پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی:

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم مقالات

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی گفت: بیش‌ از 6000نفر معلول جسمی، حرکتی و ذهنی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند و برای نگه‌داری از بیماران اوتیسم مراکزی نداریم.
  حمیدرضا پوریوسف در نشست خبری روز جهانی معلولان در خصوص قانون جامع حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: اردیبهشت امسال لایحه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از تصویب شورای نگهبان گذشته و برای اجرا به دولت ابلاغ شده است.این قانون از اردیبهشت ماه لازم الجراست.سال 1398 اولین سال اعتبارات اجرایی این قانون درج شود.
وی ادامه داد: ایران در سال 87 به عضویت کنوانسیون جهانی حقوق افراد دارای معلولیت پیوست. این کنوانسیون برای کشور ما الزام آور است. قانون سال 1397 دارای چند ویژگی خاص است که برتری نسبت به قوانین قبلی دارد. از ویژگی‌های آن می‌توان به در چند جای این قانون برای مدیرانی این قانون را زیرپا بگذارند، تبعات حقوقی و جزایی تعیین شده‌است. این نشان از ضمانت اعتباری، اجرایی حقوقی و قضایی این قانون است. 
مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی عنوان کرد: برطبق آخرین آمار 114 هزار و 71 نفر معلول در سامانه بهزیستی خراسان رضوی تشکیل پرونده و ثبت شده‌اند. دودرصد از افراد جامعه معلول هستند. پیش بینی می‌شود آمار معلولان حدود 3 الی 4 درصد معلولین بارز ، متوسط و بالاتر، از کل کشور است. بعضی از افراد معلول که نیاز به خدمات بهزیستی دارند مراجعه و تشکیل پرونده می دهند.بعضی از افرادی نیاز به خدمات ندارند و مراجعه نمی کنند. در سال حدود پنج الی هفت درصد به افرادی که در این حوزه قرار می گیرند بیشتر می‌شود و این روند خیلی بیشتر از ایجاد معلولیت است.هرچه خدمات بهزیستی گسترش پیدا کند افراد معلول شناسایی شده بیشتر خواهند شد.
وی افزود: از خدمات بهزیستی به می توان به : خدمات توانبخشی و توان پزشکی، آموزشی، رفاهی و معیشتی، اشتغال، کمک هزینه تحصیل در همه مقاطع، معافیت سربازی و... اشاره کرد. 165 مرکز توان بخشی شبانه روزی در استان خراسان رضوی هستند و در این مراکز خدماتی مثل: ویزیت در منزل، روزانه و مراقبتی دولتی و غیر دولتی در حال فعالیت هستند. مراکزمراقبتی نیزکه کار مراقبت از افراد در ساعاتی از هفته نیاز دارند،انجام می دهند. مراکز توان‌بخشی استان خراسان رضوی ازسطح متوسط کشوری بالاتر هستند.حضور خیرین در بخش معلولان بسیار تاثیرگزار و چشم‌گیر بوده است.
پوریوسف درپاسخ به این سوال« آمار معلولان جسمی و حرکتی ومعلولان سالمند»بیان کرد: بیش‌ از 6000نفر معلول جسمی، حرکتی و ذهنی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند. برای نگه‌داری از بیماران اوتیسم مراکزی نداریم. استاندارد مراکز شبانه روزی براساس شیوه‌نامه ارسالی انجام می‌گیرد. ساختاری برای مرکزهای شبانه‌روزی براساس نوع مرکز افرادی که تخصص‌های لازم دارند ،در نظرگرفته شده‌است.پرسنل مراقبتی نیزدراین مراکزهستند که بیش‌تر با معلول سرکار دارند که در مواقعی که حادثه رخ می‌دهد در کنار افراد باشند.آموزش‌های لازم به تمامی کارکنان این مراکز داده شده است.موانع آسیب رسان در مراکز را به حداقل و صفر رساند برسانیم.همه این مراکز مجهز به دوربین مداربسته هستند. 
وی ادامه داد: نرخ سالمندی در استان خراسان رضوی 9.2 درصد است و این نرخ برای افراد سالمند معلول نیز همین است . بیشترین افراد دارای معلولیت کودکان هستند. 
4930 کودکان معلول صفر تا 6 سال،7672 کودکان معلول 7 تا 12 سال ،8165 کودکان 13 تا 18 سال هستند. 11هزارو 517نفرسالمند معلول بالای 60سال در استان خراسان رضوی هستند. بیش از نیمی حدود 2050 نفر از سالمدان مراکز ما مجهول الهویه هستند.
پوریوسف در خصوص شهریه نگهداری در مراکز ابراز کرد: یارانه نگهداری به خانواده افراد معلول داده می‌شود. شهریه نگهداری پایه در این مراکز یک میلیون و 60 هزار تومان است و با نظر ممدکاران کسانی که توان پرداخت شهریه ندارند، دولت به عنوان یارانه نگه‌داری به خانواده‌ها 560 هزارتومان در ماه پرداخت می‌کند. حوزه توان‌بخشی استان در سه 6 ماه متوالی مقام اول کشوری را کسب کرده است. در دو ،6 ماهه متوالی اقدامات مناسب سازی استان نمره 100 از 100 را دریافت کرده است. 
وی خاطرنشان کرد: مناسب سازی در دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است.سخت افزاری آن شامل رم، آسانسور، سرویس بهداشتی مناسب معلولان و... است.بخش نرم‌افزاری آن فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش است که در بخش نرم افزار پیشرفت خوبی داشته‌ایم.
فضاهای عمومی، مکان‌های عمومی، بیمارستان‌ها، مساجد و... فقط 30درصد مناسب‌سازی شده است. برای فرهنگ‌سازی بیش‌تر جشنواره کشوری کارکاتور با موضوع مناسب سازی برگزار شده است. چهل درصد افراد معلول شناسایی شده در روستاها هستند.هیچ روستایی نداریم که معلول در آن‌جا شناسایی نشده و تسهیل‌گر نداشته باشد.
پوریوسف در پاسخ به ایسنا در خصوص تعاملات بهزیستی با شهرداری برای مناسب سازی معابرو ... اظهار کرد: مکاتبات، جلسات صورت گرفته است و نتیجه آن ورود چندین دستگاه اتوبوس کف کوتاه به ناوگان اتوبوس‌رانی است. شورای شهر قول به ورود اتوبوس فقط کف کوتاه کرده است.سامانه تاکسی هوشمند مناسب برای معلولان راه اندازی شده که این سامانه به بهزیستی متصل است. 
مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی در خصوص مسکن معلولان بیان کرد: وزارت مسکن و شهرسازی ، مسکن برای خانواده هایی که دو معلول و بیشتر دارند از 30 میلیون تومان کمک بالاعوض برای شهری و برای روستایی 18 میلیون تومان پرداخت می‌شود. به 800 نفر از خانواده‌های معلول در چهارسال اخیر مسکن داده ایم. 
پور یوسف در پاسخ به ایسنا در خصوص اشتغال معلولان عنوان کرد‌: اشتغال معلولان چند بعد دارد یک: فرد معلول توانایی های محدودیت هایی دارد دو: نگرش جامعه به معلول مناسب نیست سه: بسیاری از فضاهای کاری و شرایط کار برای معلولان مناسب نیست.در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به اشتغال معلولان توجه و در نظر گرفته شده است. مثلا 30 درصد از کارهای تلفنی به معلولان اختصاص دهند و یا کارهای دفتری یا منشی اداری به معلولان داده شود.با کمک مسئولان توانستیم سهمیه 3 درصد استخدام معلولان در آموزش و پرورش که 19 نفر بودند را احیا کنیم.تسهیلات خود اشتغالی به معلولان نیز داده می شود و نیز حق کارفرما برای حق عدم کارآرایی معلول 30 الی 70 درصد پرداخت می شود.
وی در خصوص درصد معلولیت های اکتسابی و ارثی یادآور شد: نیمی از معلولیتها مادرزادی و ارثی هستند و در حال حاضر 60 درصد هستند.بعضی از معلولیت ها درمان پذیر نباشند مجوز سقط داده می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟

"شو چله"خراسان جنوبی‌ها چگونه است؟

هاری را بیشتر بشناسیم

افزایش قیمت بنزین شایعه است