پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر:

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند گفتگو

موانع شهری به باور غلط کم‌توانی معلولان دامن می‌زند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع گفت: ما با موانع شهری به این باور غلط که معلولان کم‌توانند، دامن می‌زنیم.
میرسجاد موسوی  در خصوص حل مشکلات نابینایان در جامعه اظهار نظر کرد: مطالبات خود را با مسئولین سازمان اتوبوس‌رانی، شهرداری، ستاد مناسب‌سازی شهرستان و... مطرح می‌کنیم و به‌طور جدی پیگیر مطالبات و دغدغه های معلولان هستیم.
وی ادامه داد: دررابطه با مشکلات افراد کم‌توان، معلول، سالمندان و کودکان و شیوه‌های صحیح برخورد با این‌ افراد، آگاه‌سازی وآموزش به مردم و...کارهایی که باید اصولا در سطح شهر انجام شود به سازمان‌ها آموزش می‌دهیم که همه این افراد بتوانند به شکل مناسب از امکانات و خدمات شهری همانند افراد دیگراستفاده کنند.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع تصریح کرد: اکنون مناسب‌سازی معابر پرهزینه است اما می‌توانست پرهزینه نباشد اگر شهرما براساس اصول شهرسازی ساخته می‌شد و مردم با قوانین شهرسازی آشنا می‌شدند. علاوه‌بر این زیرساخت‌ها، از لحاظ آموزشی نیز آنچنان ضعیف عمل کرده‌ایم که گاهی دیده می‌شود افراد ماشین خود را بر روی خط عابر پیاده مخصوص نابینایان پارک می‌کنند.
وی افزود: با این ناهنجاری‌ها نابینایان نمی توانند در سطح شهر راحت رفت‌و‌آمد نکنند،خانه‌نشین می‌شوند، برای کارهای روزمره خود به دیگران وابسته و از مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی محروم می‌شوند.
موسوی خاطرنشان کرد: مردم باور به این پیدا می‌کنند که نابینایی مشکل است و این افراد نمی‌تواند در سطح شهر باشد پس کم توان هستند و نمی‌توان به آن‌ها مسئولیت داد . با این کار به باور غلطی که در گذشته وجود داشته با این موانع شهری به تقویت آن دامن می‌زنیم. 
وی با اشاره به اینکه «270دانشجو فرهیخته کم‌بینا و نابینا در مقطع کارشنسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری استان خراسان رضوی در حال تحصیل هستند »عنوان کرد: این افراد کجا باید شاغل شوند؟ جایگاه آنان در جامعه کجاست؟ و... . مسئولان اگر پست و سمتی را برعهده می‌گیرند باید همه مسائل جامعه را در نظر گرفته و اقلیت جامعه را نادیده نگیرند.
موسوی بیان کرد: افراد نابینا اقلیت بزرگی در جامعه هستند که حق و حقوق آنان به دلیل ناآگاهی بسیاری از مسئولین از موقعیت و توانمندی‌های آنان ضایع می‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع درخصوص حمایت از این انجمن عنوان کرد:مسئولین به لحاظ وظیفه‌ای شاید حمایت کنند اما حمایت مطلوب ندارند. در تشکیلات اداری و وظایفی که قانون اساسی برای دستگاه‌های دولتی نسبت به خدمت‌گزاری این قشرتعیین کرده است تا حدودی شاهد کارهایی بوده‌ایم اما این کافی نیست. توصیه من به دستگاه‌های دولتی و کسانی که در قبال کم‌بینایان ونابینایان وظایفی دارند بازنگری فعالیت های خود در چند دهه اخیر است.
موسوی ادامه داد: آموزش و توانبخشی نابینایان در گذشته به صورت جدی پیگیری می‌شد. این آموزش‌های بهزیستی سبب شد که بسیاری از نابینایان ما امروز تحصیلات عالیه داشته باشند. توانبخشی و پیشرفت در بعد فرهنگی از موضوعاتی است که حاصل دستگاه های دولتی بوده است.
وی با اشاره به اینکه «پیگیری افراد نابینا و کم بینا ما نیز اثرگذار بوده است»خاطرنشان کرد: این کار باید ادامه پیدا کند که بعد از آن برای اشتغال آنان تلاش شود. مناسب‌سازی نه‌تنها فیزیکی و شهری بلکه نرم افزاری هم باید فعالیت هایی صورت بگیرد که فرصت‌های برابر اشتغال برای این افراد نیز فراهم شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع در خصوص مشکلات این انجمن یاد آور شد: مسئولین توجه بیشتر و جدی تری نسبت به مطالبات ما باید داشته باشند.فعالیت‌های انجمن در سه بعد آموزش، فرهنگ‌سازی و مطالبه گری بسیار جدی است. همیشه تلاش برای پیگیری این سه بعد کرده‌ایم. شهرداری پیاده‌روی‌های اصلی شهر را مناسب‌سازی برای رفت‌وآمد نابینایان می‌کند که از نتیجه‌های تلاش‌هایی از این دست است.
وی افزود: اتوبوس های شرکت واحد مجهز به سامانه های صوتی شدند، هرچند که این سیستم قابل استفاده نیست چرا که غالبا خود رانندگان این سیستم را خاموش می‌کنند، خراب است و... به هرحال این خدمتی که سازمان اتوبوس‌رانی به این قشر از جامعه داد، امروزه کم‌رنگ شده است. بیشتر این قشر جامعه از اتوبوس استفاده می‌کنند .
موسوی بااشاره به اینکه «200دستگاه اتوبوس و مینی بوس کف کوتاه در سال گذشته به ناوگان اتوبوس رانی اضافه شد» بیان کرد: این خدمت از مطالبات ما از اتوبوس‌رانی برای این قشر جامعه بود. آموزش به کارکنان و کارشناسان شهرداری به صورت کارگاه آموزشی برگزار کرده و نیز در دانشگاه فردوسی دانشجویان همایش‌هایی برای آگاه‌سازی برگزار کرده‌اند. سال گذشته در رادیو نیز برای آگاه‌سازی شهروندان پیامی سه بار در روز پخش می‌شد که نتایج خوبی به‌دنبال داشت . 
رئیس هیئت مدیره انجمن حامیان شهر بدون مانع خاطرنشان کرد: انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها بیش‌تر با ما همراه باشند. این‌طور نباشد که بابت خدماتی که به ما می‌دهند از ما هزینه‌ای دریافت کنند. سمن غیرانتفاعی ما توان پرداخت هزینه برای برنامه‌های رادیو‌وتلوزیونی را ندارد و طبق قانون صداوسیما موظف است در هفته 2ساعت برنامه برای معلولین پخش کند .
وی افزود: ما فقط انتظارداریم قانون رعایت شود. مگر غیر از این است که رسانه‌ها باید منعکس کننده مشکلات مردم باشند؟ چرا کودکان ما در جوی‌ آب‌روی باز بیفتند؟.
موسوی بیان کرد: شهر به معنای تمدن است. تمدن یعنی کودکان یا نابینایان ما امنیت نداشته باشد؟ جوی‌آب رو باز در شهر معنی ندارد. در کدام اصل شهرسازی اجازه این جوی‌ها را می‌دهد؟ ما انتظار داریم امکاناتی فراهم شود که نابینایان در شهر ابراز وجود کنند و نه از وجود خود سرافکنده باشند. ما می خواهیم جامعه از باورهای غلط خود آگاه و مشکلات را جبران کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حدود 1230 میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران خراسان شمالی واریز شد

هوای مشهد سالم است

تعداد زنان مبتلا به پرفشاری خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

ورزشی برای پولدارها!!!

دیده شدن، خواسته اصلی هنرمندان تئاتر در شهرستان‌هاست

شمار مراکز مشاوره در خراسان رضوی به 224 واحد افزایش یافت

آنچه باید درباره سه آتش افروز مزارع کشاورزی بدانیم

زیر گذر حرم رضوی برای تردد وسایل نقلیه ساخته نشده است

فرآورده‌های دام و طیور از خراسان رضوی به 24 کشور جهان صادر می‌شود

70 درصد نزاع های مشهد در حاشیه شهر روی می دهد

بیش از دو هزار تن کود شیمیایی میان کشاورزان سبزواری توزیع شد

آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون استخدامی آتش نشانان خراسان جنوبی

رویکرد اعتدال گرایانه در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان

رشد 43 درصدی آبیاری نوین در خراسان شمالی

16 هزار تن غلات در خواف برداشت شد

شرکت برق مشهد نسبت به مصرف زیاد انرژی در گرما هشدار داد

جزئیات قتل با اسلحه وینچستر در مشهد

تشکیل جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان سربیسه

دمای هوا در سرخس به 42 درجه رسید/گرد وخاک در جنوب خراسان رضوی

500 هزار مترمربع معابر شهر بجنورد آسفالت می شود

بارشهای بهاری در خراسان رضوی دو برابر شد

نبود برداشت آب از چاه های کشاورزی خراسان شمالی تا اردیبهشت

سرمایه گذاری در شهر نباید در تقابل با موضوع نشاط افزایی باشد

2 وقف جدید در شیروان به ثبت رسید/ضرورت ترویج فرهنگ وقف در جامعه

102 کلاس درس برای اسکان گردشگران در سبزوار تجهیز شد

ابلاغ مدیران مدارسی که وجه غیرمجاز دریافت کنند لغو می شود

وضعیت آبی همچنان ناپایدار است

بارشهای رگباری پراکنده در خراسان رضوی رخ می دهد

خراسان رضوی با افزایش دمای هوا و بارش‌های رگباری مواجه خواهد شد

هوای مشهد سالم شد

دمای هوا در خراسان رضوی به 40 درجه افزایش می یابد

169 میلیارد تومان برای بخش کشاورزی خراسان جنوبی ابلاغ شد

طرح توسعه امامزادگان باقریه با مشکل مواجه شده است

طرح دانش آموز عاری از پوسیدگی دندان در خراسان شمالی اجرا می شود

عملیات روکش آسفالت راه شیروان - بجنورد آغاز شد

بوستان غدیر مشهد آماده میزبانی از زائران در تعطیلات عید سعید فطر است

ذخیره آب سدهای خراسان رضوی سه برابر شد

برداشت بیش از 3000 تن زردآلو در خراسان جنوبی

14 کیلومتر رودخانه خراسان شمالی لایروبی شد

8 سال انتظار برای ساخت مرکز درمانی/بیمارستان بشرویه اعتبار ندارد

مبارزه با سن گندم در 15 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی انجام شد

با هوشیاری ماموران پلیس راه گرمه -میامی سنگ معدن قاچاق میلیاردی توقیف شد

زیره سبز خریدار ندارد

پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر تعطیل است

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارشهای بهاری آب رسانی با تانکر در خراسان رضوی را کاسته است

150 پایگاه حامی یابی در خراسان جنوبی برپا می شود

هوای مشهد سالم است

سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟

150 تن گل محمدی در خواف برداشت شد