پیام خراسان

آخرين مطالب

خوسف تمام قد به احترام جشنواره ابن حسام می‌ایستد گفتگو

خوسف تمام قد به احترام جشنواره ابن حسام می‌ایستد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- جشنواره شعر منطقه‌ای ابن حسام  برای دومین سال پیاپی به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی با موضوع آزاد در دو بخش دانشجویی و آزاد 6 اسفند جاری برگزار خواهد شد.

برگزاری این گونه جشنواره‌ها گام موثری در معرفی شخصیت شاعرانی مانند ابن حسام در کشور است، چرا که ابن حسام یگانه و بی نظیر در روزگار خود بوده و اولین سراینده شعر آیینی در کشور است.

هدف از برگزاری این جشنواره، معرفی شخصیت ابن حسام به عنوان یک چهره ملی و بین المللی است.

از دیگر اهداف این جشنواره، ایجاد تعامل بین شاعران، استعدادیابی و گفتمان سازی و پرورش استعدادهای ادبی و برجسته کردن شخصیت ابن حسام به عنوان اولین سراینده اشعار آیینی است.

جهاددانشگاهی اولین قدم‌ها را برای معرفی این شاعر برداشته است

محمد شفیعی درخصوص جشنواره منطقه‌ای شعر ابن حسام خوسفی اظهار کرد: جهاددانشگاهی اولین قدم‌ها را برای معرفی این شاعر برداشته است.

وی ادامه داد: برنامه و طرح جامع مجتمع فرهنگی و هنری برای ابن حسام تهیه نشده و متاسفانه همواره در این خصوص برنامه‌های کوتاه مدت اجرا شده است.

فرماندار خوسف گفت: قسمتی از زمین‌های اطراف مقبره ابن حسام توسط شهرداری تملک شده است، اما همه این اقدامات نسبت به این گنجینه شهر خوسف اندک است.

شفیعی اظهار کرد: در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی موضوع " روزی به عنوان ابن حسام " در شهر خوسف مطرح خواهد شد تا در این روز برنامه‌های فرهنگی و هنری مختص این شاعر برگزار شود.

وی ادامه داد: دهکده فاطمیه توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال احداث است که با راه اندازی این مجتمع مسیر دسترسی گردشگری به این دهکده از محل مقبره ابن حسام می‌گذرد  که می‌تواند نسبت به جذب گردشگر بسیار موثر باشد.

فریاد یک حق فراموش شده

محمدعلی رحیمی، عضو شورای اسلامی شهر خوسف نیز گفت: از سال 77 که شوراهای اسلامی تشکیل شده است، حق فراموش شده ابن حسام را در همه جا فریاد زده‌ایم.

وی ادامه داد: در بحث ساختمان مقبره ابن حسام کوتاهی‌هایی شده و روشنایی این مقبره در شان این شاعر نیست، چرا که مقبره ابن حسام پیشانی مشعشع خوسف است و باید به آن بیشتر توجه شود.

تلاش برای رفع نواقص مقبره ابن حسام

محسن علیزاده، شهردار خوسف نیز گفت: ابن حسام به صورت مهجور باقی مانده و آنطور که باید در خصوص آثار این شاعر، اقداماتی صورت نپذیرفته است.

وی ادامه داد: علی رغم همه محدودیت‌های اعتباری با توجه به اینکه این محل در اختیار میراث فرهنگی است، در صورتی که در قالب تفاهم‌نامه در اختیار شهرداری قرار بگیرد حاضر به سرمایه گذاری و رفع نواقص این مقبره هستیم.

متولی مقبره ابن حسام تک تک مردم هستند

علی صالحی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف نیز گفت: دو سال گذشته نیز در بحث نورپردازی و روشنایی مقبره اقدام شد که متاسفانه در سال جاری نیز بسیاری از لامپ‌ها شکسته و نسبت به تعویض آنها در دو نوبت اقدام شده است.

وی گفت: متولی مقبره ابن حسام تک تک مردم هستند و با توجه به اینکه این مکان ثبت ملی شده است، هر گونه ساخت و ساز در آن منطقه فقط باید مجوزی از این اداره دریافت شود.

ارسال 400 اثر به جشنواره شعر ابن حسام

حمید مرادی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز بیان کرد: با توجه به فراخوان این جشنواره از سرتاسر ایران اشعاری به دبیرخانه جشنواره استان ارسال شده است.

وی ادامه داد: در راستای بسط و توسعه مقبره ابن حسام پیشنهاد می‌شود مجتمع فرهنگی و هنری به این نام در محوطه این مقبره احداث شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: دبیرخانه دائمی جشنواره شعر ابن حسام در کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان مصوب شده و دبیرخانه آن به جهاد دانشگاهی محول شده است.

مرادی افزود: فرهنگسرای ابن حسام در شهر بیرجند راه اندازی شده است که می‌تواند در راستای معرفی این شاعر مهم و تاثیرگذار باشد.

اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی برای راه اندازی مجتمع فرهنگی و هنری ابن حسام

وی از اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی استان برای راه اندازی مجتمع فرهنگی و هنری ابن حسام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که بودجه این طرح در کارگروه‌های مربوطه تصویب شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه افتتاحیه این جشنواره در شهر خوسف و اختتامیه در بیرجند برگزار خواهد شد، تصریح کرد: مرکز گردشگری وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای معرفی ابن حسام و آثار تاریخی خوسف، تورهای گردشگری را به مقصد این شهر راه اندازی کرده است.

مرادی گفت: خبرگزاری‌ دانشجویان ایران( ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن( ایکنا) ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد که می‌تواند در راستای معرفی شهر خوسف بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به روز شاعران بزرگی همچون حافظ و شهریار در تقویم، پیشنهاد کرد روزی در تقویم به عنوان روز ابن حسام نامگذاری شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: تاکنون 400 اثر از شاعران سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و این جشنواره 6 اسفندماه جاری برگزار خواهد شد.

مرادی بیان کرد: به همت جهاددانشگاهی، همایش ملی عناب نیز برای اولین بار در اردیبهشت ماه 98 برگزار خواهد شد که در راستای معرفی ظرفیت‌های منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

جشنواره شعر ابن حسام؛ راهی برای جبران کوتاهی‌ها

مهدی افتخاری، مدیر فرهنگسرای ابن حسام جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: ابن حسام خوسفی نه تنها در سطح کشور بلکه در خراسان جنوبی نیز ناشناخته است.

وی گفت: دومین جشنواره منطقه‌ای شعر ابن حسام که در سال‌جاری برگزار خواهد شد در زمینه معرفی این شاعر نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

مدیر فرهنگسرای ابن حسام جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ابراز امیدواری کرد: افرادی که از سرتاسر کشور در این جشنواره شرکت می‌کنند به عنوان رسولانی خواهند بود که در شهر خود نسبت به معرفی این شاعر اقدام خواهند کرد.

افتخاری اظهار کرد: به شکل کامل این شاعر معرفی نشده است و باید تمهیداتی اتخاذ شود تا از همایش‌ها و جشنواره‌ها برای معرفی این مفاخر استان استفاده کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد: نهالی که جهاد دانشگاهی در راستای معرفی این شاعر کاشته است به زودی به درخت تنومندی تبدیل شود تا آیندگان، ما را به خاطر کوتاهی در معرفی این شاعر سرزنش نکنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نماز جمعه اهل سنت بجنورد با کمبود فضا مواجه است

بررسی 32 پرونده قصور پزشکی در کمیسیون‌های پزشکی قانونی خراسان جنوبی

برخی جاده های خراسان رضوی بارانی است

بارش باران در خراسان جنوبی ادامه دارد

90 درصد سازه های آبخیزداری خوسف آبگیری شد

مسیرهای تایباد به روستای دربند و مشهدریزه به تایباد مسدود شد

مسجد کبود گنبد در کلات دچار آبگرفتگی شدید شد

سیلاب محور سربیشه - ماهیرود را بست

حمایت مالی از ایتام خراسان رضوی 69 درصد افزایش یافت

23 هزار تبعه خارجی از مرز دوغارون وارد ایران شدند

کلات با 50 میلیمتر باران بیشترین بارندگی خراسان رضوی را داشت

کاهش 11 درصدی آمار نزاع و درگیری در خراسان شمالی طی سال گذشته

احتمال وقوع روان آب در برخی مناطق خراسان جنوبی

سفر با قطار در ایام نوروز امسال افزایش یافت

منطقه تاریخی اسپاخو، ظرفیت بی بدیل برای توسعه گردشگری

زلزله ریوش در خراسان رضوی تلفات و خسارت نداشت

نظارت بر تخلفات زیست محیطی خراسان شمالی تشدید شد

جاده سبزوار - شاهرود مسدود شد

سیلاب دو جاده را در خراسان رضوی مسدود کرد

یک فوتی و 3 مصدوم در تصادف محور بردسکن به بجستان

اقامت 470 هزار مسافر نوروزی در خراسان جنوبی

پلنگی چوپان خوشابی را زخمی کرد

وقوع 47 حریق و حادثه در 12 ساعت گذشته

ماهان 6 پرواز خود را به فرودگاه بجنورد طی تعطیلات نوروزی لغو کرد

ترانه‌های پیشرفته‌،«هوشمندانه» پخش نمی‌شود/آسیب بعضی ترانه‌ها به جامعه و جوانان

پیش‌بینی هوای مشهد تا 10 روز آینده

راهکارهایی مناسب برای پیشگیری از کمر درد در خانه ‌تکانی

هوای مشهد سالم شد

نرخ بلیط موزه های خراسان شمالی افزایش نخواهد یافت

مدارس ابتدایی بیرجند در پی بارش برف تعطیل شد

محموله 18 تنی چوب قاچاق در بجنورد کشف شد

مشمولان طرح خرید خدمت فرصت طلایی را از دست ندهند

بیش از 3 هزار تن برنج در خراسان جنوبی تامین شد

ترافیک در ورودیهای شهر مشهد متراکم است

جلب مشارکت مردم ضرورت تحقق طرح مثلت اقتصادی است

ضرورت رعایت توصیه های ایمنی و بهداشتی در خانه تکانی

برخی جاده های خراسان رضوی مه آلود است

بسیج رسانه مطالبه‌گر هویت صنفی فعالان رسانه

شب شعر شور شیدایی در کاشمر برگزار شد

امیدواریم شهردار به قول خود برای انتخاب معاون زن عمل کند/چرا نباید یک زن شهردار منطقه شود؟

ذخایر خونی در خراسان رضوی 20 درصد کاهش یافت

خطر کنگو مشترک بین دام و انسان

47 دستگاه واگن برای خط یکم قطارشهری مشهد نیاز است

به جوانان اعتماد کنید

زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در تربت‌حیدریه کافی نیست

34 سایت شرط بندی مسدود شدند

45 پروانه کسب در سربیشه صادر شد

تسهیلات مقاوم سازی روستایی تا 25 میلیون تومان پرداخت می شود

بارندگی در خراسان رضوی 45 درصد افزایش یافت

مرکز حلزون درمانی در مشهد پلمب شد