پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر:

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند گفتگو

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: ما با موانع شهری به این باور غلط که معلولان کم‌توانند، دامن می‌زنیم.
میرسجاد موسوی  در خصوص حل مشکلات نابینایان در جامعه اظهار نظر کرد: مطالبات خود را با مسئولین سازمان اتوبوس‌رانی، شهرداری، ستاد مناسب‌سازی شهرستان و... مطرح می‌کنیم و به‌طور جدی پیگیر مطالبات و دغدغه های معلولان هستیم.
وی ادامه داد: دررابطه با مشکلات افراد کم‌توان، معلول، سالمندان و کودکان و شیوه‌های صحیح برخورد با این‌ افراد، آگاه‌سازی وآموزش به مردم و...کارهایی که باید اصولا در سطح شهر انجام شود به سازمان‌ها آموزش می‌دهیم که همه این افراد بتوانند به شکل مناسب از امکانات و خدمات شهری همانند افراد دیگراستفاده کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع تصریح کرد: اکنون مناسب‌سازی معابر پرهزینه است اما می‌توانست پرهزینه نباشد اگر شهرما براساس اصول شهرسازی ساخته می‌شد و مردم با قوانین شهرسازی آشنا می‌شدند. علاوه‌بر این زیرساخت‌ها، از لحاظ آموزشی نیز آنچنان ضعیف عمل کرده‌ایم که گاهی دیده می‌شود افراد ماشین خود را بر روی خط عابر پیاده مخصوص نابینایان پارک می‌کنند.
وی افزود: با این ناهنجاری‌ها نابینایان نمی توانند در سطح شهر راحت رفت‌و‌آمد نکنند،خانه‌نشین می‌شوند، برای کارهای روزمره خود به دیگران وابسته و از مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی محروم می‌شوند.
موسوی خاطرنشان کرد: مردم باور به این پیدا می‌کنند که نابینایی مشکل است و این افراد نمی‌تواند در سطح شهر باشد پس کم توان هستند و نمی‌توان به آن‌ها مسئولیت داد . با این کار به باور غلطی که در گذشته وجود داشته با این موانع شهری به تقویت آن دامن می‌زنیم. 
وی با اشاره به اینکه «270دانشجو فرهیخته کم‌بینا و نابینا در مقطع کارشنسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری استان خراسان رضوی در حال تحصیل هستند »عنوان کرد: این افراد کجا باید شاغل شوند؟ جایگاه آنان در جامعه کجاست؟ و... . مسئولان اگر پست و سمتی را برعهده می‌گیرند باید همه مسائل جامعه را در نظر گرفته و اقلیت جامعه را نادیده نگیرند.
موسوی بیان کرد: افراد نابینا اقلیت بزرگی در جامعه هستند که حق و حقوق آنان به دلیل ناآگاهی بسیاری از مسئولین از موقعیت و توانمندی‌های آنان ضایع می‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع درخصوص حمایت از این انجمن عنوان کرد:مسئولین به لحاظ وظیفه‌ای شاید حمایت کنند اما حمایت مطلوب ندارند. در تشکیلات اداری و وظایفی که قانون اساسی برای دستگاه‌های دولتی نسبت به خدمت‌گزاری این قشرتعیین کرده است تا حدودی شاهد کارهایی بوده‌ایم اما این کافی نیست. توصیه من به دستگاه‌های دولتی و کسانی که در قبال کم‌بینایان ونابینایان وظایفی دارند بازنگری فعالیت های خود در چند دهه اخیر است.
موسوی ادامه داد: آموزش و توانبخشی نابینایان در گذشته به صورت جدی پیگیری می‌شد. این آموزش‌های بهزیستی سبب شد که بسیاری از نابینایان ما امروز تحصیلات عالیه داشته باشند. توانبخشی و پیشرفت در بعد فرهنگی از موضوعاتی است که حاصل دستگاه های دولتی بوده است.
وی با اشاره به اینکه «پیگیری افراد نابینا و کم بینا ما نیز اثرگذار بوده است»خاطرنشان کرد: این کار باید ادامه پیدا کند که بعد از آن برای اشتغال آنان تلاش شود. مناسب‌سازی نه‌تنها فیزیکی و شهری بلکه نرم افزاری هم باید فعالیت هایی صورت بگیرد که فرصت‌های برابر اشتغال برای این افراد نیز فراهم شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع در خصوص مشکلات این انجمن یاد آور شد: مسئولین توجه بیشتر و جدی تری نسبت به مطالبات ما باید داشته باشند.فعالیت‌های انجمن در سه بعد آموزش، فرهنگ‌سازی و مطالبه گری بسیار جدی است. همیشه تلاش برای پیگیری این سه بعد کرده‌ایم. شهرداری پیاده‌روی‌های اصلی شهر را مناسب‌سازی برای رفت‌وآمد نابینایان می‌کند که از نتیجه‌های تلاش‌هایی از این دست است.
وی افزود: اتوبوس های شرکت واحد مجهز به سامانه های صوتی شدند، هرچند که این سیستم قابل استفاده نیست چرا که غالبا خود رانندگان این سیستم را خاموش می‌کنند، خراب است و... به هرحال این خدمتی که سازمان اتوبوس‌رانی به این قشر از جامعه داد، امروزه کم‌رنگ شده است. بیشتر این قشر جامعه از اتوبوس استفاده می‌کنند .
موسوی بااشاره به اینکه «200دستگاه اتوبوس و مینی بوس کف کوتاه در سال گذشته به ناوگان اتوبوس رانی اضافه شد» بیان کرد: این خدمت از مطالبات ما از اتوبوس‌رانی برای این قشر جامعه بود. آموزش به کارکنان و کارشناسان شهرداری به صورت کارگاه آموزشی برگزار کرده و نیز در دانشگاه فردوسی دانشجویان همایش‌هایی برای آگاه‌سازی برگزار کرده‌اند. سال گذشته در رادیو نیز برای آگاه‌سازی شهروندان پیامی سه بار در روز پخش می‌شد که نتایج خوبی به‌دنبال داشت . 
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع خاطرنشان کرد: انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها بیش‌تر با ما همراه باشند. این‌طور نباشد که بابت خدماتی که به ما می‌دهند از ما هزینه‌ای دریافت کنند. سمن غیرانتفاعی ما توان پرداخت هزینه برای برنامه‌های رادیو‌وتلوزیونی را ندارد و طبق قانون صداوسیما موظف است در هفته 2ساعت برنامه برای معلولین پخش کند .
وی افزود: ما فقط انتظارداریم قانون رعایت شود. مگر غیر از این است که رسانه‌ها باید منعکس کننده مشکلات مردم باشند؟ چرا کودکان ما در جوی‌ آب‌روی باز بیفتند؟.
موسوی بیان کرد: شهر به معنای تمدن است. تمدن یعنی کودکان یا نابینایان ما امنیت نداشته باشد؟ جوی‌آب رو باز در شهر معنی ندارد. در کدام اصل شهرسازی اجازه این جوی‌ها را می‌دهد؟ ما انتظار داریم امکاناتی فراهم شود که نابینایان در شهر ابراز وجود کنند و نه از وجود خود سرافکنده باشند. ما می خواهیم جامعه از باورهای غلط خود آگاه و مشکلات را جبران کند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گاز مسکن مهر کوی وحدت شیروان وصل شد

19 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال جذب روستاهای خراسان شمالی شد

آسیب رسانان به گلزار شهدای مدافع حرم در مشهد دستگیر شدند

دستمزد بافندگان فرش بجنورد فقط 20 درصد دستمزد کارگری

دستگیری قاتل کمتر از 5 ساعت در بجنورد

مراکز بهداشت خراسان شمالی کمبود روانشناس دارد

نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری استان آغاز به کار کرد

یک طرح بهداشتی در سربیشه افتتاح شد

شهردار اسفراین انتخاب شد

خراسان شمالی بزرگ ترین کانون حرکات اصلاحی در کشور را دارد

آیا کیفیت آب مشهد استاندارد است؟

یک فعال نشر کتاب: مخاطبان نمایشگاه کتاب، دید جامعی به انتخاب کتاب‌ها دارند

کشفیات مواد مخدر در کاشمر 27 درصد افزایش یافت

بیماری که تب اقتصادی بالایی دارد

تشکیل ستاد مدیریت بحران در اسفراین/ 3 روستا دچار آبگرفتگی شد

عدم رعایت استانداردها، عامل خام فروشی گیاهان دارویی استان

شمش آلومینای جاجرم ماه آتی بهره برداری می شود

جامعه علمی و دانشگاهی خراسان رضوی چه انتظاری از استاندار جدید دارد؟

هفت هزار قالیباف خراسان شمالی متقاضی بیمه هستند

یک استاد خوشنویسی: هنر خوشنویسی همواره مظلوم واقع شده است

حضور نمایندگان خراسان شمالی در سومین جشنواره ملی اسب ترکمن پایتخت

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

ایوان حوض‌انبار معجردار مرمت شد/ هنوز از مسجد خبری نیست

انتقاد نماینده مجلس برای هزینه‌کرد بخش اندکی از اعتبارات ساخت محور «بجنورد - جنگل گلستان»

کشف 169 کیلو گرم مواد مخدر در خراسان شمالی

رئیس اداره ارشاد مشهد: مدیریت فرهنگی باید پیوند جدی با شهرسازی داشته باشد

جوان مرگ مغزی سبزواری جان چهار نفر را نجات داد

خرید روزانه 20 تن گل زعفران در استان

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: نیازمند نوعی واقع‌گرایی عمل‌گرا در عرصه فرهنگی هستیم

هوای مشهد سالم است

از آشفتگی نماها تا نابسامانی ورودی‌های شهر/ چرا با هر بارش آب الهیه را می‌برد؟

عکاسان روایتگر زائران پیاده حضرت امام رضا (ع) در مشهد شدند

منطقه باستانی ریوی جزء سایت های باستانی خاص است

تاکسی‌های اینترنتی از عدم شفاف‌سازی تا دریافت مالیات از رانندگان

باران جاده های خراسان شمالی را لغزنده کرد

صادرات طلای سرخ در کشاکش تعهدات ارزی

توریسم درمانی نیازمند گسترش کمّی و کیفی خدمت‌رسانی است

حجامت به چه کسانی توصیه می‌شود و نمی‌شود؟

لزوم مطالعه زیرساخت‌ها در راه‌اندازی اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی

تابلوهای گردشگری در خراسان شمالی کمک چندانی به جذب گردشگر نمی کند

از اخلاق حرفه‌ای در مشاوره‌های روان‌شناسی چه می‌دانیم؟

2 هزار و 516 نفر از خراسان شمالی راهی عتبات عالیات شدند

ترویج فرهنگ اسلامی، ایرانی با الگوسازی احترام به سالمندان

43 میلیارد ریال اعتبار برای مکانیزاسیون شیروان تصویب شد

وقتی نامهربانی گرانی با مهر عجین می‌شود

توزیع شیر در مدارس استان؛ فعلاً هیچ، شاید آذرماه

جسد چوپان شیروانی از سیلاب بیرون کشیده شد

مسئولان شهری غیرمشهدی درباره نمایشگاه امسال چه می‌گویند؟

شش هزار میلیون سهم در بورس خراسان مبادله شد

طرح ویژه سوادآموزی دختران روستایی خراسان شمالی اجرا می شود