پیام خراسان

آخرين مطالب

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری مقالات

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- عاطفه سلطانی‌فر  در خصوص فرزند‌پروری اظهار کرد: با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته که در دسترس فرزندانمان قرار گرفته است، علم، دانش و اطلاعات آن‌ها خیلی بیشتر شده است. تحقیقات نشان داده دانش و اطلاعات یک کودک 8-9 ساله، چهار برابر پدربزرگ 75 ساله خود است. بالابودن اطلاعات در بین فرزندان باعث پیچیدگی بیشتر چالش فرزندپروری در بین خانواده‌ها شده است.

وی افزود: در ایران، والدین ما بسیار تلاش می‌کنند فرزندانی داشته باشند که از نظر آگاهی، اطلاعات و مهارت‌ها در سطح بسیار خوبی باشند و با تحصیلات بالایی رشد پیدا کنند و به کلاس‌های خصوصی درسی، موسیقی و حرفه‌ای خاص بروند.

این فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان بیان کرد: خانواده‌ها سعی دارند که فرزندانشان به‌طور مداوم در رقابت‌های مدرسه شرکت کنند و بعد از گذراندن این رقابت‌های مدرسه‌ای، نوبت به کنکور است که فرزند باید با رتبه خوب این غول کنکور را بشکند و در رشته عالی وارد دانشگاه شود.

ساطانی‌فر ادامه داد: والدین با ارائه تمامی خدمات به فرزندان خود، تلاش می‌کنند تا فرزندان آنان بدون هیچ دغدغه‌ای درس بخوانند. بیشتر این فرزندان از رفتن به مهمانی‌های خانوادگی خودداری كرده و در بیشتر جمع‌ها گوشه‌نشینی می‌کنند. مهارت ارتباطی و اجتماعی لازم برای برقراری ارتباط در مهمانی‌ها را ندارند. در رویارویی با مشکلات، توانایی لازم را ندارند و نمی‌توانند مشکل را به‌تنهایی حل کنند.

وی عنوان کرد: این‌گونه والدین فرزندانی پرورش می‌دهند که از نظر روانشناختی مهارت‌های لازم را ندارند. این فرزندان نمی‌توانند در برابر مشکلات مقاومت کنند و سریع در برابر شکست‌ها تسلیم می‌شوند؛ زیرا طعم ناکامی را نچشیده‌اند. والدین مجبور می‌شوند تا سنین بالا فرزندانشان را حمایت کنند و زمانی‌که والدین نتوانند از فرزندان خود حمایت کنند، آن‌ها آسیب خواهند دید. سرمایه روان‌شناختی برای داشتن یک زندگی همراه با رضایت‌مندی و سعادت ضروری‌ست. 

سلطانی‌فر گفت: سرمایه روان‌شناختی باعث می‌شود افراد در جامعه بهتر رشد کرده و انسانی‌تر با هم زندگی کنند. افراد با سرمایه روان‌‌شناختی بالا می‌توانند در مشکلات و مسائل تصمیم‌گیری‌های درستی داشته باشند و همان‌طور که به خواسته‌های خود توجه می‌کنند، به خواسته‌های دیگران نیز احترام می‌گذارند. این افراد رضایت‌‌مندی بیشتری از زندگی خود، عملکرد تحصیلی‌شان، خانواده و کار خود دارند و افراد موفق و مفیدی برای جامعه هستند.

اجزای سرمایه روان‌شناختی 

وی خاطرنشان کرد: اجزای سرمایه روان‌شناختی شامل امیدواری، خوش‌بینی، خودکارآمدی و تاب‌آوری است. تاب‌آوری یكی از مهم‌ترین بخش‌هاست و والدین باید سعی کنند تاب‌آوری را در کودکان خود پرورش دهند.  

فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان تصریح کرد: والدین باید فرزندان تاب‌آوری تربیت کنند. فردی که با ساختار روان‌شناختی سالم تربیت شود، فردی مقاوم و انعطاف‌پذیر است. فرزندانی که تاب‌آوری ندارند، آسیب‌پذیر هستند و در مقابل مشکلات به‌سرعت تسلیم شده و همچنین خیلی سریع ناامید و افسرده می‌شوند. 

سلطانی‌فر ادامه داد: اجزای دیگر سرمایه روان‌شناختی نیز بسیار مهم است. امیدواری یعنی برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدف و داشتن برنامه برای مقابله با مشکلات. همچنین امیدواری انگیزه را برای رسیدن به هدف تقویت می‌کند تا برای تحقق هدف تلاش‌های لازم انجام شود. بسیاری از مشکلات اقتصادی و کارآفرینی با ایجاد امیدواری قابل حل است. 

وی تصریح کرد: خوش‌بینی یعنی واقع‌بینی، یعنی هم جهت مثبت و هم جهت منفی وقایع را ببینیم. روان‌شناسی جدید بر روی بالابردن توانمندی افراد تمرکز دارد و آن را مهم می‌داند. والدین در تربیت فزرندان خود باید علاوه‌بر خوش‌بینی، توانمندی فرزندان را بالا ببرند. 

این فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان افزود: خوش‌بین کسی است که توان‌مندی‌های خود را می‌شناسد و آن را تقویت می‌کند. این فرد نقاط ضعف خود را نیز می داند.

سلطانی‌فرعنوان کرد: خودکارآمدی یعنی باور به این كه فرد قادر است، شخصاً از پس کارهای خود برآید. اگر همه كارهای فرزندان را برایشان انجام دهیم، باعث می‌شویم خودکارآمدی کمی پیدا كنند؛ لذا برای تقویت خودکارآمدی فرزندان، کارهایی را كه خودشان می‌توانندانجام دهند، برای آن‌ها انجام ندهیم. اگر تمامی این اجزا در کنار هم شکل بگیرد، باعث می‌شود فرد سرمایه روانشناختی بالایی داشته باشد و زمینه‌ساز موفقیت افراد در حوزه‌های مختلف زندگی شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در سوم اردیبهشت

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران