پیام خراسان

آخرين مطالب

لرزه های پنهان و سقف های لرزان مقالات

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- زمین لرزه یک بلای پنهان است که هیچ گاه آمدنش را خبر نمی دهد و خانه های نامقاوم با سقف های لرزان یک آسیب جدی در برابر این بلای طبیعی ناگهانی محسوب می شود.
  خراسان جنوبی سومین استان زلزله خیز کشور است و مردم این استان بارها شاهد زمین لرزه های بالای 6 ریشتر بوده اند که به طور میانگین هر 12 سال یکبار روی می دهد.
تجربه های تلخ زلزله دشت بیاض و فردوس در سال 47، طبس در سال 57، اردکول در سال 76 و زیرکوه در سال 91 ایجاب می کند که مردم این استان خطر زلزله را بیش از پیش جدی گرفته و در مقاوم سازی واحدهای مسکونی بیشتر همت داشته باشند.
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این باره گفت: 36 نوع حادثه غیر مترقبه شناسنامه دار در جهان وجود دارد که 24 نوع آن در ایران اتفاق می افتد و 17 نوع در استان شیوع بیشتری دارند.
وحید داعی با این اعتقاد که زلزله از گذشته های دور تاکنون مهمترین حادثه در خراسان جنوبی بوده است، افزود: این استان رکوردار زلزله های بالای هفت ریشتر در کشور است.
وی خضری دشت بیاض را از مهمترین گسل های دنیا معرفی کرد و یادآور شد: 50 درصد خراسان جنوبی در پهنه با خطرپذیری زیاد قرار گرفته است.
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی اظهار داشت: برای همین منظور پهنه بندی گسل های فعال در دست مطالعه است که اتمام آن در جانمایی ساختمان و مدیریت شهری کمک زیادی می کند.
وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه با توجه به زلزله خیر بودن استان کیفیت ساخت و ساز ها چگونه است عنوان کرد: با بررسی ها و نظارت های مستمر این اطمینان را می توان داد که از لحاظ کیفیت سازه و استحکام بنا در رتبه های اول هستیم و هیچ جای نگرانی نیست.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی هم گفت: عده ای در حاشیه شهرها و شهرک های اقماری با استفاده از خلاء های قانونی روزهای تعطیل یا شبانه ساختمان هایی با کیفیت پایین احداث می کنند.
حسین عباسی با تاکید بر اینکه اغلب این ساخت و سازها از روی ناآگاهی است افزود: تاخیر اجرای قانون نظام مهندسی و وجود این واحدهای مسکونی موجب می شود که با یک زلزله 6.5 ریشتری مثل بم یا زلزله زیرکوه عده زیادی جان خود را از دست بدهند.
وی با اشاره به بازدید از برخی واحدهای غیر مقاوم حاشیه شهرها اظهار داشت: در بسیاری از این منازل دیده شده که هزینه های هنگفتی صرف تزئینات مثل گچبری یا کابینت می کنند اما اصول اولیه استحکام بنا را رعایت نکرده اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه تخریب ساختمان های مذکور تبعات اجتماعی دارد یادآور شد: مالکان این منازل اغلب معتقد هستند که اگر مرگ بخواهد به سراغشان بیاید در منزل با استحکام هم آنها را فرا می گیرد.
وی ادامه داد: تغییر این دیدگاه ها از توان و تخصص جامعه مهندسی خارج است لذا انتظار می رود جامعه روحانیت و ائمه جمعه در آگاهی رساندن به مردم همکاری کنند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به وقوع چندین زلزله بزرگ در استان به صورت میانگین هر 10 سال یک بار زلزله مخرب 6 ریشتری، حدود یا بالاتر از آن در این منطقه را شاهد هستیم که گواه آن نیز زلزله های بسیار مخرب در طبس، خضری دشت بیاض، بیرجند ، اردکول و زیرکوه است.
سید ابوالحسن میرجلیلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، یکی از راهکارهای مدیریت آثار زیانبار زلزله در استان را آمادگی و پیشگیری دانست.
وی با اشاره به فعال بودن 2 شبکه و 21 ایستگاه لرزه نگاری در استان افزود: با 90 درصد انجام اقدامات پیشگیرانه می توان 400 برابر نتیجه بهتری در بازسازی و بازتوانی را شاهد باشیم.
میرجلیلی ضمن تاکید بر بهسازی و بازسازی واحدهای غیر مقام به خصوص در روستاها اظهار داشت: اگر ساختمان ایمن داشته باشیم قطعا مشکلات ناشی از تخریب کمتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: آموزش، فرهنگ سازی و توجه به ساخت و ساز مقاوم عوامل موثر در پیشگیری خسارات بعد از زلزله هستند.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی هم گفت: بازسازی و بهسازی بافت های روستایی از مهمترین اقدام های بنیاد مسکن است که طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 تاکنون از 88 هزار و 835 واحد مسکونی استان 39 هزار و 302 واحد مقاوم سازی شده است.
محمدرضا یزدانی بیان کرد: شهرستان زیرکوه با 89.1 درصد و بشرویه با 20.2 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین میانگین مقاوم سازی را در اختیار دارند که امیدواریم طبق میانگین کشوری و طرح های تشویقی مقاوم سازی، شهرستان بشرویه را به بالای 44 درصد برسانیم.
 پنجم دی ماه مصادف با واقعه زلزله بم در تقویم رسمی کشور روز ملی ایمنی در برابر زلزله نامگذاری شده ‌است. امیدواریم یادآوری وقایع تلخ حادثه هایی چون بم به ارتقای فرهنگ ایمن سازی شهرها و روستاها در مقابل حوادث طبیعی به خصوص زلزله کمک کند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی

کودکان کار و «تراژدی شهری»

گل جالیز را بیشتر بشناسید

مشکلات مردم فردوس در یک مسیر پرتردد و بی شناسنامه

طرح انتقال صنوف مزاحم بیرجند12ساله شد/گره کار در دستگاه های دولتی

مراقب قرص های شب امتحان باشید

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در نوزدهم خرداد

علت سرگیجه در بارداری چیست؟

دعا و اعمال روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان

نگرانم نگرانی‌هایم بیش‌تر از این شود

دعا و اعمال روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

دعا و اعمال روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان

«شب قدر» در سوره مبارکه دخان

ایذاء و بهتان نسبت به دیگران در نگاه قرآن کریم

همه‌چیز از 40 سالگی شروع می‌شود

اهمیت و فضیلت «شب قدر» در کلام قرآن

رنج استان از مدیرانی که آش دهن سوزی نیستند!

رمضوخوانی، رسمی کهن و پابرجا

پلاستیکها، تهدیدی برای زندگی زمین

آقای وزیر، استان را نگاه ویژه ای باید

گرسنگی که صد دوا دارد

ازبکستان در رمضان

مشکلات فراوان پیش روی فوتبال و فوتسال بانوان

سامانه های نوین آبیاری ضرورت کشاورزی در اقلیم خشک خراسان رضوی

تنهایی نواب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در بیست و چهارم اردیبهشت

سفر به شیراز در ماه بندگی

پایان رقابت ساخت پناهگاه‌های مریخی به روش چاپ سه‌بعدی

رمضان در کشور فانوس‌ها

ورزش به افق رمضان

رمضان در ایالات متحده آمریکا

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در هجدهم اردیبهشت

سفره های خراسان شمالی رنگ طبیعت گرفته است

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم اردیبهشت

تور خبری در روستای جهانی« توبافی»

پیوندی سیاه که سفیدی سنت حسنه ازدواج را لکه دار می کند

تهدیدهای پنجمین رود کشور در خراسان شمالی