پیام خراسان

آخرين مطالب

جامعه علمی و دانشگاهی خراسان رضوی چه انتظاری از استاندار جدید دارد؟ گفتگو

جامعه علمی و دانشگاهی خراسان رضوی چه انتظاری از استاندار جدید دارد؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رییس دانشگاه فردوسی مشهد، توسعه خراسان رضوی از مسیر دانش، بهره‌برداری علمی از منابع، واگذاری پروژه‌های بزرگ به دانشگاه‌ها و تقویت ارتباط با آن‌ها را از جمله انتظارات جامعه علمی و دانشگاهی این استان از استاندار جدید عنوان کرد.
دکتر محمد کافی اظهار کرد: استان خراسان رضوی در طول تاریخ حیات خود، به خاطر حساسیت‌هایی در آن وجود داشته، همواره از اهمیت ویژه‌ای برای حکومت‌های‌ قبل و بعد انقلاب برخوردار بوده است. چراکه استاندار خراسان رضوی تنها مسئولیت استانداری نداشته بلکه در تولیت آستان قدس رضوی نیز نقش ایفا می‌کند، لذا انتخاب فردی در این مسئولیت از حساسیت بالایی برخوردار است و باید فردی انتخاب شود که بتواند تنوع مسائل مختلف در استان را به خوبی جمع‌آوری کند. 
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد استانداران از میان روسای دانشگاه انتخاب می‌شوند، اما به دلیل حساسیت‌های ویژه می توان گفت نه تنها دانشگاه نقشی در انتخاب استانداران خراسان رضوی نداشته، بلکه استانداران نیز تعاملی با مراکز دانشگاهی نداشته‌اند، اما آقای علیرضا رشیدیان، تنها استانداری بود که تا حدودی از دانشگاه‌ها در حل معضلات استان نظرخواهی می‌کرد و شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز علمی خراسان رضوی در دوره ایشان تشکیل شد و اساتید دانشگاه در کارگروه‌های استان مشارکت داشتند.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: می‌‌توان گفت دوره استاندار اخیر تجربه بسیارمطلوبی از روابط میان استانداری با دانشگاه‌ها نسبت به استانداران سابق در خراسان رضوی محسوب می‌شد.
استاندار جدید توسعه استان را از مسیر دانش پیش ببرد
کافی در خصوص انتظار جامعه دانشگاهی خراسان رضوی از استاندار جدید، بیان کرد: انتظار ما از استاندار جدید این است که توسعه همه جانبه‌ در استان را از مسیر دانش پیش ببرد چراکه توسعه بدون حرکت از مسیر دانش همان توسعه ای است که ما طی چند سال گذشته داشته‌ایم. ما در 40 سال گذشته قصد داشتیم که با کاشت گندم در خراسان رضوی، ایران را به خودکفایی گندم برسانیم و به همین دنبال تمام مراتع و جنگل ها را تخریب کردیم در حالی که بارندگی در استان کمتر از 300 میلی متر است. 
وی ادامه داد: اکنون از استاندار جدید انتظار داریم به تمام منابعی که خود و تصمیم سازان و برنامه‌ریزان استان در اختیار دارند، توجه کنند زیرا این‌ها میراث آیندگان است و ما امانت‌داران و بهره‌برداران آن هستیم و اگر از آن‌ها بهره‌برداری علمی نکنیم، به نسل‌های آینده خیانت خواهیم کرد.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: 200 مرکز علمی و آموزشی در استان خراسان رضوی فعال هستند که دانشگاه فردوسی در رأس آن‌ها قرار دارد لذا از این دانشگاه در این استان انتظار می‌رود که در تولید علم دنیا شریک باشد. 
علم و تحقیقات خراسان رضوی مورد توجه جهانیان است
کافی گفت: زمانی که شاهد حضور اساتیدی در خراسان رضوی هستیم که جزو دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار دارند و مقالات اساتید ما در مجلات برتر علمی پژوهشی دنیا چاپ می‌شود، این پیام را درمی‌یابیم که تحقیقات و علم استان ما مورد توجه دنیا قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: حکم یک رئیس دانشگاه توسط رئیس جمهور و اعضای شورای انقلاب فرهنگی تایید می‌شود و این جایگاهی است که که در قانون برای رئیس دانشگاه قائل هستند، درحالی که برای استانداران چنین قانونی وجود ندارد، لذا ضرورتی وجود ندارد که رئیس دانشگاه از استاندار تبعیت کند و از طرفی استاندار نیز نیازی به دانشگاه در خود نمی‌بیند.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در طول تاریخ به دلیل اینکه روسای دانشگاه‌ها و استانداران به یکدیگر نیاز پیدا نمی‌کردند، دلیلی نمی‌دیدند که با یکدیگر تعامل برقرار کند لذا تنها روحیه همکاری و احساس نیاز است که آن‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کند. اگر ما در این دوره توانستیم با استاندار ارتباط برقرار کنیم به خاطر همین حس مشترک بود.
پروژه‌های بزرگ استان به دانشگاه‌ها واگذار شود
کافی، علت عدم ارتباط میان استانداری‌ها و دانشگاه‌ها را نبود منابع مالی مشترک میان آن‌‎ها دانست و ادامه داد: درحال حاضر که دانشگاه‌ها به شدت نیاز مالی دارند، اگر پروژه‌های بزرگ استانی با نظام مشخصی را به آن‌ها واگذار شود و بخشی از بودجه دانشگاه‌ها از طریق این پروژه‌ها تامین شود به صورت اتوماتیک ارتباط ما با استانداری برقرار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: به غیر از جذب اعتبارات استانی، به جرات می‌توان گفت خراسان رضوی جزو سه استان برتر از جهت توفیق در انجام تعاملات با استانداری محسوب می‌شود. طی سه سال گذشته که هفته پژوهش را با تعامل استانداری برگزار کردیم، موفق شدیم رتبه اول کشور را کسب کنیم.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ضمن اینکه برای ما اهمیت داشته که دانشگاه فردوسی در تارک دانشگاه‌های ایران باشد اما هدف دیگر ما این است که تمام دانشگاه‌هایی که در خراسان رضوی بر آن‌ها نظارت داریم، بتوانند از نظر کیفی بهبود پیدا کنند و این اتفاق نسبتاً رخ داده است.
کافی یادآور شد: خراسان رضوی رضوی تنها استانی است که دانشگاه‌های آن با یکدیگر رقابتی ندارند و ما توانستیم حوزه آموزش عالی استان را به یک‌پارچگی برسانیم که این‌ها را مرهون مساعدت‌های آقای رشیدیان، استاندار سابق هستیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفکیک وزارتخانه صمت مشکلی از اقتصاد ما حل نمی‌کند

چرا تا 20 سال آینده جنگلی در ایران نخواهیم داشت؟

جاده های کوهستانی خراسان رضوی مه آلود است

نماز جمعه اهل سنت بجنورد با کمبود فضا مواجه است

بررسی 32 پرونده قصور پزشکی در کمیسیون‌های پزشکی قانونی خراسان جنوبی

برخی جاده های خراسان رضوی بارانی است

بارش باران در خراسان جنوبی ادامه دارد

90 درصد سازه های آبخیزداری خوسف آبگیری شد

مسیرهای تایباد به روستای دربند و مشهدریزه به تایباد مسدود شد

مسجد کبود گنبد در کلات دچار آبگرفتگی شدید شد

سیلاب محور سربیشه - ماهیرود را بست

حمایت مالی از ایتام خراسان رضوی 69 درصد افزایش یافت

23 هزار تبعه خارجی از مرز دوغارون وارد ایران شدند

کلات با 50 میلیمتر باران بیشترین بارندگی خراسان رضوی را داشت

کاهش 11 درصدی آمار نزاع و درگیری در خراسان شمالی طی سال گذشته

احتمال وقوع روان آب در برخی مناطق خراسان جنوبی

سفر با قطار در ایام نوروز امسال افزایش یافت

منطقه تاریخی اسپاخو، ظرفیت بی بدیل برای توسعه گردشگری

زلزله ریوش در خراسان رضوی تلفات و خسارت نداشت

نظارت بر تخلفات زیست محیطی خراسان شمالی تشدید شد

جاده سبزوار - شاهرود مسدود شد

سیلاب دو جاده را در خراسان رضوی مسدود کرد

یک فوتی و 3 مصدوم در تصادف محور بردسکن به بجستان

اقامت 470 هزار مسافر نوروزی در خراسان جنوبی

پلنگی چوپان خوشابی را زخمی کرد

وقوع 47 حریق و حادثه در 12 ساعت گذشته

ماهان 6 پرواز خود را به فرودگاه بجنورد طی تعطیلات نوروزی لغو کرد

ترانه‌های پیشرفته‌،«هوشمندانه» پخش نمی‌شود/آسیب بعضی ترانه‌ها به جامعه و جوانان

پیش‌بینی هوای مشهد تا 10 روز آینده

راهکارهایی مناسب برای پیشگیری از کمر درد در خانه ‌تکانی

هوای مشهد سالم شد

نرخ بلیط موزه های خراسان شمالی افزایش نخواهد یافت

مدارس ابتدایی بیرجند در پی بارش برف تعطیل شد

محموله 18 تنی چوب قاچاق در بجنورد کشف شد

مشمولان طرح خرید خدمت فرصت طلایی را از دست ندهند

بیش از 3 هزار تن برنج در خراسان جنوبی تامین شد

ترافیک در ورودیهای شهر مشهد متراکم است

جلب مشارکت مردم ضرورت تحقق طرح مثلت اقتصادی است

ضرورت رعایت توصیه های ایمنی و بهداشتی در خانه تکانی

برخی جاده های خراسان رضوی مه آلود است

بسیج رسانه مطالبه‌گر هویت صنفی فعالان رسانه

شب شعر شور شیدایی در کاشمر برگزار شد

امیدواریم شهردار به قول خود برای انتخاب معاون زن عمل کند/چرا نباید یک زن شهردار منطقه شود؟

ذخایر خونی در خراسان رضوی 20 درصد کاهش یافت

خطر کنگو مشترک بین دام و انسان

47 دستگاه واگن برای خط یکم قطارشهری مشهد نیاز است

به جوانان اعتماد کنید

زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در تربت‌حیدریه کافی نیست

34 سایت شرط بندی مسدود شدند

45 پروانه کسب در سربیشه صادر شد