پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم ایران:

اصلی‌ترین وظیفه‌ یک مدیر ایجاد انگیزه است اجتماعي

اصلی‌ترین وظیفه‌ یک مدیر ایجاد انگیزه است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم ایران گفت: اصلی‌ترین وظیفه‌ای که برای یک مدیر تعریف شده، ایجاد انگیزش برای افراد زیر دست خود است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، فتحی ظهر امروز در همایش بهداشت روان و رفتار سازمانی که در تالار شورای شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: وظیفه مدیر در یک مجموعه ایجاد حس مهرورزی در میان کارمندان است. درواقع یکی از اقداماتی که مدیر یک مجموعه باید انجام دهد تا افراد سازمان حس تعلق داشته باشند بایستی پس از ایجاد حس تعلق و مهرورزی برای پرسنل خود، اعتماد به‌نفس آن‌ها را افزایش دهد. درواقع اگر مدیری برای افزایش اعتمادبه‌نفس مجموعه خود برنامه‌ای نداشته باشد قطعا شکست خواهد خورد. نکته بعدی این است که نیاز خودشکوفایی به رشد و شکوفا شدن افراد می‌انجامد. 
وی افزود: روانشناسی با نام مازلو هرمی را برای فضای سازمانی معرفی کرده، به نام هرم نیازهای فردی. با توجه به این هرم باید بیان کرد اگر از لحاظ روانی، نیازهای اولیه فرد رفع نشود، نمی‌تواند به سطح‌های بالاتری از نیازهای خود بیاندیشد. درواقع اگر افراد تغذیه و مسکن و... مناسب نداشته باشند، نمی‌توانند به نیازهای مهمتری چون آموزش دست بیاندیشند. امروزه سطح نیازهای افراد دچار تغییراتی شده است برای نمونه داشتن اینترنت جزو نیازهای اولیه افراد می‌شود.
فتحی ادامه داد: زمانی نیازهای اولیه رفع شود افراد نسبت به نیازهای سطح دوم خود توجه نشان می‌دهند که شامل نیاز به امنیت در بعدهای گوناگونی چون روانی، اجتماعی و... می‌شود. نیاز سطح سوم افراد، نیاز به عشق و تعلق است. باید توجه داشت، اگر نیروی انسانی و پرسنل یک سازمان، خود را متعلق به مجموعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، نداند عملکرد مثبتی نخواهد داشت و کاری پیش نخواهد رفت. مهم این است که پرسنل زیردست یک مدیر در سازمانی اگر احساس کند برای مدیر خود کار کند، مجموعه مذکور پیشرفتی نخواهد کرد، اما اگر حس کند با مدیر خود همکار است، در عملکرد خود نتایج مثبتی به‌همراه خواهد داشت. 
وی با بیان اینکه «اصلی‌ترین وظیفه‌ای که برای یک مدیر تعریف شده، ایجاد انگیزش برای افراد زیر دست خود است» تصریح کرد: اگر کسی مسند مدیریتی دارد و نتواند سیستم انگیزشی برای زیردستان خود ایجاد کند، باید پست خود را ترک کند. ایجاد انگیزه در میان پرسنل اصلی‌ترین نقش مدیر است. ازجمله انگیزش‌های اولیه ایجاد احساس تعلق در میان کارمندان است. باید توجه داشت که در هر فرهنگی حس تعلق در میان افراد به روش‌‌های گوناگونی ایجاد می‌شود برای نمونه مدیرعامل شرکت گوگل، تمامی عوامل زیردست خود را با اسم کوچک صدا می‌کند، اما در ایران، چنین فرهنگی وجود ندارد بنابراین باید به روش دیگری این حس تعلق را در افراد به‌وجود آورد. 
رئیس انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم ایران با بیان اینکه «براساس نظرسنجی دانشگاه هاروارد که از تعدادی کارمند گرفته شده، بیشترین درخواست کارمندان احترام، تشویق و دیده شدن عملکردشان توسط مدیر است» خاطرنشان کرد:. احساس تعلق و امنیت در لایه‌های ناخودآگاه افراد جاری است. اگر می‌خواهید افراد را به‌خوبقی مدیریت کنید، کافی است ناخودآگاه آن‌ها را تحریک کنید. دیده شدن زحمات و فعالیت‌های وی احساس تعلق نسبت به سازمان را ایجاد می‌کند.
فتحی بیان کرد: نکته مهم دیگر ایجاد خلاقیت و نوآوری برای پرسنل است. درواقع باید کاری کنیم که نیروی زیردست، تنها فرمانبردار و خط مشی‌گیرنده نباشد، بلکه باید بتواند خط مشی نشان دهد. اینکه هرکس ایده خوبی آورد تا مجموعه را پیش ببرد باید مورد تشویق قرار گیرد. 
وی با اشاره به اینکه خلاقیت در میان همه افراد وجود دارد، گفت: تمام انسان‌ها به ذات خود خلاقند، پس وظیفه مدیر است تا از خلاقیت پرسنل خود بهره گیرد‌. مدیران باید از نیرویی استقبال کند که می‌اندیشد و پرسشگر است. همه کارمندان نیاز به قدرت و حوزه اختیار دارند. اگر مدیر تنها دستور صادر کند و توقع داشته باشد تا زیردست اجرا کند، برنامه کاری مدیر با رکود همراه خواهد شد، به دلیل اینکه به افراد حوزه اختیار داده نمی‌شود و جرات ریسک کردن و کار کردن ندارند.
فتحی اظهار کرد: از سویی دیگر مدیران بایستی به زیردستان خود آموزش‌هایی دهد تا شرایط پیشرفت مجموعه را فراهم کند. باید توجه داشت اگر کارمند در صلح روانی نباشد، نمی‌تواند عملکرد مثبتی داشته باشد؛ بنابراین مجموعه دچار زیان خواهد شد. باید توجه داشت تا زمانی که فرد از لحاظ امنیتی ذهن آرامی نداشته باشد، کار خود را نمی‌تواند به‌خوبی پیش ببرد. 
رئیس انجمن بین‌المللی هیپنوتیزم ایران ادامه داد: متاسفانه در فرهنگ مدیریتی کشور ما ارتباط نزدیک مدیر با نیروهای اداری عرف نشده است، درحالی که در مجموعه‌های بزرگ دنیا اینگونه رفتارهای مدیریتی عرف شده است. کسی که کار می‌کند نباید دلیلی برای تخریب کار داشته باشد. اگر کار به کاردان داده نشود سازمان‌ها پیشرفتی نخواهند داشت. درواقع برای گزینش پرسنل یک مجموعه مسئولیت‌پذیری معیار مهمی است، بنابراین اگر نیروی کاری را استخدام کنید که مسئولیت‌پذیری داشته باشد کار خود را به‌خوبی انجام خواهد داد.
وی گفت: هرچه نیروی انسانی سازمان‌ها گزیده‌تر انتخاب شوند، کارهای مجموعه و بهره‌وری آن بیشتر خواهد شد. اگر شرایط روانی کارمند در شرایط مناسب‌تری قرار داشته باشد، بهره‌وری کارمندان را فراهم می‌کند. باید توجه داشت که برای موفقیت وجود برنامه الزامی است. برای کارمندان باید ویتامین‌های روحی در نظر گرفت مانند توجه، مراقبت، محبت و... که عملکرد کارمندان را بیشتر خواهد کرد؛ چراکه این دسته از رفتارها، به‌صورت ناخودآگاه در ذهن افراد خواهد نشست. باید توجه داشت هرچقدر مدیران درست کار کنند، مملکت رشد می‌کند اگر کسی بتواتد اقدانی انجام دهد تا مملکت رشد کند، اما انجام ندهد، کاری ضدانقلابی انجام داده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سقوط هواپیمای فوق سبک در کاشمر

پسر 12 ساله خودش را حلق‌آویز کرد

مشکلات کشور با تکیه بر ظرفیت داخلی حل می‌شود

پیش‌بینی بارش برف و باران در 20 استان

حل معضل بازار گوشت طی روز‌های آینده

احتمال وضع عوارض برای صادرات تخم مرغ

باید بتوانیم روش‌های درست مصرف آب را نهادینه کنیم

هوای ایران برفی و بارانی می‌شود

واردات 10 هزار رأس دام زنده به کشور

طرح آزمایشی قطع اینترنت جهانی در روسیه

خداحافظی اپلیکیشن‌های ایرانی با آیفون؟

کشف تاثیرات مخرب ترور احساسی در افراد

مقابله با تغییرات آب و هوایی توسط سقف‌های سبز

آشنایی دانش‌آموزان با روش‌های درست مصرف آب

تلاش برای تدوین سند جامع تامین آب خراسان جنوبی

97 درصد مدیران کشور پاکدست هستند

ارسال هفت پرونده در خراسان جنوبی به دادسرا از ابتدای امسال

توزیع برنج، روغن و تخم‏‏‎مرغ با قیمت مصوب

«دختران مجرد» بیمه می‌شوند

پذیرش بیش از هزار نفر در گرمخانه خانه سبز مشهد

دستگاه‌های برتر خراسان رضوی در شاخص مدیریت سبز معرفی شدند

نمایشگاهی از لباس‌های ایرانی در بیرجند گشایش می‌یابد

نگاه به استقرار مردم در شرق کشور نگاه امنیتی باشد

از آماده باش نیروهای امدادی تا تلاش برای نجات افراد گرفتار در سیلاب در خوسف

حمله انتحاری به اتوبوس سپاه در سیستان و بلوچستان

وزیر کشاورزی: با صف گوشت خداحافظی کنید

دفترچه راهنمای کنکور 98 منتشر شد

192 زندانی خراسان شمالی مشمول عفو رهبری شدند

امیدواریم بودجه 98 خروجی ارزشمندی برای بیماری‌های خاص داشته باشد

وجود 3200 بیمار مبتلا به ام.اس در مشهد

شارلاتان‌های حوزه سلامت در فضای ناآرام ذهنی رشد می‌کنند

جوجه‌هایی که کباب شدند

قاتل کودک 11 ساله: خودم قربانی تجاوز هستم

گوسفند‌های رومانیایی وارد ایران شدند!

آغاز توزیع اینترنتی سبد گوشت و مرغ تنظیم بازاری

اعتراض کاربران به خبر سرطان‌زا بودن گوشت

میرزایی: قیمت فعلی بنزین حفظ می‌شود

راه اندازی اولین شهربازی تخصصی دانش آموزان با نیازهای ویژه برپایه پردازش حسی در بجنورد

جریمه برای استفاده از تلفن همراه هنگام دوچرخه‌سواری در هلند

هشدار سازمان ملل به کشورها در مورد فقر کودکان

مرکز جامع ام. اس خراسان رضوی راه‌اندازی می‌شود

هیچ توسعه‌ای بدون زیرساخت فناوری اطلاعات امکان‌پذیر نیست

خراسان پیشتاز در حوزه نسخه الکترونیک است

آمار بارشی 21 ساعت گذشته استان

جامعه ایران با موج طلاق دختران زیر 20 سال روبه‌روست/خرید دختران برای ازدواج، در حاشیه شهر مشهد

کاهش ذخایر خونی استان به‌دلیل سرما و برودت هوا

اجرای بازآفرینی شهری و ساماندهی مشکلات حاشیه شهر با دستور معاون اول رییس جمهور

برای ازدواج نیازمند رسیدن به 5 نوع بلوغ هستیم/روی کودک‌آزاری، اسم ازدواج نگذاریم

اورژانس اجتماعی در ایستگاه کودک آزاری

سیل در خراسان جنوبی 3 قربانی گرفت/ آماده‌باش 140 نیروی امدادی