پیام خراسان

آخرين مطالب

وجود بیش از 200 واژه فارسی در زبان اندونزی نشان از پیوندهای فرهنگی دو کشور دارد علمي

وجود بیش از 200 واژه فارسی در زبان اندونزی نشان از پیوندهای فرهنگی دو کشور دارد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: وجود بیش از 200 واژه فارسی در زبان اندونزی نشان از پیوندهای فرهنگی دو کشور دارد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر عباس خامه یار، روز گذشته در مراسم افتتاح اتاق اندونزی که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروزه کشور اندونزی با جمعیت بیش از 268 میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت مسلمان جهان است و به واسطه فرهنگ متنوع، منابع طبیعی، جمعیت و موقعیت ژئوپلیتیک تبدیل به یکی از کشورهای مهم در عرصه بین‌الملل شده است.
وی با بیان اینکه نزدیکی سیاسی اندونزی و روابط تاریخی با ایران بر اهمیت ارتقای روابط این دو کشور افزوده است، بیان کرد: مورخان با توجه به اسناد معتبر، ایرانیان و خصوصا بازرگانان ایرانی را به عنوان یکی از عوامل اصلی ورود اسلام به مجمع الجزایر اندونزی معرفی کرده‌اند.
معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه حضور تجار ایرانی در اندونزی به مرور زمان موجب نشر بعضی واژه‌های فارسی در زندگی روزمره مردم اندونزی شده است، تصریح کرد: وجود بیش از 200 واژه پارسی در زبان و ادبیات اندونزی نشان از پیشینه و پیوندهای فرهنگی میان دو کشور ایران و اندونزی دارد.
وی عنوان کرد: موافقت‌نامه فرهنگی میان دولت ایران و اندونزی که مشتمل بر یک مقدمه بر 10 ماده است در تاریخ هفتم اردیبهشت ماه 1350 برابر با 21 آوریل 1971 در تهران به امضا نمایندگان دو دولت رسیده است و در این موافقت‌نامه به صراحت مواردی مانند تلاش طرفین برای شناساندن کشورهای خود، استفاده از دیدارهای متعاقب هیئت‌های فرهنگی، آموزشی و علمی جهت تحکیم مناسبات فی مابین و نیز تسهیل مبادله کتب و سایر انتشارات مربوط به فرهنگ، آموزش و علوم آمده است.
معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: رابطه ایران و اندونزی موجب شناخت بهتر از ظرفیت‌ها و فرهنگ غنی دو کشور می‌شود که این ظرفیت‌های گسترده می‌تواند سهم مهمی در بنای تمدن نوین اسلامی داشته باشد.
خامه یار اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها و برنامه‌های هنری بین دو کشور، مبادله استادان دانشگاه و سایر موسسات آموزش عالی، مبادله متخصص و تحقیق در امور فرهنگی، آموزشی و علمی، کوشش در ایجاد بورس‌های تحصیلی و تحقیقاتی برای دانش‌پژوهان، تسهیل تاسیس انجمن‌های روابط فرهنگی و دانش‌نامه‌های علمی صادره از طرف دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بین دو کشور اشاره شده است.
وی افزود: اگرچه تاریخ روابط رسمی و غیر رسمی فرهنگ میان مردم، دولت ایران و اندونزی مملوء از برنامه‌های ارزشمند و موثر فرهنگی میان دو کشور است، اما می‌توان اشاره کرد که در سال 1392 با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اولین و بزرگ‌ترین برنامه فرهنگی اندونزی در برج میلاد تهران و چند فرهنگسرا برگزار شد.
معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: عنوان این رویداد بزرگ فرهنگی از سوی دولت اندونزی « هزار سال روابط فرهنگی ایران و اندونزی » نامگذاری شد و در این رویداد فرهنگی بیش از 100 نفر از هنرمندان اندونزی ایفای نقش کردند که مورد استقبال مردم فرهنگ دوست ایران قرار گرفت.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، رایزن فرهنگی ایران تلاش نمود با شناسایی و تقویت زمینه‌های همکاری فرهنگی میان مردم، نخبگان، دانشگاهیان و فرهیختگان، روابط فرهنگی رسمی و غیر رسمی میان دو کشور را گسترش دهد.
خامه یار اظهار کرد: برگزاری نشست‌ها و همایش‌های متعدد علمی، فرهنگی و ادبی، برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران در اندونزی، تاسیس اتاق‌های ایران در دانشگاه‌ها، اعزام اساتید و دانشجویان اندونزی به ایران، برگزاری برنامه‌های هنری در راستای معرفی هنر ایران به مردم اندونزی، انتشار کتب متعدد، معرفی فرهنگ و تمدن ایران به زبان اندونزی، انتشار آثار فاخر ادبیات ایران، برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های اندونزی، زمینه‌سازی در جهت ایجاد روابط میان دانشگاه‌های دو کشور بوده است.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ مردم اندونزی، آمیخته با روحیه همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان و اقوام، صلح و دوستی، احترام به ارزش‌های دینی و ملی و در نهایت ارج نهادن به نهاد خانواده است، اضافه کرد: موضوعاتی که مطرح شد عینا در فرهنگ غنی مردم ایران وجود دارد و این همسانی فرهنگی موجب نزدیک‌تر شدن روابط دو ملت می‌شود.
معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص اینکه مردم ایران هنگام سفر به اندونزی، به وضوح شباهت‌های فرهنگی میان دو کشور را مشاهده می‌کنند، تصریح کرد: علاوه بر اشتراکات فرهنگی میان دو ملت، دو جریان مخرب افراط‌گرایی و غرب‌گرایی خارج از مرزهای دو کشور وجود دارد که عمدتا با بهره‌گیری از ابزار زور و تزویر تلاش می‌کنند تا فرهنگ و امنیت ایران و اندونزی را مورد هجمه قرار دهند.
خامه یار عنوان کرد:کشور اندونزی با توجه به تنوع گسترده قومی، دینی، مذهبی و فرهنگی یکی از اهداف جریان‌های تروریستی و افراطی برای ایجاد ناامنی و اختلاف بوده که خوشبختانه با تدبیر مردم و مسئولان توانسته در برابر این جریانات ایستادگی کند.
وی خاطر نشان کرد: بی‌شک موضوع نفی افراط‌گرایی دینی و ترویج روحیه همزیستی میان ادیان و فرهنگ‌ها می‌تواند یکی از زمینه‌های بسط و گسترش همکاری‌های فرهنگی میان اندیشمندان و فرهیختگان دو کشور باشد.
معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: کشور اندونزی به واسطه جمعیت جوان و روابط گسترده‌ای که با مراکز علمی جهان برقرار کرده، از تعداد و سطح بالای دانشگاه‌های معتبر برخوردار است. این کشور به لحاظ تعداد دانشگاه، جزء 10 کشور برتر جهان است و این مسئله ظرفیت بالایی را برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی میان ایران و اندونزی ایجاد می‌کند.
وی افزود: راه‌اندازی اتاق اندونزی در تعدادی از دانشگاه‌های ایران که با همکاری و هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی صورت می‌گیرد، فرصت مغتنم و مناسبی برای تبادل و گسترش مبادلات فرهنگی بین دو کشور بزرگ مسلمان خواهد بود.
خامه یار با بیان اینکه موضوع راه‌اندازی مطالعات اندونزی و آموزش زبان مالایی هم اکنون در دستور کار بعضی از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است، گفت: این اقدام گام بلندی جهت شناخت ایرانیان از ملت بزرگ اندونزی است و بی شک حضور دانشجویان اندونزی در ایران فرصت مناسبی جهت فعال‌سازی کرسی‌های آموزش زبان مالایی است و نیز سهم حضور دانشجویان ایرانی در اندونزی برای فراگیری این فرهنگ و زبان باید افزایش یابد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تقویت سیستم ایمنی نوزادان با آنتی‌بادی بدن مادران

تاثیر نور مصنوعی هنگام خواب بر افزایش وزن

نیروهای نظامی امریکا نسبت به کشورهای دیگر، آلودگی بیشتری تولید می‌کنند

330 دانش آموز خراسان جنوبی به اردوهای بنیاد علوی اعزام می شوند

شرکت 165 دانش‌آموز خراسان جنوبی در مرحله استانی جشنواره نوجوان خوارزمی

حذف وعده‌های غذایی در فصل امتحانات موجب افت کارایی مغز می شود

توت سفید عمرتان را زیاد می‌کند

مهاجرت دانشجویان کاهش یافته است

وجود پتانسیل جذب دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه های خراسان شمالی

استفاده درست از ظرفیت های دانشگاهی هدف اجرای طرح آمایش دانشگاه ها

بروز سنگ های صفراوی با استفاده از روش های لاغری نادرست

افزایش نوآوری در هند با هوش مصنوعی

وضعیت مطلوب پژوهش در جغرافیا/ دانشجویان تکنیک‌های توانمندسازی در این رشته را یاد بگیرند

عقب ماندگی ایران در کشف ذخایر پنهان/ اجرای طرح اکتشافات آب کارستی

شریعتی در برابر نقدها صحنه را خالی نمی‌کرد و به دنبال پاسخ‌های جدید بود

شریعتی بحث‌کننده‌ترین شخصیت معاصر تاریخ ایران است

پارازیت و امواج رادیویی باعث بیماری‌های التهابی دستگاه عصبی می‌شود

بخش ویژه روشندلان در کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند

آبیاری محصولات کشاورزی با استفاده از خورشید در هند

ناهنجاریهای اقلیمی / پایان خشکسالی یا آغاز ترسالی؟

دانشجویان غیر ایرانی علاقه زیادی به ادامه تحصیل در مشهد دارند

انتقاد رئیس کمیسیون آموزش مجلس از تفکر سنتی حاکم بر وزارت علوم

تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی باید همراه با فراگیری حرفه باشد

تغییرات آب وهوایی می‌تواند امواج گرمای مرگباری ایجاد کند

افزایش خطر چاقی در دوران کودکی با کارکرد مغزی کمتر

مبارزه با آفت انار در خراسان رضوی بیولوژیکی است

بررسی نیازهای آموزشی اعضا هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

برچیده شدن خشت و گل از مدارس/ تابش مهر در مهر

وجود شرکت‌های دانش‌بنیان برای آستان قدس رضوی یک فرصت است

کسب رتبه اول کشوری در نخستین دوره المپیاد شایستگی محور توسط دانش آموز بیرجندی

حافظه بینی، قدرتمندترین حافظه بدن

قوانین ترامپ در « انرژی پاک » تاثیر معکوس دارد

مهمترین ویژگی دکتر چمران تواضع عجیبی بود که داشت

آغاز رقابت 7 هزار دانش آموز استان در آزمون استعدادهای درخشان

نقش پایان نامه های دانشجویی در رفع مشکلات

دویدن به افزایش ضریب هوش افراد کمک می کند

کاربرد هوش مصنوعی برای شناسایی خطرات امنیتی آب در جهان

سردرد، علامت و یا شکایتی از یک بیماری است

نقش دانشگاه در بیابان زدایی کمرنگ است

دانش آموزان تیزهوش و مستعد مورد حمایت قرار گیرند

بررسی تاثیر شاخص‌های سلامت بر رشد اقتصادی ایران

استفاده زیاد از گوشی‌ هوشمند و تداخل در رشد استخوان‌های جمجمه

بیمه‌ها بخش زیادی از آزمایش‌های ژنتیکی را پوشش نمی‌دهند/ لزوم حمایت از این آزمایش‌ها

جمعیت زمین تا سال 2100 چقدر است؟

رئیس دانشگاه پیام نور فردوس معرفی شد

صرفه جویی200 میلیون تومانی با تعمیر تجهیزات آموزشی مدارس خراسان جنوبی

المپیاد هنرستانهای فنی و حرفه ای کشور در مشهد آغاز شد

بررسی عوامل اقتصادی اجتماعی موثر بر امید به زندگی در ایران

تولید محتوای مناسب علمی در فضای مجازی نداشته‌ایم

حذف و مسدود کردن فضای مجازی در کاهش آسیب‌ها پاسخگو نیست