پیام خراسان

آخرين مطالب

نگاهی به پیچیدگی تشخیص بیماری آپاندیس علمي

نگاهی به پیچیدگی تشخیص بیماری آپاندیس

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- "آپاندیسیت" یا عفونت آپاندیس یک بیماری حاد و در زمره شایعترین علل مراجعه بیماران با درد حاد شکمی به بخشهای فوریت پزشکی و اورژانس بیمارستانها است.
"آپاندیس یا روده کور" زائده ای کوچک و انگشتی شکل در ناحیه سمت راست پایین شکم، قسمت ابتدای روده بزرگ و به عبارتی در محل تلاقی روده بزرگ و روده کوچک است. این عضو در زمان کودکی بخشی از عملیات دفاع بدن را در مقابل عفونتها بر عهده دارد اما در بزرگسالی کارکردی ندارد.
تشخیص بهنگام عفونت آپاندیس که در مردان شیوع بیشتری دارد و اقدام سریع درمانی بخاطر خطرآفرینی آن، فوق العاده حائز اهمیت است. این بیماری در صورت عدم تشخیص و درمان بهنگام خطر ترکیدن زائده عفونی آپاندیس در شکم و مرگ را در پی دارد.
گرچه گروهی از متخصصان برخی از عملهای آپاندیسیت را غیرضروری می دانند اما پزشکان جراح بر این باورند که یک جراح خوب کسی نیست که هیچ خطایی در تشخیص وجود یا عدم آپاندیسیت نداشته باشد زیرا تاخیر در درمان این بیماری خطر ترکیدن آپاندیس و مرگ بیمار را افزایش می دهد.
بر اساس آمارهای موجود هم اینک در ایران 20 درصد از موارد ابتلا به آپاندیسیت تبدیل به "پریتونیت" یا ترکیدن آپاندیس و انتشار عفونت منتشره درون شکم می شود.
* شایعترین سن ابتلا به آپاندیسیت
عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی گفت: شایعترین سن ابتلا به آپاندیسیت که شایعترین بیماری حاد شکمی می باشد در گروه سنی پنج تا 25 سال گزارش شده اما ابتلا به آن در همه سنین قابل مشاهده است.
دکتر غلامرضا زمانی افزود: در محل اتصال روده باریک و بزرگ زائده کوری وجود دارد که به آن آپاندیس می گویند و اگر این سوراخ کوچک بند بیاید و به دلیلی مانند ورود مدفوع منجر به ایجاد عفونت شود، منجر به عارضه آپاندیسیت می شود.
وی ادامه داد: آپاندیسیت در مرحله نخست یک التهاب بوده و ممکن است با علائم خفیف درد شکمی و حالت قلنج در اطراف ناف و بالای شکم خود را نشان دهد اما به تدریج پس از پنج تا شش ساعت درد به قسمتهای پایین تر شکم کشیده می شود و هفت تا هشت ساعت بعد بیمار درد را در قسمت پایین و راست شکم خود حس خواهد کرد.
دبیر جامعه جراحان خراسان گروههایی را که نسبت به ابتلا به آپاندیسیت حساسترند شامل اطفال، سالمندان، زنان باردار و بارور عنوان کرد.
* بی اشتهایی علامت شاخص آپاندیسیت
وی همچنین "بی اشتهایی" را علامت شاخص آپاندیسیت ذکر و بیان کرد: بی اشتهایی پیش از شروع درد مشخص در شکم بروز می کند.
حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و آغاز درد از ناحیه بالای شکم از علائم شاخص این بیماری هستند.
دکتر زمانی معاینات بالینی و شرح ماجرا را مهمترین نکات در تشخیص آپاندیسیت عنوان و بیان کرد: یکی از شاه علامتهای این بیماری در معاینات بالینی، حساسیتهای موضعی در محل زائده آپاندیس است که در بیشتر موارد دیده می شود.
وی افزود: فرد ممکن است حالت تهوع، استفراغ و دلشوره هم داشته باشد و وقتی که این التهاب پیشرفت کرد منجر به ایجاد تغییرات عروقی در جدار آپاندیس و در نهایت منجر به پارگی آن می شود و در نتیجه چرک داخل شکم منتشر شده که به آن "پریتونیت" می گویند.
عضو هیات مدیره انجمن جراحان عمومی ادامه داد: قطعی ترین درمان در این شرایط جراحی است و فرد باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند زیرا بی توجهی به آن خطر مرگ را به دنبال دارد.
* اقدامات پاراکلینیکی تشخیصی
وی همچنین گفت: اقدامات پاراکلینیکی مانند شمارش گلبولهای سفید، سونوگرافی و سی.تی.اسکن در تشخیص آپاندیسیت کمک کننده هستند زیرا به جراح کمک می کند دقت تشخیص را بالاتر ببرد اما ردکننده نیستند، یعنی اقدام پاراکلینیکی نداریم که بگوید مریض آپاندیسیت دارد یا ندارد.
دکتر زمانی افزود: برخی از متخصصان سونوگرافی ادعا می کنند بین 85 تا 90 درصد آپاندیسیت را تشخیص می دهند، در حالی که قوس آپاندیس نرمال که شش میلیمتر است در سونوگرافی دیده نمی شود و اگر مشاهده شود معمولا آپاندیس حاد می باشد لذا سونوگرافی در بررسیهای تشخیصی آپاندیسیت جایگاهی ندارد.
وی تبحر جراح و اعتماد بین جراح و بیمار را از عوامل موثر در تشخیص و درمان به موقع آپاندیسیت و کاهش تبعات و خطرات این بیماری ذکر و بیان کرد: بر اساس تحقیقات جهانی اگر جراحی 85 درصد آپاندیسیت را درست تشخیص دهد و بقیه منفی باشد، این فرد بهترین جراح در زمینه تشخیص و درمان آپاندیسیت به شمار می رود. از طرفی اگر جراح در اقدامات تشخیصی خود به نتایج 100 درصد فکر کند، جراح خوبی نیست زیرا باعث تاخیر در درمان و خطرات ناشی از آن شده است.
* 20 درصد آپاندیسیتها می ترکند
دبیر جامعه جراحان خراسان ادامه داد: اگر آپاندیسیت به موقع تشخیص داده و درمان شود در گروه سنی پنج تا 75 سال هیچ مرگ و میری ندارد اما احتمال مرگ در سنین زیر پنج سال و بالای 75 سال وجود دارد. در کشورهای پیشرفته خطر مرگ ناشی از آپاندیسیت یک نفر در بین هزار مورد بیمار است.
وی افزود: 20 درصد آپاندیسیتها در ایران تبدیل به "پریتونیت" یا عفونت منتشره شکمی و در اصطلاح ترکیدگی می شود که خطر مرگ ناشی از آن تا 10 درصد است.
دکتر زمانی ادامه داد: استرس بر ایجاد آپاندیسیت تاثیری ندارد. رژیم غذایی کم حجم و پرهیز از فعالیتهای سنگین بعد از خوردن غذا از عوامل موثر در پیشگیری از آپاندیسیت به شمار می روند.
*وسواس در تشخیص
مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز گفت: تشخیص بیماری آپاندیسیت بیشتر بر پایه معاینات بالینی استوار است، یعنی آزمایش و سونوگرافی کمک کننده است ولی در نهایت علائم بالینی حرف نخست را در تشخیص این بیماری می زند.
دکتر سروش احمدی افزود: در بیماری آپاندیسیت اگر جراح وسواس به خرج دهد تا دقت در خطایش کاهش یابد احتمال پاره شدن آپاندیس وجود دارد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر جراح برای اجتناب از پارگی آپاندیس زود تصمیم به عمل جراحی بگیرد نیز ممکن است موارد زیادی عمل داشته باشد که آپاندیسیت نباشند. بر اساس تحقیقات جهانی در بهترین حالت باید از هر 100 عمل آپاندیس 80 مورد آپاندیسیت باشد و 20 مورد آپاندیس سالم هم ممکن است مورد جراحی قرار گرفته باشد.
این پزشک گفت: در تصمیم گیری برای جراحی آپاندیسیت هرگز نباید به دقت 100 درصد متمایل شد زیرا این سختگیری جان بیمار را به خاطر پاره شدن آپاندیس به خطر می اندازد. نظر دادن در مورد خطاهای پزشکی کار آسانی نیست لذا قانونگذار تشخیص و بررسی آن را منحصرا بر عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی تاثیر شاخص‌های سلامت بر رشد اقتصادی ایران

استفاده زیاد از گوشی‌ هوشمند و تداخل در رشد استخوان‌های جمجمه

بیمه‌ها بخش زیادی از آزمایش‌های ژنتیکی را پوشش نمی‌دهند/ لزوم حمایت از این آزمایش‌ها

جمعیت زمین تا سال 2100 چقدر است؟

رئیس دانشگاه پیام نور فردوس معرفی شد

صرفه جویی200 میلیون تومانی با تعمیر تجهیزات آموزشی مدارس خراسان جنوبی

المپیاد هنرستانهای فنی و حرفه ای کشور در مشهد آغاز شد

بررسی عوامل اقتصادی اجتماعی موثر بر امید به زندگی در ایران

تولید محتوای مناسب علمی در فضای مجازی نداشته‌ایم

حذف و مسدود کردن فضای مجازی در کاهش آسیب‌ها پاسخگو نیست

استفاده از تکنیک NGS در جهاد دانشگاهی برای طبقه‌بندی بیماری صرع‌

برگزاری کارگاه کارآفرینی در محلات نیروگاه، صادقیه و حصارشیرعلی بجنورد به همت دفتر تسهیلگری

گسترش همکاری علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه علوم مالزی

جزئیات آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال 98

اجرای دو پروژه پژوهشی اجرایی دیوار سبز خارجی پایدار در دانشگاه فردوسی

افرادی که میگرن دارند از مصرف یکسری مواد خوراکی پرهیز کنند

سرعت شارژ بیشتر با فناوری جدید در ساخت باتری‌های لیتیومی

کاربرد شیشه‌های غیر قابل استفاده برای تولید بتن

آبیاری خودکار گیاهان با نیروی خورشیدی

نمی‌توان ارزش مادی گیاهان هرباریوم را تعیین کرد

تهدید سلامت زنان ژاپنی با پوشیدن کفش نامناسب در محیط کار

درمان سریع سکته مغزی با دستگاه جدید محققان چینی

آزمون کارشناسی ارشد با 9866 داوطلب در دانشگاه فردوسی برگزار شد

آزمون کارشناسی ارشد در هفت شهرستان خراسان رضوی آغاز شد

انتقاد از خوب معرفی نشدن داروهای ایرانی در کشورهای منطقه

یاد گرفته‌ایم با تمام مراکز علمی دنیا کار کنیم

اگر ادعای دلسوزی برای مردم داریم، از انحصار تنگ‌نظری خارج شویم

در علوم اعصاب جزء کشورهای پیشرفته دنیا هستیم

استفاده از سوخت پاک فضایی برای نخستین‌بار توسط ناسا

سنجش تاثیر سهمیه‌بندی بنزین بر اقتصاد گردشگری شهر مشهد

رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تولید علم کشور

چگونه پذیرش افسردگی در درمان آن موثر است؟

اضطراب یکی از معضلات بهداشتی جهانی است

برگزاری برنامه های اوقات فراغت برای کشف استعدادها و توانمند سازی دانش آموزان

سالیانه چهار هزار طرح تحقیقاتی و آموزشی در جهاد کشاورزی اجرا می شود

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری‌های نادر

شرکت بیش از 44 هزار داوطلب در حوزه‌های آزمون کارشناسی ارشد خراسان رضوی

آزمون کارشناسی ارشد در هفت شهرستان خراسان رضوی برگزار می شود

شرکت 200هنرجو در المپیاد هنرستان های فنی و حرفه ای کشور درمشهد

پهپادهای شرکت آمازون آماده تحویل کالا شدند

افتتاح سایت یکپارچه خدمات آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

تشخیص علت گریه کودکان با هوش مصنوعی

آمازون تا 10 سال آینده به ربات‌های تجاری مجهز خواهد شد

تفکر نیازمند تجربیات هیجانی است

نشست تخصصی کودک، زبان و تفکر در مشهد

پدیدارشناسی تجربه‌ی عشق

ثبت‌نام نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

کاهش درد بیماران پروانه ای از طریق هیپنوتیزم در مشهد میسر شد

اینترنت، مغزتان را تغییر می‌دهد

بیرجند؛ میزبان سمپوزیوم بین‌المللی قنات بلده فردوس