پیام خراسان

آخرين مطالب

بازگشت نام «مشهدکارت» به «من‌کارت» اجتماعي

بازگشت نام «مشهدکارت» به «من‌کارت»

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - با رای اعضای شورای اسلامی شهر مشهد لایحه برگشت نام از مشهد کارت به من کارت به تصویب رسید.
  یکی از دستورکارهای چهلمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که امروز در تالار شهر برگزار شد، بررسی و تصویب لایحه‌ برگشت نام از مشهد کارت به من کارت بود که شهنار رمارم، عضو کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص، اظهار کرد: این لایحه قبلا در شورای چهارم از من کارت به مشهد کارت برگشته و ادله آن زمان مبنی بر این بود که من کارت تداعی هویت فردی را دارد و مشهد کارت به تقویت هویت اجتماعی کمک می‌کند.
وی افزود: از این منظر در شورای چهارم به این تغییر نام رای دادند، تعدادی کارت نیز چاپ شد و در اختیار شهروندان قرار گرفت، اکنون بعد از کمتر از یک دوره مجددا شهرداری لایحه برگشت این نام را از مشهد کارت به من کارت ارائه کرده با این ادله که حدود 5 میلیون من کارت چاپ شده و در اختیار شهروندان است.
رمارم بیان کرد: این مباحث در کمیسیون حمل و نقل بحث و بررسی شد و در نهایت با عنایت به تقویت هویت اجتماعی و اینکه مشهد کارت برند مشهد است، اعضا بر آن تاکید و با کلیات این لایحه مخالفت کردند که با توجه به اینکه کمیسیون فرهنگی-‌اجتماعی نیز این نظریه مخالف را داده بود، بنابراین کمیسیون حمل و نقل بر مخالفت خود تاکید کرد.
در ادامه محمد جواد رجائیان، مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری مشهد، عنوان کرد: ما حدود 5 میلیون کارت با چاپ من کارت در دست مردم داریم و بعد از اینکه این مصوبه انجام شد، یک دوره چاپ به عنوان مشهد کارت داشتیم که کمتر از 200 هزار عدد بوده و تعداد من کارت دست مردم بیشتر است.
وی ادامه داد: دو مشکل وجود دارد. یکی دوگانگی است که شهروندان احساس می‌کنند و سوالاتی در خصوص تفاوت و کاربردهای این دو دارند. نکته دوم بحث عرف جامعه است که کماکان بین شهروند، راننده اتوبوس، فردی که در باجه کارت را شارژ می‌کند و حتی عوامل داخل شهرداری، من کارت جاافتاده است. به این دلیل ما بیان کردیم که علیرغم اینکه کارت جدید توزیع شده و شهروندان کماکان من کارت را می‌شناسند، این اجازه را داشته باشیم که چاپ من کارت را ادامه دهیم.
رمارم در پاسخ به صحبت‎های رجائیان، گفت: اینکه شهروندان از یک تغییر نام استقبال نکردند، دلیل مناسبی نیست. 40 سال است که نام برخی خیابان‌ها تغییر کرده اما همچنان شهروندان بر اسم قدیم آن تاکید می‌کنند، بنابراین وقت شورا بیشتر از این ارزش دارد که ما مرتب بر تغییر نام و آوردن این لایحه‌ها وقت بگذرانیم. یک بار برای همیشه باید این مسئله را تمام کنیم. شهروندان ما به دنبال راه افتادن کار خود هستند، بنابراین چندان دنبال این امر نیستند که نام کارت چیست و بعید است که این مسئله اشکالی ایجاد کند.
در ادامه مسعود ریاضی، نایب رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، به عنوان موافق، بیان کرد: من موافق لایحه شهرداری و مخالف نظریه دو کمیسیون هستم. نظر من این است که نام من کارت برگردد زیرا از ابتدا این اسم جاافتاده و شناخته شده بود و مردم هم استقبال کرده بودند. دلایل در مورد انفرادی و اجتماعی بودن، محکم نیست.
احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد، به عنوان مخالف، خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهایی که ما در ابتدای شروع به کار با مردم درمیان گذاشتیم و پافشاری کردیم به خصوص در حوزه فرهنگی-‌اجتماعی، موضوع تقویت هویت شهر و انسجام هویتی در شهر مشهد است. محور این هویت‌بخشی نامی به نام مشهد بوده که هر جا ما نام مشهد را بزرگ بداریم و تکرار کنیم، این راهبرد و سیاست را تقویت کردیم، لذا آنچه در کمیسون فرهنگی-‌اجتماعی و حمل و نقل رای دادند، معطوف به این بوده که به نوعی ما یک اقدام هویت‌بخش و تثبیت‌کننده در جهت تحقق آن راهبرد و سیاست کلی است.
وی اضافه کرد: از این جهت با لایحه شهرداری مخالفت شد و ما تاکید بر حفظ نام مشهد کارت را به عنوان یک اصل هویت‌بخش داریم. در سایر شهرها نیز اینگونه عمل شده، لذا باید اجازه دهیم که به همین شکل مشهد کارت بماند. اینکه کارت چاپ شده و بین مردم جا افتاده، ما نقش هدایت‌کننده و جهت‌دهنده به این موضوع را داریم. تقاضای ما این است که با لایحه شهرداری مخالفت کنند و به نظر دو کمیسیون رای مثبت دهند.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی، به عنوان موافق، عنوان کرد: من نظر آقای اصولی را متوجه نمی‌شوم که یک کارت می‌تواند هویت بیاورد یا هویت‌بخشی کند. به قدری رفتارهایی انجام دادیم که همه از آن هویت فاصله گرفتند. 5 میلیون کارت به نام من کارت چاپ شده و دست مردم است. باید در تغییر نام‌ها به هرچه مردم دوست دارند و خواست مردم است، تمکین کنیم. مردم در حال حاضر از من کارت استفاده می‌کنند. من این موضوع را که من یعنی منیت و فردگرایی می‌آورد، قبول ندارم.
رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد، به طرح یک سوال پرداخت و گفت: سوال من از شهرداری این است که اساس این تغییر نام‌های پشت سر هم چیست؟ شما در دفاع از لایحه اعلام داشتید که موضوع عدم اقبال مردم از مشهد کارت بوده، این امر از کجا احصا شده است؟ آیا افکارسنجی کردید که در این صورت ارائه دهید و شاید موثر باشد؟
در ادامه رجائیان، خاطرنشان کرد: من کارت هویت مشهد شده و باید آن را حفظ کنیم. هفته آینده سمیناری کشوری است و قرار شده که مشهد به عنوان الگوی کلان شهرها صحبت کند که ضریب نفوذ من کارت در مشهد از سایر کلان شهرها بیشتر بوده و با اسم مشهد عجین شده است، اگر این نام را تغییر دهیم، عملا کار چندین ساله‌ای که شکل گرفته، خدشه‌دار می‌شود. افکار سنجی که آقای فیضی بیان کردند از طریق مشاهدات جامعه و مطبوعات به دست آمده است.
اصولی در ادامه تاکید کرد: زمانی که در حال برندسازی هستیم، برای اینکه در سطح ملی کار می‌شود، چه اشکالی دارد که اسم شهر خود را بگذاریم؟ نام مشهد باید برای ما در اولویت باشد، لذا باید اجازه دهیم به جای من از مشهد استفاده شود.
رمارم گفت: کمیسیون به دلایل متعددی مخالفت کرده است. روانشناسان و جامعه‌شناسان می‌گویند که من به هویت فردی اشاره دارد و همچنین کارتی که در حال حاضر استفاده می‌شود، ملاک عمل است که از رده خارج شده‌اند. من کارت چاپ شده دیگر در شهر وجود ندارد. کار ت جدید همان شکل و طراحی را دارد، تنها کلمه مشهد روی آن چاپ شده و در تهران و اصفهان نیز همین گونه است. اگر من کارت در شهر دیگری گم شود، هیچ کس متوجه نمی‌شود که متعلق به اتوبوسرانی مشهد است.
در این جلسه نظر کمیسیون حمل و نقل و فرهنگی رای نیارود و لایحه شهرداری تصویب شد
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند توصیه‌ برای رانندگی در بارش برف و باران

آخرین مهلت بهره‌مندی از بخشودگی جرایم رانندگی

رئیس دانشگاه کوثر منصوب شد

جزئیات نجات دختر نوجوان تبریزی از خودکشی

سفره کارگران هرروز خالی‌تر می‌شود

وزیر نفت: با استفاده مجدد از کارت سوخت می‌خواهیم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم

70 درصد از مدارس خراسان شمالی ایمن نیستند

عدم اثرگذاری کلاس های آموزشی استفاده صحیح از فضای مجازی در دانش آموزان خراسان شمالی

نیروی توانمند در خراسان شمالی برای سکان داری استانداری وجود دارد

شکستن کمر داروخانه های خراسان شمالی با تاخیر خیلی زیاد در پرداخت مطالبات

جو نسبتاً پایدار همراه با افزایش دما تا دو روز آینده در استان

اسلام حتی به حقوق حیوانات مرده هم توجه دارد/جایگاه ضعیف حقوق حیوانات در قانون

نوجوانان آرام و منظم، طول عمر بیشتری دارند

خرید خدمت سربازی غایبان، فقط تا پایان امسال

خود را متولی آموزش نمی‌دانیم/ نبود سازوکار قانونی برای مجوز مدارس طبیعت

شهردار مشهد: خواجه نظام‌الملک می‌تواند الهام‌بخش عملگرایی باشد

نگران نباشید، بنزین گران نمی شود

مرد بی گناه تا آستانه اعدام رفت/ راز شوم باغ سیب چه بود

فشارخون و دیابت مهمترین دلایل بروز نارسایی کلیه

روشی موثر برای کاهش آلودگی هوا در چین

مجموعه تاریخی روستای چهکندوک سربیشه مستندسازی می‌شود

باران پاییزی 11 شهر خراسان رضوی را فرا گرفت

جاده های خراسان رضوی لغزنده است

هوای مشهد سالم است

دستگاه ها از اول آبان موظف به خدمات درمانی ایثارگران شدند

2 شکارچی کبک در بجنورد دستگیر شدند

تخلفات رانندگی از طریق پیامک به مالکین خودروها اطلاع رسانی خواهد شد

پیگیری قانونی قصور پزشکی حق مردم است

فرماندار: راه اندازی اورژانس هوایی کاشمر ضروری است

هشت اردیبهشت، روزی برای مشهد

خیرین سلامت 34 میلیارد ریال در سربیشه هزینه کردند

بلندترین پرچم در پارک موزه دفاع مقدس بیرجند نصب می شود

بسیج 160 برنامه در مانه و سملقان اجرا می کند

شیروان در رفع تداخلات اراضی ملی خراسان شمالی پیشرو است

فعلا موبایل نخرید، قیمت‌ها کاهش می‌یابد

فالور‌های تقلبی از اینستاگرام حذف می‌شود

40 سالگی انقلاب دوران پختگی و پیشرفت آن است

قراردادهای موقت مهمترین مشکل کارگران خراسان شمالی

امدادرسانی هلال احمر خراسان جنوبی به 3649 حادثه دیده

پیشرفت 50 درصدی طرح‌های آبخیزداری خراسان جنوبی

زلزله 4 ریشتری تازه‌آباد کرمانشاه را لرزاند

تصمیم‌های جدید پیرامون بنزین در راه است

ماجرای «روز خیانت» در زندگی زناشویی

دستگیری زورگیران پمپ بنزین اسفراین

گازگرفتگی از چادر مسافرتی تا اتاق نگهبان ساختمان نیمه ساخت در بجنورد

بیش از 159 هزار نفر در خراسان شمالی سبد کالا دریافت می کنند

مناطق حفاظت ‌شده خراسان شمالی جولانگاه شکارچیان قوچ اوریال

بلندگوهایی که هیچ وقت خاموش نشده‌اند

شهرداری مشهد هیچ‌گونه بدهی معوقه‌ای ندارد/ امسال 1700 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر می‌شود

شاخص‌های استخدام پلیس در کشورهای مختلف