پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

نبض فضای سبز بیرجند کند می‌زند/گلایه ازفضای تاریک و بی روح پارکها سياسي

نبض فضای سبز بیرجند کند می‌زند/گلایه ازفضای تاریک و بی روح پارکها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- نبود روشنایی کافی، خشک شدن درختان و جای خالی طراحی های بومی در پارک های بیرجند از جمله مشکلاتی است که باید مورد توجه متولیان قرار گیرد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: امروزه پارک ها و فضای سبز جزئی ضروری از زندگی بشری به شمار می رود به گونه ای که عده ای ساعات زیادی از اوقات فراغتشان را در این مناطق سپری می کنند. اهمیت این امر می طلبد شرایط مطلوبی بر پارک ها حاکم باشد تا حق و حقوق شهروندی زیر سوال نرود.
وجود پارک های کوچک و بزرگ در شهرستان بیرجند فضایی مناسب برای بازی کودکان و حتی بزرگسالان فراهم آورده است. علاقه مندان به پارک و فضای سبز در بیرجند گلایه هایی را از برخی فضاهای سبز شهرستان دارند.
در شرایط پیش رو تاریکی برخی از پارک های بیرجند رغبت تفریح شبانه را از خانواده ها گرفته است. بنا به تاکید شهروندان نقاط کور موجود در پارک های بیرجند باید رنگ روشنایی به خود گیرد چراکه در شرایط فعلی زمینه پیدایش آسیب های اجتماعی به خوبی فراهم است.
آنچه مسلم است پارک ها می توانند معرف مناسبی برای انتقال فرهنگ آن شهر به مسافران و گردشگران باشند. اظهارات شهروندان نشان از این دارد که این امر تاکنون در برنامه های متولیان به خوبی مورد توجه قرار نگرفته است. قامت خشکیده درختان در برخی از پارک های سطح شهر هم بر روح و روان شهروندان چنگ می اندازد که باید در فرایند رسیدگی ها مورد توجه قرار گیرد.
بازنشستگان که به واسطه فراغ بالشان بخش اعظمی از مراجعه کنندگان به پارک ها هستند خواستار توجه به امکانات رفاهی و سرگرمی اعم از جانمایی کتابخانه هستند. به نظر می رسد این چنین پیشنهادهایی که ترویج فرهنگ کتابخوانی را رقم می زند نکته ای قابل تامل در برنامه های متولیان باشد.
روشنایی پارک ها مطلوب نیست
یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: برخی از پارک های بیرجند مانند گنجی، جنگلی و صیاد شیرازی روشنایی مطلوبی ندارند.
حکیمه رحمتی با بیان اینکه تاریک بودن فضای پارک ها بستری برای بروز آسیب های اجتماعی است، افزود: باید روشنایی پارک ها مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.
وی بیان کرد: در پارک هایی مانند پارک گنجی بیرجند، انبوه بودن درختان خود نیز فضای امنی برای برخی از سودجویان فراهم کرده است.
رحمتی استاندارد نبودن وسایل بازی کودکان در برخی از پارک های بیرجند را از دیگر معضلات پیش رو دانست و اظهار کرد: وسایل بازی برخی پارک ها هنوز فلزی و قدیمی است که باعث بروز خطرهای زیادی می شود.

نصب المان ها بر اساس فرهنگ بیرجند باشد
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: پارک ها در ایامی مانند تابستان و بهار حجم زیادی از مسافران را دارد بنابراین باید در زیباسازی و بهسازی آن ها تلاش شود.
احمد میرزایی با بیان اینکه طراحی های پارک می توانند نشان دهنده و معرف فرهنگ شهر باشد، اظهار کرد: باید در طراحی ها و نصب المان ها در فضاهای تفریحی و رفاهی به فرهنگ بومی منطقه توجه شود.
وی با اشاره به خشک شدن درختان کاج در برخی از پارک ها به ویژه پارک آزادی بیرجند، بیان کرد: خشک بودن درختان چهره پارک را نامطلوب می کند که باید مورد توجه باشد.
میرزایی خواستار همکاری شهروندان درحفظ فضای سبز شهری شد و افزود: دستگاه های متولی به تنهایی نمی توانند در حراست از فضای سبز اقدامی مطلوب انجام دهند و همکاری مردم را می طلبد.
این شهر وند بیرجندی با بیان اینکه مردم می توانند نقش بسزایی در طراوت فضاهای سبز شهری ایفا کنند، ادامه داد: متاسفانه برخی از افراد از چمن های موجود در پارک به عنوان زیرانداز استفاده می کنند که این امر باعث از بین رفتن چهره زیبا و سبز پارک ها می شود.

سرگرمی سالمندان در پارک ها دیده شود
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: سالمندان و بازنشسته ها ساعات زیادی در طول روز را در پارک ها می گذرانند که می طلبد فضاهایی برای سرگرمی آن ها دیده شود.
محمود یعقوبی با تاکید بر اینکه باید سرگرمی هایی مانند کتابخانه و وسایل ورزشی استاندارد برای سالمندان دیده شود، افزود: پارک هایی مانند جنگلی ظرفیت های بالایی در ایجاد فضاهای ورزشی و احداث کتابخانه دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.
وی با اشاره به دیگر ظرفیت های پارک جنگلی بیرجند بیان کرد: علی رغم اینکه پارک جنگلی بزرگ ترین لکه سبز بیرجند بوده که می تواند زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد، مورد غفلت قرار گرفته است.
وجود 265 هکتار فضای سبز شهری در بیرجند
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر 91 پارک در سطح شهر وجود دارد.
امیر ابراهیم زاده با بیان اینکه 265 هکتار از فضای سبز شهری در اختیار شهرداری قرار دارد، گفت: بر اساس برآوردها، سرانه فضای سبز 12.66 متر مربع برای هر شهروند است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای نگهداری و کیفیت فضای سبز، بیان کرد: تقویت درختان سطح شهر شامل کودهی، خاک برداری پای درخت، هوادهی پای ریشه درختان از جمله برنامه های پیش بینی شده است.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بیرجند ادامه داد: هرس درختان از بلوار سجاد شروع شده و در بقیه پارک های سطح شهر انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه پیگیری وضعیت درختان خشک از یک ماه گذشته به صورت جدی آغاز شده است، اظهار کرد: از بین بردن درختان خشک علاوه بر زیبا سازی چهره شهر از بروز آفت ها جلوگیری می کند.
روشنایی پارک ها در دستور کار شهرداری
ابراهیم زاده با اشاره به دیگر برنامه های پیش بینی شده برای بهسازی و زیباسازی پارک ها بیان کرد: ایمن سازی وسایل بازی کودکان و زیبا سازی و بهسازی لچکی ها و آیلند ها در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه ادامه اجرای پروژه جداسازی آب فضای سبز از آب شرب از دیگر برنامه های در دست اقدام است، افزود: انتقال آب به فضای سبز مهرشهر نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد.
ابراهیم زاده از اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در پارک های سطح شهرستان بیرجند خبر داد و افزود: با توجه به معضل کم آبی در شهرستان، این امر تاثیر بسیار زیادی در صرفه جویی آب دارد.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بیرجند با اشاره به نبود روشنایی کافی در برخی از پارک های بیرجند بیان کرد: در راستای استفاده شهروندان و جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی نقاط کور پارک ها شناسایی شده است.
وی با اشاره به نقش پارک ها در معرفی فرهنگ هر شهر بیان کرد: بومی سازی مرتبط با منطقه شرط مهم در فراخوان های طراحی پارک ها است که باید مورد توجه متقاضیان قرار گیرد.
ابراهیم زاده با بیان اینکه بازنشسته ها و سالمندان اوقات زیادی را در سطح پارک ها می گذارنند، گفت: پیگیریی می کنیم که برای بحث مطالعه و سالمندان مکان هایی تعبیه شود.
وی با اشاره به اهمیت نظافت پارک ها بیان کرد: در حال حاضر 172 نیرو در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری بیرجند مشغول به کار بوده که از این تعداد 151 نفر نیروی کارگری فضای سبز هستند.
ابراهیم زاده خواستار همکاری شهروندان در نگهداشت فضای سبز شهری شد و افزود: از شهروندان خواستاریم از نشستن بر روی چمن ها و ریختن زباله و پوست تخمه در فضای سبز خودداری کنند.
اگرچه گزارش مسئولان خبرهای خوشی در راستای زیباسازی و بهینه سازی پارک ها می دهد اما انتظار می رود در فصل پیش رو اجرایی شود چرا که فصل زمستان بستری مناسب برای شروعی بهاری و زیبا است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس استعفا دادم

فاصله دستگاه اطلاعاتی و مردم

سفر نخست وزیر پاکستان به ایران از مشهد آغاز شد

امیدواریم امکان سفر زمینی پاکستانیها به مشهد فراهم شود

نخست وزیر پاکستان به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) رفت

نخست وزیر پاکستان با تولیت آستان قدس رضوی دیدار کرد

نخست وزیر پاکستان از موزه آستان قدس رضوی دیدن کرد

استاندار خراسان جنوبی: همه ظرفیت ها در استان به کار گرفته می شود

آیت الله سعیدی: برای توسعه استان ریل گذاری کنید

نخست وزیر پاکستان به حرم مطهر رضوی مشرف شد

ارتباط دو ملت ایران و پاکستان فراتر از همسایگی است

آمریکا و اروپا مشکلی از کشور حل نمی کنند/اتکا به توان داخل

نخست وزیر پاکستان وارد مشهد شد

امیدوارم امنیت در افغانستان برقرارشود/از وقوع سیل در ایران متاسفم

جزئیات ردپای سیل در خراسان جنوبی / 6 روستا تخلیه شد

نخست وزیر پاکستان وارد مشهد مقدس شد

مشهد مقدس سالانه پذیرای بیش از 100 هزار زائر پاکستانی است

نخست وزیر پاکستان مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

مقام سازی منازل روستایی خراسان شمالی جزو اولویت‌ها باشد

ظهور امام عصر(عج) با خواست همه مردم دنیا محقق می شود

حال و هوای مشهد در شب ولادت امام عصر(عج)

گردهمایی بزرگ منتظران ظهور در مشهد برگزار شد

زمینه همکاری شرکت های توسعه گرا در بازآفرینی شهری فراهم است

ثبت 12 میلیمتر بارش در مشهد / تلاش برای باز گشایی 14 راه روستایی

تدوین الگوی نهاد اقتصاد مقاومتی استان

10 سد خراسان رضوی سرریز یا در آستانه سرریز شدن است/رصد دقیق ورودی و خروجی سدها

امدادرسانی به 686 سیل زده در خراسان رضوی/آبرسانی سیار به 20 روستا و 7 شهر

اسکان اضطراری 1147 سیل‌زده در خراسان‌رضوی/فقط یک نفر بر اثر وقوع سیل در سرخس مصدوم شد

روابط عمومی خوب امید بخش و مطالبه گر است

تحقق تعهد استان در اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی طی سال گذشته

استاندار برای پیشرفت استان، از تمام ظرفیت و آبروی خود استفاده می کند

استاندار در پیگیری مشکلات، فراتر از حوزه استان حرکت می کند

اعلام آمادگی رئیس مجلس برای رفع مشکلات پیش روی مثلث توسعه اقتصادی

دادگستری از فعالیت های مشروع اقتصادی حمایت می کند

تشکیل نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی سرآغاز تحولات توسعه ای در خراسان رضوی خواهد بود

برنامه ریزی برای ایجاد سه شهر جدید در خراسان رضوی / سرمایه گذاران می سازند، دولت زیر ساخت ها را تامین می کند

دست مجاهدان اقتصادی را به گرمی می فشاریم / اقتصاد خراسان رضوی را مردمی خواهیم کرد

نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی افتتاح شد

ارائه گزارش های 3 ماهه از مثلث توسعه اقتصادی به محضر رهبر انقلاب و سران قوا

یک مسئول سپاه در خراسان شمالی: مردم پشتیبان اصلی سپاه هستند

دولت تدبیر، آمریکا را به انزوا کشانده است

خباثت آمریکا علیه سپاه راه به جایی نمی برد

بجنوردی ها در محکومیت اقدام آمریکا علیه سپاه راهپیمایی کردند

فرمانده سپاه خراسان شمالی: یکصدایی مردم در حمایت از سپاه، آمریکا را زمین گیر کرد

نبود اعتبار، مانع ایجاد شهرداری در شهرهای تازه تاسیس رازوجرگلان

امام جمعه بجنورد: رونق تولید در هجمه مشکلات سیل گم نشود

وقتی همه خوابیم

جمعی از دانشجویان مشهد اقدام آمریکا علیه سپاه را محکوم کردند

جریان نفوذ بیش از هر چیز دیگر انقلاب اسلامی را تهدید می کند

سپاه نیروی مردمی و برآمده از قانون اساسی است