پیام خراسان

آخرين مطالب

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند مقالات

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- پنبه کاران مانه و سملقانی که از این دیار به عنوان قطب تولید پنبه استان خراسان شمالی یاد می شود هم اکنون با مشکلاتی روبه رو هستند و ادامه این وضعیت، برداشت محصول را غیراقتصادی کرده است.
  شهرستان مانه و سملقان حدود 70 درصد وش پنبه خراسان شمالی را تامین می کند که به گفته کارشناسان کشاورزی، مرغوب ترین پنبه استان با تلاش کشاورزان این خطه تولید می شود.
پنبه یکی از گیاهان صنعتی مهم دنیا است که در بسیاری از صنایع به خصوص نساجی و روغن خوراکی کاربرد فراوانی دارد و به نوعی گیاه راهبردی محسوب می شود.
یکی از پنبه کاران روستای کیکانلوی مانه و سملقان گفت: بیش از 30 سال است که به شغل کشاورزی مشغول هستم و هرسال 16 هکتار از اراضی کشاورزی ام را به کشت پنبه اختصاص می دادم اما، به علت مشکلات زیاد امسال فقط 3 هکتار از این محصول را کشت کردم.
نعمت الله خیر اظهار داشت: هم اکنون هم باید روزانه 30 تا 40 نفر کارگر محصول را جمع آوری کند اما، به علت هزینه های زیاد کاشت، داشت و برداشت سود چندانی عاید کشاوز نمی شود.
*نبود کمباین برداشت پنبه در مانه و سملقان
یکی دیگر از کشاورزان پنبه کار در بخش مانه گفت: برداشت محصول به صورت دستی برای کشاورز سودی ندارد که این خود یکی از علل اصلی افزایش هزینه ها و قیمت تمام شده محصول است.
محسن رحیمی افزود: کمبود کارگر مورد نیاز در زمان برداشت پنبه از جمله مشکلات پنبه کاران است که امیدواریم با تامین کمباین های مورد نیاز برای برداشت مکانیزه محصول در سال های بعد، مشکلات برطرف شود.
وی افزود: امسال هزینه های تمام شده این محصول به علت افزایش قیمت نهاده ها چون بذر، کود، حمل و نقل، اجاره آب و زمین نسبت به سال گذشته بالاتر است و اگر خود شخص مالک نباشد اصلا به صرفه نیست.
رحمت ناطقی یکی دیگر از پنبه کاران بخش مانه گفت: روزهای اول که پنبه در این شهرستان برداشت شد خریدارانی از استان گلستان حضور داشتند و پنبه را کیلویی 70 هزار ریال خریداری می کردند اما، گفته شده که خرید پنبه موجب شیوع آفت در استان دیگر می شود به همین دلیل اجازه خروج این محصول داده نمی شود.
وی افزود: این موضوع در کاهش شدید قیمت پنبه تاثیر داشته و کشاورزان بیش از هر زمان دیگر متضرر شده اند.
این کشاورز تصریح کرد: همیشه در زمان برداشت پنبه در کشور متاسفانه واردات بی رویه باعث پایین آمدن قیمت نرخ آن می شود که سالیان سال است که کشاورزان با آن روبه رو هستند و مسئولان مربوطه باید فکر اساسی در این رابطه داشته باشند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان گفت: سالانه 17 هزار و 500 تن پنبه از سطح پنج هزار هکتار اراضی زیر کشت برداشت می شود.
هادی قهرمانیان افزود: سالانه یکهزار تا یکهزار و 100هکتار از کشت پنبه شهرستان به روش مکانیزه کشت و مابقی نیمه مکانیزه کشت می شود.
وی نرخ تضمینی پنبه را با توجه به کیفیت آن 30 هزار ریال عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در سال جاری پنبه با قیمت بیش از 60هزار ریال خریداری می شود لذا خرید تضمینی انجام نمی شود.
وی بیان کرد: برداشت پنبه از اواسط شهریور آغاز و تا اواخر دی ماه ادامه دارد که تاخیر در برداشت به دلیل کمبود نیروی کارگر است.
وی اظهارداشت: افزایش سطح زیر کشت در این شهرستان نسبت به سال گذشته 5 درصد بوده است و امیدوار هستیم با برطرف شدن مشکلات پنبه کاران و نرخ بالای پنبه شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول باشیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مانه همچنین در خصوص نبود دستگاه های برداشت پنبه گفت: بالا بودن قیمت کمباین موجب شده تا کسی متقاضی خرید آن نباشد.
وی افزود: در سال گذشته چند نفر از کشاورزان متقاضی تسهیلات برای خرید کمباین بودند و به بانک معرفی شدند که متاسفانه با ضمانت های سنگینی از سوی بانک مواجه و از خرید آن منصرف شدند.
وی بیان کرد: جهاد کشاورزی برای خرید کمباین برداشت پنبه 80 درصد مبلغ آن را پرداخت می کند اما یکی دیگر از دلایل بی رغبتی کشاورزان برای خرید کمباین به صرفه نبودن آن و نداشتن توجیه اقتصادی است.
شهرستان 110 هزار نفری مانه و سملقان در 45 کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است و به عنوان قطب کشاورزی استان خراسان شمالی محسوب می شود و هرساله 7درصد پنبه استان را تامین می کند.
هم اکنون سه مرکز خرید در این شهرستان آماده تحویل پنبه کشاورزان است و کارخانه نخ ریسی نیز یکی از پتانسیل های بالقوه ای برای کشاورزان پنبه کار این دیار است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟