پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر:

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند گفتگو

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: ما با موانع شهری به این باور غلط که معلولان کم‌توانند، دامن می‌زنیم.
میرسجاد موسوی  در خصوص حل مشکلات نابینایان در جامعه اظهار نظر کرد: مطالبات خود را با مسئولین سازمان اتوبوس‌رانی، شهرداری، ستاد مناسب‌سازی شهرستان و... مطرح می‌کنیم و به‌طور جدی پیگیر مطالبات و دغدغه های معلولان هستیم.
وی ادامه داد: دررابطه با مشکلات افراد کم‌توان، معلول، سالمندان و کودکان و شیوه‌های صحیح برخورد با این‌ افراد، آگاه‌سازی وآموزش به مردم و...کارهایی که باید اصولا در سطح شهر انجام شود به سازمان‌ها آموزش می‌دهیم که همه این افراد بتوانند به شکل مناسب از امکانات و خدمات شهری همانند افراد دیگراستفاده کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع تصریح کرد: اکنون مناسب‌سازی معابر پرهزینه است اما می‌توانست پرهزینه نباشد اگر شهرما براساس اصول شهرسازی ساخته می‌شد و مردم با قوانین شهرسازی آشنا می‌شدند. علاوه‌بر این زیرساخت‌ها، از لحاظ آموزشی نیز آنچنان ضعیف عمل کرده‌ایم که گاهی دیده می‌شود افراد ماشین خود را بر روی خط عابر پیاده مخصوص نابینایان پارک می‌کنند.
وی افزود: با این ناهنجاری‌ها نابینایان نمی توانند در سطح شهر راحت رفت‌و‌آمد نکنند،خانه‌نشین می‌شوند، برای کارهای روزمره خود به دیگران وابسته و از مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی محروم می‌شوند.
موسوی خاطرنشان کرد: مردم باور به این پیدا می‌کنند که نابینایی مشکل است و این افراد نمی‌تواند در سطح شهر باشد پس کم توان هستند و نمی‌توان به آن‌ها مسئولیت داد . با این کار به باور غلطی که در گذشته وجود داشته با این موانع شهری به تقویت آن دامن می‌زنیم. 
وی با اشاره به اینکه «270دانشجو فرهیخته کم‌بینا و نابینا در مقطع کارشنسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری استان خراسان رضوی در حال تحصیل هستند »عنوان کرد: این افراد کجا باید شاغل شوند؟ جایگاه آنان در جامعه کجاست؟ و... . مسئولان اگر پست و سمتی را برعهده می‌گیرند باید همه مسائل جامعه را در نظر گرفته و اقلیت جامعه را نادیده نگیرند.
موسوی بیان کرد: افراد نابینا اقلیت بزرگی در جامعه هستند که حق و حقوق آنان به دلیل ناآگاهی بسیاری از مسئولین از موقعیت و توانمندی‌های آنان ضایع می‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع درخصوص حمایت از این انجمن عنوان کرد:مسئولین به لحاظ وظیفه‌ای شاید حمایت کنند اما حمایت مطلوب ندارند. در تشکیلات اداری و وظایفی که قانون اساسی برای دستگاه‌های دولتی نسبت به خدمت‌گزاری این قشرتعیین کرده است تا حدودی شاهد کارهایی بوده‌ایم اما این کافی نیست. توصیه من به دستگاه‌های دولتی و کسانی که در قبال کم‌بینایان ونابینایان وظایفی دارند بازنگری فعالیت های خود در چند دهه اخیر است.
موسوی ادامه داد: آموزش و توانبخشی نابینایان در گذشته به صورت جدی پیگیری می‌شد. این آموزش‌های بهزیستی سبب شد که بسیاری از نابینایان ما امروز تحصیلات عالیه داشته باشند. توانبخشی و پیشرفت در بعد فرهنگی از موضوعاتی است که حاصل دستگاه های دولتی بوده است.
وی با اشاره به اینکه «پیگیری افراد نابینا و کم بینا ما نیز اثرگذار بوده است»خاطرنشان کرد: این کار باید ادامه پیدا کند که بعد از آن برای اشتغال آنان تلاش شود. مناسب‌سازی نه‌تنها فیزیکی و شهری بلکه نرم افزاری هم باید فعالیت هایی صورت بگیرد که فرصت‌های برابر اشتغال برای این افراد نیز فراهم شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع در خصوص مشکلات این انجمن یاد آور شد: مسئولین توجه بیشتر و جدی تری نسبت به مطالبات ما باید داشته باشند.فعالیت‌های انجمن در سه بعد آموزش، فرهنگ‌سازی و مطالبه گری بسیار جدی است. همیشه تلاش برای پیگیری این سه بعد کرده‌ایم. شهرداری پیاده‌روی‌های اصلی شهر را مناسب‌سازی برای رفت‌وآمد نابینایان می‌کند که از نتیجه‌های تلاش‌هایی از این دست است.
وی افزود: اتوبوس های شرکت واحد مجهز به سامانه های صوتی شدند، هرچند که این سیستم قابل استفاده نیست چرا که غالبا خود رانندگان این سیستم را خاموش می‌کنند، خراب است و... به هرحال این خدمتی که سازمان اتوبوس‌رانی به این قشر از جامعه داد، امروزه کم‌رنگ شده است. بیشتر این قشر جامعه از اتوبوس استفاده می‌کنند .
موسوی بااشاره به اینکه «200دستگاه اتوبوس و مینی بوس کف کوتاه در سال گذشته به ناوگان اتوبوس رانی اضافه شد» بیان کرد: این خدمت از مطالبات ما از اتوبوس‌رانی برای این قشر جامعه بود. آموزش به کارکنان و کارشناسان شهرداری به صورت کارگاه آموزشی برگزار کرده و نیز در دانشگاه فردوسی دانشجویان همایش‌هایی برای آگاه‌سازی برگزار کرده‌اند. سال گذشته در رادیو نیز برای آگاه‌سازی شهروندان پیامی سه بار در روز پخش می‌شد که نتایج خوبی به‌دنبال داشت . 
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع خاطرنشان کرد: انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها بیش‌تر با ما همراه باشند. این‌طور نباشد که بابت خدماتی که به ما می‌دهند از ما هزینه‌ای دریافت کنند. سمن غیرانتفاعی ما توان پرداخت هزینه برای برنامه‌های رادیو‌وتلوزیونی را ندارد و طبق قانون صداوسیما موظف است در هفته 2ساعت برنامه برای معلولین پخش کند .
وی افزود: ما فقط انتظارداریم قانون رعایت شود. مگر غیر از این است که رسانه‌ها باید منعکس کننده مشکلات مردم باشند؟ چرا کودکان ما در جوی‌ آب‌روی باز بیفتند؟.
موسوی بیان کرد: شهر به معنای تمدن است. تمدن یعنی کودکان یا نابینایان ما امنیت نداشته باشد؟ جوی‌آب رو باز در شهر معنی ندارد. در کدام اصل شهرسازی اجازه این جوی‌ها را می‌دهد؟ ما انتظار داریم امکاناتی فراهم شود که نابینایان در شهر ابراز وجود کنند و نه از وجود خود سرافکنده باشند. ما می خواهیم جامعه از باورهای غلط خود آگاه و مشکلات را جبران کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم بجنورد بیشترین زکات را در خراسان شمالی پرداخت کردند

اجرای عایق های رطوبتی در ساختمان های خراسان شمالی الزامی است

باران 10 شهرستان خراسان رضوی را فراگرفت

تفکیک وزارتخانه صمت مشکلی از اقتصاد ما حل نمی‌کند

چرا تا 20 سال آینده جنگلی در ایران نخواهیم داشت؟

جاده های کوهستانی خراسان رضوی مه آلود است

نماز جمعه اهل سنت بجنورد با کمبود فضا مواجه است

بررسی 32 پرونده قصور پزشکی در کمیسیون‌های پزشکی قانونی خراسان جنوبی

برخی جاده های خراسان رضوی بارانی است

بارش باران در خراسان جنوبی ادامه دارد

90 درصد سازه های آبخیزداری خوسف آبگیری شد

مسیرهای تایباد به روستای دربند و مشهدریزه به تایباد مسدود شد

مسجد کبود گنبد در کلات دچار آبگرفتگی شدید شد

سیلاب محور سربیشه - ماهیرود را بست

حمایت مالی از ایتام خراسان رضوی 69 درصد افزایش یافت

23 هزار تبعه خارجی از مرز دوغارون وارد ایران شدند

کلات با 50 میلیمتر باران بیشترین بارندگی خراسان رضوی را داشت

کاهش 11 درصدی آمار نزاع و درگیری در خراسان شمالی طی سال گذشته

احتمال وقوع روان آب در برخی مناطق خراسان جنوبی

سفر با قطار در ایام نوروز امسال افزایش یافت

منطقه تاریخی اسپاخو، ظرفیت بی بدیل برای توسعه گردشگری

زلزله ریوش در خراسان رضوی تلفات و خسارت نداشت

نظارت بر تخلفات زیست محیطی خراسان شمالی تشدید شد

جاده سبزوار - شاهرود مسدود شد

سیلاب دو جاده را در خراسان رضوی مسدود کرد

یک فوتی و 3 مصدوم در تصادف محور بردسکن به بجستان

اقامت 470 هزار مسافر نوروزی در خراسان جنوبی

پلنگی چوپان خوشابی را زخمی کرد

وقوع 47 حریق و حادثه در 12 ساعت گذشته

ماهان 6 پرواز خود را به فرودگاه بجنورد طی تعطیلات نوروزی لغو کرد

ترانه‌های پیشرفته‌،«هوشمندانه» پخش نمی‌شود/آسیب بعضی ترانه‌ها به جامعه و جوانان

پیش‌بینی هوای مشهد تا 10 روز آینده

راهکارهایی مناسب برای پیشگیری از کمر درد در خانه ‌تکانی

هوای مشهد سالم شد

نرخ بلیط موزه های خراسان شمالی افزایش نخواهد یافت

مدارس ابتدایی بیرجند در پی بارش برف تعطیل شد

محموله 18 تنی چوب قاچاق در بجنورد کشف شد

مشمولان طرح خرید خدمت فرصت طلایی را از دست ندهند

بیش از 3 هزار تن برنج در خراسان جنوبی تامین شد

ترافیک در ورودیهای شهر مشهد متراکم است

جلب مشارکت مردم ضرورت تحقق طرح مثلت اقتصادی است

ضرورت رعایت توصیه های ایمنی و بهداشتی در خانه تکانی

برخی جاده های خراسان رضوی مه آلود است

بسیج رسانه مطالبه‌گر هویت صنفی فعالان رسانه

شب شعر شور شیدایی در کاشمر برگزار شد

امیدواریم شهردار به قول خود برای انتخاب معاون زن عمل کند/چرا نباید یک زن شهردار منطقه شود؟

ذخایر خونی در خراسان رضوی 20 درصد کاهش یافت

خطر کنگو مشترک بین دام و انسان

47 دستگاه واگن برای خط یکم قطارشهری مشهد نیاز است

به جوانان اعتماد کنید