پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

نمایشگاهی به رنگ هنر وخلاقیت/طعم های ماندگار درسیاه چادرهای عشایر سياسي

نمایشگاهی به رنگ هنر وخلاقیت/طعم های ماندگار درسیاه چادرهای عشایر

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- استقبال بی نظیر مردم از نمایشگاه ملی صنایع دستی بیرجند در حالی است که حضور سیاه چادرهایی از عشایر مناطق مختلف کشور به میزان رضایت مندی آن ها رنگ داده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: صنایع دستی و هنرهای سنتی در هر منطقه نشان دهنده فرهنگ دیرینه آن دیار است. خراسان جنوبی با قدمت فرهنگی و هنری خود، دارای صنایع دستی زیبا با تاریخ چند ساله بوده که می طلبد برای معرفی هر چه بیشتر آن ها تلاش شود.
آنچه مسلم است برگزاری نمایشگاه های مختلف صنایع دستی نقش مستقیمی در معرفی میراث گرانبهای هر دیاری دارد. چند سالی است که این امر در خراسان جنوبی رونق چشمگیری گرفته و کارنامه عملکرد متولیان را نمره بالایی داده است.
سومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی بیرجند با حضور غرفه هایی از استان های مختلف کشور برپا شده و باری دیگر لبخند رضایت را بر لبان هر بازدید کننده نشانده است چراکه معتقدند برپایی نمایشگاه علاوه بر اینکه بستر خرید محصولاتی ارزان قیمت را فراهم کرده، شهروندان را با فرهنگ دیگر شهرها هم آشنا کرده است.
ساعاتی را در نمایشگاه بین المللی بیرجند می گذرانیم تا آنچه را دیده ایم به رشته تحریر درآورده و از درخواست ها، رضایت ها و یا گلایه های بازدید کنندگان سخن بگوییم.

نمایشگاه در طول سال استمرار داشته باشد
محمد آسمانی که به همراه همسرش به نمایشگاه امده در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: برپایی این گونه از نمایشگاه ها به واسطه نوع کار خود، روحیه انسان را شادمان می کند.
وی با بیان اینکه باید اینگونه از نمایشگاه ها دو یا سه بار در طول سال برگزار شود، اظهار کرد: این امر باعث می شود تا هنرمندان فرصت بیشتری برا معرفی محصولاتشان پیدا کنند.
آسمانی با بیان اینکه متاسفانه زندگی های مدرن جای هنر و سنت ها را در خانواده ها کمرنگ کرده است، افزود: برپایی این نمایشگاه مردم را با هنر و سنت دیرینه مردم آشنا می کند.
نمایشگاه پیوند دهنده هنرمندان
یکی دیگر از افراد حاضر در نمایشگاه هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: تنوع محصولات موجود در نمایشگاه در سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.
زکیه شعبان زاده ادامه داد: در نمایشگاه سال گذشته فضای شاد تری برای شهروندان مهیا شده بوده و از نوای سنتی بیرجندی استفاده می شد.
وی با اشاره به مزیت های برگزاری این گونه از نمایشگاه ها بیان کرد: مهم ترین مزیت نمایشگاه این است که هنرمندان شهرهای مختلف با یکدیگر آشنا می شوند و از تجارب یکدیگر استفاده می کنند.
شعبان زاده با بیان اینکه ظروف سفالی و مسی زیادی از نمایشگاه خریداری کردم، افزود: همچنین تماشای زیبایی های صنایع دستی انسان را برای تولید آن محصولات تشویق می کند.

تماشای هنرهای دستی، انسان را به ذوق می آورد
حکیمه صادقی هم که برای دومین بار است از سومین نمایشگاه صنایع دستی بازدید می کند، در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: تماشای هنرهای دستی انسان را به ذوق می آورد.
وی با اشاره به ضرورت برگزاری اینگونه نمایشگاه ها گفت: بسیاری از جوانان از هنرهای دیرینه خراسان جنوبی بی اطلاع بوده که در قالب این نمایشگاه آشنا می شوند.
صادقی با بیان اینکه بسیاری از رشته های صنایع دستی در قالب نمایشگاه به جوانان معرفی می شود، گفت: خوشبختانه استقبال قشر جوان از این نمایشگاه بی نظیر است و این نشان از علاقه قلبی آن ها به هنر گذشته استان دارد.
غرفه هایی با طعم ها و لذت های ماندگار
یکی دیگر از اعضای حاضر در نمایشگاه با اشاره به حضور سیاه چادرهای عشایر در نمایشگاه بیان کرد: وجود این سیاه چادرها ما را با سختی های زندگی عشایری و تولیدات منحصر به فردشان آشنا می کند.
محمد یعقوبی برپایی سیاه چادرها را ابتکاری خلاقانه دانست و افزود: امروزه به دلیل زندگی های ماشینی، بسیاری از شهروندان از طبیعت و زیبایی های آن غاقل شده اند.
وی افزود: این سیاه چادرها یادآور زندگی شیرین در طبیعت بوده و انسان را برای تماشای زیبایی هایش فرا می خواند.
یعقوبی افزود: همچنین بسیاری از محصولات، نوع پوشش و لهجه این افراد در قالب این نمایشگاه به شهروندان معرفی می شود.

حضور 8 سیاه چادر عشایر در نمایشگاه
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: هشت سایه چادر از استان ها کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، گلستان و خراسان جنوبی در نمایشگاه حضور دارند.
حسین عباس زاده با بیان اینکه این سیاه چادرها مکمل غرفه های صنایع دستی است، گفت: بسیاری از غذاهای سنتی، تولیدات گلیم، جاجیم و نوع پوشش که در این سیاه چادرها عرضه می شود، برای مردم جذاب است.
وی با ابراز رضایت مندی از حضور گسترده مردم در نمایشگاه بیان کرد: در صدد هستیم با اخذ مجوز از تهران، طی سال آینده نمایشگاه اقوام، سوغات، هدایا و صنایع دستی ایران را در استان برگزار کنیم.
انبوه درخواستها برای حضور در نمایشگاه و محدودیت فضا
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی هم پیرامون برگزاری الین نمایشگاه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه برپایی رویدادهای نمایشگاهی بر اساس یک تقویم از سوی سازمان میراث فرهنگی برنامه ریزی می شود، اظهار کرد: در گذشته استان خراسان جنوبی جزء استان هایی که ظرفیت برگزاری نمایشگاه ملی را داشته باشد نبود اما خوشبختانه با تعهدی که در خصوص رعایت استانداردها و رضایت صنعت گران صورت گرفت، سازمان میراث فرهنگی در این زمینه مجاب شد.
حسن رمضانی با اشاره به اینکه در اولین نمایشگاه ملی طی تنها چهار روز بیش از یک و نیم میلیارد تومان فروش داشته ایم، افزود: این مهم موجب شد که نام استان خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در تقویم سازمان میراث فرهنگی ثبت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه طی یک تا دو ماه آینده نمایشگاه منطقه ای به میزبانی شهرستان قاین نیز برگزار خواهد شد، گفت: تلاش می کنیم همزمان با ایام دهه مبارک فجر نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت های صنایع دستی استان نیز داشته باشیم تا تجار و فعالان اقتصادی ظرفیت های صنایع دستی استان آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال 28 استان در سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی شرکت کرده اند که نشان دهنده میزان نفوذ نمایشگاه ها در عرصه ملی و تثبیت آن است، عنوان کرد: امسال با انبوه درخواست ها از استان های دیگر مواجه بودیم اما به دلیل محدودیت فضا نتوانستیم میزبان همه این استان ها باشیم.
رمضانی با بیان اینکه استان های صاحب نام در حوزه صنایع دستی در این نمایشگاه حضور دارند و تنوع رشته ای زیاد است، اظهار داشت: شیشه گری، مینا کاری و قلم زنی روی مس که نمود کمتری در سطح کشور دارند نیز در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
وی ادامه داد: خوشبختانه نمایشگاه صنایع دستی خراسان جنوبی به حدی از کیفیت رسیده که مورد اقبال بهترین های صنایع دستی ایران قرار گرفته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسئولیت نسل جوان در گام دوم انقلاب از تمام اقشار بیشتر است

استاندار: توانمندسازی اقتصاد مهمترین برنامه خراسان رضوی است

بهره برداری از ظرفیت شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها در توسعه روستایی

جلالی: هیچ رفتار انتخاباتی از لاریجانی ندیدم

پیشنهاد احمدی‌نژاد برای برگزاری رفراندوم اقتصادی

دهقان: استیضاح روحانی، وقت تلف کردن است

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

وضعیت ذخیره آب در سد دوستی نامطلوب است

آموزش حین ازدواج می تواند در تحکیم ارتباطات زناشویی مؤثر باشد

برنامه ریزی برای برگزاری مراسم معنوی اعتکاف در مشهد

ترکیب تیم فوتبال پرسپولیس اعلام شد

حواشی بازی پرسپولیس و پدیده/ استقبال سرد در مقابل چشمان برانکو

ترکیب پدیده برای دیدار با پرسپولیس مشخص شد

دیدار پرسپولیس - پدیده در نیمه نخست برنده نداشت

واژگونی مینی بوس در گناباد 10 مصدوم برجای گذاشت

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پدیده به وقت اضافه رفت

خادمیاران رضوی از مجروحان حادثه تروریستی زاهدان عیادت کردند

صعود پرسپولیس به نیمه نهایی جام حذفی در ضربات پنالتی

گل‌محمدی: به بازیکنانم افتخار می‌کنم/ صعود حق ما بود

قلبمان در این هوای سرد گرم شد/ استقلال هم گزینه قهرمانی است

برخی مشکلات زیبنده پرسپولیس نیست

کار بازیکن پدیده بعد از پنالتی زشت بود

دفاع بازیکن پدیده از حرکتش بعد از گلزنی به پرسپولیس

مراسم شب وفات حضرت ام البنین(س) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

شماره 36 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

​برگزاری نخستین نشست هم اندیشی استاندار خراسان رضوی با اصحاب رسانه

پایداری می‌خواهد قالیباف را جایگزین روحانی کند

‎روحانی: باید شرایط کشور را درک کرد

رهبر انقلاب: در 22 بهمن امسال، جمعیت بیشتری آمده بودند

احتمال جنگ میان ایران و اسرائیل؟ جدی نگیرید!

بیانیه رهبری نقشه راه آینده است

استاندار خراسان شمالی در ارزیابی عملکرد مدیریت سیاسی برتر کشور شد

مجازات جایگزین حبس جزء اولویت های مجموعه قضایی خراسان شمالی است

بازرسی ایمنی از 12 هزار کارگاه مشمول قانون کار در مشهد

تامین کتاب لازم برای نوسوادان با همکاری کتابخانه های عمومی

کتاب «هم قسم» منتشر شد

فلج اطفال در خراسان رضوی ریشه کن شده است

تاکید امام جمعه مشهد بر احقاق حق سهامداران پدیده

خراسان رضوی ظرفیت بالایی برای جذب سرمایه دارد

شرایط امروز کشور نیاز به وحدت و انسجام ملی دارد

219 روحانی دائم در روستاهای خراسان جنوبی فعالیت می کنند

تولید کنندگان نمونه بخش کشاورزی خراسان جنوبی تجلیل شدند

امید به کشاورزی بیش از حد است/ زنجیره تولید تقویت شود

درخشش کشاورزان خراسان جنوبی در شرایط سخت خشکسالی

پلاک ماندگار بر سر در منزل «مهدی اسماعیلی مود» در بیرجند نصب شد

80درصد ظرفیت سدهای خراسان جنوبی خالی است

بازدید فرماندار درمیان از نحوه توزیع اقلام معیشتی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره ) شهرستان

جلسه بررسی مشکلات دهستان های شاخن و شاخنات برگزار شد

برگزاری ملاقات مردمی فرماندار بیرجند با شهروندان محترم

برپایی برنامه "میز خدمت" در محله 17شهریور بیرجند