پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی:

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم مقالات

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی گفت: بیش‌ از 6000نفر معلول جسمی، حرکتی و ذهنی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند و برای نگه‌داری از بیماران اوتیسم مراکزی نداریم.
  حمیدرضا پوریوسف در نشست خبری روز جهانی معلولان در خصوص قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: اردیبهشت امسال لایحه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از تصویب شورای نگهبان گذشته و برای اجرا به دولت ابلاغ شده است.این قانون از اردیبهشت ماه لازم الجراست.سال 1398 اولین سال اعتبارات اجرایی این قانون درج شود.
وی ادامه داد: ایران در سال 87 به عضویت کنوانسیون جهانی حقوق افراد دارای معلولیت پیوست. این کنوانسیون برای کشور ما الزام آور است. قانون سال 1397 دارای چند ویژگی خاص است که برتری نسبت به قوانین قبلی دارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به در چند جای این قانون برای مدیرانی این قانون را زیرپا بگذارند، تبعات حقوقی و جزایی تعیین شده‌است. این نشان از ضمانت اعتباری، اجرایی حقوقی و قضایی این قانون است. 
مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی عنوان کرد: برطبق آخرین آمار 114 هزار و 71 نفر معلول در سامانه بهزیستی خراسان رضوی تشکیل پرونده و ثبت شده‌اند. دودرصد از افراد جامعه معلول هستند. پیش بینی می‌شود آمار معلولان حدود 3 الی 4 درصد معلولین بارز ، متوسط و بالاتر، از کل کشور است. بعضی از افراد معلول که نیاز به خدمات بهزیستی دارند مراجعه و تشکیل پرونده می دهند.بعضی از افرادی نیاز به خدمات ندارند و مراجعه نمی کنند. در سال حدود پنج الی هفت درصد به افرادی که در این حوزه قرار می گیرند بیشتر می‌شود و این روند خیلی بیشتر از ایجاد معلولیت است.هرچه خدمات بهزیستی گسترش پیدا کند افراد معلول شناسایی شده بیشتر خواهند شد.
وی افزود: از خدمات بهزیستی به می توان به : خدمات توانبخشی و توان پزشکی، آموزشی، رفاهی و معیشتی، اشتغال، کمک هزینه تحصیل در همه مقاطع، معافیت سربازی و... اشاره کرد. 165 مرکز توان بخشی شبانه روزی در استان خراسان رضوی هستند و در این مراکز خدماتی مثل: ویزیت در منزل، روزانه و مراقبتی دولتی و غیر دولتی در حال فعالیت هستند. مراکزمراقبتی نیزکه کار مراقبت از افراد در ساعاتی از هفته نیاز دارند،انجام می دهند. مراکز توان‌بخشی استان خراسان رضوی ازسطح متوسط کشوری بالاتر هستند.حضور خیرین در بخش معلولان بسیار تاثیرگزار و چشم‌گیر بوده است.
پوریوسف درپاسخ به این سوال« آمار معلولان جسمی و حرکتی ومعلولان سالمند»بیان کرد: بیش‌ از 6000نفر معلول جسمی، حرکتی و ذهنی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند. برای نگه‌داری از بیماران اوتیسم مراکزی نداریم. استاندارد مراکز شبانه روزی براساس شیوه‌نامه ارسالی انجام می‌گیرد. ساختاری برای مرکزهای شبانه‌روزی براساس نوع مرکز افرادی که تخصص‌های لازم دارند ،در نظرگرفته شده‌است.پرسنل مراقبتی نیزدراین مراکزهستند که بیش‌تر با معلول سرکار دارند که در مواقعی که حادثه رخ می‌دهد در کنار افراد باشند.آموزش‌های لازم به تمامی کارکنان این مراکز داده شده است.موانع آسیب رسان در مراکز را به حداقل و صفر رساند برسانیم.همه این مراکز مجهز به دوربین مداربسته هستند. 
وی ادامه داد: نرخ سالمندی در استان خراسان رضوی 9.2 درصد است و این نرخ برای افراد سالمند معلول نیز همین است . بیشترین افراد دارای معلولیت کودکان هستند. 
4930 کودکان معلول صفر تا 6 سال،7672 کودکان معلول 7 تا 12 سال ،8165 کودکان 13 تا 18 سال هستند. 11هزارو 517نفرسالمند معلول بالای 60سال در استان خراسان رضوی هستند. بیش از نیمی حدود 2050 نفر از سالمدان مراکز ما مجهول الهویه هستند.
پوریوسف در خصوص شهریه نگهداری در مراکز ابراز کرد: یارانه نگهداری به خانواده افراد معلول داده می‌شود. شهریه نگهداری پایه در این مراکز یک میلیون و 60 هزار تومان است و با نظر ممدکاران کسانی که توان پرداخت شهریه ندارند، دولت به عنوان یارانه نگه‌داری به خانواده‌ها 560 هزارتومان در ماه پرداخت می‌کند. حوزه توان‌بخشی استان در سه 6 ماه متوالی مقام اول کشوری را کسب کرده است. در دو ،6 ماهه متوالی اقدامات مناسب سازی استان نمره 100 از 100 را دریافت کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: مناسب سازی در دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است.سخت افزاری آن شامل رم، آسانسور، سرویس بهداشتی مناسب معلولان و... است.بخش نرم‌افزاری آن فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش است که در بخش نرم افزار پیشرفت خوبی داشته‌ایم.
فضاهای عمومی، مکان‌های عمومی، بیمارستان‌ها، مساجد و... فقط 30درصد مناسب‌سازی شده است. برای فرهنگ‌سازی بیش‌تر جشنواره کشوری کارکاتور با موضوع مناسب سازی برگزار شده است. چهل درصد افراد معلول شناسایی شده در روستاها هستند.هیچ روستایی نداریم که معلول در آن‌جا شناسایی نشده و تسهیل‌گر نداشته باشد.
پوریوسف در پاسخ به ایسنا در خصوص تعاملات بهزیستی با شهرداری برای مناسب سازی معابرو ... اظهار کرد: مکاتبات، جلسات صورت گرفته است و نتیجه آن ورود چندین دستگاه اتوبوس کف کوتاه به ناوگان اتوبوس‌رانی است. شورای شهر قول به ورود اتوبوس فقط کف کوتاه کرده است.سامانه تاکسی هوشمند مناسب برای معلولان راه اندازی شده که این سامانه به بهزیستی متصل است. 
مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی در خصوص مسکن معلولان بیان کرد: وزارت مسکن و شهرسازی ، مسکن برای خانواده هایی که دو معلول و بیشتر دارند از 30 میلیون تومان کمک بالاعوض برای شهری و برای روستایی 18 میلیون تومان پرداخت می‌شود. به 800 نفر از خانواده‌های معلول در چهارسال اخیر مسکن داده ایم. 
پور یوسف در پاسخ به ایسنا در خصوص اشتغال معلولان عنوان کرد‌: اشتغال معلولان چند بعد دارد یک: فرد معلول توانایی های محدودیت هایی دارد دو: نگرش جامعه به معلول مناسب نیست سه: بسیاری از فضاهای کاری و شرایط کار برای معلولان مناسب نیست.در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به اشتغال معلولان توجه و در نظر گرفته شده است. مثلا 30 درصد از کارهای تلفنی به معلولان اختصاص دهند و یا کارهای دفتری یا منشی اداری به معلولان داده شود.با کمک مسئولان توانستیم سهمیه 3 درصد استخدام معلولان در آموزش و پرورش که 19 نفر بودند را احیا کنیم.تسهیلات خود اشتغالی به معلولان نیز داده می شود و نیز حق کارفرما برای حق عدم کارآرایی معلول 30 الی 70 درصد پرداخت می شود.
وی در خصوص درصد معلولیت های اکتسابی و ارثی یادآور شد: نیمی از معلولیتها مادرزادی و ارثی هستند و در حال حاضر 60 درصد هستند.بعضی از معلولیت ها درمان پذیر نباشند مجوز سقط داده می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی