌اندازی هستیم تا که مشارکت آن‌ها را سازماندهی‌شده‌تر داشته باشیم. در بخش نخبگان نیز خانه هنرمندان و خانه گفت‌وگو را داریم تا مشارکت نخبگان را در مسائل شهری نهادینه کنیم. ما موضوع هیئت‌های اندیشه‌ورز را در ساختار خودمان راه‌اندازی کردیم که در حال اصلاح و تکمیل است. یکی از چالش‌ها نیز این بوده که وقتی فعالیت‌ها طراحی می‌شوند از استانداردهای علمی خود کمتر برخوردار هستند که برای خطای کمتر هیئت‌های اندیشه‌ورز تاسیس شدند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگرانی فعالان محیط‌زیست از شیوع بیماری پلنگ تندوره

گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد

خراسان رضوی در حوزه کسب و کار و توسعه اقتصادی می تواندالگوی ملی شود

مدیریت واحد آب و خاک راه نجات از بحران آب است /اجرای طرح همیاران آب از سال آینده

دونده خراسان شمالی نائب قهرمان کشور شد

180 مسافر در روستاهای سبزوار امداد رسانی شدند

کولاک تردد خودروها در گردنه امین الله را مختل کرد

برف گردنه های امین الله و تنگه ترکمن خراسان شمالی را بست

برف مدارس برخی مناطق خراسان شمالی را به تعطیلی کشاند

هلال احمر خراسان شمالی به 50 خودرو گرفتار در برف امداد رساند

کولاک گردنه امین الله، تنگه ترکمن و تخته باغلق را مسدود کرد

مدارس 4 شهرستان خراسان شمالی تعطیل شد

تفکر ناب توحیدی؛ ارمغان انقلاب اسلامی برای جهانیان

مسافران گرفتار در برف جاده های سبزوار امداد رسانی شدند

آخرین اخبار از بازگشت مجدد کارت سوخت

برف و کولاک در 19 استان کشور

پلمب 110 فروشگاه عرضه پوشاک قاچاق در تهران

سرعت وزش باد در خراسان رضوی به 115 کیلومتر در ساعت رسید

جاده قوچان - درگز با اعمال محدودیت تردد بازگشایی شد

پیکرهای 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد تشییع شد

17 حادثه در پی وزش باد شدید در مشهد رخ داد

1100بیمار سرطانی در خراسان شمالی تحت درمان هستند

بستن زنجیر چرخ در محور رازوجرگلان الزامی است

بارش برف راه ارتباطی 55 روستای شیروان را بست

تندباد با سرعت 81 کیلومتر بر ساعت بجنورد را درنوردید

تردد در گردنه‌های کوهستانی خراسان شمالی با زنجیر چرخ ممکن است

پرواز تهران- بجنورد به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد

39 وقف درمانی در خراسان شمالی به ثبت رسید

توقف قطارهای سریع السیر برای تورهای گردشگری به مقصد خراسان شمالی

پیکر مطهر 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد تشییع شد

پیکر 10 شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در مشهد تشییع شد

طوفان با سرعت 90 کیلومتر در ساعت گناباد را درنوردید

500 امدادگر چهار استان کشور ارتقای درجه یافتند

نخستین همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه در شرق کشور برگزار شد

یک نفر دیگر از مصرف کنندگان مشروبات الکلی در کاشمر جان باخت

1537 خانه داوطلب در جمعیت هلال احمر کشور فعال است

خوزستان درگیر گرد و خاک می‌شود

انقلاب اسلامی مانند استخوانی، در گلوی دشمنان گیر کرده است

هوشمندسازی 300 شهر اروپا تا پایان سال 2019

خریداری و نصب تجهیزات صنعتی در آشپزخانه دانشگاه بیرجند

طرح جدید دولت؛ اقساطی مسافرت بروید

هوای 29 استان برفی و بارانی می‌شود

همسر تنها بازمانده سانحه بوئینگ: او شوکه شده

طرح جالب یکی از شهرهای ایتالیا برای مقابله با آلودگی هوا

تولیت آستان قدس رضوی قول حل مشکلات اراضی موقوفه مشهد را با الگوی سرخس داده است

12 بهمن ماه؛ آغاز بزرگ ترین رویداد سینمایی کشور در خراسان جنوبی

بهره گیری از روش‌های نوین؛ راز یادگیری بهتر زبان انگلیسی

اغتشاش و نفوذ؛ راهبرد دشمنان برای فروپاشی نظام اسلامی

شرایط برای فروش و صادرات عناب خراسان جنوبی مهیا شود

شناسایی 290 نفر در شبکه فرهیختگان فرهنگی خراسان جنوبی