پیام خراسان

آخرين مطالب

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی اقتصادي

راه اندازی سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- سیدرضا فاطمی امین در آیین رونمایی از سامانه شفافیت اقتصادی آستان قدس رضوی و نشست مدیران مالی و اقتصادی آستان قدس رضوی در موسسه فرهنگی قدس اظهار کرد: برگزاری این جلسه در روزهای آخر سال نوعی تاکید موکد است و مدیرانی که امروز در این جلسه حضور ندارند نیز به صورت کتبی توبیخ  و درج در پرونده خواهند شد.
 
وی افزود: این شفافیتی که ما آغاز کرده‌ایم الزاماتی دارد که باید به آن متعهد باشیم. خوشبختانه تاکنون کار به خوبی پیش رفته است.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: نحوه برگزاری مجمع در سال 98 نسبت به 97 متفاوت خواهد بود و ترکیب و تنظیم جلسه به این صورت خواهد بود که ابتدا گزارش عملکرد ارائه خواهد شد وسپس در قسمت دوم وارد بند حسابرسی خواهیم شد و در همان روز صورت جلسه مجمع نوشته و ابلاغ خواهد شد.
 
فاطمی امین بیان کرد: ما در آستان قدس رضوی کاری جز وقف و نذر نداریم و مدیران امانت دار این وقف و نذر هستند و این دارایی متعلق به همه مردم و مسلمانان است.
 
وی اضافه کرد: در سامانه شفافیت ریز اطلاعات عملکرد مالی شرکت‌های آستان قدس با جزئیات کامل ارائه شده و بودجه 98 نیز در این سامانه قرار گرفته است. آگاه کردن مردم از این اطلاعات جزو وظایف ما بوده اما کار ما را سخت خواهد کرد زیرا ما پس از راه‌اندازی این سامانه تبدیل به مدیران در پشت دیوارهای شیشه‌ای خواهیم شد.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: همچنین علاوه بر شفافیت کامل کار مدیران در این سامانه، سابقه حرفه مدیران نیز ثبت می‌شود و بعدها افراد می‌توانند رزومه مدیر عامل‌های شرکت‌های مختلف را از طریق این سامانه مطالعه کنند و در آینده بخش تحلیلی را به این بخش اضافه خواهیم کرد.
 
فاطمی امین عنوان کرد: این سامانه جزو یکی از 600 پروژه در سازمان اقتصادی است. همچنین آیین نامه شفافیت نیز در حال تدوین است و در سال جدید ارائه خواهد شد.
 
وی در جمع خبرنگاران در خصوص سامانه شفافیت، اظهار کرد: کلیه منابع آستان قدس شامل وقف و نذر بوده و متعلق به همه مردم است و مردم باید از سرنوشت آن آگاه باشند و برای اولین بار سامانه شفافیت آستان قدس رضوی راه‌اندازی شد.
 
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در این مرحله تمامی اطلاعات شرکت‌های سازمان اقتصادی در سایت قرار  گرفته است. همچنین اطلاعات تمام شرکت‌های فعال در آستان قدس از پنج سال گذشته تا کنون در سایت قرار گرفته، ایجاد این سامانه با هدف جلب اطمینان گزارش دهی به مردم است.
 
فاطمی امین بیان کرد: تاکنون ابهاماتی در جهت میزان اموال، درآمد و میزان مالیات پرداختی آستان قدس رضوی مطرح بوده که با راه‌اندازی این سامانه به تمامی ابهامات پاسخ داده خواهد شد.
 
وی افزود: امیدواریم این سنت حسنه که امام علی(ع) به عنوان اولین رئیس حکومت اسلامی تاکید زیادی بر آن داشتند و اکنون غربی‌ها آن را در دست دارند را خود به دست گرفته و آن را جلو ببریم. همچنین حجت‌الاسلام رئیسی تاکید بسیار زیادی بر راه‌اندازی این سامانه داشتند که خوشبختانه تا پایان سال 97 این سامانه راه‌اندازی شد.


در بخش دیگر این مراسم سعید شعرباف، مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی اظهار کرد: سامانه‌های شفافیت با دو هدف کلی طراحی می‌شوند که شامل افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مخاطبین به سازمان و کاهش فساد و اقسام ناکارآمدی‌ها است.  
 
وی افزود: در مجموعه آستان قدس رضوی که تمام وزنه کار در حوزه وقف و نذر است، ایجاد این سامانه در جهت افزایش سرمایه اجتماعی اهمیت زیادی دارد. سامانه شفافیت آستان قدس رضوی به صورت پایلوت در سازمان اقتصادی آغاز به کار کرده است.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: هدف ما در نسخه اول این سامانه  افزایش اعتماد عمومی است. بعد از دستور آقای رئیسی در ابتدا سال 97 کمیته شفافیت در سطح کلان تشکیل شد و قرار بر آن بود تا نسخه اول کار در سازمان اقتصادی پیاده‌سازی شود.
 
شعرباف بیان کرد: حدود سه الی چهار ماه کارهای مطالعاتی  پروژه انجام شد و تمام کارهای قابل توجهی که در داخل و خارج از کشور در سامانه‌های شفافیت اقتصادی وجود داشت، مورد بررسی قرار گرفت و بخش‌هایی از آن اقتباس و بر اساس آن نقشه بومی شفافیت طراحی شد که برخی از آن‌ها مربوط به بخش اقتصادی و برخی دیگر مطابق استاندارهای جهانی است.
 
وی اضافه کرد: فاز اول که امروز افتتاح می‌شود مبتنی بر انتشار اطلاعات است که این سطح از انتشار اطلاعات در سطح کشورکم‌نظیر است. فاز دوم از ابتدا سال 98 وارد نسخه تعاملی خواهد شد که در آن اطلاعاتی از سمت مردم کسب می‌شود و به سوالات آنان پاسخ داده خواهد شد.  
 
 مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی تصریح کرد: ورود سایت از طریق سامانه www.reo.ir است.در ابتدا به طور خلاصه عملکرد سه ساله آستان قدس  به صورت منظم در چهار سطح زیر ساخت‌های کسب و کار،  محصولات کلیدی، محصولات متعارف و شاخص‌های اقتصادی در اختیار مردم قرار گرفته است.
 
شعرباف عنوان کرد: در بعضی از موارد آستان قدس و سازمان اقتصادی وارد حوزه‌ای از محصولات و مسائل شده است که در حال ساخت زیرساخت‌های مردمی است و به طور خلاصه این موارد توضیح داده شده و دستاوردهای سازمان اقتصادی در اختیار عموم قرار گرفته و مردم می‌توانند در باره ‌آن نظر بدهند.
 
وی ادامه داد: بخش دوم مربوط به محصولات کلیدی است که بخش خصوصی نیز می‌تواند به آن ورود کند اما فعلا آستان قدس تا رسیدن بخش خصوصی به توانمندی به این حوزه ورود پیدا کرده است. برخی از محصولات در حوزه کشاورزی و خوردو سازی است. بخش سوم شامل محصولات متعارف است که بسیاری از فعالیت‌های آستان قدس رضوی و سازمان اقتصادی رقیب بخش خصوصی بوده که توانسته‌ به بهره‌برداری و تولید مناسب در این حوزه دست پیدا کند.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی گفت: بخش چهارم نیز شامل شاخص‌های اقتصادی است که نتایج عملکردی هستند که در چند جدول اصلی در چهار سال اخیر جمع‌بندی شده که شامل سودآوری، انظباط مالی، اشتغال، ترکیب نیرو انسانی، کیفیت است.  
 
شعرباف بیان کرد: همچنین در این سامانه بخش جغرافیایی طراحی شده است که در فاز دوم با ساختار سامانه اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس مرتبط می‌شود.
 
مسئول طراحی سامانه جامع شفافیت رضوی در سازمان اقتصادی رضوی خاطرنشان کرد: در بخش مربوط به شرکت‌ها اطلاعات هر شرکت از جمله ماموریت شرکت، موقعیت جغرافیایی، کلیت وضعیت شرکت، اعضا هیات مدیره و اطلاعات مالی و... به صورت جداگانه در اختیار عموم قرار گرفته است.
 
شعرباف بیان کرد: در فاز دوم کاملا مبتنی بر نظر مردم و نخبگان این سامانه را تکمیل خواهیم کرد. اطلاعات سال 97 به زودی در این سامانه قرار خواهد گرفت و همچنین بودجه سال 98 نیز پس از تصویب در قالب فایل اکسل در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا در سراشیبی سقوط

ارائه پیشنهاد مناطق شکارممنوع خراسان شمالی به منطقه حفاظت شده

توصیه های شرکت برق خراسان شمالی برای کاهش مصرف انرژی

هیرکانی و همه چالش‌های آن...

آب دزدی عامل اصلی کاهش فشار آب روستایی مشهد است

کیفیت گندم خراسان شمالی از میانگین کشوری مطلوب تر است

300 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در خراسان شمالی ایجاد شد

90 باغ ویلای غیرمجاز در مشهد تخریب شد

58 میلیارد تومان مالیات در خراسان جنوبی وصول شد

آنچه مودیان مالیاتی باید بدانند

31 تیر آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

تمام اعتبارهای ابلاغی به خراسان رضوی باید جذب شود

صنایع خراسان رضوی از اجبار به کاهش مصرف برق گلایه مندند

اجرای آزمایشی طرح حذف قبوض کاغذی گاز در خراسان رضوی

فن بازار منطقه‌ای خراسان رضوی، فن بازار برتر کشور شد

رسیدگی به پرونده قاچاق تجهیزات پزشکی در خراسان شمالی

رشد 13.5 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

مصرف برق در خراسان شمالی به وضعیت قرمز رسید

روایتی از تحریم‌های داخلی و صنعت رو به خاموشی

استحصال 8 هزار تن گوشت سالم با نظارت دامپزشکی خراسان شمالی در بهار امسال

اساس اقتصاد شهرستان مانه و سملقان فعالیت های کشاورزی است

ایجاد گلخانه در بحث توسعه اشتغال بیسار حائز اهمیت است

سنگ اندازی مالیاتی جلوی پای اصناف

تولیدکنندگان داخلی توان تولید تمام قطعات خودرو را دارند

اکتشاف در معادن کوچک از برنامه‌های امسال وزارت صمت

تکمیل پروژه راه آهن جوین-اسفراین تا پایان دولت دوازدهم

استاندار: خراسان شمالی از مرزهای خود بهره ای نبرده است

نوبخت خبر داد: در نظرگرفتن 690 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال در خراسان‌شمالی

نشست خبری روحانی با اصحاب رسانه در خراسان شمالی

تاکید نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی بر سرعت بخشیدن اجرای پروژه‌ها

انعقاد 17 تفاهم نامه در حوزه سرمایه‌گذاری در خراسان‌شمالی طی سفر دولت تدبیر و امید به استان

آمادگی تامین 600 هزار تن نهاده‌های دامی با اختصاص ریال در استان وجود دارد

افتتاح 40 طرح و پروژه زیربنایی و صنعتی و اقتصادی در خراسان شمالی

تامین 12 هزار میلیارد دلار ارز برای واردات از ابتدای سال تاکنون

بر هم زدن آرامش نسبی اقتصاد کشور عاقلانه نیست / فروش نفت به تدریج افزایش یافته است

با حضور وزیر نیرو سد چندیر در خراسان شمالی افتتاح شد

مقاصد سفرهای خارج خراسان جنوبی‌ها کجا هستند؟

2 واحد فاز بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان افتتاح شد

واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان افتتاح شد

اخذ مالیات در پروازهای بین المللی برای حمل و نقل پاک

بدهی خارجی 25 درصد کاهش یافته است/آمریکا هر مسیری رفت،شکست خورد

درباره میانسالی و تعارض «رکود در مقابل زایندگی»

آماده ارائه مستندات به اداره کل‌‌ امور مالیاتی استان هستیم

450 واحد تولیدی در خراسان رضوی با رکود مواجه شده اند

100 پروژه جهادکشاورزی خراسان شمالی امروز افتتاح می شود

پیش بینی برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبی/ محصولی که در ایران طرفدار ندارد

اشتغال زایی با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی خانگی توسط معین‌های اقتصادی

موافقت دولت برای 105 هزار میلیارد ریال مصوبه در خراسان شمالی

خرید گندم در خراسان شمالی از مرز 100 هزار تن گذشت

دانشگاه‌ها باید به عنوان مشاور عالی مثلث توسعه اقتصادی فعالیت کنند