پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد گفتگو

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس اداره ارشاد مشهد گفت: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با حوزه شهرسازی داشته باشد و طراحی فضاهای شهری باید زمینه‌ای را برای ایجاد گفت‌وگوهای رسمی فراهم کند؛ چون فضاهای فرهنگی ما ارتباطات را پوشش نمی‌دهند و چارچوبی را ایجاد کرده که نسل جدید این چارچوب‌ها را نمی‌پسندند.
محمدجواد استادی در خصوص پیوند مدیریت فرهنگی با مدیریت شهری اظهار کرد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با حوزه شهرسازی داشته باشد تا فضای مناسب بوجود آید؛ همچنین ما نباید مدیریت چندگانه داشته باشیم و باید هندسه منظمی بین همه این‌ها برقرار کنیم؛ یعنی کار فرهنگی همه نهادها باید با هم هم‌افزایی داشته باشد. 
وی ادامه داد: فضای مجازی نوع ارتباطات افراد را تغییر می‌دهد و دستکاری می‌کند و دستکاری کردن یک نیازی را ایجاد می‌کند به ارتباطی که وجود دارد و آن غیر رسمی است؛ ارتباطی است که در فضاهای رسمی شکل نمی‌گیرد. ما یک نیازی به فضای غیررسمی داریم که به رسمیت شناخته نمی‌شود و یک بخش مقصر آن، طراحی فضای شهری ماست که در آن فضایی برای ایجاد گفتگوهای رسمی نداریم.
رئیس اداره ارشاد مشهد تصریح کرد: فضای فرهنگی ما ارتباطات را پوشش نمی‌دهد؛ چون رویدادهای ما رسمی است و چارچوبی را ایجاد کرده و نسل جدید آن چارچوب‌ها را نمی‌پسندند و چون نتوانستیم چنین طراحی‌ای را داشته باشیم، به سمت فضاهای غیررسمی ناایمن حرکت می‌کنیم. امنیت یک مقوله چند بعدی است که یک بعد مهم آن فرهنگ است و فضاهای فرهنگی ما باید بتوانند آن ارتباطات غیررسمی که نیاز طبیعی جامعه انسانی است، را محقق کنند.
استادی خاطرنشان کرد: در همین راستا یکی از کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای صالحی که پیگیر آن هستند، ایجاد گذر فرهنگ است؛ یعنی به دنبال این هستند فضایی را ایجاد کنند تا تمام کارهای هنری آنجا ارائه شود و همین فضا آنجا شکل بگیرد و مردم مصرف‌کننده باشند. در مشهد هم ما با کمک دوستانمان در مدیریت شهری به دنبال ایجاد گذر فرهنگ و هنر هستیم و تلاشمان این است تا یک‌سال‌ونیم آینده بتوانیم گذر فرهنگ را در مشهد راه‌اندازی کنیم.
ما باید به دنبال رویدادسازی باشیم
وی در پاسخ به سوالی پیرامون این که چه کنیم تا دایره مخاطبین فعالیت‌های فرهنگی را گسترش دهیم، افزود: بنده به طور کلی مخالف نمایشگاه‌ها هستم؛ همان چیزی که امروز در کشور ما اتفاق می‌افتد. ما باید به دنبال ایونت و رویدادسازی باشیم و نمایشگاه می‌تواند جزیی از رویدادسازی باشد. این که ما نمایشگاه را با چه هدفی برگزار می‌کنیم مهم است؛ آیا رفع تکلیف است یا برایشش برنامه و ایده داریم. اگر رفع تکلیف باشد، به جایی نمی‌رسیم و نتیجه و خروجی‌ای ندارد؛ چون برای برگزاری یک نمایشگاه ما باید اهداف و برنامه داشته باشیم و وقتی نمایشگاه به پایان می‌رسد، باید پایش کنیم که آن اهداف محقق شده یا خیر و یا این که چقدر آسیب‌شناسی کردیم و چقدر این آسیب‌شناسی‌ها را در دوره‌های بعد لحاظ کرده‌ایم. نمایشگاه و جشنواره به این معناست، برای این کار باید فکر کنیم و لازمه این کار خودانتقادی است.
رئیس اداره ارشاد مشهد در خصوص ریزش مخاطبین بیان کرد: در تمامی دستگاه‌های فرهنگی برای این که مخاطب ریزش نکند، ابتدا باید مخاطبین را به رسمیت بشناسیم، مخاطبین را طبقه‌بندی نکنیم و متناسب با آن مخاطبین، خوراک برایشان تهیه کنیم. بعد از به رسمیت شناختن باید مخاطب‌شناسی کنیم و روش‌ها و ابزارهای آن را بشناسیم. راه این کار، پیوند نهادهای آکادمیک و پژوهشی با حوزه مدیریت فرهنگ است؛ یعنی نباید نهاد دانشگاه و حوزه و... به عنوان یک نهاد فرهنگی از ما دور باشند؛ بلکه این‌ها باید پشتوانه‌های مدیریت فرهنگی باشند چون این‌ها نیازهای ماست. اگر پیوند بین پژوهش و اندیشه در عرصه مدیریت فرهنگی اتفاق بیفتد، این مسائل حل می‌شود.
استادی عنوان کرد: در کشور طرح کلانی با عنوان پایش مصرف فرهنگی کشور قرار است اجرا شود که اساتید مطرح جامعه‌شناسی در تهران این کار را مدیریت می‌کنند تا مدیریت مصرف فرهنگی را رصد کنند. این کار اکنون در مرحله طراحی پرسشنامه است و وضعیت کل کشور را می‌خواهند رصد کنند. ما هم در مشهد به دنبال این هستیم که این کار را انجام دهیم.
وی افزود: مصرف فرهنگی فقط کالا نیست و کالا، خدمات و رفتارهای فرهنگی را شامل می‌شود. زیارت امام رضا(ع)، روضه، تئاتر و... همه مصرف فرهنگی هستند و بسیار وسیع است. ما با تعامل نهادهایی در مشهد که برای این کار تعریف شدند و اعتبار مالی دارند، رایزنی می‌کنیم که بر اساس نیازهایی که ما در مدیریت فرهنگی داریم، پروژه را انجام دهند و یکی از جاهایی که از دستاوردها و خروجی‌های آن استفاده می‌کند، ارشاد است.
رئیس اداره ارشاد مشهد اظهار کرد: ما وقتی می‌خواهیم برنامه‌ریزی فرهنگ انجام دهیم، باید مستند حرف بزنیم و همه چیز را بسنجیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم. ما به شدت به دنبال این هستیم که در حوزه مخاطب‌شناسی و بحث مصرف فرهنگی از نهاد دانشگاه و برخی از نهادها مانند حوزه شهرداری کمک بگیریم تا در بازه‌های کوتاه‌مدت بتوانیم به این خروجی‌های سریع برسیم و نگاهمان هم نگاه عمل‌گرایانه است؛ یعنی رفع تکلیف نکنیم و کار را درست و با هدف انجام دهیم؛ ضمن این که اهداف کلان بزرگ تعیین نکنیم و تمرکزمان را روی یک تا چند کار اساسی و درست بگذاریم.
استادی در پاسخ به سوالی در خصوص نظرسنجی در مورد مصرف فرهنگی گفت: مبنای برنامه‌ریزی آمار است. آمار دقیق وجود ندارد و ما این کار را راه می‌اندازیم. ما به جد پیگیری می‌کنیم که در حوزه موسیقی، تئاتر و دیگر حوزه‌ها آمار را دربیاوریم. آمار 6 ماهه اول امسال نشان می‌دهد که نسبت به 6 ماهه اول سال 96 نمایش‌ها رشد قابل توجهی داشته‌اند؛ هم تعداد نمایش‌ها و هم تعداد تماشگران رشد قابل توجهی داشته و نمایش‌ها هم کم نشده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حدود 1230 میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران خراسان شمالی واریز شد

هوای مشهد سالم است

تعداد زنان مبتلا به پرفشاری خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

ورزشی برای پولدارها!!!

دیده شدن، خواسته اصلی هنرمندان تئاتر در شهرستان‌هاست

شمار مراکز مشاوره در خراسان رضوی به 224 واحد افزایش یافت

آنچه باید درباره سه آتش افروز مزارع کشاورزی بدانیم

زیر گذر حرم رضوی برای تردد وسایل نقلیه ساخته نشده است

فرآورده‌های دام و طیور از خراسان رضوی به 24 کشور جهان صادر می‌شود

70 درصد نزاع های مشهد در حاشیه شهر روی می دهد

بیش از دو هزار تن کود شیمیایی میان کشاورزان سبزواری توزیع شد

آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون استخدامی آتش نشانان خراسان جنوبی

رویکرد اعتدال گرایانه در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان

رشد 43 درصدی آبیاری نوین در خراسان شمالی

16 هزار تن غلات در خواف برداشت شد

شرکت برق مشهد نسبت به مصرف زیاد انرژی در گرما هشدار داد

جزئیات قتل با اسلحه وینچستر در مشهد

تشکیل جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان سربیسه

دمای هوا در سرخس به 42 درجه رسید/گرد وخاک در جنوب خراسان رضوی

500 هزار مترمربع معابر شهر بجنورد آسفالت می شود

بارشهای بهاری در خراسان رضوی دو برابر شد

نبود برداشت آب از چاه های کشاورزی خراسان شمالی تا اردیبهشت

سرمایه گذاری در شهر نباید در تقابل با موضوع نشاط افزایی باشد

2 وقف جدید در شیروان به ثبت رسید/ضرورت ترویج فرهنگ وقف در جامعه

102 کلاس درس برای اسکان گردشگران در سبزوار تجهیز شد

ابلاغ مدیران مدارسی که وجه غیرمجاز دریافت کنند لغو می شود

وضعیت آبی همچنان ناپایدار است

بارشهای رگباری پراکنده در خراسان رضوی رخ می دهد

خراسان رضوی با افزایش دمای هوا و بارش‌های رگباری مواجه خواهد شد

هوای مشهد سالم شد

دمای هوا در خراسان رضوی به 40 درجه افزایش می یابد

169 میلیارد تومان برای بخش کشاورزی خراسان جنوبی ابلاغ شد

طرح توسعه امامزادگان باقریه با مشکل مواجه شده است

طرح دانش آموز عاری از پوسیدگی دندان در خراسان شمالی اجرا می شود

عملیات روکش آسفالت راه شیروان - بجنورد آغاز شد

بوستان غدیر مشهد آماده میزبانی از زائران در تعطیلات عید سعید فطر است

ذخیره آب سدهای خراسان رضوی سه برابر شد

برداشت بیش از 3000 تن زردآلو در خراسان جنوبی

14 کیلومتر رودخانه خراسان شمالی لایروبی شد

8 سال انتظار برای ساخت مرکز درمانی/بیمارستان بشرویه اعتبار ندارد

مبارزه با سن گندم در 15 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی انجام شد

با هوشیاری ماموران پلیس راه گرمه -میامی سنگ معدن قاچاق میلیاردی توقیف شد

زیره سبز خریدار ندارد

پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر تعطیل است

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارشهای بهاری آب رسانی با تانکر در خراسان رضوی را کاسته است

150 پایگاه حامی یابی در خراسان جنوبی برپا می شود

هوای مشهد سالم است

سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟

150 تن گل محمدی در خواف برداشت شد