پیام خراسان

آخرين مطالب

بازگشت نام «مشهدکارت» به «من‌کارت» اجتماعي

بازگشت نام «مشهدکارت» به «من‌کارت»

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - با رای اعضای شورای اسلامی شهر مشهد لایحه برگشت نام از مشهد کارت به من کارت به تصویب رسید.
  یکی از دستورکارهای چهلمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، بررسی و تصویب لایحه‌ برگشت نام از مشهد کارت به من کارت بود که شهنار رمارم، عضو کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص، اظهار کرد: این لایحه قبلا در شورای چهارم از من کارت به مشهد کارت برگشته و ادله آن زمان مبنی بر این بود که من کارت تداعی هویت فردی را دارد و مشهد کارت به تقویت هویت اجتماعی کمک می‌کند.
وی افزود: از این منظر در شورای چهارم به این تغییر نام رای دادند، تعدادی کارت نیز چاپ شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت، اکنون بعد از کمتر از یک دوره مجددا شهرداری لایحه برگشت این نام را از مشهد کارت به من کارت ارائه کرده با این ادله که حدود 5 میلیون من کارت چاپ شده و در اختیار شهروندان است.
رمارم بیان کرد: این مباحث در کمیسیون حمل و نقل بحث و بررسی شد و در نهایت با عنایت به تقویت هویت اجتماعی و اینکه مشهد کارت برند مشهد است، اعضا بر آن تاکید و با کلیات این لایحه مخالفت کردند که با توجه به اینکه کمیسیون فرهنگی-‌اجتماعی نیز این نظریه مخالف را داده بود، بنابراین کمیسیون حمل و نقل بر مخالفت خود تاکید کرد.
در ادامه محمد جواد رجائیان، مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری مشهد، عنوان کرد: ما حدود 5 میلیون کارت با چاپ من کارت در دست مردم داریم و بعد از اینکه این مصوبه انجام شد، یک دوره چاپ به عنوان مشهد کارت داشتیم که کمتر از 200 هزار عدد بوده و تعداد من کارت دست مردم بیشتر است.
وی ادامه داد: دو مشکل وجود دارد. یکی دوگانگی است که شهروندان احساس می‌کنند و سوالاتی در خصوص تفاوت و کاربردهای این دو دارند. نکته دوم بحث عرف جامعه است که کماکان بین شهروند، راننده اتوبوس، فردی که در باجه کارت را شارژ می‌کند و حتی عوامل داخل شهرداری، من کارت جاافتاده است. به این دلیل ما بیان کردیم که علیرغم اینکه کارت جدید توزیع شده و شهروندان کماکان من کارت را می‌شناسند، این اجازه را داشته باشیم که چاپ من کارت را ادامه دهیم.
رمارم در پاسخ به صحبت‎های رجائیان، گفت: اینکه شهروندان از یک تغییر نام استقبال نکردند، دلیل مناسبی نیست. 40 سال است که نام برخی خیابان‌ها تغییر کرده اما همچنان شهروندان بر اسم قدیم آن تاکید می‌کنند، بنابراین وقت شورا بیشتر از این ارزش دارد که ما مرتب بر تغییر نام و آوردن این لایحه‌ها وقت بگذرانیم. یک بار برای همیشه باید این مسئله را تمام کنیم. شهروندان ما به دنبال راه افتادن کار خود هستند، بنابراین چندان دنبال این امر نیستند که نام کارت چیست و بعید است که این مسئله اشکالی ایجاد کند.
در ادامه مسعود ریاضی، نایب رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، به عنوان موافق، بیان کرد: من موافق لایحه شهرداری و مخالف نظریه دو کمیسیون هستم. نظر من این است که نام من کارت برگردد زیرا از ابتدا این اسم جاافتاده و شناخته شده بود و مردم هم استقبال کرده بودند. دلایل در مورد انفرادی و اجتماعی بودن، محکم نیست.
احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، به عنوان مخالف، خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهایی که ما در ابتدای شروع به کار با مردم درمیان گذاشتیم و پافشاری کردیم به خصوص در حوزه فرهنگی-‌اجتماعی، موضوع تقویت هویت شهر و انسجام هویتی در شهر مشهد است. محور این هویت‌بخشی نامی به نام مشهد بوده که هر جا ما نام مشهد را بزرگ بداریم و تکرار کنیم، این راهبرد و سیاست را تقویت کردیم، لذا آنچه در کمیسون فرهنگی-‌اجتماعی و حمل و نقل رای دادند، معطوف به این بوده که به نوعی ما یک اقدام هویت‌بخش و تثبیت‌کننده در جهت تحقق آن راهبرد و سیاست کلی است.
وی اضافه کرد: از این جهت با لایحه شهرداری مخالفت شد و ما تاکید بر حفظ نام مشهد کارت را به عنوان یک اصل هویت‌بخش داریم. در سایر شهرها نیز اینگونه عمل شده، لذا باید اجازه دهیم که به همین شکل مشهد کارت بماند. اینکه کارت چاپ شده و بین مردم جا افتاده، ما نقش هدایت‌کننده و جهت‌دهنده به این موضوع را داریم. تقاضای ما این است که با لایحه شهرداری مخالفت کنند و به نظر دو کمیسیون رای مثبت دهند.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی، به عنوان موافق، عنوان کرد: من نظر آقای اصولی را متوجه نمی‌شوم که یک کارت می‌تواند هویت بیاورد یا هویت‌بخشی کند. به قدری رفتارهایی انجام دادیم که همه از آن هویت فاصله گرفتند. 5 میلیون کارت به نام من کارت چاپ شده و دست مردم است. باید در تغییر نام‌ها به هرچه مردم دوست دارند و خواست مردم است، تمکین کنیم. مردم در حال حاضر از من کارت استفاده می‌کنند. من این موضوع را که من یعنی منیت و فردگرایی می‌آورد، قبول ندارم.
رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد، به طرح یک سوال پرداخت و گفت: سوال من از شهرداری این است که اساس این تغییر نام‌های پشت سر هم چیست؟ شما در دفاع از لایحه اعلام داشتید که موضوع عدم اقبال مردم از مشهد کارت بوده، این امر از کجا احصا شده است؟ آیا افکارسنجی کردید که در این صورت ارائه دهید و شاید موثر باشد؟
در ادامه رجائیان، خاطرنشان کرد: من کارت هویت مشهد شده و باید آن را حفظ کنیم. هفته آینده سمیناری کشوری است و قرار شده که مشهد به عنوان الگوی کلان شهرها صحبت کند که ضریب نفوذ من کارت در مشهد از سایر کلان شهرها بیشتر بوده و با اسم مشهد عجین شده است، اگر این نام را تغییر دهیم، عملا کار چندین ساله‌ای که شکل گرفته، خدشه‌دار می‌شود. افکار سنجی که آقای فیضی بیان کردند از طریق مشاهدات جامعه و مطبوعات به دست آمده است.
اصولی در ادامه تاکید کرد: زمانی که در حال برندسازی هستیم، برای اینکه در سطح ملی کار می‌شود، چه اشکالی دارد که اسم شهر خود را بگذاریم؟ نام مشهد باید برای ما در اولویت باشد، لذا باید اجازه دهیم به جای من از مشهد استفاده شود.
رمارم گفت: کمیسیون به دلایل متعددی مخالفت کرده است. روانشناسان و جامعه‌شناسان می‌گویند که من به هویت فردی اشاره دارد و همچنین کارتی که در حال حاضر استفاده می‌شود، ملاک عمل است که از رده خارج شده‌اند. من کارت چاپ شده دیگر در شهر وجود ندارد. کار ت جدید همان شکل و طراحی را دارد، تنها کلمه مشهد روی آن چاپ شده و در تهران و اصفهان نیز همین گونه است. اگر من کارت در شهر دیگری گم شود، هیچ کس متوجه نمی‌شود که متعلق به اتوبوسرانی مشهد است.
در این جلسه نظر کمیسیون حمل و نقل و فرهنگی رای نیارود و لایحه شهرداری تصویب شد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قبح استفاده از قلیان در میان برخی خانواده ها شکسته شده است

موج جدید بارشی شمال خراسان رضوی را فرا می گیرد

13 راه فرعی و روستایی در خراسان رضوی بسته است

تب و تاب سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی در پی وقوع سیلاب

آسیب به 10 پل بر اثر سیل در خراسان جنوبی

قلب تپنده امداد

دستور تخریب معابر نا ایمن مسیل اسماعیل آباد مشهد صادر شد

زلزله 4.1 ریشتری در خراسان شمالی

تلاش برای جلوگیری از ورود سیلاب به ساختمان‌های مسکن مهر در کاشمر

امدادرسانی به سیلزدگان در کلات ادامه دارد

سیلاب برخی منازل شهرهای مرزی سرخس و درگز را فراگرفت

120 دستگاه ماشین آلات جمع آوری آبهای سطحی در مشهد مستقر شد

کشف رود لایروبی و مهار شده است

افزایش بهای بلیت اتوبوس از 23 فروردین+جزئیات کرایه‌ها در مشهد و حومه

ساخت خوابگاه دانش آموزی عشایری طی امسال در مراوه تپه

افتتاح کلینیک روانپزشکی و روان درمانی در بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد

نداشتن آگاهی مردان در رابطه با روش های کنترل خشم مهمترین عامل خشونت علیه زنان

83 مورد بازرسی از داروخانه ها و شرکت های پخش دارویی خراسان شمالی در تعطیلات نوروزی

خانواده ها فرزندان خود را بدون آموزش مهارت های شخصی در خوابگاه های دانش آموزی رها نکنند

کارآفرینی باید جایگزین کاریابی برای جوانان شود

واریز 500 میلیون تومان کمک موردی به‌حساب مددجویان آسیب‌دیده

روشی آسان برای کاهش گرما در شهرها

گرامی‌داشت شهیدان «صفایی» و «عزتی» که در تعطیلات نوروز به شهادت رسیدند

متلاشی‌شدن باند سرقت «خواهران و عمه تیزدست» در مشهد

مراجعه بیش از 200 هزار نفر به مراکز اورژانس بیمارستان‌های استان در ایام نوروز

بلیت قطارشهری از 23 فروردین، 800 تومان می‌شود

16 جان‌باخته در تصادفات درون‌شهری نوروز/ کاهش 8 درصدی آمار مجروحان

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها

صنایع دستی؛ مولد اشتغال و رونق تولید

حضور بیش از 52 هزار زائر در آستان مقدس امامزادگان فردوس

آن روی سکه سیل

مردم با مدرسه‌سازی در پیشرفت و اقتدار علمی کشور سهیم شوند

125 گروه جهادی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام شدند

تکمیل بیمارستان خوسف، نیازمند 14 میلیارد تومان اعتبار

بیش از 6 هزار ماموریت توسط اورژانس خراسان جنوبی انجام شد

مراسم گرامیداشت شکست آمریکا در صحرای طبس با برنامه‌ریزی وسیع‌تر برگزار شود

تفکر سیستمی موجب خلق راهکارهای بلندمدت می‌شود

مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان جنوبی در انتظار تامین اعتبار

سمینار آموزشی تفکر سیستمی در بیرجند برگزار شد

جوانان و هزار کار نشده...

رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد

پنج تیم عملیاتی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی عازم گلستان شد

کمک 35 میلیون تومانی کمیته امداد امام خمینی(ره) منطقه یک بجنورد به مددجویان گیفانی

خسارت 30 میلیارد ریالی سیل به مساجد خراسان شمالی

اسکان 800 نفر از سیل زدگان خوزستان در اردوگاه سپاه جوادالائمه خراسان شمالی

دستگیری معتادان متجاهر در خراسان شمالی نیازمند افزایش ظرفیت کمپ ها است

چگونه به افسردگی پس از زایمان دچار نشویم؟

کشف 5 هزار تن شکر احتکارشده در مشهد

جسد مرد میانسال در چاهی در ارتفاعات حصار گلستان کشف شد

آب‌گرفتگی معابر تا 40 سانتی‌متر، قابل نفوذ به تونل‌ها نیست