پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد؛

نمایشگاهی به رنگ هنر وخلاقیت/طعم های ماندگار درسیاه چادرهای عشایر سياسي

نمایشگاهی به رنگ هنر وخلاقیت/طعم های ماندگار درسیاه چادرهای عشایر

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- استقبال بی نظیر مردم از نمایشگاه ملی صنایع دستی بیرجند در حالی است که حضور سیاه چادرهایی از عشایر مناطق مختلف کشور به میزان رضایت مندی آن ها رنگ داده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: صنایع دستی و هنرهای سنتی در هر منطقه نشان دهنده فرهنگ دیرینه آن دیار است. خراسان جنوبی با قدمت فرهنگی و هنری خود، دارای صنایع دستی زیبا با تاریخ چند ساله بوده که می طلبد برای معرفی هر چه بیشتر آن ها تلاش شود.
آنچه مسلم است برگزاری نمایشگاه های مختلف صنایع دستی نقش مستقیمی در معرفی میراث گرانبهای هر دیاری دارد. چند سالی است که این امر در خراسان جنوبی رونق چشمگیری گرفته و کارنامه عملکرد متولیان را نمره بالایی داده است.
سومین نمایشگاه سراسری صنایع دستی بیرجند با حضور غرفه هایی از استان های مختلف کشور برپا شده و باری دیگر لبخند رضایت را بر لبان هر بازدید کننده نشانده است چراکه معتقدند برپایی نمایشگاه علاوه بر اینکه بستر خرید محصولاتی ارزان قیمت را فراهم کرده، شهروندان را با فرهنگ دیگر شهرها هم آشنا کرده است.
ساعاتی را در نمایشگاه بین المللی بیرجند می گذرانیم تا آنچه را دیده ایم به رشته تحریر درآورده و از درخواست ها، رضایت ها و یا گلایه های بازدید کنندگان سخن بگوییم.

نمایشگاه در طول سال استمرار داشته باشد
محمد آسمانی که به همراه همسرش به نمایشگاه امده در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: برپایی این گونه از نمایشگاه ها به واسطه نوع کار خود، روحیه انسان را شادمان می کند.
وی با بیان اینکه باید اینگونه از نمایشگاه ها دو یا سه بار در طول سال برگزار شود، اظهار کرد: این امر باعث می شود تا هنرمندان فرصت بیشتری برا معرفی محصولاتشان پیدا کنند.
آسمانی با بیان اینکه متاسفانه زندگی های مدرن جای هنر و سنت ها را در خانواده ها کمرنگ کرده است، افزود: برپایی این نمایشگاه مردم را با هنر و سنت دیرینه مردم آشنا می کند.
نمایشگاه پیوند دهنده هنرمندان
یکی دیگر از افراد حاضر در نمایشگاه هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: تنوع محصولات موجود در نمایشگاه در سال جاری نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.
زکیه شعبان زاده ادامه داد: در نمایشگاه سال گذشته فضای شاد تری برای شهروندان مهیا شده بوده و از نوای سنتی بیرجندی استفاده می شد.
وی با اشاره به مزیت های برگزاری این گونه از نمایشگاه ها بیان کرد: مهم ترین مزیت نمایشگاه این است که هنرمندان شهرهای مختلف با یکدیگر آشنا می شوند و از تجارب یکدیگر استفاده می کنند.
شعبان زاده با بیان اینکه ظروف سفالی و مسی زیادی از نمایشگاه خریداری کردم، افزود: همچنین تماشای زیبایی های صنایع دستی انسان را برای تولید آن محصولات تشویق می کند.

تماشای هنرهای دستی، انسان را به ذوق می آورد
حکیمه صادقی هم که برای دومین بار است از سومین نمایشگاه صنایع دستی بازدید می کند، در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: تماشای هنرهای دستی انسان را به ذوق می آورد.
وی با اشاره به ضرورت برگزاری اینگونه نمایشگاه ها گفت: بسیاری از جوانان از هنرهای دیرینه خراسان جنوبی بی اطلاع بوده که در قالب این نمایشگاه آشنا می شوند.
صادقی با بیان اینکه بسیاری از رشته های صنایع دستی در قالب نمایشگاه به جوانان معرفی می شود، گفت: خوشبختانه استقبال قشر جوان از این نمایشگاه بی نظیر است و این نشان از علاقه قلبی آن ها به هنر گذشته استان دارد.
غرفه هایی با طعم ها و لذت های ماندگار
یکی دیگر از اعضای حاضر در نمایشگاه با اشاره به حضور سیاه چادرهای عشایر در نمایشگاه بیان کرد: وجود این سیاه چادرها ما را با سختی های زندگی عشایری و تولیدات منحصر به فردشان آشنا می کند.
محمد یعقوبی برپایی سیاه چادرها را ابتکاری خلاقانه دانست و افزود: امروزه به دلیل زندگی های ماشینی، بسیاری از شهروندان از طبیعت و زیبایی های آن غاقل شده اند.
وی افزود: این سیاه چادرها یادآور زندگی شیرین در طبیعت بوده و انسان را برای تماشای زیبایی هایش فرا می خواند.
یعقوبی افزود: همچنین بسیاری از محصولات، نوع پوشش و لهجه این افراد در قالب این نمایشگاه به شهروندان معرفی می شود.

حضور 8 سیاه چادر عشایر در نمایشگاه
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: هشت سایه چادر از استان ها کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، گلستان و خراسان جنوبی در نمایشگاه حضور دارند.
حسین عباس زاده با بیان اینکه این سیاه چادرها مکمل غرفه های صنایع دستی است، گفت: بسیاری از غذاهای سنتی، تولیدات گلیم، جاجیم و نوع پوشش که در این سیاه چادرها عرضه می شود، برای مردم جذاب است.
وی با ابراز رضایت مندی از حضور گسترده مردم در نمایشگاه بیان کرد: در صدد هستیم با اخذ مجوز از تهران، طی سال آینده نمایشگاه اقوام، سوغات، هدایا و صنایع دستی ایران را در استان برگزار کنیم.
انبوه درخواستها برای حضور در نمایشگاه و محدودیت فضا
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی هم پیرامون برگزاری الین نمایشگاه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه برپایی رویدادهای نمایشگاهی بر اساس یک تقویم از سوی سازمان میراث فرهنگی برنامه ریزی می شود، اظهار کرد: در گذشته استان خراسان جنوبی جزء استان هایی که ظرفیت برگزاری نمایشگاه ملی را داشته باشد نبود اما خوشبختانه با تعهدی که در خصوص رعایت استانداردها و رضایت صنعت گران صورت گرفت، سازمان میراث فرهنگی در این زمینه مجاب شد.
حسن رمضانی با اشاره به اینکه در اولین نمایشگاه ملی طی تنها چهار روز بیش از یک و نیم میلیارد تومان فروش داشته ایم، افزود: این مهم موجب شد که نام استان خراسان جنوبی برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در تقویم سازمان میراث فرهنگی ثبت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه طی یک تا دو ماه آینده نمایشگاه منطقه ای به میزبانی شهرستان قاین نیز برگزار خواهد شد، گفت: تلاش می کنیم همزمان با ایام دهه مبارک فجر نمایشگاهی با استفاده از ظرفیت های صنایع دستی استان نیز داشته باشیم تا تجار و فعالان اقتصادی ظرفیت های صنایع دستی استان آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال 28 استان در سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی خراسان جنوبی شرکت کرده اند که نشان دهنده میزان نفوذ نمایشگاه ها در عرصه ملی و تثبیت آن است، عنوان کرد: امسال با انبوه درخواست ها از استان های دیگر مواجه بودیم اما به دلیل محدودیت فضا نتوانستیم میزبان همه این استان ها باشیم.
رمضانی با بیان اینکه استان های صاحب نام در حوزه صنایع دستی در این نمایشگاه حضور دارند و تنوع رشته ای زیاد است، اظهار داشت: شیشه گری، مینا کاری و قلم زنی روی مس که نمود کمتری در سطح کشور دارند نیز در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
وی ادامه داد: خوشبختانه نمایشگاه صنایع دستی خراسان جنوبی به حدی از کیفیت رسیده که مورد اقبال بهترین های صنایع دستی ایران قرار گرفته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نظام اداری کشور نیازمند جراحی بسیار بزرگی است / مسائل را شفاف با مردم در میان بگذاریم

حماسه سوم خرداد ، حماسه پیروزی اراده های ایمانی و دل های خدایی بر استعمار و استکبار بود

سند چشم انداز 20 ساله آستان قدس رضوی تدوین می‌شود

اعلام جزئیات برگزاری مراسم شب های قدر در حرم رضوی

برگزاری مراسم راهپیمایی قدس و سالگرد ارتحال امام (ره) در 30 نقطه

ضوابط فنی در احداث پل‌های واقع بر مسیل های بجنورد رعایت نشده است

امروز نظام ما به الگوی مقاومت در دنیا تبدیل شده است

فرصت دادگاه به متهمان پدیده برای بازگرداندن دارایی سهام داران

18 نفر گرفتار در سیلاب از مرگ حتمی نجات پیدا کردند

حضور 50 نفر از جهادگران برای کمک به مردم روستای سیل زده شیرگ

مشاور وزیر خارجه: اولویت کاری با افغانستان همکاری اقتصادی است

محفل انس وتلاوت قرآن کریم در گلزار شهدای سرایان

فعالیت معین‌های اقتصاد مقاومتی باید منجر به توسعه روستاها شود

امام جمعه بیرجند: کار جهادی پاسخگوی نیازهای مردم است

احسان و نیکوکاری جزء فضیلت های بسیار پر ارزش اجتماعی است

حضور استاندار خراسان جنوبی در بین مردم سیل زده استان در اولین ساعات پس از وقوع سیل

در دوران دفاع مقدس جناح بندی معنا نداشت

پارکینگ های حرم رضوی شب های قدر تعطیل است/آمادگی برای بارندگی

دومین جلسه برنامه ریزی سمپوزیوم بین المللی قنات بلده

دلالی نزدیکان«پهلوان»در خرید و فروش سهام پدیده

بمناسبت نزدیک شدن به سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

کمیته اشتغال شهرستان سرایان

امام جمعه بجنورد: ملت در برابر آمریکا با تمام توان ایستاده است

برگزاری انتخاباتی امن با حضور حداکثری مردم تلاش مسئولان است

آسیب دیدگی 190 واحد مسکونی بر اثر سیلاب/آغاز ساخت 27 واحد

استاندار خراسان جنوبی: درس بزرگ ملت ایران مقاومت است

کارناوال سفر دولتی‌ها به خراسان جنوبی/ نتایجی بر مدار قرار و وعده

اعضای بدن بیمار مرگ مغزی مشهدی به 4 بیمار اهدا شد

حماسه آزاد سازی خرمشهر نماد مقاومت در برابر ظلم است

عملکرد نظارتی در کشور ضعیف است/نگرانی مردم بی قانونی و عدم نظارت

43 میلیارد ریال برای مرمت و احداث راه‌های خراسان شمالی نیاز است

ایستادگی ایران در مقابل جنگ اقتصادی دشمن

550 نفر آسیب دیده از سیلاب در خراسان جنوبی امدادرسانی شدند

برگزاری صبحگاه مشترک با حضور فرماندار زیرکوه به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

بهره برداری یک معدن در خراسان شمالی به چینی ها واگذار شد

2600 گونه گیاهی در خراسان رضوی شناسایی شده است

بارش باران بهاری هوای مشهد را پاک کرد

ایستادگی استوار ایران در جنگ اقتصادی دشمن/فتح خرمشهر تکرار می شود

روزهای طلایی که دیر شروع شد

دیدرا امیر سرتیپ دوم ستاد ، ارسلان پرویز ، فرماندهی محترم قرارگاه پدافند هوایی شرق کشور (قائم آل محمد "ص") و فرمانده ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان با فرماندار بیرجند

شورای زکات شهرستان بیرجند

دومین نشست ستاد بازآفرینی شهری شهرستان بیرجند

تدابیر دامپزشکی خراسان شمالی در رخداد اخیر اکتیمای شتر

تلاش مضاعف هنرمندان خراسان شمالی در حوزه ایثار و شهادت ستودنی است

ترسیم برنامه عملیاتی مقابله با بیسوادی ضروری است

بیش از 136 هزار بیمار در بیمارستان‌های خراسان شمالی بستری شدند

یادداشت‌های همکاری با کشور ترکمنستان اجرا شود

گفتمان سازی یکی از روش‌های مهم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

مردم در حادثه سیل کشور روحیه بزرگ خود را به نمایش گذاشتند

امدادرسانی 7 تیم هلال احمر بجنورد به 32 منزل دچار آبگرفتگی