آخرین اخبار

يک کارشناس رسانه مطرح کرد:

لزوم توجه به ذائقه افراد براي توليد محتواي ديني در فضاي مجازي گفتگو

لزوم توجه به ذائقه افراد براي توليد محتواي ديني در فضاي مجازي

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاين - يک کارشناس رسانه معتقد است، توجه به ذائقه افراد موجب موفقيت در توليد محتواي ديني در فضاي مجازي مي‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمين علي نهاوندي در خصوص الزامات توليد محتواي ديني در فضاي مجازي و فيلتر کردن اين فضا اظهار کرد: فيلتر کردن در محدوده بخش‌هايي که مخاطرات امنيتي، اخلاقي و اجتماعي به‌همراه دارد، امري صحيح است و حاکميت حکومت نيز همين وظيفه را دارد. حکومت هم در بخش‌هاي امنيتي، سياسي، فرهنگي و اخلاقي بايد قسمت‌هايي که در منظر فرهنگ عمومي ايجاد محدوديت در حوزه ترويج اخلاق مي‌کند را فيلتر نمايد.
وي ادامه داد: آنچه که در فضاي مجازي از ارزش‌هاي ديني ما فاصله مي‌گيرد از دو محدوده قابل بررسي است. اولين محدوده آن‌جايي است که ورود به حريم خصوصي افراد و ساحت برملاسازي زمينه‌هاي شخصي افراد است. اين‌ها مربوط به حرمت اشخاص است و نبايد به اين محدوده ورود پيدا کرد اما بعضي از اين فضاها، فضاهاي مباحي است و امکان ورود به آن وجود دارد.
مديرکل سابق صداوسيماي خراسان رضوي تصريح کرد: کسي که در اين فضا حرکت مي‌کند قبل از هر‌چيز بايد با مخاطرات اين فضا آشنا باشد و ما بايد بر اساس مباني ديني خودمان به اين امر توجه کنيم. البته اين مسئله در تمام دنيا مرسوم است و بسياري از بخش‌ها و کانال‌هايي که متناسب با سياست‌ها و اعتقاداتشان نيست اجازه ظهور و بروز و ترويج ندارند.
نهاوندي خاطرنشان کرد: فيلتر کردن در مقابل محدود کردن تلقي مي‌شود؛ يعني اگر قسمت‌هاي غيراخلاقي فيلتر نشوند يک‌سري محدوديت‌هاي فکري، فرهنگي و اخلاقي براي جامعه ايجاد مي‌کنند و طبيعتا حکومت بايد در اين ساحت‌ها ورود پيدا کند.
وي ادامه داد: البته قبل از همه اين‌ها، کاربران ما بايد با يک فرهنگ روبه‌رشد و يک نگاه جهاني و بين‌المللي از اين فضا استفاده کنند چون اين فضا مرزها را درنورديده است. فرهنگ‌ها، مذاهب، اقوام و گروه‌هاي مختلف صنفي بايد بدانند که اگر بخواهند در اين فضا ورود پيدا کنند، اول بايد تحت نظر کساني که اين مباحث و مطالب را مي‌شناسند و مي‌دانند، قرار بگيرند و بعد از آن با يک نگاه رو‌به‌رشد و پيشرو در اين فضا حرکت کنند.
مديرکل سابق صداوسيماي خراسان رضوي در خصوص تغيير ديد جامعه نسبت به محتواي ضد‌ديني در صورت فيلتر کردن اين فضاها افزود: محتواي ضد ديني خاص کتاب ضاله است که اين کتاب در مباحث فقهي ما از قديم مورد نهي و منع قرار داشت است و طبيعتا ترويج و بهره‌برداري از آن اشکال شرعي دارد. دليلش هم اين‌است که شايد جامعه نتواند بخش‌هاي مختلفي که در اين فضا قرار مي‌گيرند را از هم تفکيک دهد و خوب و بد آن را به‌راحتي تشخيص دهد؛ مخصوصا که امروزه زمينه‌هاي فضاهاي اجتماعي و فضاهاي مجازي خوب و بد را با هم قاطي مي‌کنند؛ يعني خلط مباحث و مغالطه از يک سو و فرهنگ‌هاي غيراسلامي را از سوي ديگر ترويج مي‌کنند .
نهاوندي اضافه کرد: پس جاي اين است که اين فضاي محدودسازي شکل بگيرد اما اثر فوق‌العاده آن هم به فرهنگ جامعه برمي‌گردد؛ يعني اگر فرهنگ اجتماعي ما پذيرفته باشد که برخي از اين محدوديت‌ها مورد توجه و نياز است به‌طبع بايد استقبال کند.
وي پيرامون توليد يک محصول فرهنگي در فضاي مجازي که بتواند موفق باشد، عنوان کرد: در خصوص توليد برنامه‌هاي رسانه‌اي و فضاي مجازي از آنجا که سروکار ما با مخاطب است و بايد جذابيت‌هاي رسانه‌اي را ايجاد کنيم، حتما بايد فرم و قالب‌ها يعني ساختار توليد برنامه‌هاي متناسب با فضاي مجازي مورد تاکيد قرار گيرد و همچنين در بخش بعدي، توليد محتوا و ادبيات مورد اقتضا و نياز در فضاي مجازي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
مديرکل سابق صداوسيماي خراسان رضوي با تاکيد بر اين‌که اين دو عنصر مکمل يکديگر هستند، افزود: يکي از الزامات توليدات متناسب با فضاي مجازي، ادبيات تصحيح شده، روان و ساده‌اي است که بايد در بخش‌هاي کوتاه‌تر از آنچه که ما در رسانه‌هاي مکتوب و رسانه‌هاي راديو - تلويزيوني استفاده مي‌کنيم، در اختيار قرار گيرد.
نهاوندي اظهار کرد: در زمينه توليد محتواي ديني، ذائقه مخاطب نيز بايد مورد توجه قرار گيرد تا از محتواي کوتاه و متناسب با موضوعات فضاي مجازي بتوانيم استفاده کنيم. 
وي ادامه داد: ادبيات و محتوا بايد در کوتاه‌ترين بخش و روان‌ترين شکل ارائه با ادبيات متناسب شکل بگيرد و فرم انتخاب آن، فرمت و در حقيقت قالبي باشد که بتوانيم در اين راستا از آن استفاده کنيم.
مديرکل سابق صداوسيماي خراسان رضوي تصريح کرد: موضوعات ديني کمتر از يک دهه است که در قالب فضاي مجازي قرار گرفته‌اند و جذابيت‌بخشي به توليدات ديني در اين حوزه و آنچه که مورد نياز مخاطب است بسيار مهم است.
نهاوندي خاطرنشان کرد: گمان مي‌کنم در اين زمينه کارهاي نسبتا قابل توجهي صورت گرفته منتها منابع و نيروي انساني که اشراف به اين فضا داشته باشد، بايد تقويت شود و در حقيقت تحت عنوان يک شبکه گسترده‌اي، مسائل موردنياز مخاطب را بشناسند و بر اساس آن توليد محتوا کند. از سوي ديگر ما نيازمند پشتيباني‌هايي در اين خصوص هستيم. بسياري از افرادي که هم‌اکنون کاربري فضاي مجازي را دارند، دستشان از محتواي غني و حساب‌شده‌ پر نيست و لذا ما شاهد اين هستيم که در فضاي مجازي خيلي تکرارگويي رواج دارد و گاها چيز نو و جديدي در آن پيدا نمي‌کنيم.
وي تاکيد کرد: با اين وجود تعداد قابل توجهي کاربر در اين فضا وجود دارد اما محتواي متناسب و توليدشده ديني خيلي در اين بخش‌ها فعال نيست به‌ويژه که ما با سطوح مختلف مخاطب از نظر سني، جنسيتي و علايق اجتماعي روبه‌رو هستيم که بايد به‌اين‌ها هم توجه شود.
مديرکل سابق صداوسيماي خراسان رضوي پيرامون اين‌که چرا محصولات ما نمي‌توانند با محصولات رقيب رقابت کنند، افزود: فضاي مجازي هم مانند بقيه بخش‌هاي رسانه‌اي يک‌سري جذابيت‌هاي خاص خودش و الزاماتي را دارد. ما به دليل اخلاق‌محوري در حوزه فعاليت‌‌هايمان نمي‌توانيم از بخشي از جذابيت‌هايي که دنياي غرب و شرق از آن استفاده مي‌کنند، بهره ببريم و براي آن الزام اخلاقي داريم. نکته دوم اين‌که آنچه توليد مي‌شود متناسب با نيازهاست؛ يعني ما بايد ببينيم نيازهاي مورد توجه جامعه ما چيست.
نهاوندي اضافه کرد: انتخاب فونت‌ها، تصاوير کوتاه و انتخاب عکس‌ها به کاربر اثرگذار ديني کمک مي‌کند تا بتواند حس زيبايي‌شناختي داشته باشد و با اين فضا ارتباط برقرار کند.‌
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

هیچ خلاء قانونی درخصوص افراد دو تابعیتی وجود ندارد

اجرای 93 هزار طرح اشتغالزایی کمیته امداد در خراسان رضوی

کاهش 85 درصدی بارشها در مشهد/افزایش دما مهم ترین علت کاهش بارندگی

مدیریت آموزش تئاتر ضعیف است

معاون بهزیستی: در مشهد کودک کارتن خواب وجود ندارد

پزشکانی که به مطب نشینی عادت ندارند

8 درصد جمعیت بالای 30 سال در خراسان شمالی دیابت دارند

چگونه از اطلاعات شخصی تلفن‌ همراه مراقبت کنیم؟

تمدید مهلت خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

مدیریت توسعه روستاها نیازمند تغییر و بازنگری است

11.1 درصد کل باغهای کشور در خراسان رضوی

کشت گیاه دارویی باریجه در سطح 100 هکتار از مراتع شیروان

7 تن شیره باریجه در خراسان شمالی جمع آوری شد

اساس پرداخت یارانه‌های نقدی از ابتدا غلط بود

نفت طلاییه صاحب ندارد/ تابع تصمیم بازیکنانم هستم

واژگونی مینی بوس سرویس دانش آموزان در قاین/ سه نفر مصدوم شدند

کیفیت هوای مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

گسترش کشت گلخانه ای در سبزوار

اعطای تسهیلات به 130 دانشجوی نخبه استان

دیپلماسی علمی وسیله‌ای برای دستیابی به منافع ملی است

ادامه روند افزایش دما در خراسان شمالی تا اواخر فردا

امروز نیروهای ارزشی ما به‌شدت تحت‌تاثیر عوامل حاشیه‌ساز و سرزنش‌کننده هستند

کیفیت هوای مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

قتل هولناک کودک 2 ساله بجنوردی به دست مادر ناتنی

کیفیت هوای مشهد در شرایط سالم قرار گرفت

خبیری: هیات فوتبال قم چیزی برای از دست دادن ندارد

حمایت از صنایع‌دستی زمینه کاهش مهاجرت روستائیان را به وجود می‌آورد

همایش امید

آلودگی هوای مشهد در وضعیت هشدار

ممنوعیت مصرف شیر دام تا یک هفته پس از استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها

حمایت از دانشجویان نخبه، زمینه‌ساز گرایش جوانان به تولید علم

رضایت سرمربی مشهدی تیم ملی کوراش از عملکرد ملی پوشان این رشته در رقابتهای جهانی

نماینده خراسان شمالی در مسابقات جهانی کوراش صاحب گردن آویز نقره شد

مه و برف پراکنده در جاده های خراسان رضوی

ارسال کمک به زلزله زدگان کرمان از هلال احمر خراسان رضوی

بهره برداری از طرح گازرسانی به روستای خیرآباد تایباد

تلاش می‌کنیم قیمت مرغ را کاهش دهیم

تشکیل 450 کلاس درس مختلط مقطع متوسطه در خراسان‌شمالی

آلودگی هوای مشهد به هشدار رسید

راهیابی نشریه نوید خراسان تربت حیدریه به جشنواره ملی کتاب و رسانه

بقایای زیارتگاهی ازدوره قاجاریه در حوزه سدچندیرخراسان شمالی آشکار شد

پرواز مشهد - تهران باطل اعلام شد

تغییر پرواز مشهد- آبادان به مقصد اهواز به دلیل شرایط جوی نامناسب

کشت گیاه دارویی باریجه در 170 هکتار از مراتع شیروان

60 مقاله به همایش ملی ادبیات مقاومت در دانشگاه کوثر بجنورد رسیده است

اعتراض دانشجویان به کیفیت غذای دانشگاه فردوسی مشهد+ پاسخ مسئولان

گندم کاران طلب کار خراسان شمالی تسهیلات صفر درصد می گیرند

اعمال محدودیت های ترافیکی در مشهد همزمان با راهپیمایی 13 آبان

کیفی سازی سمن ها در دولت دوازدهم

سه هزار دایری جدید به تعداد مشترکان تلفن ثابت در خراسان شمالی اضافه شد