پیام خراسان

آخرين مطالب

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟ مقالات

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - برای مقابله با تغییرات آب و هوایی لازم است تلاش‌های بسیاری صورت گیرد تا شهرها به مکانی سالم و پایدار برای سکونت بشرتبدیل شوند. البته تا حدودی برخی از این تغییرات صورت گرفته، اما نیاز به توجه بیشتری دارد.
  بر اساس گزارش‌های اخیر، باید تلاش‌های زیادی برای کم شدن افزایش 1.5 درجه سانتیگرادی گرمایش زمین انجام شود که یکی از مهم‌ترین این موارد کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی است تا میزان کربن کاهش یابد. یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی در این مورد استفاه از خودروهای الکتریکی است که در حال حاضر در بعضی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته در حال حاضر، استفاده از خودروهای الکتریکی برای سفرهای کوتاه امکان‌پذیر است، اما در آینده با تلاش‌های خودروسازان در این زمینه امکان استفاده از این خودروها و قابلیت‌های آنها توسعه خواهد یافت.
با وجود اینکه خودروسازی الکتریکی پیشرفت سریعی ندارد، اما به دلیل آلودگی زیاد خودروهای کنونی و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، طرح ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2032 در بعضی کشورها ارائه شده است. با این طرح، تردد در جاده‌ها تغییر خواهد کرد و برای عبور و مرور در جاده از خودروهای الکتریکی استفاده خواهد شد و در نتیجه انتشار آلاینده‌ها کاهش چشمگیری خواهد داشت.
شارژ خودروهای الکتریکی
در حال حاضر، مناطق با آلودگی کم در لندن، برایتون، نورویچ، ناتینگهام و آکسفورد وجود دارد، اما فقط در لندن هزینه ورود خودروهای شخصی به این منطقه اعمال می‌شود. به همین دلیل شورای محلی طرحی برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد کرده که بر اساس آن خودروهای شخصی برای ورود به مرکز شهر باید 9 پوند پرداخت کنند.
پس مشوق های مالی و طرح‌های جاده‌ای جدید برای حرکت سریع به سمت استفاده از خودروهای الکتریکی ضروری است. یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده از این خودروها تغییر زیرساخت‌ها است، چون این خودروها نیازمند شارژ سریع هستند و در حال حاضر شارژ خودروهای الکتریکی نیازمند زمان زیادی است.
به همین دلیل، شارژ شبانه در خانه راحت‌ترین گزینه است و برخی از تولیدکنندگان خودرو برای خریداران، شارژر رایگان را به عنوان یکی از قطعات خودرو در منزل نصب می‌کنند، اما این مورد وابسته به داشتن پارکینگ برای خودرو است، اما در جایی مثل بریتانیا، نزدیک به یک سوم از صاحبان اتومبیل این امکان را ندارند، پس افزایش ایستگاه‌های شارژر عمومی بسیار اهمیت دارد.
رانندگی و هوای سالم
با وجود موارد ذکر شده باز هم استفاده از خودروهای الکتریکی باعث کاهش بسیاری از آلاینده‌ها نمی‌شود. یکی از آلودگی‌های خودروها انتشار ذرات آلاینده ناشی از ترمز گرفتن و اصطکاک تایرها با جاده است. هرچند به دلیل هوشمند بودن خودروهای الکتریکی، ترمز کمتر استفاده می‌شود، اما چون این خودروها باتری سنگینی دارند، وزن بیشتری نیز دارند و در نتیجه فشار بر روی تایرها بیشتر و انتشار ذرات ناشی از درگیری تایرها با سطح جاده نیز افزایش می‌یابد.
پس خودروهای الکتریکی نیز قادر به کاهش میزان زیادی از آلودگی نیستند و باید روش حمل و نقل ما تغییر یابد. در واقع هدف می‌تواند کاهش تعداد خودروها و افزایش فعالیت انسان‌ها از طریق پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری باشد.
بهبود سیستم‌های مورد استفاده در منازل
از دیگر مواردی که باعث افزایش آلودگی هوا می‌شوند گرمایش و سرمایش منازل است و باید برای این منظور از فناوری‌هایی با کاهش میزان کربن تولیدی استفاده شود. در فناوری‌های گرمایشی و سرمایشی جدید نیازمند تغییرات زیرساختی زیادی در منازل نیستیم. البته این فناوری‌ها به تنهایی کارآمد نیستند و باید عایق‌کاری و پنل‌های خورشیدی نیز برای کاهش آلودگی و استفاده صحیح از آنها به کار گرفته شود. این روش‌ها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های خانواده و تاثیرات منفی کمتر بر محیط زیست خواهند شد.
طرح کاهش تعداد خودروها در لندن
در لندن، طرح « هلند کوچک » برای کاهش تعداد خودروها و استفاده از دوچرخه اجرا می‌شود. این طرح برگرفته از طرح کشور هلند بر اساس دوستی با دوچرخه است. این روش در هلند موفق بوده و موجب شده تا 27 درصد ترددها با دوچرخه صورت گیرد.
در سال 2013، سه شهرک - Enfield، Kingston و Waltham Forest - برای این طرح انتخاب شدند و کمک هزینه 30 میلیون دلاری برای تغییر جاده‌ها، آسفالت و مسیرهای دوچرخه‌سواری برای استفاده بیشتر از دوچرخه و یا پیاده‌روی دریافت کردند.
بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته تعداد سفرها با دوچرخه در این مناطق بین سال‌های 2015 تا 2016 از 12 به 17 درصد افزایش یافته است. در زمینه حمل و نقل در سال 2018 نیز، میانگین زمان صرف شده برای پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در هفته در سه منطقه اجرای این طرح 41 دقیقه افزایش یافته است.
این برنامه تا سال 2021 تکمیل و احتمالا در مناطق بیشتری در سراسر لندن و سایر نقاط بریتانیا اجرا خواهد شد.
پس فقط شهرها نیازمند تغییر و هوشمندسازی نیستند، بلکه رفتار و نگرش انسان‌ها نیز در مقابله با تهدید تغییرات آب و هوایی نیازمند تغییر است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ