پیام خراسان

آخرين مطالب

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری مقالات

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- عاطفه سلطانی‌فر  در خصوص فرزند‌پروری اظهار کرد: با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته که در دسترس فرزندانمان قرار گرفته است، علم، دانش و اطلاعات آن‌ها خیلی بیشتر شده است. تحقیقات نشان داده دانش و اطلاعات یک کودک 8-9 ساله، چهار برابر پدربزرگ 75 ساله خود است. بالابودن اطلاعات در بین فرزندان باعث پیچیدگی بیشتر چالش فرزندپروری در بین خانواده‌ها شده است.

وی افزود: در ایران، والدین ما بسیار تلاش می‌کنند فرزندانی داشته باشند که از نظر آگاهی، اطلاعات و مهارت‌ها در سطح بسیار خوبی باشند و با تحصیلات بالایی رشد پیدا کنند و به کلاس‌های خصوصی درسی، موسیقی و حرفه‌ای خاص بروند.

این فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان بیان کرد: خانواده‌ها سعی دارند که فرزندانشان به‌طور مداوم در رقابت‌های مدرسه شرکت کنند و بعد از گذراندن این رقابت‌های مدرسه‌ای، نوبت به کنکور است که فرزند باید با رتبه خوب این غول کنکور را بشکند و در رشته عالی وارد دانشگاه شود.

ساطانی‌فر ادامه داد: والدین با ارائه تمامی خدمات به فرزندان خود، تلاش می‌کنند تا فرزندان آنان بدون هیچ دغدغه‌ای درس بخوانند. بیشتر این فرزندان از رفتن به مهمانی‌های خانوادگی خودداری كرده و در بیشتر جمع‌ها گوشه‌نشینی می‌کنند. مهارت ارتباطی و اجتماعی لازم برای برقراری ارتباط در مهمانی‌ها را ندارند. در رویارویی با مشکلات، توانایی لازم را ندارند و نمی‌توانند مشکل را به‌تنهایی حل کنند.

وی عنوان کرد: این‌گونه والدین فرزندانی پرورش می‌دهند که از نظر روانشناختی مهارت‌های لازم را ندارند. این فرزندان نمی‌توانند در برابر مشکلات مقاومت کنند و سریع در برابر شکست‌ها تسلیم می‌شوند؛ زیرا طعم ناکامی را نچشیده‌اند. والدین مجبور می‌شوند تا سنین بالا فرزندانشان را حمایت کنند و زمانی‌که والدین نتوانند از فرزندان خود حمایت کنند، آن‌ها آسیب خواهند دید. سرمایه روان‌شناختی برای داشتن یک زندگی همراه با رضایت‌مندی و سعادت ضروری‌ست. 

سلطانی‌فر گفت: سرمایه روان‌شناختی باعث می‌شود افراد در جامعه بهتر رشد کرده و انسانی‌تر با هم زندگی کنند. افراد با سرمایه روان‌‌شناختی بالا می‌توانند در مشکلات و مسائل تصمیم‌گیری‌های درستی داشته باشند و همان‌طور که به خواسته‌های خود توجه می‌کنند، به خواسته‌های دیگران نیز احترام می‌گذارند. این افراد رضایت‌‌مندی بیشتری از زندگی خود، عملکرد تحصیلی‌شان، خانواده و کار خود دارند و افراد موفق و مفیدی برای جامعه هستند.

اجزای سرمایه روان‌شناختی 

وی خاطرنشان کرد: اجزای سرمایه روان‌شناختی شامل امیدواری، خوش‌بینی، خودکارآمدی و تاب‌آوری است. تاب‌آوری یكی از مهم‌ترین بخش‌هاست و والدین باید سعی کنند تاب‌آوری را در کودکان خود پرورش دهند.  

فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان تصریح کرد: والدین باید فرزندان تاب‌آوری تربیت کنند. فردی که با ساختار روان‌شناختی سالم تربیت شود، فردی مقاوم و انعطاف‌پذیر است. فرزندانی که تاب‌آوری ندارند، آسیب‌پذیر هستند و در مقابل مشکلات به‌سرعت تسلیم شده و همچنین خیلی سریع ناامید و افسرده می‌شوند. 

سلطانی‌فر ادامه داد: اجزای دیگر سرمایه روان‌شناختی نیز بسیار مهم است. امیدواری یعنی برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف و داشتن برنامه برای مقابله با مشکلات. همچنین امیدواری انگیزه را برای رسیدن به هدف تقویت می‌کند تا برای تحقق هدف تلاش‌های لازم انجام شود. بسیاری از مشکلات اقتصادی و کارآفرینی با ایجاد امیدواری قابل حل است. 

وی تصریح کرد: خوش‌بینی یعنی واقع‌بینی، یعنی هم جهت مثبت و هم جهت منفی وقایع را ببینیم. روان‌شناسی جدید بر روی بالابردن توانمندی افراد تمرکز دارد و آن را مهم می‌داند. والدین در تربیت فزرندان خود باید علاوه‌بر خوش‌بینی، توانمندی فرزندان را بالا ببرند. 

این فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان افزود: خوش‌بین کسی است که توان‌مندی‌های خود را می‌شناسد و آن را تقویت می‌کند. این فرد نقاط ضعف خود را نیز می داند.

سلطانی‌فرعنوان کرد: خودکارآمدی یعنی باور به این كه فرد قادر است، شخصاً از پس کارهای خود برآید. اگر همه كارهای فرزندان را برایشان انجام دهیم، باعث می‌شویم خودکارآمدی کمی پیدا كنند؛ لذا برای تقویت خودکارآمدی فرزندان، کارهایی را كه خودشان می‌توانندانجام دهند، برای آن‌ها انجام ندهیم. اگر تمامی این اجزا در کنار هم شکل بگیرد، باعث می‌شود فرد سرمایه روانشناختی بالایی داشته باشد و زمینه‌ساز موفقیت افراد در حوزه‌های مختلف زندگی شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی