پیام خراسان

آخرين مطالب

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی اقتصادي

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- سیدرضا فاطمی امین در آیین رونمایی از سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی و نشست مدیران مالی و اقتصادی آستان قدس رضوی در موسسه فرهنگی قدس اظهار کرد: برگزاری این جلسه در روزهای آخر سال نوعی تاکید موکد است و مدیرانی که امروز در این جلسه حضور ندارند نیز به صورت کتبی توبیخ  و درج در پرونده خواهند شد.
 
وی افزود: این شفافیتی که ما آغاز کرده‌ایم الزاماتی دارد که باید به آن متعهد باشیم. خوشبختانه تاکنون کار به خوبی پیش رفته است.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: نحوه برگزاری مجمع در سال 98 نسبت به 97 متفاوت خواهد بود و ترکیب و تنظیم جلسه به این صورت خواهد بود که ابتدا گزارش عملکرد ارائه خواهد شد وسپس در قسمت دوم وارد بند حسابرسی خواهیم شد و در همان روز صورت جلسه مجمع نوشته و ابلاغ خواهد شد.
 
فاطمی امین بیان کرد: ما در آستان قدس رضوی کاری جز وقف و نذر نداریم و مدیران امانت دار این وقف و نذر هستند و این دارایی متعلق به همه مردم و مسلمانان است.
 
وی اضافه کرد: در سامانه شفافیت ریز اطلاعات عملکرد مالی شرکت‌های آستان قدس با جزئیات کامل ارائه شده و بودجه 98 نیز در این سامانه قرار گرفته است. آگاه کردن مردم از این اطلاعات جزو وظایف ما بوده اما کار ما را سخت خواهد کرد زیرا ما پس از راه‌اندازی این سامانه تبدیل به مدیران در پشت دیوارهای شیشه‌ای خواهیم شد.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: همچنین علاوه بر شفافیت کامل کار مدیران در این سامانه، سابقه حرفه مدیران نیز ثبت می‌شود و بعدها افراد می‌توانند رزومه مدیر عامل‌های شرکت‌های مختلف را از طریق این سامانه مطالعه کنند و در آینده بخش تحلیلی را به این بخش اضافه خواهیم کرد.
 
فاطمی امین عنوان کرد: این سامانه جزو یکی از 600 پروژه در سازمان اقتصادی است. همچنین آیین نامه شفافیت نیز در حال تدوین است و در سال جدید ارائه خواهد شد.
 
وی در جمع خبرنگاران در خصوص سامانه شفافیت، اظهار کرد: کلیه منابع آستان قدس شامل وقف و نذر بوده و متعلق به همه مردم است و مردم باید از سرنوشت آن آگاه باشند و برای اولین بار سامانه شفافیت آستان قدس رضوی راه‌اندازی شد.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در این مرحله تمامی اطلاعات شرکت‌های سازمان اقتصادی در سایت قرار  گرفته است. همچنین اطلاعات تمام شرکت‌های فعال در آستان قدس از پنج سال گذشته تا کنون در سایت قرار گرفته، ایجاد این سامانه با هدف جلب اطمینان گزارش دهی به مردم است.
 
فاطمی امین بیان کرد: تاکنون ابهاماتی در جهت میزان اموال، درآمد و میزان مالیات پرداختی آستان قدس رضوی مطرح بوده که با راه‌اندازی این سامانه به تمامی ابهامات پاسخ داده خواهد شد.
 
وی افزود: امیدواریم این سنت حسنه که امام علی(ع) به عنوان اولین رئیس حکومت اسلامی تاکید زیادی بر آن داشتند و اکنون غربی‌ها آن را در دست دارند را خود به دست گرفته و آن را جلو ببریم. همچنین حجت‌الاسلام رئیسی تاکید بسیار زیادی بر راه‌اندازی این سامانه داشتند که خوشبختانه تا پایان سال 97 این سامانه راه‌اندازی شد.


در بخش دیگر این مراسم سعید شعرباف، مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی اظهار کرد: سامانه‌های شفافیت با دو هدف کلی طراحی می‌شوند که شامل افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مخاطبین به سازمان و کاهش فساد و اقسام ناکارآمدی‌ها است.  
 
وی افزود: در مجموعه آستان قدس رضوی که تمام وزنه کار در حوزه وقف و نذر است، ایجاد این سامانه در جهت افزایش سرمایه اجتماعی اهمیت زیادی دارد. سامانه شفافیت آستان قدس رضوی به صورت پایلوت در سازمان اقتصادی آغاز به کار کرده است.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: هدف ما در نسخه اول این سامانه  افزایش اعتماد عمومی است. بعد از دستور آقای رئیسی در ابتدا سال 97 کمیته شفافیت در سطح کلان تشکیل شد و قرار بر آن بود تا نسخه اول کار در سازمان اقتصادی پیاده‌سازی شود.
 
شعرباف بیان کرد: حدود سه الی چهار ماه کارهای مطالعاتی  پروژه انجام شد و تمام کارهای قابل توجهی که در داخل و خارج از کشور در سامانه‌های شفافیت اقتصادی وجود داشت، مورد بررسی قرار گرفت و بخش‌هایی از آن اقتباس و بر اساس آن نقشه بومی شفافیت طراحی شد که برخی از آن‌ها مربوط به بخش اقتصادی و برخی دیگر مطابق استاندارهای جهانی است.
 
وی اضافه کرد: فاز اول که امروز افتتاح می‌شود مبتنی بر انتشار اطلاعات است که این سطح از انتشار اطلاعات در سطح کشورکم‌نظیر است. فاز دوم از ابتدا سال 98 وارد نسخه تعاملی خواهد شد که در آن اطلاعاتی از سمت مردم کسب می‌شود و به سوالات آنان پاسخ داده خواهد شد.  
 
 مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی تصریح کرد: ورود سایت از طریق سامانه www.reo.ir است.در ابتدا به طور خلاصه عملکرد سه ساله آستان قدس  به صورت منظم در چهار سطح زیر ساخت‌های کسب و کار،  محصولات کلیدی، محصولات متعارف و شاخص‌های اقتصادی در اختیار مردم قرار گرفته است.
 
شعرباف عنوان کرد: در بعضی از موارد آستان قدس و سازمان اقتصادی وارد حوزه‌ای از محصولات و مسائل شده است که در حال ساخت زیرساخت‌های مردمی است و به طور خلاصه این موارد توضیح داده شده و دستاوردهای سازمان اقتصادی در اختیار عموم قرار گرفته و مردم می‌توانند در باره ‌آن نظر بدهند.
 
وی ادامه داد: بخش دوم مربوط به محصولات کلیدی است که بخش خصوصی نیز می‌تواند به آن ورود کند اما فعلا آستان قدس تا رسیدن بخش خصوصی به توانمندی به این حوزه ورود پیدا کرده است. برخی از محصولات در حوزه کشاورزی و خوردو سازی است. بخش سوم شامل محصولات متعارف است که بسیاری از فعالیت‌های آستان قدس رضوی و سازمان اقتصادی رقیب بخش خصوصی بوده که توانسته‌ به بهره‌برداری و تولید مناسب در این حوزه دست پیدا کند.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی گفت: بخش چهارم نیز شامل شاخص‌های اقتصادی است که نتایج عملکردی هستند که در چند جدول اصلی در چهار سال اخیر جمع‌بندی شده که شامل سودآوری، انظباط مالی، اشتغال، ترکیب نیرو انسانی، کیفیت است.  
 
شعرباف بیان کرد: همچنین در این سامانه بخش جغرافیایی طراحی شده است که در فاز دوم با ساختار سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس مرتبط می‌شود.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: در بخش مربوط به شرکت‌ها اطلاعات هر شرکت از جمله ماموریت شرکت، موقعیت جغرافیایی، کلیت وضعیت شرکت، اعضا هیات مدیره و اطلاعات مالی و... به صورت جداگانه در اختیار عموم قرار گرفته است.
 
شعرباف بیان کرد: در فاز دوم کاملا مبتنی بر نظر مردم و نخبگان این سامانه را تکمیل خواهیم کرد. اطلاعات سال 97 به زودی در این سامانه قرار خواهد گرفت و همچنین بودجه سال 98 نیز پس از تصویب در قالب فایل اکسل در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح توسعه مجتمع پترشیمی خراسان در انتظار ایجاد شرکت جدید

نیمه پر لیوان سیل در کلات

سیل به عشایر خراسان رضوی 480 میلیارد ریال خسارت زد

افتتاح نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی

سرریز سد گلیل شیروان 4 سانتی متر کاهش یافت

لایروبی کال زرکش، مشهد را از خطر سیلاب مصون نگه می‌دارد

برنامه ریزی برای ایجاد سه شهر جدید در خراسان رضوی

5400 نفر از ظرفیت های صنعتی و معدنی خراسان جنوبی بازدید کردند

هشدار درباره وزش باد شدید و بارش رگباری در خراسان جنوبی

ساخت پل و ابنیه نیاز اساسی حوزه راهسازی خراسان شمالی

پیشنهادارائه2میلیارد یورو ازصندوق توسعه برای جبران خسارت سیل/ تخریب ناشی از فعالیت معادن در استان بیش از آورده آن

انتخاب خراسان شمالی به عنوان استان معین گلستان برای کمک رسانی

برگزاری نشست مشترک استاندار خراسان شمالی و مجمع نمایندگان استان با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور

استاندار تاکید کرد: بهره مندی عشایر خراسان شمالی از بهترین امکانات رفاهی

خطر آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل ها در شهرستان های فاروج، شیروان و اسفراین

کنترل بیماری‌های برگی در مزارع مهمترین اقدام پسا سیل در حوزه کشاورزی خراسان‌شمالی

تیرهای برق جانمایی شده در بستر رودخانه جابجا می‌شوند/ عدم لایی روبی رودخانه‌ها عامل بروز خسارت به تاسیسات برق

رویش گل های لاله های واژگون در خراسان شمالی به تاخیر می افتد

289 هزار هکتار از مطالعات آبخیزداری در خراسان شمالی اجرایی نشده است

ماجرای تجمع تعدادی از اهالی پایین دست سد چندیر جرگلان چه بود؟

ترکیدگی لوله، احداث چاه های جذبی و بارندگی های شدید عامل اصلی رانش زمین در خراسان شمالی

بارش های مکرر باران عامل اصلی گرانی قیمت پیاز

رسیدگی به تخلفات و تصرفات غیرمجاز بستر رودخانه‌ها در نشست تخصصی

میزان خسارت های سیل در خراسان شمالی به 7 میلیارد و 150 میلیون ریال رسید

قنات ها در خراسان شمالی دوباره جان گرفتند

توزیع 4000 جعبه تخم نوغان میان نوغانداران خراسان‌شمالی/ باز شدن پای بخش خصوصی در صنعت نوغانداری استان

باید با چنگ‌و‌دندان مزارع خراسان‌شمالی را حفظ کرد/ کشاورزان سم‌پاشی مزارع علیه زنگ گندم را جدی بگیرند

اختصاص اعتبار برای تکمیل بدنه و ساختار سد میان دشت اسفراین تا سه ماه آینده

پیش بینی افزایش خرید گندم در خراسان شمالی طی سال جاری

کوچ عشایر خراسان شمالی از مناطق قشلاقی به تاخیر افتاد

/گزارش/ آبی که در خراسان شمالی بر باد رفت

خطر طغیان بیماری سفیدک در تاکستان های خراسان شمالی

مواد معدنی که با الاغ و کوله پشتی جابجا می شوند

بهترین سنگ های تزئینی که بدون برند صادر می شوند

سال 98 هم قیمت‌ها مردم را شگفت‌زده می‌کند؟

بارندگی‌ها؛ علت عدم کاهش قیمت پیاز

باران‌های اخیر به معنای پایان خشکسالی 35 ساله نیست

58 پروژه عمرانی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی اجرا می‌شود

باید در مقابل نظام اداری کشور طغیان کنیم

خسارت سیل به تاسیسات آبرسانی20 شهر خراسان رضوی

14 میلیون دلار سرمایه مصوب خارجی در شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی

بیش از 90 درصد کالاهای صنعت گاز از داخل کشور تامین می‌شود

بانوان کارآفرین معین اقتصادی بخشی از حاشیه شهر مشهد می‌شوند

عضویت 250 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان کشاورزی در سازمان نظام مهندسی استان

برای رونق تولید باید ساختار این بخش تغییر کند

ما مقصر عملکرد بد در زمینه اقتصاد هستیم

71 درصد از مصوبات اتاق بازرگانی در سال 97 اجرا شده است

برای ساخت ایران باید حزب‌گرایی و گروه‌گرایی را پشت سر گذاشت

«امنیت سرمایه‌گذاری» مهم‌ترین مساله در تحقق رونق تولید است

آماده باش آبفا برای حفاظت از تاسیسات آب‌رسانی در برابر سیلاب