پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر:

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند گفتگو

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: ما با موانع شهری به این باور غلط که معلولان کم‌توانند، دامن می‌زنیم.
میرسجاد موسوی  در خصوص حل مشکلات نابینایان در جامعه اظهار نظر کرد: مطالبات خود را با مسئولین سازمان اتوبوس‌رانی، شهرداری، ستاد مناسب‌سازی شهرستان و... مطرح می‌کنیم و به‌طور جدی پیگیر مطالبات و دغدغه های معلولان هستیم.
وی ادامه داد: دررابطه با مشکلات افراد کم‌توان، معلول، سالمندان و کودکان و شیوه‌های صحیح برخورد با این‌ افراد، آگاه‌سازی وآموزش به مردم و...کارهایی که باید اصولا در سطح شهر انجام شود به سازمان‌ها آموزش می‌دهیم که همه این افراد بتوانند به شکل مناسب از امکانات و خدمات شهری همانند افراد دیگراستفاده کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع تصریح کرد: اکنون مناسب‌سازی معابر پرهزینه است اما می‌توانست پرهزینه نباشد اگر شهرما براساس اصول شهرسازی ساخته می‌شد و مردم با قوانین شهرسازی آشنا می‌شدند. علاوه‌بر این زیرساخت‌ها، از لحاظ آموزشی نیز آنچنان ضعیف عمل کرده‌ایم که گاهی دیده می‌شود افراد ماشین خود را بر روی خط عابر پیاده مخصوص نابینایان پارک می‌کنند.
وی افزود: با این ناهنجاری‌ها نابینایان نمی توانند در سطح شهر راحت رفت‌و‌آمد نکنند،خانه‌نشین می‌شوند، برای کارهای روزمره خود به دیگران وابسته و از مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی محروم می‌شوند.
موسوی خاطرنشان کرد: مردم باور به این پیدا می‌کنند که نابینایی مشکل است و این افراد نمی‌تواند در سطح شهر باشد پس کم توان هستند و نمی‌توان به آن‌ها مسئولیت داد . با این کار به باور غلطی که در گذشته وجود داشته با این موانع شهری به تقویت آن دامن می‌زنیم. 
وی با اشاره به اینکه «270دانشجو فرهیخته کم‌بینا و نابینا در مقطع کارشنسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری استان خراسان رضوی در حال تحصیل هستند »عنوان کرد: این افراد کجا باید شاغل شوند؟ جایگاه آنان در جامعه کجاست؟ و... . مسئولان اگر پست و سمتی را برعهده می‌گیرند باید همه مسائل جامعه را در نظر گرفته و اقلیت جامعه را نادیده نگیرند.
موسوی بیان کرد: افراد نابینا اقلیت بزرگی در جامعه هستند که حق و حقوق آنان به دلیل ناآگاهی بسیاری از مسئولین از موقعیت و توانمندی‌های آنان ضایع می‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع درخصوص حمایت از این انجمن عنوان کرد:مسئولین به لحاظ وظیفه‌ای شاید حمایت کنند اما حمایت مطلوب ندارند. در تشکیلات اداری و وظایفی که قانون اساسی برای دستگاه‌های دولتی نسبت به خدمت‌گزاری این قشرتعیین کرده است تا حدودی شاهد کارهایی بوده‌ایم اما این کافی نیست. توصیه من به دستگاه‌های دولتی و کسانی که در قبال کم‌بینایان ونابینایان وظایفی دارند بازنگری فعالیت های خود در چند دهه اخیر است.
موسوی ادامه داد: آموزش و توانبخشی نابینایان در گذشته به صورت جدی پیگیری می‌شد. این آموزش‌های بهزیستی سبب شد که بسیاری از نابینایان ما امروز تحصیلات عالیه داشته باشند. توانبخشی و پیشرفت در بعد فرهنگی از موضوعاتی است که حاصل دستگاه های دولتی بوده است.
وی با اشاره به اینکه «پیگیری افراد نابینا و کم بینا ما نیز اثرگذار بوده است»خاطرنشان کرد: این کار باید ادامه پیدا کند که بعد از آن برای اشتغال آنان تلاش شود. مناسب‌سازی نه‌تنها فیزیکی و شهری بلکه نرم افزاری هم باید فعالیت هایی صورت بگیرد که فرصت‌های برابر اشتغال برای این افراد نیز فراهم شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع در خصوص مشکلات این انجمن یاد آور شد: مسئولین توجه بیشتر و جدی تری نسبت به مطالبات ما باید داشته باشند.فعالیت‌های انجمن در سه بعد آموزش، فرهنگ‌سازی و مطالبه گری بسیار جدی است. همیشه تلاش برای پیگیری این سه بعد کرده‌ایم. شهرداری پیاده‌روی‌های اصلی شهر را مناسب‌سازی برای رفت‌وآمد نابینایان می‌کند که از نتیجه‌های تلاش‌هایی از این دست است.
وی افزود: اتوبوس های شرکت واحد مجهز به سامانه های صوتی شدند، هرچند که این سیستم قابل استفاده نیست چرا که غالبا خود رانندگان این سیستم را خاموش می‌کنند، خراب است و... به هرحال این خدمتی که سازمان اتوبوس‌رانی به این قشر از جامعه داد، امروزه کم‌رنگ شده است. بیشتر این قشر جامعه از اتوبوس استفاده می‌کنند .
موسوی بااشاره به اینکه «200دستگاه اتوبوس و مینی بوس کف کوتاه در سال گذشته به ناوگان اتوبوس رانی اضافه شد» بیان کرد: این خدمت از مطالبات ما از اتوبوس‌رانی برای این قشر جامعه بود. آموزش به کارکنان و کارشناسان شهرداری به صورت کارگاه آموزشی برگزار کرده و نیز در دانشگاه فردوسی دانشجویان همایش‌هایی برای آگاه‌سازی برگزار کرده‌اند. سال گذشته در رادیو نیز برای آگاه‌سازی شهروندان پیامی سه بار در روز پخش می‌شد که نتایج خوبی به‌دنبال داشت . 
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع خاطرنشان کرد: انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها بیش‌تر با ما همراه باشند. این‌طور نباشد که بابت خدماتی که به ما می‌دهند از ما هزینه‌ای دریافت کنند. سمن غیرانتفاعی ما توان پرداخت هزینه برای برنامه‌های رادیو‌وتلوزیونی را ندارد و طبق قانون صداوسیما موظف است در هفته 2ساعت برنامه برای معلولین پخش کند .
وی افزود: ما فقط انتظارداریم قانون رعایت شود. مگر غیر از این است که رسانه‌ها باید منعکس کننده مشکلات مردم باشند؟ چرا کودکان ما در جوی‌ آب‌روی باز بیفتند؟.
موسوی بیان کرد: شهر به معنای تمدن است. تمدن یعنی کودکان یا نابینایان ما امنیت نداشته باشد؟ جوی‌آب رو باز در شهر معنی ندارد. در کدام اصل شهرسازی اجازه این جوی‌ها را می‌دهد؟ ما انتظار داریم امکاناتی فراهم شود که نابینایان در شهر ابراز وجود کنند و نه از وجود خود سرافکنده باشند. ما می خواهیم جامعه از باورهای غلط خود آگاه و مشکلات را جبران کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جاده تربت حیدریه به باغچه بازگشایی شد

معافیت مالیات تعاونی مرزنشینان در انتظار تایید شورای نگهبان است

بیش از 1800 میلیارد ریال بدهی ادارات خراسان شمالی ثبت شد

آیا باید کودکان را از تصمیمان برای طلاق آگاه کنیم؟ + توصیه‌ها

332 واحد مسکونی تحویل مددجویان کمیته امداد شد

اکران فوق العاده بخاطر استقبال از جشنواره فجر مشهد تعیین شد

سرما و بارش برف مدارس چند شهرستان خراسان رضوی را تعطیل کرد

حرکت خودروها در گردنه تیوان با زنجیرچرخ میسر است

اگر نمی‌توانید خاطرات مضر را فراموش کنید، حافظه ضعیفی دارید

رشد 3.5 برابری خطوط ریلی استان بعد از انقلاب رخ داد

تهیه پیوست فرهنگی از الزامات ورود تکنولوژی های جدید به کشور است

زنان روستایی خراسان شمالی به کمک مدیریت مصرف منابع آب می آیند

امکان تحصیل دانشگاهی در رشته خبرنگاری دانشگاه علمی کاربردی بیرجند

کم آبی مهمترین مشکل روستاییان خراسان جنوبی است

کاروان رسانه ای بسیج خراسان رضوی عازم روستاهای استان شد

کیفیت هوای شش منطقه شهر مشهد در وضعیت هشدار است

اگر برخی حاشیه‌سازی نکنند، استاندار عملکرد خوبی خواهد داشت

با کمبود گوشت قرمز مواجهیم

ارتباط میان افزایش پرولاکتین خون و کاهش باروری زنان

80 درصد تعهد اشتغال در نهبندان محقق شد

در اعطای تسهیلات مشاغل پایدار روستایی دقت را فدای سرعت نکنیم

اثر تاریخی رباط زردان در دست مرمت است

رفع تنش آبی روستاهای مانه وسملقان 800 میلیارد ریال نیاز دارد

کلاس‌داری برای معلمان سخت شده است

خراسان شمالی ناظر مقیم پولی ندارد

فقط 30 درصد از نیازهای خوابگاهی دانشگاه بجنورد تامین شده است

اجرایی شدن فاز اول پروژه ملی آبرسانی به منطقه بمرود زیرکوه در دهه فجر

دانشگاه بیرجند؛ از تربیت نیروهای متخصص تا پویایی اقتصادی منطقه

خوسف تمام قد به احترام جشنواره ابن حسام می‌ایستد

چرا ناگهان مرغ گران شد؟

انتقال آب به فلات مرکزی ایران؛ رویایی شیرین که به کابوس بدل شد

مسئولان نمی‌توانند مشکلات معلولان را درک کنند

پیچ و خم های پرستاری از خراشاد تا کالیفرنیا

گلایه شهروندان از نبود حریم شهری بین گرمه و جاجرم

سیلی خشکسالی بر صورت تشنه کویر

5 هزار رقبه در خراسان شمالی سند ندارند

جمعیت کیفری ایران چند نفرند؟

تیتکانلویی ها، دهه فجر پای پرده نقره ای می نشینند

ساماندهی 68 درصد از گلزار شهدای خراسان شمالی به اتمام رسیده است

قاچاق و افزایش قیمت دام تاثیر مستقیمی بر تولیدات چرمی دارد

برخی جاده های کوهستانی خراسان رضوی یخ زده است

نفیس ترین فرش های جهان منزوی و منزوی تر می شوند

نگرانی وزیر بهداشت بیشتر درحوزه تخصیص اعتبارات بود

رئیس اداره ارشاد مشهد: بخش محدودی از بودجه فرهنگی در اختیار ارشاد است/ تنوع فرهنگی را به رسمیت می‌شناسیم

چگونه پاسخگوی چیزی که متولی آن نیستم، باشم؟

کلایی: شهر هوشمند مبارزه با فساد را آسان‌تر می‌کند

محموله آرد قاچاق در خوشاب توقیف شد

شهرداری بیرجند از سمن های ساماندهی سگ های ولگرد حمایت می کند

برای بوستان«شمشاد»سند سازی شده است/پیگیری موضوع در دادگستری

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سخنران مراسم 9 دی در بجنورد