پیام خراسان

آخرين مطالب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی مقالات

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است.
  در استان خراسان جنوبی 19 هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد که 500 نفر برای بهره برداری از این کلنی‌ها فعالیت می‌کنند.
تعداد کلنی‌های زنبور عسل خراسان جنوبی با توجه به فصول مختلف سال و شرایط آب و هوایی از 19 تا 23 هزار کلنی تغییر می‌کند .
بر طبق فرهنگ لغت عسل ماده‌ای شیرین و زرد رنگ است که زنبورهای مختلف از شهد گل‌ها تهیه می‌کنند. عسل از قدیمی‌ترین و نخستین شیرین کننده‌هایی است که انسان استفاده کرده است و شامل قندهایی چون گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی همچون منیزیم، پتاسیم، کلسیم، کلریدسدیم، گوگرد، آهن و فسفات است.
عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است و ویتامین‌هایی همچون B1 ، B2 ، B 6 ، B 3 ، B 5 و C نیز براساس کیفیت و نوع عسل به نسبت‌های متفاوت در آن دیده می‌شود و علاوه بر موارد ذکر شده در حد کمی مس، ید و روی نیز در عسل وجود دارد.
ویژگی‌های شیمیایی عسل
محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: مقدار رطوبت عسل از اهمیت خاصی برخوردار و میزان آن در انواع عسل متفاوت است و به طور تقریبی حدود 17 درصد تخمین زده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه میزان رطوبت در تخمیر و در تبلور عسل تأثیر به سزایی دارد، افزود: عسلی که به طور طبیعی در کندو رسیده باشد درصد رطوبت آن کمتر از 6.18 درصد است و عسل‌های حاوی رطوبت بیشتر استاندارد نیستند.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: رطوبت عسل با اندازه‌گیری ضریب شکست نور انجام می‌شود، در صورتی که رطوبت عسل زیادتر از حد طبیعی باشد مخمرهای خاصی فعال شده و باعث تخمیر عسل می‌شود.
پویان تصریح کرد: مقدار مواد معدنی موجود در عسل به طور متوسط 17.0 درصد است که شامل کلسیم، گوگرد، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن و فسفر است.
وی با بیان اینکه میزان پروتئین عسل یک درصد برآورد شده است که منشأ گیاهی و حیوانی دارد، اظهار کرد: از جمله اسیدهای آمینه موجود در عسل آسپارتیک اسید، گلوتامیک اسید، پرولین، اورنیتین، هیستیدین، آرژنین، میتونین، و لوسین است.

مهم‌ترین آنزیم‌های عسل را بشناسید
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: در عسل آنزیم‌های فراوانی وجود دارد، آنزیم‌ها مواد پیچیده‌ای هستند که در سلول‌های زنده تشکیل شده و در واکنش‌های مهم حیاتی نقش موثری دارند.
پویان ادامه داد: اسیدهای موجود در عسل در مزه‌ آن دخالت و اسیدی بودن عسل احتمالاً در عدم رشد میکروب‌ها در آن تأثیر دارد.
وی با اشاره به اینکه حدود 54 درصد وزن عسل را قندها تشکیل می‌دهند، اظهارکرد: تاکنون 20 نوع قند در عسل شناسایی شده که قندها عمدتاً از نوع قندهای ساده یا منو ساکاریدها هستند.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: علاوه بر قندهای ساده قندهای دیگری چون مالتوز، ساکارز و لاکتوز که از دو قند ساده تشکیل شده‌اند، نیز در عسل وجود دارد و قندهای مذکور توسط آنزیم انور تاز به قند‌های ساده تبدیل می‌شوند.
پویان تصریح کرد: هیچ میکروبی در عسل قادر به رشد نیست این واقعیت را قرن‌ها پیش انسان کشف کرده است و مصریان باستان در مومیای مردگان و برای حفظ و نگهداری مواد غذایی، میوه‌ها، دانه‌ها و مخصوصاً گوشت از عسل استفاده می‌کردند.
وی با بیان اینکه در عسل چند نوع آنتی بیوتیک خوراکی وجود دارد، ادامه داد: میکروب‌ها در عسل قادر به رشد نبوده و سریعاً از بین می‌روند و دیاستاز موجود در عسل نیز در انهدام میکروب‌ها و محیط اسیدی عسل نیز در عدم رشد باکتری‌ها موثر است.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: عسل به دلیل خاصیت ضد قارچ هیچ گاه فاسد نمی‌شود و زنبور عسل به آن یک ماده ضد عفونی طبیعی می‌افزاید که ضرر و زیان مواد ضد عفونی کننده شیمیایی را ندارد و این ماده اسید فرمیک است.
پویان اظهارکرد: از عجایب ذاتی عسل این است که هیچ گاه فاسد نمی‌شود و در صورت خوب نگهداری کردن هیچ گاه ترش نشده و کپک نمی‌زند و تغییر ماهیت نمی‌دهد.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در خصوص اینکه چرا مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال منع شده است، گفت: این مسئله به بیماری بوتولیسم کودکان ارتباط دارد که در دهه 1970 در آمریکا مورد مطالعه قرار گرفته است، عامل این بیماری در طبیعت وجود دارد و مطالعات انجام شده نشان دادند که عسل و شربت ذرت تنها مواد غذایی هستند که احتمال دارد حاوی اسپور این عامل بیماری‌زا باشند، به این دلیل مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال احتیاط دارد.
سلامت پوست و عسل
پویان تصریح کرد: عسل یکی از ارزشمندترین ترکیبات طبیعی برای سلامت پوست و رفع نارسایی‌های پوستی ناشی از تغذیه، عوامل محیطی و صدمات پوست و بیماری‌های مختلف عفونی به شمار می‌آید.
وی با بیان اینکه استفاده از عسل برای سلامت و شادابی پوست قدمتی به درازای تاریخ زندگی اجتماعی انسان دارد، افزود: عسل برای ناراحتی‌های پوستی مانند کهیر، پوست تخریب شده، خون‌ریزی پوست و خارش پوست مناسب است.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در خصوص تاثیرات عسل در درمان سوختگی، گفت: عسل ضمن درمان سوختگی، اثر سوختگی روی پوست را نیز از بین می‌برد.
پویان اظهارکرد: عسل به علت خاصیت جذب آنی، ترشحات پوستی را جذب کرده و به بافت‌های پوششی یا اپی تلیال غذارسانی می‌کند و ناهمواری‌های آن را برطرف کرده باعث صاف شدن پوست می‌شود.
وی ادامه داد: برای از بین بردن زگیل عسل طبیعی به همراه موم را گرم کنید و با برگ چغندر یا برگ گشنیز تازه بر روی یک پارچه تمیز قرار داده و محکم بر روی زگیل یا دمل ببندید و تا سه روز آن را باز نکنید تا دمل یا زگیل از ریشه ساقط شود، در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه عسل برای درمان زخم‌های پوستی و رفع التهاب ناشی از آن موثر است، اظهار کرد: ماسک‌ها از ساده‌ترین ترکیبات خانگی هستند که با استفاده از عسل تهیه می‌شوند و حفظ رطوبت و شادابی پوست، جلوگیری از پیری و چین و چروک پوست و شفافیت پوست از این ماسک‌ها استفاده می‌شود.
پویان تصریح کرد: عسل به دلیل وجود املاح متعدد و ویتامین‌های مختلف و نیز قابلیت جذب رطوبت می‌تواند به زیبای پوست و مو کمک کند.
وی بیان کرد: علاوه براین عسل دارای خاصیت ضد سرطانی یا آنتی اکسیدانی قوی است که علاوه بر درخشندگی خاصی که به پوست می دهد، در درمان اگزما و پزوریازیس اثرات مثبتی دارد.

وجود 652 کلنی زنبور عسل در درمیان
وحید ضیائیان احمدی، مدیرجهاد کشاورزی درمیان نیز گفت: طبق آخرین سرشماری در شهرستان درمیان 652 کلنی زنبورعسل در این شهرستان فعال است.
مدیرجهاد کشاورزی درمیان با بیان اینکه از این تعداد، 50 درصد کلونی‌ها در گزیک، 35 درصد در درمیان و 15 درصد باقیمانده در سطح شهرستان پراکنده است، افزود: در این زنبورستان‌ها 36 نفر مشغول به کار هستند که با توجه به هزینه کم برای آغاز کار، سود زیادی برای تولیدکننده در بردارد.
ضیائیان احمدی اظهار کرد: عسل تولیدی از نظر طعم و خواص درمانی بی‌نظیر بوده از این‌رو استقبال مردم از عسل تولیدی شهرستان قابل توجه است.
وی بیان کرد: هم‌اکنون عمده‌ترین مشکل زنبورداران شهرستان، وجود عسل تقلبی در بازار، تغییرات محیطی، وزش بادهای موسمی و بروز بیماری‌های ناشناخته است.
مدیرجهاد کشاورزی درمیان ادامه داد: سرشماری کلنی‌های زنبورعسل سطح شهرستان از 14 مهرماه آغاز می‌شود و تا 30 مهرماه امسال ادامه دارد.
ضیائیان احمدی اظهار کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان امسال 3700 کیلوگرم عسل 442 کلنی زنبور عسل تولید شود که این میزان در سال گذشته 2600 کیلوگرم بوده است.
وی با بیان اینکه بسته‌های حمایتی شامل؛ شکر و خوراک زنبور عسل (اپی پاستا) به بهره برداران تعلق می‌گیرد، افزود: مهم‌ترین نوع عسل تولیدی شهرستان درمیان، عسل عناب و زرشک، آویشن و گون است.
توصیه‌هایی برای زمستانگذرانی زنبورداران
مدیرجهاد کشاورزی درمیان توصیه‌هایی نیز به زنبورداران شهرستان برای زمستانگذرانی داشت و بیان کرد: زنبورداران باید زنبورهای خود را از مناطق مرتفع به مناطق پایین دست و گرم‌تر کوچ دهند.
ضیائیان احمدی ادامه داد: زنبورداران نباید از متراکم کردن فضای داخلی کندو داخل شوند به این شکل که فضای داخل کندو را با موادی از قبیل فوم، روزنامه، برگ خشک درختان و گونیهای پلاستیکی پر کنند تا فضای داخل کندو کاملاً تنگ و متراکم شود.
وی افزود: همچنین باید سوراخ پرواز کندو را در فصل زمستان برای ممانعت از ورود جوندگان کوچک و کوران سرما کوچک‌تر کنند اما به هیچ عنوان بسته نشود.
مدیرجهاد کشاورزی درمیان با بیان اینکه سـوراخ پرواز نباید در مسیر و جهت وزش بـاد قرارگیرد، تصریح کرد: نیاز به مصرف شهد(انرژی) و گرده(پروتئین) در ماه‌های اسفند و فروردین افزایش می‌یابد لذا در تأمین آن قصور نشود.
ضیائیان احمدی ادامه داد: باید ازکیک و جانشین گرده در طی زمستانگذرانی به همراه قاب‌های عسل و گرده متناسب با جمعیت کندو استفاده کنند.
وی افزود: زنبورستان باید درطول زمستان گذرانی آفتابگیر باشد تا سوراخ پروازکندوها بیشترین ساعات تابش نورخورشید را داشته باشد.
مدیرجهاد کشاورزی درمیان بیان کرد: کندوهای ضعیف و کم جمعیت لازم است با کندوهای قوی ادغام شود و به هیچ عنوان نباید دو کندوی ضعیف با هم ادغام شود.
ضیائیان احمدی با بیان اینکه لازم است کندوی ضعیف با یک کندوی قوی ادغام شود، یادآور شد: باید از استقرار کندو در محل‌هایی که در معرض آب گرفتگی و جاری شدن سیلاب و وزش باد شدید است، خودداری شود.

برداشت سالانه 111 کیلوگرم عسل در بیرجند
محمدعلی محمدی، مدیر جهاد کشاورزی بیرجند نیز گفت: برداشت سالانه عسل در شهرستان بیرجند 111 کیلوگرم است.
وی بیان کرد: حدود 15 هزار و 200 کلنی‌ در شهرستان بیرجند فعال است و تعداد زنبورستان‌ها حدود 166 واحد است.
فعالیت 700 زنبوردار در خراسان جنوبی
سیدجلال مدرسی، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال 175 تن عسل از کندوهای زنبور عسل برداشت شود.
وی تعداد زنبورداران استان را 700 زنبوردار اعلام کرد و افزود: بیشترین تعداد کلنی زنبور عسل به شهرستان‌های بیرجند و قاین اختصاص دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: سال گذشته نخستین بار کندوهای زنبورعسل کد رهگیری دریافت کردند و این کار با هدف سرشماری کلنی‌های زنبور عسل انجام شد.
مدرسی یادآور شد: عسل خراسان جنوبی به دلیل شرایط آب و هوایی، وجود گیاهان دارویی و محصولاتی از جمله عناب و زرشک از مرغوبیت زیادی برخوردار است که نوع عسل عناب و زرشک این استان، در کشور منحصر به فرد است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ