پیام خراسان

آخرين مطالب

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: برای اولین بار سامانه شفافیت آستان قدس رضوی راه‌اندازی شد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدرضا فاطمی امین در آیین رونمایی از سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی و نشست مدیران مالی و اقتصادی آستان قدس رضوی در موسسه فرهنگی قدس اظهار کرد: برگزاری این جلسه در روزهای آخر سال نوعی تاکید موکد است و مدیرانی که امروز در این جلسه حضور ندارند نیز به صورت کتبی توبیخ و درج در پرونده خواهند شد.
وی افزود: این شفافیتی که ما آغاز کرده‌ایم الزاماتی دارد که باید به آن متعهد باشیم. خوشبختانه تاکنون کار به خوبی پیش رفته است.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: نحوه برگزاری مجمع در سال 98 نسبت به 97 متفاوت خواهد بود و ترکیب و تنظیم جلسه به این صورت خواهد بود که ابتدا گزارش عملکرد ارائه خواهد شد وسپس در قسمت دوم وارد بند حسابرسی خواهیم شد و در همان روز صورت جلسه مجمع نوشته و ابلاغ خواهد شد.
فاطمی امین بیان کرد: ما در آستان قدس رضوی کاری جز وقف و نذر نداریم و مدیران امانت دار این وقف و نذر هستند و این دارایی متعلق به همه مردم و مسلمانان است.
وی اضافه کرد: در سامانه شفافیت ریز اطلاعات عملکرد مالی شرکت‌های آستان قدس با جزئیات کامل ارائه شده و بودجه 98 نیز در این سامانه قرار گرفته است. آگاه کردن مردم از این اطلاعات جزو وظایف ما بوده اما کار ما را سخت خواهد کرد زیرا ما پس از راه‌اندازی این سامانه تبدیل به مدیران در پشت دیوارهای شیشه‌ای خواهیم شد.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: همچنین علاوه بر شفافیت کامل کار مدیران در این سامانه، سابقه حرفه مدیران نیز ثبت می‌شود و بعدها افراد می‌توانند رزومه مدیر عامل‌های شرکت‌های مختلف را از طریق این سامانه مطالعه کنند و در آینده بخش تحلیلی را به این بخش اضافه خواهیم کرد.
فاطمی امین عنوان کرد: این سامانه جزو یکی از 600 پروژه در سازمان اقتصادی است. همچنین آیین نامه شفافیت نیز در حال تدوین است و در سال جدید ارائه خواهد شد.
وی در جمع خبرنگاران در خصوص سامانه شفافیت، اظهار کرد: کلیه منابع آستان قدس شامل وقف و نذر بوده و متعلق به همه مردم است و مردم باید از سرنوشت آن آگاه باشند و برای اولین بار سامانه شفافیت آستان قدس رضوی راه‌اندازی شد.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در این مرحله تمامی اطلاعات شرکت‌های سازمان اقتصادی در سایت قرار گرفته است. همچنین اطلاعات تمام شرکت‌های فعال در آستان قدس از پنج سال گذشته تا کنون در سایت قرار گرفته، ایجاد این سامانه با هدف جلب اطمینان گزارش دهی به مردم است.
فاطمی امین بیان کرد: تاکنون ابهاماتی در جهت میزان اموال، درآمد و میزان مالیات پرداختی آستان قدس رضوی مطرح بوده که با راه‌اندازی این سامانه به تمامی ابهامات پاسخ داده خواهد شد.
وی افزود: امیدواریم این سنت حسنه که امام علی(ع) به عنوان اولین رئیس حکومت اسلامی تاکید زیادی بر آن داشتند و اکنون غربی‌ها آن را در دست دارند را خود به دست گرفته و آن را جلو ببریم. همچنین حجت‌الاسلام رئیسی تاکید بسیار زیادی بر راه‌اندازی این سامانه داشتند که خوشبختانه تا پایان سال 97 این سامانه راه‌اندازی شد.
در بخش دیگر این مراسم سعید شعرباف، مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی اظهار کرد: سامانه‌های شفافیت با دو هدف کلی طراحی می‌شوند که شامل افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مخاطبین به سازمان و کاهش فساد و اقسام ناکارآمدی‌ها است.
وی افزود: در مجموعه آستان قدس رضوی که تمام وزنه کار در حوزه وقف و نذر است، ایجاد این سامانه در جهت افزایش سرمایه اجتماعی اهمیت زیادی دارد. سامانه شفافیت آستان قدس رضوی به صورت پایلوت در سازمان اقتصادی آغاز به کار کرده است.
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: هدف ما در نسخه اول این سامانه افزایش اعتماد عمومی است. بعد از دستور آقای رئیسی در ابتدا سال 97 کمیته شفافیت در سطح کلان تشکیل شد و قرار بر آن بود تا نسخه اول کار در سازمان اقتصادی پیاده‌سازی شود.
شعرباف بیان کرد: حدود سه الی چهار ماه کارهای مطالعاتی پروژه انجام شد و تمام کارهای قابل توجهی که در داخل و خارج از کشور در سامانه‌های شفافیت اقتصادی وجود داشت، مورد بررسی قرار گرفت و بخش‌هایی از آن اقتباس و بر اساس آن نقشه بومی شفافیت طراحی شد که برخی از آن‌ها مربوط به بخش اقتصادی و برخی دیگر مطابق استاندارهای جهانی است.
وی اضافه کرد: فاز اول که امروز افتتاح می‌شود مبتنی بر انتشار اطلاعات است که این سطح از انتشار اطلاعات در سطح کشورکم‌نظیر است. فاز دوم از ابتدا سال 98 وارد نسخه تعاملی خواهد شد که در آن اطلاعاتی از سمت مردم کسب می‌شود و به سوالات آنان پاسخ داده خواهد شد.
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی تصریح کرد: ورود سایت از طریق سامانه www.reo.ir است.در ابتدا به طور خلاصه عملکرد سه ساله آستان قدس به صورت منظم در چهار سطح زیر ساخت‌های کسب و کار، محصولات کلیدی، محصولات متعارف و شاخص‌های اقتصادی در اختیار مردم قرار گرفته است.
شعرباف عنوان کرد: در بعضی از موارد آستان قدس و سازمان اقتصادی وارد حوزه‌ای از محصولات و مسائل شده است که در حال ساخت زیرساخت‌های مردمی است و به طور خلاصه این موارد توضیح داده شده و دستاوردهای سازمان اقتصادی در اختیار عموم قرار گرفته و مردم می‌توانند در باره ‌آن نظر بدهند.
وی ادامه داد: بخش دوم مربوط به محصولات کلیدی است که بخش خصوصی نیز می‌تواند به آن ورود کند اما فعلا آستان قدس تا رسیدن بخش خصوصی به توانمندی به این حوزه ورود پیدا کرده است. برخی از محصولات در حوزه کشاورزی و خوردو سازی است. بخش سوم شامل محصولات متعارف است که بسیاری از فعالیت‌های آستان قدس رضوی و سازمان اقتصادی رقیب بخش خصوصی بوده که توانسته‌ به بهره‌برداری و تولید مناسب در این حوزه دست پیدا کند.
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی گفت: بخش چهارم نیز شامل شاخص‌های اقتصادی است که نتایج عملکردی هستند که در چند جدول اصلی در چهار سال اخیر جمع‌بندی شده که شامل سودآوری، انظباط مالی، اشتغال، ترکیب نیرو انسانی، کیفیت است.
شعرباف بیان کرد: همچنین در این سامانه بخش جغرافیایی طراحی شده است که در فاز دوم با ساختار سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس مرتبط می‌شود.
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: در بخش مربوط به شرکت‌ها اطلاعات هر شرکت از جمله ماموریت شرکت، موقعیت جغرافیایی، کلیت وضعیت شرکت، اعضا هیات مدیره و اطلاعات مالی و... به صورت جداگانه در اختیار عموم قرار گرفته است.
شعرباف بیان کرد: در فاز دوم کاملا مبتنی بر نظر مردم و نخبگان این سامانه را تکمیل خواهیم کرد. اطلاعات سال 97 به زودی در این سامانه قرار خواهد گرفت و همچنین بودجه سال 98 نیز پس از تصویب در قالب فایل اکسل در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرانه مصرف آب مشهد کم‌تر از سایر کلان‌شهرها/ 8 درصد آب مشهد هدر می‌رود

ساخت بی‌رویه مجتمع‌های تجاری برای اصناف مشکل ایجاد کرده است

گیلاس خراسان شمالی در راه بازار مسکو

گشایش ترانزیتی در مرز نیم‌روز

قوامی: خط آهن خراسان شمالی تکمیل شود

شش هزار و 850 میلیارد ریال صرف تقویت شبکه گازرسانی مشهد می شود

تسلیم اظهارنامه های مالیاتی در خراسان جنوبی هشت درصد افزایش یافت

ابلاغ 50 درصد تسهیلات بازسازی سیل به کشاورزی خراسان شمالی

سهامداران زمینهای چهل بازه مشهد خواستار اجرای حکم قضایی شدند

سازمان بازرسی850 میلیارد ریال به بیت المال بازگرداند

سازمان بازرسی چهار درصد معاملات دولتی را در شرق کشور باطل و یا تجدید کرد

27 نیروگاه خورشیدی در قوچان دایر است

حجم تولید پیله‌ ابریشم در خوشاب دو برابر شد

خراسان جنوبی در حوزه شیلات و پرورش آبزیان ظرفیت خوبی دارد

2200 قطعه مرغ گوشتی غیرمجاز در درمیان توقیف شد

مطالبه 800 میلیارد ریالی بازنشستگان آموزش و پرورش خراسان شمالی

سهامداران زمینهای چهل بازه در مشهد خواستار اجرای حکم قضایی شدند

اجرای 7 طرح سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان رضوی

حجم خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی از 100 هزار تن گذشت

ساکنان حواشی شهر، بیشترین مصرف کنندگان آب در خراسان شمالی

کاهش استفاده از آب چاه‌های کشاورزی در خراسان‌شمالی طی امسال/ ذخیره‌سازی بیش از 90 درصدی آب در سه سد استان

معاملات مسکن در خراسان شمالی 54 درصد رشد یافت

استان خراسان جنوبی از ظرفیت خوبی در حوزه شیلات و پرورش آبزیان برخوردار است

اختصاص 50 درصد از تسهیلات بلاعوض حوزه کشاورزی به کشاورزان سیل زده خراسان شمالی

فیروزه نیشابور، یگانه سنگ اصیل و مرغوب جهان

رشد 81درصدی ذخایر معدنی در خراسان جنوبی/281پروانه اکتشافی صادر شد

خراسان جنوبی در اولویت انجام مطالعات آب های کارست است

گام اتاق بازرگانی بیرجند برای آشنایی دانش آموزان با کارآفرینی

برداشت هندوانه در تایباد آغاز شد

مشاور وزیر صنعت: 9 میلیون نفر در بخش اصناف کشور اشتغال دارند

62 درصد ذخایر سدهای خراسان رضوی پر آب است

دستیابی به منابع آب «کارست» توسط سازمان زمین شناسی در دست انجام است

35 درصد ظرفیت سد دوستی همچنان خالی است/ اجرای 73 درصد شبکه جمع‌آوری فاضلاب مشهد

قوانین مربوط به مالیات اصلاح شود، نیازی به فروش نفت نداریم

مهمترین پرونده‌های تعزیرات در سال 97

نبود رقابت میان شرکت های هواپیمایی در فرودگاه بجنورد عامل گران شدن بلیط های هواپیما

معین های اقتصاد مقاومتی شهرستان خلیل‌آباد تفاهم نامه امضاء کردند

مصرف برق در خراسان شمالی 4 درصد افزایش یافت

حدود 400 میلیارد ریال اعتبار بازآفرینی شهری خراسان شمالی جذب نشد

90 درصد هزینه طرحهای خراسان رضوی از درآمدهای مالیاتی تامین می شود

خرید تضمینی گندم خراسان رضوی از 100 هزار تن گذشت

اطفاء حریق در پارک ملی گلستان نیاز به اعتبار دارد

خراسان جنوبی پایلوت پرورش «تیلاپیا»/موافقت محیط زیست در4 استان

پنج تفاهمنامه معین های اقتصاد مقاومتی در شهرستان بردسکن منعقد شد

سیاست‌های اقتصادی ایالات متحده در برابر کاهش ارزش دلار

دستگاه‌ها تمایلی به واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی ندارند

تولید 72 راس گوسفند کردی حامل ژن دوقلوزایی در ایستگاه شیروان

لزوم توجه به تخصیص اعتبارات /زیرساخت های بخش معدن فراهم شود

کاهش ورود ماشین‌آلات نو خارجی به استان در سال 97

مشکلات 267 پروژه سرمایه گذاری طرح ثامن مشهد درحال برطرف شدن است