پیام خراسان

آخرين مطالب

آدم‌هایی که نان کنجکاوی‌شان را می‌خورند علمي

آدم‌هایی که نان کنجکاوی‌شان را می‌خورند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- تحقیق در علم پایه و محض، بدون هرگونه چشم‌داشتی به کاربردهای صنعتی و اقتصادی و صرفا با ایده توسعه دانش انجام می‌شود. علوم پایه از کنجکاوی نشات می‌گیرد، نقش بسیار مهمی در تقویت تفکر انتقادی و خلاقیت ایفا می‌کند و گاهی می‌تواند نگاه ما به جهان را دگرگون کند.

ورای فایده‌های فلسفه‌ای، پاسخ‌هایی که از طریق تحقیقات علوم پایه به دست می‌آید، بعدها در زمینه‌های دیگری به کار می‌رود و می‌تواند به کاربردهای وسیعی منجر شود؛ مثل نمایشگرهای LCD، درمان با فوتودینامیک، تشخیص‌دهنده‌های نیمه‌رسانا. تقریبا هرچیزی در دنیای امروز تا اندازه‌ای مرهون علوم پایه است که بسیاری از پدیده‌های دنیا ما را از نو شکل داده است.

ما به عنوان یک جامعه از میوه‌های این علم بهره می‌بریم. استفاده از کامپیوتر، دسترسی به آب و برق و وابستگی ما به شکل‌های مختلف حمل‌ونقل و ارتباطات. همه این‌ها از کشفیات و اختراعات دانشمندانی نشات گرفته است که کنجکاوانه به کارکرد طبیعت و مواد آن نگاه کرده‌اند و نپرسیده‌اند ایده‌اش چیست؟

آلن اسپکت

یکی از اعضا آکادمی علوم فرانسه و آکادمی تکنولوژی‌های فرانسه است. در سال 2013، در یکصدمین سالگرد کشف مدل اتمی نیلز بور، انجمن مهندسان دانمارک به همراه موسسه نیلز بور و آکادمی سلطنتی علوم و اسناد دانمارک، مدال نیلز بور را به اسپکت اهدا کرد.

آسپکت مهم‌ترین کشف علمی‌اش را در نظریه کوانتوم ارائه داد و سال‌ها وقتش را صرف کنکاش در پدیده جالب درهم‌تنیدگی (تعاملات غیرهم‌زمان و لامکان بین دو ذره) کرد.  در سال 2005، او به خاطر پایان بخشیدن به منازعات 70 ساله نیلز بور و انشتین بر سر درک مفهوم فیزیک کوانتوم، مدال طلای CSNR را از آن خود کرد.

آزمایش‌های مشهور او تایید می‌کنند که درهم‌تنیدگی کوانتومی برای جفت فوتون‌های دوقلو با بینش جهانی انشتین ناسازگار است. او در این آزمایش‌ها، دو ذره را اندازه گرفت که در یک زمان، از یک منبع در دو جهت مخالف آزاد شده بودند. نتیجه، اثبات قطعی درهم‌تنیدگی بود.

آزمایش‌های اسپکت در درک ما از این که چگونه همه چیز این جهان به هم مرتبط است، تاثیر به‌سزایی داشته است. او در حال حاضر در زمینه استقرار امواج در جامدات با استفاده از اتم‌های فوق سرد مطالعه می‌کند.

دیوید بالتیمور

در حال حاضر استاد زیست‌شناسی در موسسه تکنولوژی کالیفرنیاست. او رئیس مرکز مشترک داروسازی انتقالی نیز هست و تلاش می‌کند کشفیات علوم پایه را به واقعیات بالینی پیوند بزند. به همین منظور به موسسه تکنولوژی کالیفرنیا و UCLA پیوسته است.

در سال 1975 بالتیمور در حالی که تنها 38 سال سن داشت، به همراه هوارد تمین و رناتو دولبک، جایزه نوبل را از آن خود کرد. آن‌ها به خاطر کشفشان در زمینه تعاملات بین ویروس‌های سرطانی و مواد ژنتیکی سلول موفق به دریافت این جایزه شدند. یکی از مهم‌ترین کارهای بالتیمور در ویروس‌شناسی، کشف رونوشت‌بردار معکوس پروتئین بود که برای تولیدمثل رتروویروس‌هایی همچون HIV ضروری است.

در سال 1999 رئیس‌جمهور بیل کلینتون مدال ملی علم را به خاطر سهم شگفت‌انگیزی که در توسعه علم داشت به او اهدا کرد. او تاثیر بسزایی بر سیاست‌گذاری علمی کشور داشته و در هر زمینه از سلول‌های بنیادی گرفته تا کلونینگ کلونینگ ژن پروسه ای است که طی آن یک DNA خارجی را وارد سلول میزبان انتخابی  [1]( hust می کد ایدز، رد پایی از خود برجای گذاشته است.

بالتیمور تاکنون 680 مقاله را بازبینی کرده است. جدیدترین تحقیق او بر کنترل عفونت و پاسخ سیستم ایمنی متمرکز است. او قصد دارد نقش میکروRNAها در سیستم ایمنی و استفاده از روش‌های ژنتیکی برای درمان HIV و سرطان را بررسی کند.

جان تایلر بونر

جان تایلر بونر یکی از برجسته‌ترین زیست‌شناسان جهان است که پیش از هر چیز به خاطر مطالعاتش در زمینه استفاده از کپک لجن برای درک تکامل شناخته شده است. او از آمیب Dictyostelium discoideum  به عنوان یک ارگانیسم مدل برای بررسی برخی از مهم‌ترین مسائل زیست‌شناسی استفاده کرده است. او استاد زیست‌شناسی دانشگاه اکولوژی و زیست‌شناسی تکاملی در دانشگاه پرینستون است.

قارچ‌های لجن سلولی، تکامل فرهنگ در حیوانات و بررسی چرخه‌های زندگی برخی از مهم‌ترین کارهای اوست. مطالعات بونر نشان می‌دهد که ما تا به حال، نقش تصادف یا شانس را در تکامل دست‌کم گرفته‌ایم. او در یکی از آخرین کتاب‌هایش با عنوان« تصادف در تکامل»، نشان می‌دهد که شانس و تصادف بر تکامل موجوداتی با اندازه‌های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد و هر چه یک وجود کوچک‌تر باشد، احتمال این که تغییرات مورفولوژیکی‌اش تصادفی بوده و انتخاب نقش زیادی در آن نداشته باشد، بیشتر است.

سیمون کانوی موریس

رئیس دیرین‌زیست‌شناسی تکاملی در دپارتمان علوم زمین دانشگاه کمبریج است. او به خاطر مطالعاتش در زمینه فسیل‌های بورگز شل مشهور است. دیدگاه‌های کانوی موریس در زمینه بورگز شل در مقالات فنی بسیاری بازنشر شده است.

تشکیلات بورگز شل در صخره‌های بریتیش کلمبیا در کانادا واقع شده و یکی از پربارترین میدان‌های فسیلی جهان است. در این تشکیلات، بخش‌های نرم فسیل‌ها به شکلی استثنایی، از 505 میلیون سال پیش تاکنون باقی مانده است.

کانوی موریس یک مسیحی متدین است و به عنوان یک دیرین‌زیست‌شناس سعی دارد نشان دهد شواهد دیرینه‌شناسی در طبیعت و تکامل، از وجود خدا حمایت می‌کنند. او مشارکت فعالانه‌ای در مباحث مربوط به علم و خدا دارد. در موسسه علم و مذهب فارادی فعال است و کتابی دارد باعنوان «تکامل و سازش در زیست‌شناسی».

میلدرد اس. درسلهاوس

استاد فیزیک و مهندسی برق در دانشگاه ماساچوست. او را به عنوان ملکه علم کربن می‌شناسند. درسلهاوس کار در موسسه ماساچوست را از آزمایشگاه لینکلن آغاز کرد. در آن زمان او از تحقیق در زمینه ابررساناها به مغناطیس- نور تغییر رشته داد و یکسری آزمایش انجام داد که منجر به درک اساسی از ساختار الکترونیکی نیمه فلزات خصوصا گرافیت شد.

درسلهاوس در سال 1973، گرنت بنیاد کارنیه را دریافت کرد تا از مطالعه زنان در زمینه‌های علمی همچون فیزیک که به طور سنتی مختص مردان بوده است، حمایت کند. او رهبر ایجاد فرصت برای زنان در زمینه‌های علم و مهندسی است.  

برخی از جوایز او شامل مدال کارل تی کمپتون به خاطر کارهای برجسته در فیزیک از سوی موسسه فیزیک آمریکا در سال 2001، مدال موفقیت در علم و تکنولوژی کربن از سوی انجمن کربن آمریکا در سال 2001 و عضو افتخاری موسسه لوفه، آکادمی علوم روسیه، در سال 2000 است.  در سال 1990، به خاطر مطالعاتش در زمینه خواص الکترونیکی مواد، مدال ملی علوم را به دست آورد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاریخ برگزاری امتحانات دانشگاه فردوسی مشهد تغییر کرد

سیاره آبی

اعزام دانشجویان دانشگاه بجنورد به مناطق سیل زده لرستان

خودشناسی فرهنگی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد

برگزاری انتخابات کمیته ناظر برنشریات دانشگاه پیام نور تا قبل از انتخابات متمرکز وزارت علوم

فروش کالاهای فرهنگی دانشگاه ها در تحقق رونق تولید موثر است

در حوزه رسانه دچار عقب‌ماندگی هستیم

ماهیت‌ کلی شتاب‌دهی ما بر اساس گسترش و غنی‌سازی اکوسیستم است

لزوم تقویت نسل چهارم دانشگاه‌ها، جهت کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

تحول در دنیای تراشه‌های یکپارچه به کمک اینتل

تولید مصنوعی اتم با استفاده از گرافن سفید

تولید برق سبز از ضایعات پلاستیکی در انگلستان

انجام تست استاتیکی پره توربین بادی

راه‌اندازی اولین اتوبوس برقی در پایتخت یونان

پذیرش دکتری تخصصی بدون آزمون در دانشگاه فردوسی

آیا تاثیر تغییرات آب وهوایی شتاب گرفته است؟

ارتباط بین تغییرات آب وهوایی و سطح آموزش کودکان

چراغ راهنمایی هوشمندی که جریان ترافیک را روان می‌کند

ذوب شدن کلاه یخی هیمالیا و تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی 2 میلیارد نفر

موافقت با تاسیس پارک علم و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نشریات دانشجویی به حل معضلات دانشگاه‌ها کمک می‌کنند

شتاب‌دهنده‌ها، فرآیند ایجاد استارت‌آپ‌ها را تسریع می‌بخشند

کارآفرینی یک مهارت اکتسابی است که به ممارست نیاز دارد

افتتاح رسمی اولین سامانه تحویل بار با پهپاد در استرالیا

سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند

باید به سمت یک اقتصاد دانش‌محور و دانش‌بنیان پیش برویم

تلویزیون اینترنتی دانشگاه فردوسی آغاز به کار کرد

برای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی، نیازمند تحقق فناوری‌های جدید هستیم

دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در مقطع دکتری تخصصی دانشجو می‌پذیرد

آموزش نقد عالمانه، رسالت و ماموریت دانشگاه است

بزرگترین معضل اقتصاد دانش‌بنیان، عدم فهم آن است

تولید انرژی تجدیدپذیر از برف

خیران پشتوانه‌های مادی و معنوی دولت و مردم هستند

دعوت از خیران برای مدرسه سازی در خراسان جنوبی

بیرجند میزبان رؤسای دانشگاه‌های افغانستان می‌شود

دانش‌آموز وجود دارد، اما مدرسه به اندازه کافی نیست

درمیان؛ نیازمند دستگیری خیران مدرسه ساز

لزوم توجه خیرین مدرسه‌ساز به مناطق محروم

مدارس ابتدایی بیرجند در شیفت عصر تعطیل شد

ارتباطات موثر برای جذب خیران مدرسه‌ساز افزایش یابد

برخی مدارس خراسان جنوبی تعطیل است

مدرسه شش کلاسه اتباع بیگانه در بیرجند ساخته می‌شود

زیرکوه؛ چشم انتظار یاری خیران مدرسه ساز

بیرجند؛ میزبان اولین کنفرانس ملـی "سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت "

دولت نیاز به اعتمادسازی در حوزه خیران مدرسه ساز دارد

دبیرخانه دائمی کنفرانس "فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت" در خراسان جنوبی راه‌اندازی شود

97 مقاله به دبیرخانه کنفرانس ملی فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت ارسال شد

تاکید بر نقش تاثیرگذار شرکت‌های دانش بنیان در رشد فناوری در حوزه سلامت

اولین رویداد کارآفرینی گردشگری لوت در بیرجند برگزار می‌شود

مدارس شوسف نیازمند نوسازی و بروز رسانی تجهیزات است