پیام خراسان

آخرين مطالب

قرآن آموزی به سبک حجره مقالات

قرآن آموزی به سبک حجره

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - حجره های حسینیه امام رضا (ع) بیرجند معروف به مدرسه شوکتیه از دو سال گذشته محلی برای آموزش شبانه روزی حفظ قرآن شده است و هر سال عده ای در این مکان حافظ کل قرآن می شوند.
  حسینیه امام رضا (ع) بیرجند با معماری ایرانی - اسلامی در بافت تاریخی شهر بیرجند واقع شده و اکنون پس از مرمت و بازسازی با همان ماهیت علم آموزی، مکانی برای تربیت حافظان قرآن کریم است.
برای ورود به طبقه پایین حسینیه باید از در چوبی بزرگی وارد شویم، طبق سنت قدیم درکوب مخصوص بانوان را زده و دق الاباب می کنیم.
آفتاب گرم ظهر بر دامن حیاطی که از شب قبل باران خورده، پهن شده است، نظم حجره های کوچک دورتا دور حیاط چشم نوازی می کند و هر حجره به نام یک شهید مدافع حرم مزین است.
کسی جز یک نفر در حیاط نیست وقتی علت حضورمان را جویا می شود توضیح می دهد: الان وقت خواب قیلوله (نیم روزی) قرآن آموزان است اما تا قبل از اذان ظهر بیدار می شوند.
محمد امیری فرد، جوان 24 ساله ای است که در حسینیه امام رضا(ع) مدرس قرآن بوده و از خرمشهر به بیرجند آمده است.
وی که از سه سال قبل کار تدریس را در این مدرسه قرآنی آغاز کرده به خبرنگار ایرنا گفت: مدرک تحصیلی ام سطح یک حوزه است اما دیپلم هم دارم.
این مدرس قرآن اظهار داشت: جوانان و نوجوانان از سنین 12 تا 22 سال در این مدرسه به مدت یک سال حافظ قرآن می شوند.
امیری فرد، شرایط ورود به این مدرسه را مصاحبه و ثبت نام مجازی عنوان کرد و افزود: پس از یک دوره آزمایشی در تابستان افراد وارد سال تحصیلی حفظ قرآن شده و از مهر تا تابستان سال بعد کل قرآن را حفظ می کنند.
وی با اشاره به ماهیت شبانه روزی بودن این مدرسه قرآنی تصریح کرد: در مدت سه سال که از راه اندازی این مدرسه می گذرد افرادی از سراسر کشور و حتی کشورهای هند و پاکستان تاکنون فارغ الحفظ شده اند.
این طلبه جوان ادامه داد: قرآن آموزان هر روز صبح ساعت پنج برای نماز بیدار شده و تا حدود ساعت 10 در کلاس های حفظ شرکت می کنند.
وی با بیان اینکه ساعت 10 تا 11 وقت خواب قیلوله قرآن آموزان است گفت: پس از آن نماز ظهر و عصر و نهار ، سپس وارد کلاس های مطالعه و مباحثه می شوند.
امیری فرد اضافه کرد: قبل از نماز مغرب نیز زمانی را به ورزش اختصاص داده و بعد از نماز تا ساعت 30: 21 دقیقه که زمان خاموشی است محفوظات خود را مرور می کنند.
وی یادآور شد: هر شخصی برای گذراندن دوره یک ساله باید ماهانه 250 تا 300 هزار تومان شهریه پرداخت کند اما با توجه به اینکه آموزش قرآن یک هدف مقدس است انتظار داریم با کمک هایی از منابع دیگر تخفیفی در شهریه ها اعمال شود.
مدرس قرآن در حسینیه امام رضا(ع) بیرجند با بیان اینکه جذب کمک ها موجب بالارفتن سطح کیفیت خدمات این مدرسه می شود افزود: تابستان آمار متقاضیان بالاتر است و معمولا در این دوره بین 80 تا 120 نفر آموزش داده و استعداد یابی می شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی نیز با اشاره به ماهیت موقوفه بودن حسینیه امام رضا(ع) بیرجند از آن به عنوان اولین مدرسه شبانه روزی قرآن در استان یاد کرد و گفت: اولین دوره آموزشی این مدرسه سال 95 – 96 برگزار شد که در طرح مرحله تابستانی 43 نفر و دوره یکساله 17 نفر آموزش دیدند.
حجت الاسلام پرویز بخشی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال دوم نیز در مجموعه 137 نفر آموزش حفظ قرآن را فراگرفتند.
وی با اشاره به آموزش 80 نفر در طرح تابستانه امسال اضافه کرد: 28 نفر نیز در حال حاضر برای سال تحصیلی پیش رو مشغول حفظ کل قرآن هستند.
وی راه اندازی این مدرسه قرانی در استان را یک اقدام فرهنگی بسیار مهم برشمرد و گفت: طرح تابستانی مرحله 50 روز است و در این مدت قرآن آموزان برای حفظ 4 جزء قرآن تلاش می کنند که در نهایت براساس نظر مربیان هر کس استعداد و توانمندی لازم را داشته باشد وارد مرحله حفظ یک ساله می شود.
وی افزود: از آنجایی که دوره حفظ یک ساله تخصصی است، هم از اساتید بومی آموزش دیده و هم اساتید غیربومی برای فعالیت در مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن استفاده می شود.
بخشی پور گفت: تعداد مدارس شبانه روزی حفظ قرآن در کشور بسیار محدود است لذا همه ساله حتی از استان های دیگر هم داوطلب داریم.
وی یادآور شد: اگر فضای آموزشی مناسبی تأمین شود آمادگی راه اندازی مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن خواهران را داریم.
به گزارش ایرنا موقوفه حسینیه امام رضا(ع) بیرجند از جمله بناهای وقفی با قدمت 128 ساله است که 400 رقبه دارد. مرمت این بنای تاریخی از اوایل آذر 94 با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شروع شد و با صرف یک میلیارد تومان اعتبار از محل درآمد رقبات موقوفه حسینیه امام رضا(ع) بیرجند بازسازی شده است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ