پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد گفتگو

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس اداره ارشاد مشهد گفت: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با حوزه شهرسازی داشته باشد و طراحی فضاهای شهری باید زمینه‌ای را برای ایجاد گفت‌وگوهای رسمی فراهم کند؛ چون فضاهای فرهنگی ما ارتباطات را پوشش نمی‌دهند و چارچوبی را ایجاد کرده که نسل جدید این چارچوب‌ها را نمی‌پسندند.
محمدجواد استادی در خصوص پیوند مدیریت فرهنگی با مدیریت شهری اظهار کرد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با حوزه شهرسازی داشته باشد تا فضای مناسب بوجود آید؛ همچنین ما نباید مدیریت چندگانه داشته باشیم و باید هندسه منظمی بین همه این‌ها برقرار کنیم؛ یعنی کار فرهنگی همه نهادها باید با هم هم‌افزایی داشته باشد. 
وی ادامه داد: فضای مجازی نوع ارتباطات افراد را تغییر می‌دهد و دستکاری می‌کند و دستکاری کردن یک نیازی را ایجاد می‌کند به ارتباطی که وجود دارد و آن غیر رسمی است؛ ارتباطی است که در فضاهای رسمی شکل نمی‌گیرد. ما یک نیازی به فضای غیررسمی داریم که به رسمیت شناخته نمی‌شود و یک بخش مقصر آن، طراحی فضای شهری ماست که در آن فضایی برای ایجاد گفتگوهای رسمی نداریم.
رئیس اداره ارشاد مشهد تصریح کرد: فضای فرهنگی ما ارتباطات را پوشش نمی‌دهد؛ چون رویدادهای ما رسمی است و چارچوبی را ایجاد کرده و نسل جدید آن چارچوب‌ها را نمی‌پسندند و چون نتوانستیم چنین طراحی‌ای را داشته باشیم، به سمت فضاهای غیررسمی ناایمن حرکت می‌کنیم. امنیت یک مقوله چند بعدی است که یک بعد مهم آن فرهنگ است و فضاهای فرهنگی ما باید بتوانند آن ارتباطات غیررسمی که نیاز طبیعی جامعه انسانی است، را محقق کنند.
استادی خاطرنشان کرد: در همین راستا یکی از کارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای صالحی که پیگیر آن هستند، ایجاد گذر فرهنگ است؛ یعنی به دنبال این هستند فضایی را ایجاد کنند تا تمام کارهای هنری آنجا ارائه شود و همین فضا آنجا شکل بگیرد و مردم مصرف‌کننده باشند. در مشهد هم ما با کمک دوستانمان در مدیریت شهری به دنبال ایجاد گذر فرهنگ و هنر هستیم و تلاشمان این است تا یک‌سال‌ونیم آینده بتوانیم گذر فرهنگ را در مشهد راه‌اندازی کنیم.
ما باید به دنبال رویدادسازی باشیم
وی در پاسخ به سوالی پیرامون این که چه کنیم تا دایره مخاطبین فعالیت‌های فرهنگی را گسترش دهیم، افزود: بنده به طور کلی مخالف نمایشگاه‌ها هستم؛ همان چیزی که امروز در کشور ما اتفاق می‌افتد. ما باید به دنبال ایونت و رویدادسازی باشیم و نمایشگاه می‌تواند جزیی از رویدادسازی باشد. این که ما نمایشگاه را با چه هدفی برگزار می‌کنیم مهم است؛ آیا رفع تکلیف است یا برایشش برنامه و ایده داریم. اگر رفع تکلیف باشد، به جایی نمی‌رسیم و نتیجه و خروجی‌ای ندارد؛ چون برای برگزاری یک نمایشگاه ما باید اهداف و برنامه داشته باشیم و وقتی نمایشگاه به پایان می‌رسد، باید پایش کنیم که آن اهداف محقق شده یا خیر و یا این که چقدر آسیب‌شناسی کردیم و چقدر این آسیب‌شناسی‌ها را در دوره‌های بعد لحاظ کرده‌ایم. نمایشگاه و جشنواره به این معناست، برای این کار باید فکر کنیم و لازمه این کار خودانتقادی است.
رئیس اداره ارشاد مشهد در خصوص ریزش مخاطبین بیان کرد: در تمامی دستگاه‌های فرهنگی برای این که مخاطب ریزش نکند، ابتدا باید مخاطبین را به رسمیت بشناسیم، مخاطبین را طبقه‌بندی نکنیم و متناسب با آن مخاطبین، خوراک برایشان تهیه کنیم. بعد از به رسمیت شناختن باید مخاطب‌شناسی کنیم و روش‌ها و ابزارهای آن را بشناسیم. راه این کار، پیوند نهادهای آکادمیک و پژوهشی با حوزه مدیریت فرهنگ است؛ یعنی نباید نهاد دانشگاه و حوزه و... به عنوان یک نهاد فرهنگی از ما دور باشند؛ بلکه این‌ها باید پشتوانه‌های مدیریت فرهنگی باشند چون این‌ها نیازهای ماست. اگر پیوند بین پژوهش و اندیشه در عرصه مدیریت فرهنگی اتفاق بیفتد، این مسائل حل می‌شود.
استادی عنوان کرد: در کشور طرح کلانی با عنوان پایش مصرف فرهنگی کشور قرار است اجرا شود که اساتید مطرح جامعه‌شناسی در تهران این کار را مدیریت می‌کنند تا مدیریت مصرف فرهنگی را رصد کنند. این کار اکنون در مرحله طراحی پرسشنامه است و وضعیت کل کشور را می‌خواهند رصد کنند. ما هم در مشهد به دنبال این هستیم که این کار را انجام دهیم.
وی افزود: مصرف فرهنگی فقط کالا نیست و کالا، خدمات و رفتارهای فرهنگی را شامل می‌شود. زیارت امام رضا(ع)، روضه، تئاتر و... همه مصرف فرهنگی هستند و بسیار وسیع است. ما با تعامل نهادهایی در مشهد که برای این کار تعریف شدند و اعتبار مالی دارند، رایزنی می‌کنیم که بر اساس نیازهایی که ما در مدیریت فرهنگی داریم، پروژه را انجام دهند و یکی از جاهایی که از دستاوردها و خروجی‌های آن استفاده می‌کند، ارشاد است.
رئیس اداره ارشاد مشهد اظهار کرد: ما وقتی می‌خواهیم برنامه‌ریزی فرهنگ انجام دهیم، باید مستند حرف بزنیم و همه چیز را بسنجیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی کنیم. ما به شدت به دنبال این هستیم که در حوزه مخاطب‌شناسی و بحث مصرف فرهنگی از نهاد دانشگاه و برخی از نهادها مانند حوزه شهرداری کمک بگیریم تا در بازه‌های کوتاه‌مدت بتوانیم به این خروجی‌های سریع برسیم و نگاهمان هم نگاه عمل‌گرایانه است؛ یعنی رفع تکلیف نکنیم و کار را درست و با هدف انجام دهیم؛ ضمن این که اهداف کلان بزرگ تعیین نکنیم و تمرکزمان را روی یک تا چند کار اساسی و درست بگذاریم.
استادی در پاسخ به سوالی در خصوص نظرسنجی در مورد مصرف فرهنگی گفت: مبنای برنامه‌ریزی آمار است. آمار دقیق وجود ندارد و ما این کار را راه می‌اندازیم. ما به جد پیگیری می‌کنیم که در حوزه موسیقی، تئاتر و دیگر حوزه‌ها آمار را دربیاوریم. آمار 6 ماهه اول امسال نشان می‌دهد که نسبت به 6 ماهه اول سال 96 نمایش‌ها رشد قابل توجهی داشته‌اند؛ هم تعداد نمایش‌ها و هم تعداد تماشگران رشد قابل توجهی داشته و نمایش‌ها هم کم نشده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده تربت حیدریه به باغچه بازگشایی شد

معافیت مالیات تعاونی مرزنشینان در انتظار تایید شورای نگهبان است

بیش از 1800 میلیارد ریال بدهی ادارات خراسان شمالی ثبت شد

آیا باید کودکان را از تصمیمان برای طلاق آگاه کنیم؟ + توصیه‌ها

332 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد شد

اکران فوق العاده بخاطر استقبال از جشنواره فجر مشهد تعیین شد

سرما و بارش برف مدارس چند شهرستان خراسان رضوی را تعطیل کرد

حرکت خودروها در گردنه تیوان با زنجیرچرخ میسر است

اگر نمی‌توانید خاطرات مضر را فراموش کنید، حافظه ضعیفی دارید

رشد 3.5 برابری خطوط ریلی استان بعد از انقلاب رخ داد

تهیه پیوست فرهنگی از الزامات ورود تکنولوژی های جدید به کشور است

زنان روستایی خراسان شمالی به کمک مدیریت مصرف منابع آب می آیند

امکان تحصیل دانشگاهی در رشته خبرنگاری دانشگاه علمی کاربردی بیرجند

کم آبی مهمترین مشکل روستاییان خراسان جنوبی است

کاروان رسانه ای بسیج خراسان رضوی عازم روستاهای استان شد

کیفیت هوای شش منطقه شهر مشهد در وضعیت هشدار است

اگر برخی حاشیه‌سازی نکنند، استاندار عملکرد خوبی خواهد داشت

با کمبود گوشت قرمز مواجهیم

ارتباط میان افزایش پرولاکتین خون و کاهش باروری زنان

80 درصد تعهد اشتغال در نهبندان محقق شد

در اعطای تسهیلات مشاغل پایدار روستایی دقت را فدای سرعت نکنیم

اثر تاریخی رباط زردان در دست مرمت است

رفع تنش آبی روستاهای مانه وسملقان 800 میلیارد ریال نیاز دارد

کلاس‌داری برای معلمان سخت شده است

خراسان شمالی ناظر مقیم پولی ندارد

فقط 30 درصد از نیازهای خوابگاهی دانشگاه بجنورد تامین شده است

اجرایی شدن فاز اول پروژه ملی آبرسانی به منطقه بمرود زیرکوه در دهه فجر

دانشگاه بیرجند؛ از تربیت نیروهای متخصص تا پویایی اقتصادی منطقه

خوسف تمام قد به احترام جشنواره ابن حسام می‌ایستد

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

انتقال آب به فلات مرکزی ایران؛ رویایی شیرین که به کابوس بدل شد

مسئولان نمی‌توانند مشکلات معلولان را درک کنند

پیچ و خم های پرستاری از خراشاد تا کالیفرنیا

گلایه شهروندان از نبود حریم شهری بین گرمه و جاجرم

سیلی خشکسالی بر صورت تشنه کویر

5 هزار رقبه در خراسان شمالی سند ندارند

جمعیت کیفری ایران چند نفرند؟

تیتکانلویی ها، دهه فجر پای پرده نقره ای می نشینند

ساماندهی 68 درصد از گلزار شهدای خراسان شمالی به اتمام رسیده است

قاچاق و افزایش قیمت دام تاثیر مستقیمی بر تولیدات چرمی دارد

برخی جاده های کوهستانی خراسان رضوی یخ زده است

نفیس ترین فرش های جهان منزوی و منزوی تر می شوند

نگرانی وزیر بهداشت بیشتر درحوزه تخصیص اعتبارات بود

رئیس اداره ارشاد مشهد: بخش محدودی از بودجه فرهنگی در اختیار ارشاد است/ تنوع فرهنگی را به رسمیت می‌شناسیم

چگونه پاسخگوی چیزی که متولی آن نیستم، باشم؟

کلایی: شهر هوشمند مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند

محموله آرد قاچاق در خوشاب توقیف شد

شهرداری بیرجند از سمن های ساماندهی سگ های ولگرد حمایت می کند

برای بوستان«شمشاد»سند سازی شده است/پیگیری موضوع در دادگستری

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سخنران مراسم 9 دی در بجنورد