پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران:

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند مقالات

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: رسانه‌ها از این قدرت برخوردارند تا تردید افراد متمایل به خودکشی را به یقین تبدیل کنند. 
  شهرام خرازی‌ها در کارگاه یک‌روزه رسانه و خودکشی که در دانشکده مامایی و پرستاری علوم‌پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: خودکشی یک پدیده چند عاملی است و قرار گرفتن چند علت با هم منجر می‌شود تا فرد به سمت خودکشی گرایش پیدا کند. در این راستا رسانه یکی از عواملی است که در کنار دیگر عوامل موجود قرار می‌گیرد و فرد را برای خودکشی مستعد می‌کند. درواقع رسانه جزو عوامل تقویت‌کننده گرایش افراد به خودکشی است. رسانه به افکار عمومی جهت می‌دهد و بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
خرازی‌ها ادامه داد: برای نمونه پخش اخبار مربوط به خودکشی می‌تواند بر روی افراد تاثیرگذار باشد و افراد را به سمت خشونت علیه دیگران، دزدی، بزهکاری و... را افزایش دهد. گاهی اوقات اقشاری چون کودکان با تقلید از یک عمل یا شخصیت، خودکشی می‌کنند؛ درحالی که وی قصد مرگ نداشته است. برای نمونه مخاطبان کارتون پینوکیو بزرگسالان هستند نه کودکان؛ چراکه در آن کودک‌آزاری و بزهکاری و... وجود دارد.
وی گفت: برخی کارتون‌ها هم گرایش به تقلید از خودکشی را برای کودکان به همراه دارد. بنابراین سیستم بهداشت، روانشناسان و روان‌پزشکان حوزه کودک و نوجوان باید به رسانه‌های موجود در استان داده‌های لازم را ارایه دهند تا خبرنگاری که در حوزه حوادث فعالیت می‌کند، در مورد برخی حوادث از این متخصصان، نظرجویی کند.
رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران تشریح کرد: حتما باید تبعات ناشی از خودکشی در رسانه‌ها مطرح شود؛ چراکه بیان این تبعات، تاثیر بازدارنده برای گرایش افراد به خودکشی، دارد و موجب پیشگیری از خودکشی می‌شوند. در کشورهای توسعه‌یافته محصولات رسانه‌ای دارای رده‌بندی سنی است و اگر هیچ رده‌بندی نداشته باشد؛ یعنی مجاز است و همه می‌توانند آن را ببینند، اما در ایران، افراد زیر 18 سال به‌راحتی می‌توانند سیگار بخرند چه برسد به نمایش‌های خانگی!
وی با بیان اینکه تلویزیون ما گاهی اوقات در پخش محصولات رسانه‌ای دارای رده‌بندی سنی است خاطرنشان کرد: برای نمونه در سریال مختار به‌دلیل اینکه بعضی صحنه‌ها خشن بود، برای برخی قسمت‌ها رده‌بندی سنی قرار دادند. نشان دادن اجسادی که از آن‌ها خون می‌آید در رسانه ما پخش می‌شود و این مسائل، زیاد رعایت نمی‌شود، حال آنکه در کشورهای توسعه‌یافته این تصاویر از دور پخش می‌شود. 
خرازی‌ها گفت: در بسیاری از موارد سیاست، سلامت را تحت پوشش قرار می‌دهد و ما باید سلامت روان مردم را مد نظر قرار دهیم. از نویسندگانی که در برخی کتاب‌هایش گرایش‌های خودکشی وجود دارد، صادق هدایت است. این درحالیست که از داستان گرداب او در نمایش خانگی ایران فیلمی ساخته شد و صحنه خودکشی داستان هم نمایش داده شد.
خرازی‌ها توضیح داد: همچنین برخی کتاب‌های نویسندگان قبل از انقلاب چون ر. اعتمادی و پرویز قاضی‌سعیدی بسیار عامه‌پسند بود و با تیراژ وسیع منتشر می‌شد؛ درحالی که این کتاب‌ها، محتوای خودکشی داشت. در این راستا نیاز است که تفکر نقاد داشته باشیم و به افراد بیاموزیم، هرچیزی که مطرح می‌شود را نپذیرند.
رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: متاسفانه مهارت تفکر نقاد در حوزه بهداشت مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اگر هم ارائه شود خیلی کوتاه و مختصر است. درواقع این تفکر کمک می‌کند تا زود قضاوت نکنیم یا تصمیم نگیریم. از سویی دیگر فیلم‌تراپی و کتاب‌تراپی برای جلوگیری از گرایش افراد به خودکشی تاثیرگذار است. برای نمونه کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد پائولو کوئیلو در رفع گرایش خودکشی بسیار تاثیرگذار است. 
وی بیان کرد: نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که نباید در خبرخودکشی، علت ذکر شود؛ چراکه تاثیرگذار در گرایش دیگران با وجود علت‌های مشابه به خودکشی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در سوم اردیبهشت

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران