پیام خراسان

آخرين مطالب

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟ مقالات

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - برای مقابله با تغییرات آب و هوایی لازم است تلاش‌های بسیاری صورت گیرد تا شهرها به مکانی سالم و پایدار برای سکونت بشرتبدیل شوند. البته تا حدودی برخی از این تغییرات صورت گرفته، اما نیاز به توجه بیشتری دارد.
  بر اساس گزارش‌های اخیر، باید تلاش‌های زیادی برای کم شدن افزایش 1.5 درجه سانتیگرادی گرمایش زمین انجام شود که یکی از مهم‌ترین این موارد کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی است تا میزان کربن کاهش یابد. یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی در این مورد استفاه از خودروهای الکتریکی است که در حال حاضر در بعضی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته در حال حاضر، استفاده از خودروهای الکتریکی برای سفرهای کوتاه امکان‌پذیر است، اما در آینده با تلاش‌های خودروسازان در این زمینه امکان استفاده از این خودروها و قابلیت‌های آنها توسعه خواهد یافت.
با وجود اینکه خودروسازی الکتریکی پیشرفت سریعی ندارد، اما به دلیل آلودگی زیاد خودروهای کنونی و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، طرح ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال 2032 در بعضی کشورها ارائه شده است. با این طرح، تردد در جاده‌ها تغییر خواهد کرد و برای عبور و مرور در جاده از خودروهای الکتریکی استفاده خواهد شد و در نتیجه انتشار آلاینده‌ها کاهش چشمگیری خواهد داشت.
شارژ خودروهای الکتریکی
در حال حاضر، مناطق با آلودگی کم در لندن، برایتون، نورویچ، ناتینگهام و آکسفورد وجود دارد، اما فقط در لندن هزینه ورود خودروهای شخصی به این منطقه اعمال می‌شود. به همین دلیل شورای محلی طرحی برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد کرده که بر اساس آن خودروهای شخصی برای ورود به مرکز شهر باید 9 پوند پرداخت کنند.
پس مشوق های مالی و طرح‌های جاده‌ای جدید برای حرکت سریع به سمت استفاده از خودروهای الکتریکی ضروری است. یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده از این خودروها تغییر زیرساخت‌ها است، چون این خودروها نیازمند شارژ سریع هستند و در حال حاضر شارژ خودروهای الکتریکی نیازمند زمان زیادی است.
به همین دلیل، شارژ شبانه در خانه راحت‌ترین گزینه است و برخی از تولیدکنندگان خودرو برای خریداران، شارژر رایگان را به عنوان یکی از قطعات خودرو در منزل نصب می‌کنند، اما این مورد وابسته به داشتن پارکینگ برای خودرو است، اما در جایی مثل بریتانیا، نزدیک به یک سوم از صاحبان اتومبیل این امکان را ندارند، پس افزایش ایستگاه‌های شارژر عمومی بسیار اهمیت دارد.
رانندگی و هوای سالم
با وجود موارد ذکر شده باز هم استفاده از خودروهای الکتریکی باعث کاهش بسیاری از آلاینده‌ها نمی‌شود. یکی از آلودگی‌های خودروها انتشار ذرات آلاینده ناشی از ترمز گرفتن و اصطکاک تایرها با جاده است. هرچند به دلیل هوشمند بودن خودروهای الکتریکی، ترمز کمتر استفاده می‌شود، اما چون این خودروها باتری سنگینی دارند، وزن بیشتری نیز دارند و در نتیجه فشار بر روی تایرها بیشتر و انتشار ذرات ناشی از درگیری تایرها با سطح جاده نیز افزایش می‌یابد.
پس خودروهای الکتریکی نیز قادر به کاهش میزان زیادی از آلودگی نیستند و باید روش حمل و نقل ما تغییر یابد. در واقع هدف می‌تواند کاهش تعداد خودروها و افزایش فعالیت انسان‌ها از طریق پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری باشد.
بهبود سیستم‌های مورد استفاده در منازل
از دیگر مواردی که باعث افزایش آلودگی هوا می‌شوند گرمایش و سرمایش منازل است و باید برای این منظور از فناوری‌هایی با کاهش میزان کربن تولیدی استفاده شود. در فناوری‌های گرمایشی و سرمایشی جدید نیازمند تغییرات زیرساختی زیادی در منازل نیستیم. البته این فناوری‌ها به تنهایی کارآمد نیستند و باید عایق‌کاری و پنل‌های خورشیدی نیز برای کاهش آلودگی و استفاده صحیح از آنها به کار گرفته شود. این روش‌ها موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های خانواده و تاثیرات منفی کمتر بر محیط زیست خواهند شد.
طرح کاهش تعداد خودروها در لندن
در لندن، طرح « هلند کوچک » برای کاهش تعداد خودروها و استفاده از دوچرخه اجرا می‌شود. این طرح برگرفته از طرح کشور هلند بر اساس دوستی با دوچرخه است. این روش در هلند موفق بوده و موجب شده تا 27 درصد ترددها با دوچرخه صورت گیرد.
در سال 2013، سه شهرک - Enfield، Kingston و Waltham Forest - برای این طرح انتخاب شدند و کمک هزینه 30 میلیون دلاری برای تغییر جاده‌ها، آسفالت و مسیرهای دوچرخه‌سواری برای استفاده بیشتر از دوچرخه و یا پیاده‌روی دریافت کردند.
بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته تعداد سفرها با دوچرخه در این مناطق بین سال‌های 2015 تا 2016 از 12 به 17 درصد افزایش یافته است. در زمینه حمل و نقل در سال 2018 نیز، میانگین زمان صرف شده برای پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در هفته در سه منطقه اجرای این طرح 41 دقیقه افزایش یافته است.
این برنامه تا سال 2021 تکمیل و احتمالا در مناطق بیشتری در سراسر لندن و سایر نقاط بریتانیا اجرا خواهد شد.
پس فقط شهرها نیازمند تغییر و هوشمندسازی نیستند، بلکه رفتار و نگرش انسان‌ها نیز در مقابله با تهدید تغییرات آب و هوایی نیازمند تغییر است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی

کودکان کار و «تراژدی شهری»

گل جالیز را بیشتر بشناسید

مشکلات مردم فردوس در یک مسیر پرتردد و بی شناسنامه

طرح انتقال صنوف مزاحم بیرجند12ساله شد/گره کار در دستگاه های دولتی

مراقب قرص های شب امتحان باشید

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در نوزدهم خرداد

علت سرگیجه در بارداری چیست؟

دعا و اعمال روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

نگرانم نگرانی‌هایم بیش‌تر از این شود

دعا و اعمال روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

دعا و اعمال روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

«شب قدر» در سوره مبارکه دخان

ایذاء و بهتان نسبت به دیگران در نگاه قرآن کریم

همه‌چیز از 40 سالگی شروع می‌شود

اهمیت و فضیلت «شب قدر» در کلام قرآن

رنج استان از مدیرانی که آش دهن سوزی نیستند!

رمضوخوانی، رسمی کهن و پابرجا

پلاستیکها، تهدیدی برای زندگی زمین

آقای وزیر، استان را نگاه ویژه ای باید

گرسنگی که صد دوا دارد

ازبکستان در رمضان

مشکلات فراوان پیش روی فوتبال و فوتسال بانوان

سامانه های نوین آبیاری ضرورت کشاورزی در اقلیم خشک خراسان رضوی

تنهایی نواب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در بیست و چهارم اردیبهشت

سفر به شیراز در ماه بندگی

پایان رقابت ساخت پناهگاه‌های مریخی به روش چاپ سه‌بعدی

رمضان در کشور فانوس‌ها

ورزش به افق رمضان

رمضان در ایالات متحده آمریکا

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در هجدهم اردیبهشت

سفره های خراسان شمالی رنگ طبیعت گرفته است

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم اردیبهشت

تور خبری در روستای جهانی« توبافی»

پیوندی سیاه که سفیدی سنت حسنه ازدواج را لکه دار می کند

تهدیدهای پنجمین رود کشور در خراسان شمالی