پیام خراسان

آخرين مطالب

آدم‌هایی که نان کنجکاوی‌شان را می‌خورند علمي

آدم‌هایی که نان کنجکاوی‌شان را می‌خورند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- تحقیق در علم پایه و محض، بدون هرگونه چشم‌داشتی به کاربردهای صنعتی و اقتصادی و صرفا با ایده توسعه دانش انجام می‌شود. علوم پایه از کنجکاوی نشات می‌گیرد، نقش بسیار مهمی در تقویت تفکر انتقادی و خلاقیت ایفا می‌کند و گاهی می‌تواند نگاه ما به جهان را دگرگون کند.

ورای فایده‌های فلسفه‌ای، پاسخ‌هایی که از طریق تحقیقات علوم پایه به دست می‌آید، بعدها در زمینه‌های دیگری به کار می‌رود و می‌تواند به کاربردهای وسیعی منجر شود؛ مثل نمایشگرهای LCD، درمان با فوتودینامیک، تشخیص‌دهنده‌های نیمه‌رسانا. تقریبا هرچیزی در دنیای امروز تا اندازه‌ای مرهون علوم پایه است که بسیاری از پدیده‌های دنیا ما را از نو شکل داده است.

ما به عنوان یک جامعه از میوه‌های این علم بهره می‌بریم. استفاده از کامپیوتر، دسترسی به آب و برق و وابستگی ما به شکل‌های مختلف حمل‌ونقل و ارتباطات. همه این‌ها از کشفیات و اختراعات دانشمندانی نشات گرفته است که کنجکاوانه به کارکرد طبیعت و مواد آن نگاه کرده‌اند و نپرسیده‌اند ایده‌اش چیست؟

آلن اسپکت

یکی از اعضا آکادمی علوم فرانسه و آکادمی تکنولوژی‌های فرانسه است. در سال 2013، در یکصدمین سالگرد کشف مدل اتمی نیلز بور، انجمن مهندسان دانمارک به همراه موسسه نیلز بور و آکادمی سلطنتی علوم و اسناد دانمارک، مدال نیلز بور را به اسپکت اهدا کرد.

آسپکت مهم‌ترین کشف علمی‌اش را در نظریه کوانتوم ارائه داد و سال‌ها وقتش را صرف کنکاش در پدیده جالب درهم‌تنیدگی (تعاملات غیرهم‌زمان و لامکان بین دو ذره) کرد.  در سال 2005، او به خاطر پایان بخشیدن به منازعات 70 ساله نیلز بور و انشتین بر سر درک مفهوم فیزیک کوانتوم، مدال طلای CSNR را از آن خود کرد.

آزمایش‌های مشهور او تایید می‌کنند که درهم‌تنیدگی کوانتومی برای جفت فوتون‌های دوقلو با بینش جهانی انشتین ناسازگار است. او در این آزمایش‌ها، دو ذره را اندازه گرفت که در یک زمان، از یک منبع در دو جهت مخالف آزاد شده بودند. نتیجه، اثبات قطعی درهم‌تنیدگی بود.

آزمایش‌های اسپکت در درک ما از این که چگونه همه چیز این جهان به هم مرتبط است، تاثیر به‌سزایی داشته است. او در حال حاضر در زمینه استقرار امواج در جامدات با استفاده از اتم‌های فوق سرد مطالعه می‌کند.

دیوید بالتیمور

در حال حاضر استاد زیست‌شناسی در موسسه تکنولوژی کالیفرنیاست. او رئیس مرکز مشترک داروسازی انتقالی نیز هست و تلاش می‌کند کشفیات علوم پایه را به واقعیات بالینی پیوند بزند. به همین منظور به موسسه تکنولوژی کالیفرنیا و UCLA پیوسته است.

در سال 1975 بالتیمور در حالی که تنها 38 سال سن داشت، به همراه هوارد تمین و رناتو دولبک، جایزه نوبل را از آن خود کرد. آن‌ها به خاطر کشفشان در زمینه تعاملات بین ویروس‌های سرطانی و مواد ژنتیکی سلول موفق به دریافت این جایزه شدند. یکی از مهم‌ترین کارهای بالتیمور در ویروس‌شناسی، کشف رونوشت‌بردار معکوس پروتئین بود که برای تولیدمثل رتروویروس‌هایی همچون HIV ضروری است.

در سال 1999 رئیس‌جمهور بیل کلینتون مدال ملی علم را به خاطر سهم شگفت‌انگیزی که در توسعه علم داشت به او اهدا کرد. او تاثیر بسزایی بر سیاست‌گذاری علمی کشور داشته و در هر زمینه از سلول‌های بنیادی گرفته تا کلونینگ کلونینگ ژن پروسه ای است که طی آن یک DNA خارجی را وارد سلول میزبان انتخابی  [1]( hust می کد ایدز، رد پایی از خود برجای گذاشته است.

بالتیمور تاکنون 680 مقاله را بازبینی کرده است. جدیدترین تحقیق او بر کنترل عفونت و پاسخ سیستم ایمنی متمرکز است. او قصد دارد نقش میکروRNAها در سیستم ایمنی و استفاده از روش‌های ژنتیکی برای درمان HIV و سرطان را بررسی کند.

جان تایلر بونر

جان تایلر بونر یکی از برجسته‌ترین زیست‌شناسان جهان است که پیش از هر چیز به خاطر مطالعاتش در زمینه استفاده از کپک لجن برای درک تکامل شناخته شده است. او از آمیب Dictyostelium discoideum  به عنوان یک ارگانیسم مدل برای بررسی برخی از مهم‌ترین مسائل زیست‌شناسی استفاده کرده است. او استاد زیست‌شناسی دانشگاه اکولوژی و زیست‌شناسی تکاملی در دانشگاه پرینستون است.

قارچ‌های لجن سلولی، تکامل فرهنگ در حیوانات و بررسی چرخه‌های زندگی برخی از مهم‌ترین کارهای اوست. مطالعات بونر نشان می‌دهد که ما تا به حال، نقش تصادف یا شانس را در تکامل دست‌کم گرفته‌ایم. او در یکی از آخرین کتاب‌هایش با عنوان« تصادف در تکامل»، نشان می‌دهد که شانس و تصادف بر تکامل موجوداتی با اندازه‌های مختلف تاثیرات متفاوتی دارد و هر چه یک وجود کوچک‌تر باشد، احتمال این که تغییرات مورفولوژیکی‌اش تصادفی بوده و انتخاب نقش زیادی در آن نداشته باشد، بیشتر است.

سیمون کانوی موریس

رئیس دیرین‌زیست‌شناسی تکاملی در دپارتمان علوم زمین دانشگاه کمبریج است. او به خاطر مطالعاتش در زمینه فسیل‌های بورگز شل مشهور است. دیدگاه‌های کانوی موریس در زمینه بورگز شل در مقالات فنی بسیاری بازنشر شده است.

تشکیلات بورگز شل در صخره‌های بریتیش کلمبیا در کانادا واقع شده و یکی از پربارترین میدان‌های فسیلی جهان است. در این تشکیلات، بخش‌های نرم فسیل‌ها به شکلی استثنایی، از 505 میلیون سال پیش تاکنون باقی مانده است.

کانوی موریس یک مسیحی متدین است و به عنوان یک دیرین‌زیست‌شناس سعی دارد نشان دهد شواهد دیرینه‌شناسی در طبیعت و تکامل، از وجود خدا حمایت می‌کنند. او مشارکت فعالانه‌ای در مباحث مربوط به علم و خدا دارد. در موسسه علم و مذهب فارادی فعال است و کتابی دارد باعنوان «تکامل و سازش در زیست‌شناسی».

میلدرد اس. درسلهاوس

استاد فیزیک و مهندسی برق در دانشگاه ماساچوست. او را به عنوان ملکه علم کربن می‌شناسند. درسلهاوس کار در موسسه ماساچوست را از آزمایشگاه لینکلن آغاز کرد. در آن زمان او از تحقیق در زمینه ابررساناها به مغناطیس- نور تغییر رشته داد و یکسری آزمایش انجام داد که منجر به درک اساسی از ساختار الکترونیکی نیمه فلزات خصوصا گرافیت شد.

درسلهاوس در سال 1973، گرنت بنیاد کارنیه را دریافت کرد تا از مطالعه زنان در زمینه‌های علمی همچون فیزیک که به طور سنتی مختص مردان بوده است، حمایت کند. او رهبر ایجاد فرصت برای زنان در زمینه‌های علم و مهندسی است.  

برخی از جوایز او شامل مدال کارل تی کمپتون به خاطر کارهای برجسته در فیزیک از سوی موسسه فیزیک آمریکا در سال 2001، مدال موفقیت در علم و تکنولوژی کربن از سوی انجمن کربن آمریکا در سال 2001 و عضو افتخاری موسسه لوفه، آکادمی علوم روسیه، در سال 2000 است.  در سال 1990، به خاطر مطالعاتش در زمینه خواص الکترونیکی مواد، مدال ملی علوم را به دست آورد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدر رفت نیروی انسانی کشور را تهدید می‌کند

سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند مشاور دولت باشند

دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای امنیت شغلی ندارند

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در توسعه خدمات بهداشت و درمان در خراسان شمالی

استقبال محققین سراسر کشور از اولین همایش ملی عناب

برگزاری اولین جشنواره پایان‌نامه‌های برتر حوزه روان‌شناسی با رویکرد دینی

بنا بر وصیت، پیکر متوفی جهت تشریح به دانشکده پزشکی بجنورد اهدا شد

جزئیات ماه‌گرفتگی امشب در افق مشهد

نقش تولد زودهنگام در زندگی آینده افراد

ویژه‌برنامه ماه‌گرفتگی در افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود

روایت یک زندگی 90 ساله که با تعلیم عجین شد

سمینار «دیدار با موفقیت» به همت جهاددانشگاهی خراسان جنوبی برگزار شد

ابزار تشخیص احساسات به توسعه ربات‌هایی با حرکات پیشرفته کمک می‌کند

استفاده از خمیر دندان به کودکان زیر 3 سال توصیه نمی شود

حاتمی، جوان ترین دانشیار کشور شد

110 میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت‎های دانش‎بنیان خراسان شمالی

اختصاص 11 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان و فناورانه خراسان شمالی

غذای درمانی جدید برای رشد کودکان مبتلا به سوء تغذیه

تلاش جهاددانشگاهی خراسان رضوی برای توانمندسازی روستای ساقِ زاوه

فرآیند غلط آموزش ما باعث کمبود شدید نیروی انسانی ماهر می‌شود

مجموعه های آبی و لزوم نظارتهای بهداشتی

وزارت بهداشت، دانشگاه علمی کاربردی را بایکوت کرده است

دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی امسال 2861 دانشجو جذب می‌کند

شورای برنامه‌ریزی استان نمی‌تواند ریالی به دانشگاه‌ها کمک کند

از سال 93 اعتباری برای خرید تجهیزات پرداخت نشده است

تحقیقات ما به دلیل قدیمی بودن تجهیزات مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد

وزارت علوم مجوز ایجاد رشته جدید نمی‌دهد

سهمیه‌ها به کیفیت آموزش آسیب می‌زند

بدهی 500 میلیارد تومانی بنیاد شهید به مراکز علمی کشور

کاهش علائم حساسیت با تمرینات تنفسی

1070 ملک آموزش و پرورش خراسان جنوبی فاقد سند ثبتی است

مشکلات آموزشی خراسان جنوبی در مجلس بررسی می‌شود

ردیف بودجه جداگانه برای دانشگاه‌های مرزی درنظر گرفته شود

دانشگاه‌های خراسان جنوبی پتانسیل بین المللی شدن را دارند

جهانگیری: می‌خواستند زنجانی‌سازی راه بیاندازند

زندگی مدرن و کوچک شدن هیپوکامپ

جهاددانشگاهی، سرمایه‌های خفته بخش خصوصی را جذب کند

بازدید معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پارک علم و فناوری خراسان

سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی منصوب شد

جذب مدرس برای تدریس به کودکان حاشیه شهر

ذرات آلاینده هوا، توانایی سلول‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد

چرا دختران بیشتر از پسران به علوم اجتماعی اقبال نشان می‌دهند؟

در نوشته‌های دانشجویی شاهد ضعف تألیفیم/دانشجو نباید از کلمات سخیف استفاده کند

رتبه اول تا سوم خراسان رضوی در تمام آسیب‌های اجتماعی

جایزه جهانی گوهرشاد تبلیغ الگوی صحیح از زن مسلمان است

برگزاری اولین نشست مدیران منطقه 9 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه بجنورد

دامداران و کشاورزان قشر آسیب پذیر در بیماری‌های مشترک میان انسان و دام

تغییرات هورمونی در دوران بارداری عامل مهم پوسیدگی دندان

علوم انسانی؛ علمی که دنیا به آن نیاز دارد

دستگاه جدید کنترل جریان خون در عمل جراحی قلب کودکان