پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

بی‌توجهی به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌های اجتماعی می‌کند علمي

بی‌توجهی به فعالیت‌های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب‌های اجتماعی می‌کند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اگرشرایط مشارکت دانشجویان را در دانشگاه فراهم کنیم نشاط اجتماعی در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، اما عدم توجه به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویی منجر به انزوا می‌شود و دانشگاه را تبدیل به مکان مستعدی برای آسیب‌های اجتماعی می‌کند.
به‌ گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدهادی عسگری روز گذشته در نشست کارشناسان کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که در هتل توریست توس‌ مشهد برگزار شد، اظهار کرد: پیش از پایان دفاع مقدس بیشتر فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان توسط انجمن‌های اسلامی دانشجویی صورت می‌گرفت، اما پس از جنگ، به‌واسطه تغییر در سیستم گزینش و پذیرش، دانشجویان بیشتری وارد دانشگاه‌ها شدند که منجر به رشد کمی دانشجویان شد؛ بنابراین سلایق گوناگونی وارد دانشگاه‌ها شد و انجمن‌های اسلامی هم توانایی مدیریت این تعداد زیاد از دانشجو را نداشتند.
وی افزود: در این راستا اداره فوق برنامه‌های فرهنگی شکل گرفت و با استقرار دولت جدید در سال 1376 تغییرات ساختاری در وزارت علوم شکل گرفت و دفتر مطالعات فرهنگی در وزارت‌خانه تاسیس شد. در بهمن ماه 1377 آیین‌نامه دانشجویی و آیین‌نامه انجمن‌های علمی‌دانشجویی تصویب و اجرا شد. درحال حاضر بیش از 9 هزار انجمن علمی‌دانشجویی و 40 اتحادیه در وزارت علوم فعالیت می‌کنند. این انجمن‌ها قائم به رشته‌اند؛ بدین معنا که برای هر رشته دانشگاهی، انجمن خاصی وجود دارد.
عسگری با بیان اینکه «بهترین ساختاری که می‌توانست فعالیت‌های علمی‌دانشجویی را پوشش دهد معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها است» ادامه داد: پسِ فعالیت‌های علمی‌دانشجویی سه هدف نهادینه شده که می‌توان به توانمندسازی دانشجو اشاره داشت. معاونت فرهنگی، بخش عمده برنامه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را پوشش می‌دهد، به همین دلیل است که انجمن‌های علمی‌دانشجویی تشکیل شدند. درواقع این انجمن‌ها فضاهای تمرین برای مشارکت دانشجویان را ایجاد کرده است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: جامعه به دانشگاه توجه چندانی ندارد از سویی دیگر دانشگاه هم چندان آگاهی نسبت به نیاز بازار ندارد، حال آنکه کشورهای دنیا به سمت تغییر دانشگاه‌های نسل آموزش‌محور و پژوهش‌محور به دانشگاه‌های کارآفرین هستند. درواقع دانشگاه‌های نسل سه محصول بازنگری در دانشگاه‌های آموزش‌محور و پژوهش‌محور است، بنابراین در این زمینه انجمن‌های علمی، می‌توانند نقشی کلیدی اجرا کنند و نیاز بازار را به دانشگاه‌ها منتقل کنند. هرچند اختلاف ساختاری در وزارت علوم و بهداشت وجود دارد، اما واقعیت این است که انجمن‌ها، فضاهای عمومی دانشگاه‌ها را به سمت توجه به مسایل علمی و پژوهشی سوق می‌دهند.
عسگری اظهار کرد: دانشجویان عضو این انجمن‌ها می‌توانند فضا را تسهیل و احتمال ترویج دانش در دانشگاه‌ها را فراهم کنند؛ بنابراین بایستی این انجمن‌ها ذیل معاونت فرهنگی باشند. به هر حال دانشگاه، دارای متولیان متفاوتی است که برای خود، حدودی قایلند و نمی‌خواهند اختیارات خود را واگذار کنند. دانشگاه نسل سوم امکان را برای خروجی‌های خود ایجاد کرده و آن‌ها را در کسب‌وکار دانشجویی خود سهیم می‌کند. به موازات اینکه دانشجویان در انجمن‌های علمی رشد می‌کنند و زمینه ارتباطشان با فرصت‌های پیرامونی چون مراکز رشد، پارک‌های علم‌وفناوری و ... را فراهم می‌کند تا دانشجو بتواند در یک فرایند دموکراتیک وارد فرایند شود و برای خود و دانشگاه تولید ارزش کند.
بخش دولتی توان جذب دانشجویان را ندارد
وی با بیان اینکه «درست نیست دانش‌آموخته‌های دانشگاه با توجه به مخارجی که برای دولت و خانواده دارند بیکار باشند» گفت: از انجا که بخش دولتی توان جذب این دانشجویان را ندارد؛ بنابراین باید توانمندسازی و یافتن مهارت‌ها را برای دانشجویان فراهم کنیم. با توجه به اقتضائات امروز کشور در مجموعه وزارت بهداشت و وزارت علوم، نیاز به خوانش مجدد در پیرامون این وضعیت هستیم تا بتوانیم از امکانات موجود، بیشترین استفاده را داشته باشیم. درواقع بایستی فضای مشارکت دانشجویی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم. 
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تشریح کرد: در زمینه جذب دانشجویان در فعالیت‌های علمی و فرهنگی دو قطب تأثیرگذار وجود دارد، اگر درصد مشارکت دانشجویان را در دانشگاه فراهم کنیم نشاط اجتماعی در دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد، اما قطب مقابل عدم توجه به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویی بوده که منجر به انزوا می‌شود و دانشگاه را تبدیل به مکان مستعدی برای آسیب‌های اجتماعی می‌کند. بنابراین جریان بالنده علمی به یأس تبدیل می‌شود و نتیجه آن رخوت و رکود در جامعه خواهد بود؛ بنابراین نیاز است فضای مشارکت را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم.
فردمحوری؛ عاملی بازدارنده برای پیشرفت امروز ایران است
عسگری با اشاره به تحلیل وضعیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما به‌عنوان کارشناسان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها بایستی تحلیلی از وضعیت اجتماعی و فرهنگی دانشگاه‌ها داشته باشیم و راهکارهایی را برای رونق‌بخشی دانشگاهی خلق کنیم. باید شرایط فعالیت گروه‌های گوناگون را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم. یکی از مشکلات امروز جامعه ما فردمحوری است که عامل بازدارنده برای پیشرفت جامعه است. بنابراین باید از دل گروه‌های دانشجویی، تیم‌هایی شکل بگیرند و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند. 
وی تشریح کرد: متاسفانه امروز اقبال دانشجویان نسبت به برنامه‌های علمی و دانشجویی کم است که یکی از علت‌های اصلی آن، درگیری همه مجموعه‌های فرهنگی به کلیشه‌ها است، بنابراین موظفیم خلاقیت را در فعالیت‌های فرهنگی خود پیاده کنیم. در وزارت علوم 9 هزار انجمن‌ علمی و دانشجویی فعال است که اقداماتشان در شورای نظارت دانشگاه، بررسی و تصویب شده و امکانات مالی به آن‌ها تخصیص داده می‌شود تا برنامه‌های خود را اجرایی کنند. 
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه «اگر بخواهیم انتظام اجتماعی و علمی انجمن‌ها را به رسمیت بشناسیم» گفت: بایستی انتخابات آن در یک زمان مشخص صورت بگیرد و تیم‌ها پس از انقضای دوره ریاستشان دست‌آوردهای خود را ارائه دهند. براساس بررسی‌های صورت گرفته، اردیبهشت‌ماه برای انتخابات تشکل‌های دانشجویی زمان مناسبی است، بنابراین انتخابات باید در یک بازه زمانی مشخص صورت بگیرد.
عسگری ادامه داد: اتحادیه‌های انجمن‌های علمی‌دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها بستری را فراهم کردند تا دانشجویان علاقه‌مند و فعال در این حوزه به سطح بالایی برسند که نیازمند ساختارهایی فراتر از دانشگاه هستند. این انجمن‌ها باید بتوانند در معاملات نقش موثری داشته باشند؛ بنابراین باید عرصه‌ای برای آن‌ها فراهم شود. نباید فراموش کنیم دانشگاه اجتماعی نباید نسبت به محیط پیرامون خود بی‌توجه باشد و باید در محیط پیرامون خود کنکاشت کرده و راهکار ارائه ‌دهد. 
وی بیان کرد: ما دارای تجربه‌ای 20 ساله‌ در انجمن‌های علمی‌دانشجویی هستیم و در طول این مدت زمان، توانستیم 10 دوره جشنواره ملی حرکت را برگزار کنیم. در سال جاری پیش از برگزاری جشنواره حرکت، به این نتیجه رسیدیم که باید ساختار جشنواره تغییر کند؛ چراکه آنطور که نیاز است در سرنوشت دانشجویان عضو انجمن‌های علمی تاثیرگذار نبوده. بنابراین دو رویکرد را به‌صورت ویژه دنبال کردیم اینکه جشنواره گفتگو محور باشد و زمینه حضور بازار به‌صورت عام را در جشنواره فراهم کردیم و از مسئولان کشوری خواستیم تا در آن حضور داشته باشند و نیازهای خود را به دانشجویان ارائه دهند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تشریح کرد: نکته دوم توجه به این امر است که از ضرورت‌های امروز نظام آموزش عالی کشور حرکت به سوی بین‌المللی‌سازی آموزش عالی است و بر همین اساس نهاد دانشگاه و دانشجویان می‌توانند در این زمینه کمک‌دهنده باشند. در جشنواره حرکت سال جاری، بیش از 21 هزار دانشجوی خارجی از دانشگاه‌هایی چون آکسفورد، کمبریج و... تقاضای شرکت داشتند.
عسگری گفت: یکی از موضوعات دیگری که باید بدان توجه کرد زیست دانشجویی است. دانشگاه یک فضا و زیست جهان است و توسعه‌یافتگی در عرصه قابلیت‌ها را فراهم می‌کند که وجه غالب آن، شهروندی است. آنچه که اهمیت دارد شکلگیری بلوغ عقلانی و تکامل شخصیتی در ذهن دانشجو و کنکاشت دانشجو در لایحه‌های گوناگون اجتماع است. ما باید فضایی فراهم کنیم تا دانشجویان متناسب با نیازها و پسندهای خود در تشکل‌های دانشجویی فعالیت کند و به شکلی غیرمستقیم زمان او را مدیریت کنیم و فضای سرزندگی را به دانشجو هدیه کنیم. 
وی ادامه داد: باید نشاط علمی را در دانشگاه‌ها افزایش دهیم و آستانه تحمل عناصر فرهنگی بیشتر شود. باید بدانیم حوزه فرهنگی عرصه‌ای برای تجربه و آموختن عمل است مساله‌محوری را به دانشجویان آموزش دهیم. دانشگاه باید مکان تولید امید و تزریق آن به جامعه باشد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدر رفت نیروی انسانی کشور را تهدید می‌کند

سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند مشاور دولت باشند

دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای امنیت شغلی ندارند

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در توسعه خدمات بهداشت و درمان در خراسان شمالی

استقبال محققین سراسر کشور از اولین همایش ملی عناب

برگزاری اولین جشنواره پایان‌نامه‌های برتر حوزه روان‌شناسی با رویکرد دینی

بنا بر وصیت، پیکر متوفی جهت تشریح به دانشکده پزشکی بجنورد اهدا شد

جزئیات ماه‌گرفتگی امشب در افق مشهد

نقش تولد زودهنگام در زندگی آینده افراد

ویژه‌برنامه ماه‌گرفتگی در افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود

روایت یک زندگی 90 ساله که با تعلیم عجین شد

سمینار «دیدار با موفقیت» به همت جهاددانشگاهی خراسان جنوبی برگزار شد

ابزار تشخیص احساسات به توسعه ربات‌هایی با حرکات پیشرفته کمک می‌کند

استفاده از خمیر دندان به کودکان زیر 3 سال توصیه نمی شود

حاتمی، جوان ترین دانشیار کشور شد

110 میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت‎های دانش‎بنیان خراسان شمالی

اختصاص 11 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و فناورانه خراسان شمالی

غذای درمانی جدید برای رشد کودکان مبتلا به سوء تغذیه

تلاش جهاددانشگاهی خراسان رضوی برای توانمندسازی روستای ساقِ زاوه

فرآیند غلط آموزش ما باعث کمبود شدید نیروی انسانی ماهر می‌شود

مجموعه های آبی و لزوم نظارتهای بهداشتی

وزارت بهداشت، دانشگاه علمی کاربردی را بایکوت کرده است

دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی امسال 2861 دانشجو جذب می‌کند

شورای برنامه‌ریزی استان نمی‌تواند ریالی به دانشگاه‌ها کمک کند

از سال 93 اعتباری برای خرید تجهیزات پرداخت نشده است

تحقیقات ما به دلیل قدیمی بودن تجهیزات مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد

وزارت علوم مجوز ایجاد رشته جدید نمی‌دهد

سهمیه‌ها به کیفیت آموزش آسیب می‌زند

بدهی 500 میلیارد تومانی بنیاد شهید به مراکز علمی کشور

کاهش علائم حساسیت با تمرینات تنفسی

1070 ملک آموزش و پرورش خراسان جنوبی فاقد سند ثبتی است

مشکلات آموزشی خراسان جنوبی در مجلس بررسی می‌شود

ردیف بودجه جداگانه برای دانشگاه‌های مرزی درنظر گرفته شود

دانشگاه‌های خراسان جنوبی پتانسیل بین المللی شدن را دارند

جهانگیری: می‌خواستند زنجانی‌سازی راه بیاندازند

زندگی مدرن و کوچک شدن هیپوکامپ

جهاددانشگاهی، سرمایه‌های خفته بخش خصوصی را جذب کند

بازدید معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پارک علم و فناوری خراسان

سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی منصوب شد

جذب مدرس برای تدریس به کودکان حاشیه شهر

ذرات آلاینده هوا، توانایی سلول‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد

چرا دختران بیشتر از پسران به علوم اجتماعی اقبال نشان می‌دهند؟

در نوشته‌های دانشجویی شاهد ضعف تألیفیم/دانشجو نباید از کلمات سخیف استفاده کند

رتبه اول تا سوم خراسان رضوی در تمام آسیب‌های اجتماعی

جایزه جهانی گوهرشاد تبلیغ الگوی صحیح از زن مسلمان است

برگزاری اولین نشست مدیران منطقه 9 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه بجنورد

دامداران و کشاورزان قشر آسیب پذیر در بیماری‌های مشترک میان انسان و دام

تغییرات هورمونی در دوران بارداری عامل مهم پوسیدگی دندان

علوم انسانی؛ علمی که دنیا به آن نیاز دارد

دستگاه جدید کنترل جریان خون در عمل جراحی قلب کودکان