آخرين مطالب

ايسنا گزارش مي‌دهد؛

دل‌هاي خونين پسته کاران، جيب هاي رنگين دلالان اقتصادي

دل‌هاي خونين پسته کاران، جيب هاي رنگين دلالان

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاين - اينروزها پسته‌کاران از دلالاني که پسته‌هايشان را با قيمت پايين وبه صورت فله‌اي مي‌خرند، از شورتر شدن آب به علت بالارفتن املاح آب در پي‌افت آب‌هاي زيرزميني، نبود خريد تضميني، کمبود و يا گراني نهاده‌هاي کشاورزي و وجود آفات ومشکلات بازاريابي محصول‌شان ناراحتند.
محصول پسته با وجود اينکه محصول استراتژيک است و توليد آن درآمد هنگفتي به همراه دارد، اما دردسرهاي خاص خودش رانيز دارد.
اينروزها پسته‌کاران از دلالاني که پسته‌هايشان را با قيمت پايين وبه صورت فله‌اي مي‌خرند، از شورتر شدن آب به علت بالارفتن املاح آب در پي‌افت آب‌هاي زيرزميني، نبود خريد تضميني، کمبود و يا گراني نهاده‌هاي کشاورزي و وجود آفات ومشکلات بازاريابي محصول‌شان ناراحتند.
کشاورزان با رنج و مشقت زياد در طي يک سال به توليد محصولات کشاورزي خود در اين استان مي‌پردازند، اما تلاش آنها در بيشتر اوقات بي‌فايده است، چراکه محصولات آنها جوابگوي تلاش آنها نيست.
پسته يکي از محصولاتي است که به آب کمي نياز دارد و از 25 تا 30 روزبدون آب مي‌تواند دوام بياورد ولي با وجود خشکسالي اين مقدار آب را نيز نمي‌توانددريافت کند و از اين بخش ضربه مي‌خورد.
برخي از پسته‌کاران استان، بزرگترين مشکل پسته را بازار فروش آن عنوان مي‌کنند و معتقدند نرخ پسته پائين است و با وجود تامين سم و کود براي حفاظت از آن، بازار خريد آن وضعيت خوبي ندارد و جوابگوي نيازشان نيست.
براي اطلاع از وضعيت پسته‌کاران استان گفت و گويي با چند کشاورز وپسته‌کار داشتيم که در ادامه مي‌خوانيم.
قيمت فروش پسته در بازار با قيمت خريد از کشاوز تفاوت زيادي دارد
يک باغدار پسته در اسفدن معتقد است که باغداري که يک سال زندگي خودرا صرف باغش مي‌کند با رسيدن فصل برداشت سهم کمتري از دلال‌ها مي‌برد.
رضا غلامي   اظهار کرد: در حال حاضر دلالان پسته باغداران را به قيمت پايين مي‌خرند و اين در حالي است که قيمت فروش آن در بازار باقيمت خريد از کشاورز بسيار متفاوت است.
وي افزود: متاسفانه شرايط به‌گونه‌اي است که سود چنداني به جيب کشاورز نمي‌رود يا حداقل سهم دلال‌ها بيشتر زحمات يک‌ساله کشاورز و باغداري است که يک سال زندگي و سرمايه خود را صرف آن کرده است و حال که به بار نشسته سود آن به جيب ديگران مي‌رود.
نظارت بر سموم در دسترس باغداران پسته صورت نمي‌گيرد
حسن عاملي، يکي از باغداران پسته نيز  گفت: از مشکلات باغداران پسته، نبود کارشناس خبره و در دسترس براي آگاهي دادن به باغداران، عدم اطلاعات کافي محلي از ارقام مرغوب پسته از نظر سرما، گرما و آفات در خصوص ارقام مقام به آب و هواي منطقه است .
وي با بيان اينکه باغداران، تجربيات کافي در خصوص کاشت، داشت وبرداشت ندارند، افزود: استفاده از کود و سموم به باغداران آموزش داده نشده و هرکس بصورت آزمون و خطا فعاليت مي‌کنند .
شناسايي بازارهاي نفوذپذير، افزايش صادرات پسته را فراهم مي‌کند
محمدرضا برزگري مدير ترمينال ضبط پسته اسفدن نيز با بيان اينکه پسته يکي از محصولات عمده صادراتي بخش کشاورزي است،  گفت: با شناسايي بازارهاي نفوذپذير جديد، بازارهاي نهايي مصرف و تبليغ پسته صادراتي ايران در سطح جهاني،بستري مناسب براي افزايش صادرات پسته وکسب درآمد از اين راه فراهم مي‌شود .
وي افزود: راه اندازي ترمينال ضبط پسته با هدف حذف دلالان نقطه عطفي در خريد عادلانه پسته از کشاورز است .
مديرترمينال ضبط پسته اسفدن بيان کرد: تشکيل ترمينال‌هاي ضبط پسته براي رفع برخي مشکلات باغ‌داران و جلوگيري از سرگرداني آنان بهترين مزيت است .
وي با بيان اينکه اسفدن يکي از شهرهاي خراسان‌جنوبي است که محصول پسته در آن کشت مي‌شود، تصريح کرد: نبود خريد تضميني، کمبود و گراني نهاده‌هاي          کشاورزي و وجود آفات از جمله عواملي است که پسته‌کاران اين شهر را دلسرد کرده وتهديدي براي رهاکردن پسته کاري شده است .
برزگري به اقلام مختلف پسته در اين منطقه اشاره کرد و گفت: پسته نوع علي آباد، بادامي و کله قوچي در اسفدن کشت مي‌شود .
جاي خالي کارشناسان و مهندسان کشاورزي در کنار باغداران
محمدحسن قلندري يکي ديگر از پسته کاران  گفت: از مهندسان کشاورزي مي‌خواهيم علت پوچي پسته‌هاي درختان اسفدن و راه‌هاي علاج را براي باغداران بيان کنند.
وي با بيان اينکه پسته‌کاران اسفدن از مسئولان، گله‌مند هستند، افزود:کشاورزان اسفدني، زمين‌هاي مرغوب دارند، اما پسته‌هاي نامرغوب برداشت مي‌کنند.
قلندري اظهار کرد: باران بي موقع درفصل گرده افشاني، گرماي طاقت فرسا،کمبود آب، آفات مختلف نباتي،کودها و سموم گران‌قيمت بي خاصيت و عدم سرکشي به موقع ومستمر مهندسان کشاورزي از جمله علل پوچي پسته‌ها است.
وي با بيان اينکه از سطح سه هکتار زمين دو ونيم تن پسته کال برداشت شده است، تصريح کرد: متأسفانه پسته‌کاران اسفدن با بي‌انصافي دلالان روبرو هستند.
قلندري با بيان اينکه عدم خريد و نبود برنامه‌ريزي توسط شرکت‌هاي تعاوني کشاورزي و تعاون روستايي، از مشکلات پسته‌کاران اسفدن است، افزود: دلالان وکارخانه‌داراندرصد پوچي پسته‌ها را بسيار بالا مي‌زنند و پسته فردي را که سمپاشي نکرده، مرغوب‌ترارزيابي مي‌کنند.
وي با بيان اينکه بسياري از باغداران به پشتيباني، محصول پسته خريد کرده‌اند،افزود: کشاورزان با نااميدي فرش‌ها را زير درختان پسته پهن مي‌کنند و مي‌دانند پسته‌هاهيچ گونه کيفيتي ندارند.
قلندري با بيان اينکه افرادي پسته را کيلويي 500 ، 1000 و يا 1500 تومان فروخته ومي‌فروشند، تصريح کرد: دلالي که پسته کال مي‌خرد، مي‌گويد درآينده با پسته‌هاي مرغوب مخلوط کرده و مي‌فروشد.
وي بيان کرد: در حال حاضر محصول پسته جوابگوي يک سال نگهداري، آبياري،سموم گران،کود گران،کود حيواني گران و اصلاح باغات نيست.
قلندري با بيان اينکه شايعات فضاي مجازي مبني برخشکسالي 30 ساله باغداران را نا اميد کرده است، افزود: گاهي دليل نامرغوبي پسته را بارورکردن ابرها مي‌دانند.
عدم وجود کارشناس براي ارزيابي قيمت واقعي پسته
اسماعيل اقتدايي يکي ديگر از پسته‌کاران  با بيان اينکه در خصوص پسته کشاورزان اسفدن خريد تضميني وجود ندارد، اظهار کرد: کارشناسان بي‌طرفي که قيمت واقعي محصول را ارزيابي کنند، نيز وجود ندارند.
وي افزود: پسته محصولي است که هيچ فردي نمي‌تواند در مورد آفت‌ها، مراحل رشد، نوع پيوند و ديگر مسائل آن نظري قطعي دهد.
اقتدايي بيان کرد: علي‌رغم مشکلات عديده‌اي که در مورد به بار نشستن پسته وجود دارد، زماني که کشاورز با زحمات فراوان محصول خود را به بازار عرضه مي‌کند، هرخريداري دنبال عيب‌تراشي از محصول او مي‌رود.
وي با بيان اينکه کشاورز زحمت به بارنشستن محصول را مي‌کشد و دلالان وواسطه‌ها سود غير متعارف را مي‌برند، تصريح کرد: عدم وجود صنايع بسته‌بندي و ساير فرآوري‌هانيز از ديگر مشکلات اين محصول است.
اقتدايي يادآور شد: اميدواريم در اين زمينه ساماندهي خوبي صورت گيرد.
سعيد کاظمي يکي ديگر از پسته کاران  گفت: در اثربارندگي اول سال و تجمع آب در کنار درختان پسته نمک جمع شده به درختان آسيب زيادي زد و باعث خشک شدن بسياري از درختان شد.
وي افزود: بيش از چند هزار درخت به همين علت خشک شده و اين درحاليست که مهندسين کشاورزي هشداري دراين خصوص به کشاورزان ندادند.
کنترل قيمت بازار پسته با ورود تشکل‌ها
هاشم ولي‌پور مطلق، رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي نيز در خصوص ارائه تسهيلات به کشاورزان پسته‌کار، اظهار کرد:از بخش تسهيلات صندوق توسعه ملي، 42400 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش با نرخ10 درصد به کشاورزان پسته‌کار پرداخت شده است.
وي افزود: دلالان در رقابتي شدن خريد محصولات مؤثر هستند، اماتوصيه ما اين است که اين نقش را به تشکل‌ها بسپاريم.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي در خصوص نامشخص بودن قيمت خريد پسته و تعيين قيمت توسط دلالان،بيان کرد: پسته، محصولي است که خريد تضميني ندارد که دولت تعيين کند و قيمت آن تابع قيمت جهاني و صادرات محصول است.
راه اندازي صندوق سرمايه‌گذاري کالايي گامي در حل مشکلات کشاورزان
ولي‌پور مطلق در خصوص اقدامات جهاد کشاورزي استان در بحث ارائه قيمت کارشناسي در زمان برداشت پسته، تصريح کرد: يک صندوق سرمايه‌گذاري کالايي در سطح کشور در حال راه‌اندازي است و در خصوص محصول پسته کار بزرگي انجام خواهد شد که به زودي نتايج اعلام خواهد شد.
وي با بيان اينکه امسال، حدود پنج درصد پسته استان خسارت ديدهاست، افزود: گرماي شديد خردادماه امسال که باعث ريزش محصول شد و سرمازدگي جوانه‌ها در زمستان سال گذشته، از دلايل اين خسارات به کشاورزان است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان‌جنوبي ادامه داد: يکي ديگراز دلايل وارد شدن خسارت به پسته‌کاران، تشديد شوري منابع آبي به دليل کاهش نزولات آسماني است.
ولي‌پور مطلق بيان کرد: خشکسالي و کمبود منابع آبي، شور شدن آّب چاه‌ها و کمي سرمايه در گردش کم بهره براي باغات از عمده مشکلات پسته‌کاران استان است.
وي يادآورشد: همچنين وجود سموم تقلبي در بازار (سموم با کيفيتپايين)، کود نامناسب و قيمت پايين محصولات و نوسانات زير قيمت‌ها از جمله ديگر مشکلاتپسته‌کاران استان است.
بيش از 1600 هکتار از باغات زير کشت پسته است که بيش از 5هزار اصله نهال آن زنده نشده است.
بايد گفت؛ يک‌سال از عمر و رنج زندگي کشاورز و باغدار برابر با 20روز از زندگي و عمر يک دلال است که دل‌هاي کشاورز خون است و جيب دلال رنگين.
 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح راه آهن جوین- اسفراین شتاب می گیرد

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

15هیات تجاری خراسان شمالی به کشورهای همسایه اعزام می شوند

100 میلیون لیتر بنزین در مشهد مصرف شد

25 میلیون متر مکعب آب در فردوس صرفه جویی شد

مرز دوغارون نقش بسزایی در اقتصاد کشور افغانستان دارد

804 زندانی خراسان رضوی چشم انتظار کمک خیرین هستند

استان مشکلی برای تامین ارز واردکنندگان صنعتی ندارد

مبارزه با آفت شته در خراسان رضوی 9 برابر شد

دولت برای حفظ تولید و اشتغال تلاش می‌کند

320 هکتار اراضی خراسان شمالی سیب زمینی کشت شد

48درصد اراضی آبی کشاورزی خراسان شمالی تنش آبی دارد

70 درصد زیرساختهای منطقه گردشگری هفت حوض مشهد آماده است

40 میلیارد ریال برای مرمت قنوات سبزوار اختصاص یافت

مشکلات رانندگان معترض در مرز دوغارون

عمده مشکل گمرک دوغارون از طرف افغانستان است

کرایه کامیونها نیاز به بازنگری دارد

برداشت خاکشیر در داورزن سه برابر شد

بارندگی های اخیر خراسان رضوی 1055میلیارد ریال خسارت داشت

یکی از نقاط ضعف اجرایی کشور، نبود فرهنگ صرفه‌جویی است

نگرانی بابت تامین کالاهای اساسی استان در ماه رمضان وجود ندارد

خراسان شمالی رتبه نخست بهره وری پیله کرم ابریشم را دارد

10 هزار چاه کشاورزی در خراسان رضوی به کنتور هوشمند مجهز شد

7 هزار تن کلزا امسال در خراسان شمالی برداشت می شود

افزایش قیمت کالاهای اساسی غیرقانونی است

گشت ویژه برای کنترل معاینه فنی خودروها تشکیل شود

اضافه دریافت شرکت گاز خراسان شمالی مسترد می شود

یک تن میوه قاچاق در فریمان کشف شد

600 کامیون در مرز دوغارون منتظر ورود به افغانستان هستند

استفاده از کالای خارجی اقتصاد کشور را شکست می دهد

بیش از 4400 فرصت شغلی در سبزوار هدفگذاری شد

نقاط حادثه خیز جاده های خراسان جنوبی اصلاح شود

ایجاد ثبات اقتصادی مهمترین عامل در بهبود فضای کسب و کار

نخستین الکتروموتور ایمن کشور در جوین تولید شد

مشکل سوئیفت عامل تعطیلی چند هفتگی نیروگاه خورشیدی در جاجرم

جمعیت دام سبک مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت به انسان

معرفی 975 طرح به بانک‌های خراسان رضوی برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی

توقف 10 روزه کامیون‌ها در مرز دوغارون

سیل به کشاورزی خراسان رضوی بیش از 770 میلیارد ریال خسارت زد

افزایش قیمت سبزی در دهه اول ماه رمضان

ایجاد 2 خط سیر جدید مسافری ازمرکز استان خراسان شمالی

کاهش 700 تنی برداشت زرد آلو در خراسان جنوبی بر اثر سرما و تگرگ

خام فروشی درآمد سرانه را بالا نمی برد

تگرگ و سیلاب به کشاورزی داورزن خسارت زد

65 تن گل محمدی در خوشاب برداشت شد

62 هزار بچه ماهی گرم آبی در استخرهای تایباد رها شد

ایمن سازی بیش از 395 هزار راس دام سبک و سنگین علیه تب برفکی

خسارت سیل تربت حیدریه 95 میلیارد ریال برآورد شد

کاهش جمیعت آهو در میاندشت جاجرم خطری برای یوزها نخواهد داشت