پیام خراسان

آخرين مطالب

ایجاد 3مدرسه عالی مهارت در مشهد/کیفیت غذای دانشجویی ارتقا می یابد علمي

ایجاد 3مدرسه عالی مهارت در مشهد/کیفیت غذای دانشجویی ارتقا می یابد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر یک‌روزه خود به مشهد مقدس، در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد حضور یافت.

وی با بیان اینکه آموزش عالی نیاز به کارآمدی دارد، گفت: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه، یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان بود که معتقدم رابطه بین صنعت، جامعه و دانشگاه نیازمند تحول‌آفرینی در نظام آموزش عالی است که علاوه بر کیفیت‌افزایی، کارآمدی نیز باید مدنظر قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در رابطه با مهارت‌آموزی و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه، نباید تنها به دانش تخصصی اکتفا کرد، بلکه در کنار آموزش این دانش، باید مهارت‌آموزی و آموزش در محیط کار به دانشجویان ارائه شود. در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی را در دستور کار خود قرار داده و اولین مدرسه عالی مهارتی در رشته حقوق در تهران افتتاح شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: به منظور ارتقای مهارت‌آموزی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت فناوری و نوآوری در کنار پژوهشگاه و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ایجاد شده است.

طهرانچی از تأسیس مدارس عالی مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مدرسه عالی مهارتی «بازار سرمایه»، «حقوق» و «میراث اسلامی» در شش ماه نخست سال 1398 در مشهد مقدس راه‌اندازی خواهد شد و برای ایجاد این مدارس با مدیران برجسته این حوزه‌ها رایزنی و هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بررسی پیش‌نویس متمم پنج ماهه بودجه سال 97 طی دو هفته اخیر در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: موضوع حمایت از دانشجویان و فعالیت‌های دانش بنیان، دغدغه اصلی ما در بررسی متمم بودجه بود که براساس آن روز گذشته نیز به تصویب هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی رسید و تمامی واحدهای دانشگاهی موظف شدند سرمایه‌های مالی خود را که در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده بودند، برای تقویت وام‌های دانشجویی به بانک‌های طرف قرارداد دانشگاه آزاد اسلامی منتقل کنند تا دانشجویان بتوانند از ابتدای تحصیل خود در دانشگاه آزاد اسلامی، از وام‌های ارزان‌قیمت و مناسب برخوردار شوند.

وی افزود: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی براساس متمم پنج ماهه بودجه سال 97 موظف شدند در صورت تأمین منابع، سرانه وام دانشجویی به بیش از یک میلیون و 500 هزار تومان برای هر دانشجو افزایش دهند. روند ارائه وام‌های ارزان قیمت دانشجویی آغاز شده و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سامانه ساجد برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کنند.

طهرانچی ادامه داد: همچنین در این پیش‌نویس بودجه مقرر شد بودجه پژوهشی واحدها از شهریه متغیر پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی تأمین شود. با اجرای این طرح، واحدهای دانشگاهی که دارای دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند، از بودجه پژوهشی بیشتری برخوردار خواهند شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر لزوم تعامل مناسب مدیران، اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی با دانشجویان و مراجعه‌کنندگان، خاطرنشان کرد: این دانشگاه یک خانواده بزرگ و مؤثر در ایران است که در سطح جهان نیز کاملاً شناخته شده و مطرح است و به سمت تبدیل شدن به انتخاب اول داوطلبان در حرکت است، بنابراین همه ما باید دانشگاه آزادی بودن را افتخار خود بدانیم و عملکرد ما مناسبت با اقشار این خانواده عظیم باشد.

طهرانچی ادامه داد: برای پاسداشت شأن دانشجویان و ارباب رجوع دانشگاه آزاد اسلامی، سامانه پاسخگویی طراحی شده و از ابتدای سال آینده آغاز به کار می‌کند. در این سامانه همه درخواست‌ها از طریق اینترنت به مدیران و کارکنان سازمان مرکزی ارجاع داده می‌شود و عملکرد آنها براساس پاسخگویی باکیفیت و سریع محاسبه خواهد شد. بر این اساس میزان پرداختی «حق جذب» کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی برمبنای عملکرد آنها خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به موضوع کیفیت غذای دانشجویی و انتقاد از سلف دانشجویی، تصریح کرد: با افزایش قیمت مواد غذایی، غذای دانشجویی نیز دچار افت کیفیت شده است. این موضوع برای ما قابل قبول نیست و در پیش‌نویس متمم پنج‌ماهه بودجه که از فروردین 98 تا پایان مردادماه اجرایی خواهد شد، توصیه کردیم کیفیت غذای دانشجویی ارتقا یابد و با مشارکت دانشجویان فعال، راه‌حل‌های جدی برای افزایش کیفیت طراحی خواهیم کرد.

وی با اشاره به توصیه یکی از دانشجویان مبنی بر توجه به بیانیه مهم مقام معظم رهبری، اظهار داشت: بیانیه «گام دوم انقلاب» نیاز به تحلیل دارد، چرا که بحث جامعی است و مسیر را برای آینده روشن می‌کند. در این بیانیه به 7 بنیان برای آینده توجه شده که مخاطب آن جوانان هستند و معتقدیم با جوانان می‌شود مسیر آینده را به روشنی طی کرد. همانطور که رهبر معظم انقلاب در انتخاب نمایندگان خود در استان‌ها و بخش‌های دیگر، جوانگرایی را مدنظر قرار داده‌اند، دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به نحو احسن این موضوع را پیگیری کند.

وی با اشاره به انتقاد یکی از دانشجویان در رابطه با پذیرش بدون آزمون دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این موضوع نقص دانشگاه آزاد اسلامی محسوب نمی‌شود، چرا که از سال آینده 85 درصد پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی نیز به صورت بدون آزمون خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آغاز به کار دانشگاه حامی مادران در دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: برای تحصیل آسان مادران، به زودی مهدکودکی در واحد مشهد راه‌اندازی می‌شود و علاوه بر آن سایر مواردی که می‌تواند به تحصیل آسان مادران و همسران در دانشگاه آزاد اسلامی کمک کند، لحاظ خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه نشاط دانشجویی در محیط دانشگاه با مشارکت فعال دانشجویان به وجود می‌آید، گفت: خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران، تحمل شنیدن نظرات مختلف وجود دارد و این یکی از ویژگی‌های استواری و توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. تلاش داریم در دانشگاه آزاد اسلامی با مشارکت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، فضایی ایجاد کنیم که دانشجویان بتوانند در مسائل دانشجویی نشاط کامل داشته باشند.

وی افزود: نمایندگان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌ها باید با انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی رابطه نزدیک داشته باشند. در دوره جدید عملکرد این نمایندگان از طریق انجمن‌های دانشجویی و تشکل‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

طهرانچی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به موضوع اقتصاد شهری به صورت جدی ورود کرده، گفت: توسعه هوشمند منطقه‌ای را در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار داده‌ایم، چرا که برای تأمین کارآمدی نظام آموزش عالی باید تحول جدی در ارتباط با جامعه و صنعت فراهم کنیم. برای تحقق این هدف، مدل‌های خوبی در دانشگاه آزاد اسلامی داریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با فرآیند زمان‌بر ثبت و دفاع دانشجویان از پایان‌نامه و رساله‌های تحصیلات تکمیلی، تأکید کرد: موضوع پژوهش تحصیلات تکمیلی در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت‌های تخصصی مانند معاونت علوم انسانی و هنر، معاونت علوم مهندسی و کشاورزی و معاونت علوم پزشکی واگذار شده تا بتوانیم از رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها حمایت کرده و پاسخگوی نیاز دانشجویان باشیم.

طهرانچی با تأکید بر تقویت اردوهای دانشجویی، تصریح کرد: اردوهای زیارتی و راهیان نور با استقبال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود. با توجه به اینکه واحد مشهد در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد، به جای برگزاری اردوهای زیارتی، اردوهای دیگری را برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حضور در این نشست صمیمانه با دانشجویان، برای بنده ذی‌قیمت بود و از خداوند می‌خواهم که بتوانیم خدمتگزار خوبی برای جامعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

5 تیم دانش آموزی شیروان به مسابقات ریاضی راه یافتند

دبیرخانه دائمی کنفرانس "فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت" در خراسان جنوبی راه‌اندازی شود

تب پیکرتراشی و خطر لیپوساکشن

بیرجند؛ میزبان اولین کنفرانس ملـی "سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت "

دوره بازگشت ترسالی به خراسان رضوی 25 سال است

آشنایی با مدیریت هزار ساله سیل در هلند

اولین واکسن زندگی را بشناسید

150 دانشجوی افغان در دانشگاه آزاد بیرجند پذیرش شدند

رونق تولید با استفاده از دانشِ دانشگاهیان تضمین می‌شود

بیرجند میزبان رؤسای دانشگاه‌های افغانستان می‌شود

دانشگاهی در چین، کار با لگو را به واحدهای درسی اضافه کرد

تشخیص آلودگی هوا با سیستمی بر روی یک تراشه

تخریب‌گری سیل بیشتر تحت تاثیر مدیریت انسانی بود

مشخصات متمایزکننده گیاه «بادرنجبویه» در مقایسه با گل «اَروانه»

غفلت سیستم‌ها نسبت به جامعه و طبیعت، دلیل رخ دادن برخی آسیب‌هاست

گیاهانی که سلامتی را تضمین می‎کنند

کشف باران غیر منتظره در خورشید

انجام تست استاتیکی مقیاس کامل پره توربین بادی در پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی

تولید هوشمند و تاثیر آن در پیشرفت صنایع

خیرین مدرسه‌ساز توسعه معنوی مدارس را در دستور کار قرار دهند

از ظرفیت خیرین مدرسه‌ساز در راستای توسعه مباحث نوین آموزش و پرورش استفاده شود

اعتبار دولتی برای ساخت و تامین فضاهای آموزشی کافی نیست

پژوهشگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای توسعه علم و فناوری ساخته می‌شود

اولین هتل جهان که اتاق‌هایش را خودش تمیز می‌کند

حواس‌پرتی ذهن در زمان غذاخوردن موجب چاقی می‌شود

تبادلات علمی دانشگاه بیرجند و دانشگاه کابل افزایش می‌یابد

بهترین راه محقق شدن شعار سال، تربیت معلمان حرفه ای است

پرندگان زمستان گذر در شیروان به سیبری مهاجرت کردند

9 ماه انتظار و هزاران نکته

شماری قوچ و میش پارک ملی گلستان تلف شدند

نگاهی به رویداد ساعت زمین

توسعه پایدار نیازمند برنامه ریزی صحیح است

آسیب تاثیر فناوری‌های جدید در مشاغل زنان بیشتر است یا مردان؟

راهکارهای خانگی برای خلاصی‌یافتن از جوش‌های صورت

ساخت بناهای آموزشی مستحکم در دستور کار خیران و دولت قرار گیرد

هشدار متخصص هواشناسی درباره خطرات سیلاب در مناطق ییلاقی مشهد

فعالیت‌های انسانی بیش از 1000 گونه را در معرض انقراض قرار می‌دهد

یادآوری مصرف بادام زمینی بعد از شیرینی و شکلات در ایام نوروز به کودکان

چرا ترس از ریاضی؟

طرح‌های نخبگان باید تجاری‌سازی شود

6 میلیون نخبه ایرانی و ثروتمند، دنیا را می‌چرخانند

40 گونه پرنده آبزی در شیروان مشاهده شدند

اسکان دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی در ایام نوروز فراهم است

پردازش پدیده بازگشت زمان در رایانه کوانتومی

تمرکز بر مساله‌سازی؛ آسیب بزرگ پژوهش‌های دانشگاهی

خراسان جنوبی قوی‌ترین فرهنگ در زمینه وقف و مدرسه سازی را دارد

پژوهشکده اقلیم شناسی درخراسان رضوی یک مزیت به شمارمی رود

سرویس های ایاب ذهاب پاشنه آشیل اعتراضات دانشجویی در دانشگاه بجنورد

گردش مالی شرکت‌های پارک علم و فناوری استان،30 برابر بودجه دولت بوده است

برگزاری همایش کارآفرینی اجتماعی فروردین ماه در دانشگاه فردوسی