پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

بی‌توجهی به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌های اجتماعی می‌کند علمي

بی‌توجهی به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌های اجتماعی می‌کند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اگرشرایط مشارکت دانشجویان را در دانشگاه فراهم کنیم نشاط اجتماعی در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، اما عدم توجه به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویی منجر به انزوا می‌شود و دانشگاه را تبدیل به مکان مستعدی برای آسیب‌های اجتماعی می‌کند.
به‌ گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدهادی عسگری روز گذشته در نشست کارشناسان کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که در هتل توریست توس‌ مشهد برگزار شد، اظهار کرد: پیش از پایان دفاع مقدس بیشتر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان توسط انجمن‌های اسلامی دانشجویی صورت می‌گرفت، اما پس از جنگ، به‌واسطه تغییر در سیستم گزینش و پذیرش، دانشجویان بیشتری وارد دانشگاه‌ها شدند که منجر به رشد کمی دانشجویان شد؛ بنابراین سلایق گوناگونی وارد دانشگاه‌ها شد و انجمن‌های اسلامی هم توانایی مدیریت این تعداد زیاد از دانشجو را نداشتند.
وی افزود: در این راستا اداره فوق برنامه‌های فرهنگی شکل گرفت و با استقرار دولت جدید در سال 1376 تغییرات ساختاری در وزارت علوم شکل گرفت و دفتر مطالعات فرهنگی در وزارت‌خانه تاسیس شد. در بهمن ماه 1377 آیین‌نامه دانشجویی و آیین‌نامه انجمن‌های علمی‌دانشجویی تصویب و اجرا شد. درحال حاضر بیش از 9 هزار انجمن علمی‌دانشجویی و 40 اتحادیه در وزارت علوم فعالیت می‌کنند. این انجمن‌ها قائم به رشته‌اند؛ بدین معنا که برای هر رشته دانشگاهی، انجمن خاصی وجود دارد.
عسگری با بیان اینکه «بهترین ساختاری که می‌توانست فعالیت‌های علمی‌دانشجویی را پوشش دهد معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها است» ادامه داد: پسِ فعالیت‌های علمی‌دانشجویی سه هدف نهادینه شده که می‌توان به توانمندسازی دانشجو اشاره داشت. معاونت فرهنگی، بخش عمده برنامه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را پوشش می‌دهد، به همین دلیل است که انجمن‌های علمی‌دانشجویی تشکیل شدند. درواقع این انجمن‌ها فضاهای تمرین برای مشارکت دانشجویان را ایجاد کرده است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: جامعه به دانشگاه توجه چندانی ندارد از سویی دیگر دانشگاه هم چندان آگاهی نسبت به نیاز بازار ندارد، حال آنکه کشورهای دنیا به سمت تغییر دانشگاه‌های نسل آموزش‌محور و پژوهش‌محور به دانشگاه‌های کارآفرین هستند. درواقع دانشگاه‌های نسل سه محصول بازنگری در دانشگاه‌های آموزش‌محور و پژوهش‌محور است، بنابراین در این زمینه انجمن‌های علمی، می‌توانند نقشی کلیدی اجرا کنند و نیاز بازار را به دانشگاه‌ها منتقل کنند. هرچند اختلاف ساختاری در وزارت علوم و بهداشت وجود دارد، اما واقعیت این است که انجمن‌ها، فضاهای عمومی دانشگاه‌ها را به سمت توجه به مسایل علمی و پژوهشی سوق می‌دهند.
عسگری اظهار کرد: دانشجویان عضو این انجمن‌ها می‌توانند فضا را تسهیل و احتمال ترویج دانش در دانشگاه‌ها را فراهم کنند؛ بنابراین بایستی این انجمن‌ها ذیل معاونت فرهنگی باشند. به هر حال دانشگاه، دارای متولیان متفاوتی است که برای خود، حدودی قایلند و نمی‌خواهند اختیارات خود را واگذار کنند. دانشگاه نسل سوم امکان را برای خروجی‌های خود ایجاد کرده و آن‌ها را در کسب‌وکار دانشجویی خود سهیم می‌کند. به موازات اینکه دانشجویان در انجمن‌های علمی رشد می‌کنند و زمینه ارتباطشان با فرصت‌های پیرامونی چون مراکز رشد، پارک‌های علم‌وفناوری و ... را فراهم می‌کند تا دانشجو بتواند در یک فرایند دموکراتیک وارد فرایند شود و برای خود و دانشگاه تولید ارزش کند.
بخش دولتی توان جذب دانشجویان را ندارد
وی با بیان اینکه «درست نیست دانش‌آموخته‌های دانشگاه با توجه به مخارجی که برای دولت و خانواده دارند بیکار باشند» گفت: از انجا که بخش دولتی توان جذب این دانشجویان را ندارد؛ بنابراین باید توانمندسازی و یافتن مهارت‌ها را برای دانشجویان فراهم کنیم. با توجه به اقتضائات امروز کشور در مجموعه وزارت بهداشت و وزارت علوم، نیاز به خوانش مجدد در پیرامون این وضعیت هستیم تا بتوانیم از امکانات موجود، بیشترین استفاده را داشته باشیم. درواقع بایستی فضای مشارکت دانشجویی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم. 
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تشریح کرد: در زمینه جذب دانشجویان در فعالیت‌های علمی و فرهنگی دو قطب تأثیرگذار وجود دارد، اگر درصد مشارکت دانشجویان را در دانشگاه فراهم کنیم نشاط اجتماعی در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، اما قطب مقابل عدم توجه به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویی بوده که منجر به انزوا می‌شود و دانشگاه را تبدیل به مکان مستعدی برای آسیب‌های اجتماعی می‌کند. بنابراین جریان بالنده علمی به یأس تبدیل می‌شود و نتیجه آن رخوت و رکود در جامعه خواهد بود؛ بنابراین نیاز است فضای مشارکت را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم.
فردمحوری؛ عاملی بازدارنده برای پیشرفت امروز ایران است
عسگری با اشاره به تحلیل وضعیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما به‌عنوان کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها بایستی تحلیلی از وضعیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه‌ها داشته باشیم و راهکارهایی را برای رونق‌بخشی دانشگاهی خلق کنیم. باید شرایط فعالیت گروه‌های گوناگون را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم. یکی از مشکلات امروز جامعه ما فردمحوری است که عامل بازدارنده برای پیشرفت جامعه است. بنابراین باید از دل گروه‌های دانشجویی، تیم‌هایی شکل بگیرند و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند. 
وی تشریح کرد: متاسفانه امروز اقبال دانشجویان نسبت به برنامه‌های علمی و دانشجویی کم است که یکی از علت‌های اصلی آن، درگیری همه مجموعه‌های فرهنگی به کلیشه‌ها است، بنابراین موظفیم خلاقیت را در فعالیت‌های فرهنگی خود پیاده کنیم. در وزارت علوم 9 هزار انجمن‌ علمی و دانشجویی فعال است که اقداماتشان در شورای نظارت دانشگاه، بررسی و تصویب شده و امکانات مالی به آن‌ها تخصیص داده می‌شود تا برنامه‌های خود را اجرایی کنند. 
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه «اگر بخواهیم انتظام اجتماعی و علمی انجمن‌ها را به رسمیت بشناسیم» گفت: بایستی انتخابات آن در یک زمان مشخص صورت بگیرد و تیم‌ها پس از انقضای دوره ریاستشان دست‌آوردهای خود را ارائه دهند. براساس بررسی‌های صورت گرفته، اردیبهشت‌ماه برای انتخابات تشکل‌های دانشجویی زمان مناسبی است، بنابراین انتخابات باید در یک بازه زمانی مشخص صورت بگیرد.
عسگری ادامه داد: اتحادیه‌های انجمن‌های علمی‌دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها بستری را فراهم کردند تا دانشجویان علاقه‌مند و فعال در این حوزه به سطح بالایی برسند که نیازمند ساختارهایی فراتر از دانشگاه هستند. این انجمن‌ها باید بتوانند در معاملات نقش موثری داشته باشند؛ بنابراین باید عرصه‌ای برای آن‌ها فراهم شود. نباید فراموش کنیم دانشگاه اجتماعی نباید نسبت به محیط پیرامون خود بی‌توجه باشد و باید در محیط پیرامون خود کنکاشت کرده و راهکار ارائه ‌دهد. 
وی بیان کرد: ما دارای تجربه‌ای 20 ساله‌ در انجمن‌های علمی‌دانشجویی هستیم و در طول این مدت زمان، توانستیم 10 دوره جشنواره ملی حرکت را برگزار کنیم. در سال جاری پیش از برگزاری جشنواره حرکت، به این نتیجه رسیدیم که باید ساختار جشنواره تغییر کند؛ چراکه آنطور که نیاز است در سرنوشت دانشجویان عضو انجمن‌های علمی تاثیرگذار نبوده. بنابراین دو رویکرد را به‌صورت ویژه دنبال کردیم اینکه جشنواره گفتگو محور باشد و زمینه حضور بازار به‌صورت عام را در جشنواره فراهم کردیم و از مسئولان کشوری خواستیم تا در آن حضور داشته باشند و نیازهای خود را به دانشجویان ارائه دهند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تشریح کرد: نکته دوم توجه به این امر است که از ضرورت‌های امروز نظام آموزش عالی کشور حرکت به سوی بین‌المللی‌سازی آموزش عالی است و بر همین اساس نهاد دانشگاه و دانشجویان می‌توانند در این زمینه کمک‌دهنده باشند. در جشنواره حرکت سال جاری، بیش از 21 هزار دانشجوی خارجی از دانشگاه‌هایی چون آکسفورد، کمبریج و... تقاضای شرکت داشتند.
عسگری گفت: یکی از موضوعات دیگری که باید بدان توجه کرد زیست دانشجویی است. دانشگاه یک فضا و زیست جهان است و توسعه‌یافتگی در عرصه قابلیت‌ها را فراهم می‌کند که وجه غالب آن، شهروندی است. آنچه که اهمیت دارد شکلگیری بلوغ عقلانی و تکامل شخصیتی در ذهن دانشجو و کنکاشت دانشجو در لایحه‌های گوناگون اجتماع است. ما باید فضایی فراهم کنیم تا دانشجویان متناسب با نیازها و پسندهای خود در تشکل‌های دانشجویی فعالیت کند و به شکلی غیرمستقیم زمان او را مدیریت کنیم و فضای سرزندگی را به دانشجو هدیه کنیم. 
وی ادامه داد: باید نشاط علمی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم و آستانه تحمل عناصر فرهنگی بیشتر شود. باید بدانیم حوزه فرهنگی عرصه‌ای برای تجربه و آموختن عمل است مساله‌محوری را به دانشجویان آموزش دهیم. دانشگاه باید مکان تولید امید و تزریق آن به جامعه باشد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاریخ برگزاری امتحانات دانشگاه فردوسی مشهد تغییر کرد

سیاره آبی

اعزام دانشجویان دانشگاه بجنورد به مناطق سیل زده لرستان

خودشناسی فرهنگی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد

برگزاری انتخابات کمیته ناظر برنشریات دانشگاه پیام نور تا قبل از انتخابات متمرکز وزارت علوم

فروش کالاهای فرهنگی دانشگاه ها در تحقق رونق تولید موثر است

در حوزه رسانه دچار عقب‌ماندگی هستیم

ماهیت‌ کلی شتاب‌دهی ما بر اساس گسترش و غنی‌سازی اکوسیستم است

لزوم تقویت نسل چهارم دانشگاه‌ها، جهت کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

تحول در دنیای تراشه‌های یکپارچه به کمک اینتل

تولید مصنوعی اتم با استفاده از گرافن سفید

تولید برق سبز از ضایعات پلاستیکی در انگلستان

انجام تست استاتیکی پره توربین بادی

راه‌اندازی اولین اتوبوس برقی در پایتخت یونان

پذیرش دکتری تخصصی بدون آزمون در دانشگاه فردوسی

آیا تاثیر تغییرات آب وهوایی شتاب گرفته است؟

ارتباط بین تغییرات آب وهوایی و سطح آموزش کودکان

چراغ راهنمایی هوشمندی که جریان ترافیک را روان می‌کند

ذوب شدن کلاه یخی هیمالیا و تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی 2 میلیارد نفر

موافقت با تاسیس پارک علم و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نشریات دانشجویی به حل معضلات دانشگاه‌ها کمک می‌کنند

شتاب‌دهنده‌ها، فرآیند ایجاد استارت‌آپ‌ها را تسریع می‌بخشند

کارآفرینی یک مهارت اکتسابی است که به ممارست نیاز دارد

افتتاح رسمی اولین سامانه تحویل بار با پهپاد در استرالیا

سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند

باید به سمت یک اقتصاد دانش‌محور و دانش‌بنیان پیش برویم

تلویزیون اینترنتی دانشگاه فردوسی آغاز به کار کرد

برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی، نیازمند تحقق فناوری‌های جدید هستیم

دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در مقطع دکتری تخصصی دانشجو می‌پذیرد

آموزش نقد عالمانه، رسالت و ماموریت دانشگاه است

بزرگترین معضل اقتصاد دانش‌بنیان، عدم فهم آن است

تولید انرژی تجدیدپذیر از برف

خیران پشتوانه‌های مادی و معنوی دولت و مردم هستند

دعوت از خیران برای مدرسه سازی در خراسان جنوبی

بیرجند میزبان رؤسای دانشگاه‌های افغانستان می‌شود

دانش‌آموز وجود دارد، اما مدرسه به اندازه کافی نیست

درمیان؛ نیازمند دستگیری خیران مدرسه ساز

لزوم توجه خیرین مدرسه‌ساز به مناطق محروم

مدارس ابتدایی بیرجند در شیفت عصر تعطیل شد

ارتباطات موثر برای جذب خیران مدرسه‌ساز افزایش یابد

برخی مدارس خراسان جنوبی تعطیل است

مدرسه شش کلاسه اتباع بیگانه در بیرجند ساخته می‌شود

زیرکوه؛ چشم انتظار یاری خیران مدرسه ساز

بیرجند؛ میزبان اولین کنفرانس ملـی "سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت "

دولت نیاز به اعتمادسازی در حوزه خیران مدرسه ساز دارد

دبیرخانه دائمی کنفرانس "فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت" در خراسان جنوبی راه‌اندازی شود

97 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ملی فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت ارسال شد

تاکید بر نقش تاثیرگذار شرکت‌های دانش بنیان در رشد فناوری در حوزه سلامت

اولین رویداد کارآفرینی گردشگری لوت در بیرجند برگزار می‌شود

مدارس شوسف نیازمند نوسازی و بروز رسانی تجهیزات است