پیام خراسان

آخرين مطالب

استاندار خراسان رضوی:

نمی‌توان با شیوه‌ی گذشته کشور را اداره کرد/به‌دنبال ایجاد گفتمان توسعه مردم‌محور هستیم علمي

نمی‌توان با شیوه‌ی گذشته کشور را اداره کرد/به‌دنبال ایجاد گفتمان توسعه مردم‌محور هستیم

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - استاندار خراسان رضوی گفت: مجبوریم که مسیر اقتصاد مردم‌محور را پیش بگیریم و تردیدی در این باره نکینم؛ چه دولت اصولگرا و چه دولت اصلاح‌طلب، همه بایستی این مسیر را ادامه دهند زیرا نمی‌توان کشور را به شیوه‌های گذشته اداره کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رزم حسینی شامگاه گذشته در دومین جشنواره علمی رضوی که در تالار سپید مشهد برگزار شد، بیان کرد: از حضور مردم خراسان در راهپیمایی 22 بهمن قدردانی می‌کنم، حضوری که روی همه را کم کرد؛ چه دشمنان نظام و چه کارگزاران این نظام. چرا که مردم بیان کردند که علی‌رغم همه انتظارات و مشکلات آمدند و به نظام جمهوری اسلامی وفاداراند. 
وی ادامه داد: از آقای رشیدیان، استاندار سابق تشکر می‌کنم که پیشنهاد و ایده شبکه دانشگاهی را ارائه نمود چراکه کار بسیار ارزشمندی است. از تمامی همکاران ایشان که بانی این کار بزرگ بودند، بایستی قدردانی کرد.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: دانشگاه در پیش از انقلاب بیشتر فردمحور بوده تا جامعه محور. شخصیت‌های عالی ‌مقامی در دانشگاه‌های ایران و جهان پرورش یافتند و برای کشور افتخار آفرین شدند. در فردمحوری ، دانشگاهیان ما برجسته هستند و طبق آمار، رشد علمی فزاینده و درخشانی داشته‌ایم.
وی اضافه کرد: اما شاید دانشگا‌های ما در جامعه‌محوری کمتر نمایان شده اند. چطور ممکن است که دانشگاه فردوسی با وجود پیشینه مهم و اهمیتی بسیار زیاد در کشور، شاهد درد و رنج حاشیه شهر نباشد و یا برای حل معضلات آن چاره‌اندیشی نکند؟ مشکلاتی در استان وجود دارد که نیاز به همت اساتید دانشگاهی جهت حل و فصل آن وجود دارد. دانشگاه باید در متن توسعه جامعه قرار گیرد. یک استاد دانشگاه بایستی به درون مسجد برود و از توسعه اقتصادی سخن بگوید. بایستی به درون جامعه برود و با مردم نشست و برخاست داشته باشد.
رزم‌حسینی تصریح کرد: یکی از کارهای بسیار بزرگی که در خراسان می‌توان انجام داد، مسئله اقتصاد مقاومتی است. اکنون شرکت‌های توسعه‌گرا به استان می‌آیند و از آن‌ها تقاضا داریم که مسئولیت توسعه را در بخشی از استان به عهده بگیرند. بایستی میان این شرکت‌ها و دانشگاه ارتباط برقرار کنیم. 
وی ادامه داد: اکنون توسعه در ایران بدون صاحب است. دولت‌سالاری و خواستن توسعه از دولت، انتظاری بیهوده است. در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها دولت توانایی دارد و با هزینه‌های بسیار زیاد این مهم را به سرانجام رسانده و می‌رساند؛ اما در حوزه توسعه که اجتماع، اقتصاد و امنیت را فرا می‌گیرد، دولت نبایستی ورود کند. بایستی توسعه را مردمی ساخت و اقتصاد مقاومتی مردمی را الگوی خویش قرار داد. 
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: من در مدت 40 روزی که به استانداری منصوب شدم، از شهرستان‌ها و به خصوص از مرزهای استان دیدن کردم. در شهرستان خواف، معدن سنگ آهن وجود دارد که از مهم‌ترین معادن کشور محسوب می‌شود. 15 هزار میلیارد تومان گردش مالی شرکت‌های تابعه این معدن است. اما با این وجود متاسفانه ما در روستاهای اطراف شاهد معضلات بزرگی از جمله اشتغال هستیم. یک بخش‌داری با دو پرسنل وجود دارد. از این بخش‌ها انتظار داریم که توسعه ایجاد کند؟
وی اضافه کرد: از سال 1395، طبق آمار مرکز آمار، جامعه شهری ما سه برابر بزرگتر شده است. ما عدم توازن توسعه‌ای پیدا کرده‌ایم. حاشیه‌های شهر ما گسترش یافته‌اند و اکنون روستاهای تولیدگر ما خالی از سکنه شده‌اند. برخی می‌گویند که خشک‌سالی سبب کوچ از روستاها شده است و من بایستی بگویم که این معضل در اثر سوءمدیریت رخ داده است. 
رزم‌حسینی گفت: روستاهای ما صاحب ندارند. صاحب روستاها کیست؟ صاحب روستا، دهیار آن روستاست که توسط شورای روستایی انتخاب شده که برادر دهیار ریاست آن را بر عهده دارد؟ من با شورا مخالفتی ندارم اما اشکالات ساختاری در کشور وجود دارد. 
وی افزود: وقتی که مردم احساس کنند که توسعه، صاحب پیدا کرده است؛ در آن زمان به مشارکت در امر توسعه خواهند پرداخت. من امیدوارم که در استان این امر محقق شود. در این 40 روز تنها به دنبال ایجاد گفتمان توسعه مردم‌محور بودم. به دنبال آن هستم که علمای دین را به این راه وارد کنم. بایبستی علمای دین بگویند که بیکاری در نزد علما مذموم است.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: ما توانایی آموزش کسب‌وکار به مردم را نداشتیم. وقتی اداره یک بخش به عهده دو نفر است، چه انتظاری خواهیم داشت؟ هر شرکت بزرگ در استان بایستی بتواند پیرامون خود را توسعه بدهد. با خلق پول و نه با پول امدادی و این امر بایستی تحقق یابد. 
وی افزود: اساتید دانشگاه بایستی وارد میدان توسعه شوند. درهای توسعه را برای همه باز کنیم و فرقی در میان اقلیت‌ها و اکثریت نیست. چه عیبی دارد که دانشگاه وظیفه توسعه یک منطقه را بر عهده بگیرد؟ منابع مالی به قدر کافی وجود دارد.دانشگاه هر جایی که تمایل دارد، بر عهده بگیرد. 
رزم‌حسینی عنوان کرد: تا امروز 13 شرکت توسعه‌گرا، وظیفه توسعه بخش‌های مختلف استان را بر عهده گرفته‌اند. یک شیعه عربستانی بخشی از توسعه طرقبه و شاندیز را با 13 هزار نفر جمعیت بر عهده گرفته است. 
وی ادامه داد: روزی فرا می‌رسد که کشور ایران تبدیل به 100 منطقه اقتصادی می‌گردد و هزاران شرکت مسئول توسعه اقتصادی ایران می‌گردند. در آن روز، دولت مبدل به کارگزار می‌گردد. بایستی دولت را کوچک و مردم را بزرگ کنیم.
رزم‌حسینی گفت: مجبوریم که مسیر اقتصاد مردم را پِی بگیریم، تردیدی در این باره نکینم. چه دولت اصولگرا و چه دولت اصلاح‌طلب، همه بایستی این مسیر را ادامه دهند. نمی‌توان کشور را به شیوه‌های گذشته اداره کرد. روش‌های گذشته مربوط به گذشته است. 
وی اضافه کرد: من در کرمان براورد کردم که تمامی بانوان کرمانی، 5 هزار میلیارد تومان زیورآلات استفاده می‌کنند، در حالی که فرزند ایشان بی‌کار است. من از بانوان پرسیدم که آیا موافقید زیورآلات آنان در یک جای مطمئن قرار گیرد و در عوض فرزند شما صاحب اشتغال شود؟ همه بانوان در آن جلسه موافقت کردند. 
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در اسلام اصل بر برائت است. اگر یک سرمایه‌گذار یا یک آدم ثروت‌مند خلاف قانون عمل کرده است، دستگاه‌های قضایی با وی برخورد کند. اما تا زمانی که خلافی از او سر نزده است، بایستی مورد تکریم قرار بگیرد. سرمایه‌گذار یک مجاهد اقتصادی است. 
وی ادامه داد: چرا سرمایه‌گذار به استان نمی‌آید تا توسعه ایجاد کند؟ بایستی فضای کسب‌وکار را تغییر داد. امروز تمامی ارکان نظام در استان پای کار آمده‌اند و این مسئله در تاریخ دیوان‌سالاری کشور،نادر است. از نماینده مجلس و فرماندار تا امام جمعه و دادستان گرد هم آمده‌اند تا به سرمایه‌گذار کمک کنند. 
رزم‌حسینی تصریح کرد: امروز در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی استان بیان کردم که رویکرد ما تعامل با معترضین است. آن‌ها حق دارند که معترض باشند. بایستی با جوانان گفت‌وگو کرد و مسائل خود را با آنان در میان بگذاریم. فکر می‌کنیم که مردم غریبه‌اند و به آنان اطلاعات درست نمی‌دهیم و انتظار داریم 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وجود شرکت‌های دانش‌بنیان برای آستان قدس رضوی یک فرصت است

کسب رتبه اول کشوری در نخستین دوره المپیاد شایستگی محور توسط دانش آموز بیرجندی

حافظه بینی، قدرتمندترین حافظه بدن

قوانین ترامپ در « انرژی پاک » تاثیر معکوس دارد

مهمترین ویژگی دکتر چمران تواضع عجیبی بود که داشت

آغاز رقابت 7 هزار دانش آموز استان در آزمون استعدادهای درخشان

نقش پایان نامه های دانشجویی در رفع مشکلات

دویدن به افزایش ضریب هوش افراد کمک می کند

کاربرد هوش مصنوعی برای شناسایی خطرات امنیتی آب در جهان

سردرد، علامت و یا شکایتی از یک بیماری است

نقش دانشگاه در بیابان زدایی کمرنگ است

دانش آموزان تیزهوش و مستعد مورد حمایت قرار گیرند

بررسی تاثیر شاخص‌های سلامت بر رشد اقتصادی ایران

استفاده زیاد از گوشی‌ هوشمند و تداخل در رشد استخوان‌های جمجمه

بیمه‌ها بخش زیادی از آزمایش‌های ژنتیکی را پوشش نمی‌دهند/ لزوم حمایت از این آزمایش‌ها

جمعیت زمین تا سال 2100 چقدر است؟

رئیس دانشگاه پیام نور فردوس معرفی شد

صرفه جویی200 میلیون تومانی با تعمیر تجهیزات آموزشی مدارس خراسان جنوبی

المپیاد هنرستانهای فنی و حرفه ای کشور در مشهد آغاز شد

بررسی عوامل اقتصادی اجتماعی موثر بر امید به زندگی در ایران

تولید محتوای مناسب علمی در فضای مجازی نداشته‌ایم

حذف و مسدود کردن فضای مجازی در کاهش آسیب‌ها پاسخگو نیست

استفاده از تکنیک NGS در جهاد دانشگاهی برای طبقه‌بندی بیماری صرع‌

برگزاری کارگاه کارآفرینی در محلات نیروگاه، صادقیه و حصارشیرعلی بجنورد به همت دفتر تسهیلگری

گسترش همکاری علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه علوم مالزی

جزئیات آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال 98

اجرای دو پروژه پژوهشی اجرایی دیوار سبز خارجی پایدار در دانشگاه فردوسی

افرادی که میگرن دارند از مصرف یکسری مواد خوراکی پرهیز کنند

سرعت شارژ بیشتر با فناوری جدید در ساخت باتری‌های لیتیومی

کاربرد شیشه‌های غیر قابل استفاده برای تولید بتن

آبیاری خودکار گیاهان با نیروی خورشیدی

نمی‌توان ارزش مادی گیاهان هرباریوم را تعیین کرد

تهدید سلامت زنان ژاپنی با پوشیدن کفش نامناسب در محیط کار

درمان سریع سکته مغزی با دستگاه جدید محققان چینی

آزمون کارشناسی ارشد با 9866 داوطلب در دانشگاه فردوسی برگزار شد

آزمون کارشناسی ارشد در هفت شهرستان خراسان رضوی آغاز شد

انتقاد از خوب معرفی نشدن داروهای ایرانی در کشورهای منطقه

یاد گرفته‌ایم با تمام مراکز علمی دنیا کار کنیم

اگر ادعای دلسوزی برای مردم داریم، از انحصار تنگ‌نظری خارج شویم

در علوم اعصاب جزء کشورهای پیشرفته دنیا هستیم

استفاده از سوخت پاک فضایی برای نخستین‌بار توسط ناسا

سنجش تاثیر سهمیه‌بندی بنزین بر اقتصاد گردشگری شهر مشهد

رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تولید علم کشور

چگونه پذیرش افسردگی در درمان آن موثر است؟

اضطراب یکی از معضلات بهداشتی جهانی است

برگزاری برنامه های اوقات فراغت برای کشف استعدادها و توانمند سازی دانش آموزان

سالیانه چهار هزار طرح تحقیقاتی و آموزشی در جهاد کشاورزی اجرا می شود

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌های نادر

شرکت بیش از 44 هزار داوطلب در حوزه‌های آزمون کارشناسی ارشد خراسان رضوی

آزمون کارشناسی ارشد در هفت شهرستان خراسان رضوی برگزار می شود