پیام خراسان

آخرين مطالب

خطر کنگو مشترک بین دام و انسان گفتگو

خطر کنگو مشترک بین دام و انسان

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- طبق گزارش های واصله، دامداران و روستاییان بیشترین آمار مبتلایان به بیماری کریمه کنگو را داشته اند در حالی که با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی می توان شیوع این بیماری را مدیریت کرد.
دستگاه های متولی هرساله اقدامات زیادی را برای جلوگیری از بیماری کریمه کنگو انجام می دهند اما بدون شک آموزش و ارایه راهکارهای جلوگیری از ابتلای به این بیماری در صدر اقدامات پیشگیری قرار دارد.
در این گزارش دکتر علی اکبر عندلیبی پژوهشگر و مسئول درمانگاه مرجع اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی در بخش های مختلف علت، راه انتقال و راهکارهای پیشگیری از این بیماری را در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تشریح می کند.

** عامل بیماری
کارشناس بهداشت و مدیریت بیماری های دام اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: کریمه کنگو ویروسی از گروه آربوویروس ها است که به وسیله کنه ها منتقل می شود، شایع ترین آن ها کنه هیالوما است.
علی اکبر عندلیبی افزود: مقاومت ویروس در برابر حرارت کم است و در دمای 56 درجه به مدت 30 دقیقه از بین می رود، بنابراین پختن گوشت و یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می شود، ضمنا ویروس می تواند در خون به مدت 10 روز در دمای 40 درجه سلسیوس مقاومت کند.
وی ادامه داد: در صورتی که گوشت دام ذبح شده به مدت 24 ساعت قبل از مصرف در دمای یخچال نگهداری شود به دلیل محیط اسیدی ایجاد شده پس از جمود خطری برای مصرف کننده ندارد.
عندلیبی اظهار داشت: این ویروس در برابر هیپوکلریت سدیم یک درصد و محلول 2 درصد گلوتاردئید و یا ضدعفونی کننده های فنولیک حساس است، صابون و مایعات یا مواد شستشو دهنده با اینکه ویروس از بین نمی برند ولی تا حدی ویروس را غیر فعال می کنند.

** شرح بیماری
پژوهشگر امور دام در ارتباط با شرح بیماری کریمه کنگو گفت: این ویروس به وسیله کنه هیالوما منتقل می‌شود و کنه ها به عنوان مخزن اصلی در کنار گاو، گوسفند، بز و خرگوش فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده و انتقال به قصاب ها و سلاخ ها سبب ایجاد همه ‌گیری ‌های ناگهانی می شود.
عندلیبی با بیان اینکه این بیماری بیشتر در بین کشاورزان، دامداران، دلالان دام، سلاخ ها، قصاب ها و پرسنل دامپزشکی که با دام سروکار دارند مشاهده می شود، اظهار داشت: پرسنل بیمارستان ها و زنان خانه داری که گوشت مصرفی خانه را خرد می کنند از دیگر مبتلایان این بیماری هستند.
وی اضافه کرد: بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا آخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند و مواردی در بین اعضای خانواده بیمار و پرسنل پزشکی بعد از آلودگی با خون یا ترشحات بیمار رخ داده ‌است.

** راه انتقال و علایم بیماری
کارشناس بهداشت و مدیریت بیماری های دام اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: ویروس این بیماری اصولا در طبیعت به وسیله کنه‌های هیالوما منتقل می‌شود و توانایی انتقال از طریق تخم و نیز انتقال در مراحل مختلف بلوغ کنه وجود دارد.
وی افزود: دوره کمون بیماری به طور متوسط چهار روز و حداکثر 12 روز است که معمولا تا روز چهارم علایم غیر خونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده مشاهده می شود.
عندلیبی ادامه داد: علایم خونریزی از روز چهارم شروع می‌شود که در مخاط دهان و پوست، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده، رحم، زیر پوست ناحیه ساق پا و دست ها ظاهر می‌شود.
وی تصریح کرد: در ادامه مرگ بیمار ناشی از شوک، کم خونی، خونریزی شدید ریوی، عفونت و اختلال انعقادی داخل عروقی ناشی می شود.
عندلیبی ادامه داد: بیماری در حیوانات بدون علامت است و گاو، گوسفند، بز و خرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح و پرندگان غیر از شترمرغ به بیماری مقاومند و می‌توانند با پخش کنه‌ های آلوده باعث اپیدمی شوند.
وی در ادامه اظهار داشت: در هفته اول بیماری و در مرحله تب می توان با نمونه گیری از خون ویروس را جدا و ویروس را از نمونه های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه و غدد لنفاوی جدا کرد.

** درمان و پیشگیری
پژوهشگر امور دام با بیان اینکه اساس درمان حمایتی است و شامل تنظیم آب و الکترولیت و درمان اختلال انعقادی درون رگی پیش رونده‌ است افزود: استفاده از ریباورین موجب بهبود بیماران به شدت بدحال و اثر این دارو در آزمایشگاه مانع از تکثیر تعداد زیادی از ویروس ها می شود.
وی اظهار داشت: آموزش به مردم در خصوص محافظت از گزش کنه و خودداری از جدا کردن آنها با دست و یا له کردن کنه ها، از مهمترین راهکار های پیشگیری از این بیماری است که در ادامه آن مصرف گوشت مورد تایید سازمان دامپزشکی توصیه می شود.
عندلیبی با بیان اینکه گوشت باید پس از کشتار بلافاصله 24 ساعت در یخچال نگهداری شود گفت: بر روی خون و ترشحات ریخته شده دام ها باید محلول سفید کننده خانگی با رقت یک درصد ریخته شود و 15 دقیقه بعد با آب و صابون شسته شود.
وی یادآور شد: در صورت تماس کارکنان پزشکی با خون و ترشحات بیمار مشکوک یا تایید شده باید مدت 14روز بروز علایم با کنترل تب تحت پیگیری و در صورت وجود تب تحت درمان قرار گیرد.
کارشناس بهداشت دام خراسان جنوبی توصیه کرد: بیمار مشکوک به تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو (CCHF) باید ایزوله شود و با افراد خانواده و پرسنل بیمارستانی در تماس نباشد و همه وسایل بیمارستانی مانند ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله‌ های خون، سرنگ های استفاده شده و هر وسیله‌ای که با ترشحات بیمار در تماس بوده باید سوزانده شود.
وی در ادامه با بیان اینکه سمپاشی منازل و اصطبل‌ ها برای کاهش کنه‌ ها ضروری است، افزود: مصرف مواد ضد عفونی برای گند زدایی توالت‌ ها، محیط آلوده به خون و ترشحات بیمار باید مد نظر قرار گیرد.

** مردم تب کریمه کنگو را جدی بگیرند
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه استان به لحاظ بیماری تب کریمه کنگو پاک است گفت: بیماری تب کریمه کنگو از هفت سال گذشته با توجه به اقدامات پیشگیری در استان گزارش نشده است.
محمد اصغرزاده، سمپاشی دام، نظارت بر کشتارگاه، کنترل حمل و نقل دام و آموزش و اطلاع رسانی را به عنوان مهمترین فعالیت های دامپزشکی در پیشگیری از این بیماری برشمرد.
وی افزود: در 10 ماه سال جاری 700 هزار راس دام سبک و سنگین و بیش از یک میلیون و 300 هزار مترمربع جایگاه نگهداری دام، علیه کنه ناقل بیماری تب کریمه کنگو سمپاشی شده است.
وی ادامه داد: خطر انتقال این بیماری از دام به انسان در فصول گرم سال بیشتر است از این رو شهروندان نسبت به رعایت مسایل بهداشتی و توجه به هشدارهای دامپزشکی توجه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعداد کلونی های تولید عسل در سبزوار افزایش یافت

حدود 1230 میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران خراسان شمالی واریز شد

هوای مشهد سالم است

تعداد زنان مبتلا به پرفشاری خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

ورزشی برای پولدارها!!!

دیده شدن، خواسته اصلی هنرمندان تئاتر در شهرستان‌هاست

شمار مراکز مشاوره در خراسان رضوی به 224 واحد افزایش یافت

آنچه باید درباره سه آتش افروز مزارع کشاورزی بدانیم

زیر گذر حرم رضوی برای تردد وسایل نقلیه ساخته نشده است

فرآورده‌های دام و طیور از خراسان رضوی به 24 کشور جهان صادر می‌شود

70 درصد نزاع های مشهد در حاشیه شهر روی می دهد

بیش از دو هزار تن کود شیمیایی میان کشاورزان سبزواری توزیع شد

آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون استخدامی آتش نشانان خراسان جنوبی

رویکرد اعتدال گرایانه در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان

رشد 43 درصدی آبیاری نوین در خراسان شمالی

16 هزار تن غلات در خواف برداشت شد

شرکت برق مشهد نسبت به مصرف زیاد انرژی در گرما هشدار داد

جزئیات قتل با اسلحه وینچستر در مشهد

تشکیل جلسه شورای هماهنگی ثبت احوال شهرستان سربیسه

دمای هوا در سرخس به 42 درجه رسید/گرد وخاک در جنوب خراسان رضوی

500 هزار مترمربع معابر شهر بجنورد آسفالت می شود

بارشهای بهاری در خراسان رضوی دو برابر شد

نبود برداشت آب از چاه های کشاورزی خراسان شمالی تا اردیبهشت

سرمایه گذاری در شهر نباید در تقابل با موضوع نشاط افزایی باشد

2 وقف جدید در شیروان به ثبت رسید/ضرورت ترویج فرهنگ وقف در جامعه

102 کلاس درس برای اسکان گردشگران در سبزوار تجهیز شد

ابلاغ مدیران مدارسی که وجه غیرمجاز دریافت کنند لغو می شود

وضعیت آبی همچنان ناپایدار است

بارشهای رگباری پراکنده در خراسان رضوی رخ می دهد

خراسان رضوی با افزایش دمای هوا و بارش‌های رگباری مواجه خواهد شد

هوای مشهد سالم شد

دمای هوا در خراسان رضوی به 40 درجه افزایش می یابد

169 میلیارد تومان برای بخش کشاورزی خراسان جنوبی ابلاغ شد

طرح توسعه امامزادگان باقریه با مشکل مواجه شده است

طرح دانش آموز عاری از پوسیدگی دندان در خراسان شمالی اجرا می شود

عملیات روکش آسفالت راه شیروان - بجنورد آغاز شد

بوستان غدیر مشهد آماده میزبانی از زائران در تعطیلات عید سعید فطر است

ذخیره آب سدهای خراسان رضوی سه برابر شد

برداشت بیش از 3000 تن زردآلو در خراسان جنوبی

14 کیلومتر رودخانه خراسان شمالی لایروبی شد

8 سال انتظار برای ساخت مرکز درمانی/بیمارستان بشرویه اعتبار ندارد

مبارزه با سن گندم در 15 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی انجام شد

با هوشیاری ماموران پلیس راه گرمه -میامی سنگ معدن قاچاق میلیاردی توقیف شد

زیره سبز خریدار ندارد

پارکینگ‌های حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر تعطیل است

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

بارشهای بهاری آب رسانی با تانکر در خراسان رضوی را کاسته است

150 پایگاه حامی یابی در خراسان جنوبی برپا می شود

هوای مشهد سالم است

سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟