پیام خراسان

آخرين مطالب

توصیه‌هایی مهم درباره مواجهه با سیل اجتماعي

توصیه‌هایی مهم درباره مواجهه با سیل

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در هنگام وقوع سیل و پس از آن باید اقداماتی صورت گیرد تا مانع آسیب دیدن به افراد شود که در این مواقع باید برای این اقدامات آماده بود.
محمدرحیم شهریاری، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات حین وقوع سیل، اظهار کرد: مردم باید برای اطلاع از وضعیت و نیز گرفتن دستورهای لازم، به رادیو، تلویزیون و یا اعلام خبر از طریق بلندگوهای عمومی گوش دهند و در صورتی که دستور تخلیه داده شد، بلافاصله این کار را انجام دهند.
وی افزود: زمانی که فرد تشخیص داد سیلاب در حال شکل‌گیری است، باید خیلی سریع عمل کرده و خود را نجات دهد چراکه تنها چند دقیقه برای این کار فرصت دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: افراد لازم است از فاضلاب‌ها و جویبارهای به‌ظاهر آرام دوری کنند و به‌خاطر داشته باشند جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و … نیز می‌توانند به‌ ناگهان دچار سیلاب شوند.
شهریاری ادامه داد: اگر منزل شما در محل مرتفعی است و خطر آب‌گرفتگی شما را تهدید نمی‌کند، نیاز به خروج از منزل نیست، در غیر این صورت مناطق کم ارتفاع را خیلی سریع ترک کنید و به مناطق مرتفع دور از رودخانه‌ها و نهرها بروید.
وی با بیان اینکه افراد باید در صورت ترک خانه، اشیای گران‌قیمت را به محل‌های بالاتری در منزل ببرند و درب‌ها را قفل کنند، تصریح کرد: در این مواقع باید جریان آب، برق و گاز را برای جلوگیری از آب‌گرفتگی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در این مواقع افراد نباید در جریان آب راه بروند چرا که 15 سانتی‌متر آب در حال حرکت ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل فرد شود و اگر مجبور هستند در آب حرکت کنند، باید از مسیری بروند که آب حرکت نمی‌کند و برای اینکه از استحکام زمین جلو پای خود مطمئن شوند لازم است از یک تکه چوبدستی استفاده کنند.
شهریاری با بیان اینکه نباید در منطقه سیل‌زده رانندگی کرد، افزود: اگر سیل اطراف خودرو شما را فراگرفته است، خودرو را رها کنید و به یک منطقه مرتفع بروید در غیر این صورت جریان سیل شما و خودرویتان را بسیار سریع با خود می‌برد.
وی ادامه داد: افراد نباید هیچ‌گاه به‌تنهایی در یک ناحیه سیل‌زده، به این طرف و آن طرف بروند و اگر پیاده هستند، از نقاطی که سطح آب از زانو بالاتر است عبور نکنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه افراد نباید هرگز از درختان در معرض سیل به عنوان محل امن استفاده کنند، اظهار کرد: در هنگام سیل از پل‌های چوبی سست روی رودخانه‌ها عبور نکنید.
شهریاری با اشاره به اینکه نباید در جریان سیل شنا کرد، خاطرنشان کرد: وسایل نقلیه، حیوانات اهلی و اشیای قابل حمل را باید به نزدیکترین محل مرتفع انتقال داد.
وی با اشاره به نکاتی برای رانندگی در شرایط سیل، افزود: در بیشتر خودروها ارتفاع 15 سانتی‌متر آب می‌تواند به کف خودرو برسد و کنترل آن را مختل کند و یا حتی باعث توقف حرکت آن شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی اظهار کرد: خودرو و وسیله نقلیه، محل امنی در مقابل سیل نیست و اگر وسیله نقلیه شما (به علت فرو رفتن در آب یا گل) از حرکت ایستاد، فوراً آن را ترک کرده و به جای مرتفع بروید.
شهریاری با بیان اینکه ارتفاع آب در حد 30 سانتی‌متر، بیشتر خودروها را شناور می‌کند، تصریح کرد: 60 سانتی‌متر آب در حال حرکت، می‌تواند هر خودرویی را شناور کند.
وی با اشاره به اینکه افراد باید در صورت بالا آمدن سطح آب، از توقف در منطقه آب‌گرفته به هر دلیل بپرهیزند، خاطرنشان کرد: از عبور دادن حیوانات اهلی از عرض رودخانه‌ها و سواحل آن‌ها در زمان بارش شدید باران و وقوع سیل بپرهیزید.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: در هنگام رانندگی مراقب شیب‌ها و پیچ‌های جاده باشید و با دنده سنگین حرکت کنید چراکه در این مواقع، ترمزها در آب به‌خوبی کار نمی‌کنند.
اقدامات پس از وقوع سیل
شهریاری ادامه داد: در این مواقع خود را به نزدیکترین محل امدادرسانی هلال احمر یا سایر مراکز امدادرسانی برسانید چرا که غذا، البسه و سایر کمک‌های اولیه در آنجا موجود است.
وی اظهار کرد: افراد باید برای اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی، حتما به گزارش اخبار محلی توجه کنند و آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی تصریح کرد: افراد باید از سیلاب دور شوند چراکه این آب ممکن است با روغن، گازوییل یا فاضلاب آلوده شده باشد و یا احتمال دارد بر اثر تماس با خطوط نیروی برق زیرزمینی، جریان برق پیدا کرده باشد.
شهریاری اظهار کرد: لازم است افراد به مناطقی که سیلاب عقب‌ نشینی کرده است، توجه کنند چراکه استحکام خیابان‌ها و جاده‌ها ممکن است به‌خاطر جریان سیل ضعیف شده باشد که در این صورت ممکن است بر اثر وزن خودرو فرو برود.
وی با بیان اینکه لازم است از خطوط فشار قوی دوری کنید، تصریح کرد: زمانی به خانه بازگردید که مسئولان وضعیت را امن اعلام کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با بیان اینکه افراد در این مواقع باید از ساختمان‌هایی که اطرافش را آب احاطه کرده است، دور شوند، اظهار کرد: هنگام ورود به منزل کاملا احتیاط کنید چراکه ممکن است پی‌های ساختمان آسیب دیده باشد اما در ابتدا خرابی دیده نشود و ظاهر خانه سالم به‌نظر بیاید.
شهریاری با اشاره به اینکه سعی کنید در طول روز به منزل برگردید تا استفاده از وسایل روشنایی لازم نباشد، افزود: چنانچه مجبور هستید شبانه به خانه برگردید، بسیار محتاط باشید و از فانوس، مشعل و کبریت برای روشن کردن ساختمان استفاده نکنید و چراغ قوه را نیز قبل از ورود به ساختمان روشن کنید.
وی با اشاره به اینکه افراد باید از غذاهای کنسرو شده استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در این مواقع باید لوازم برقی را قبل از استفاده کنترل و خشک کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: آب‌های جمع شده برای گودال‌ها شرایط مناسبی را برای رشد حشرات به‌خصوص پشه‌ها ایجاد خواهد کرد، بنابراین افراد باید از توری در محل اقامت خود استفاده کنند و پوشاک آستین بلند و چکمه‌های ساق بلند بپوشند.
شهریاری ادامه داد: سیل باعث خارج شدن مارها از لانه‌های خود می‌شود، بنابراین باید بعد از سیل مراقب مارگزیدگی بود.
وی افزود: پس از سیل احتمال شیوع بیماری‌های عفونی مانند عفونت‌های دستگاه گوارش از جمله هپاتیت، وبا، حصبه و … وجود دارد که باید مراقبت‌های لازم بهداشت فردی و عمومی به‌عمل آید.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی ادامه داد: اگر تصفیه‌خانه و تأسیساتی مانند آن آسیب دیده است، در صورت امکان، آن را تعمیر کنید چراکه سیستم‌های زهکشی در صورت آسیب دیدن، سلامتی و بهداشت افراد را به مخاطره می‌اندازد.
شهریاری با بیان اینکه در این مواقع باید هر وسیله خیس و مرطوب را تمیز و ضد عفونی کرد چراکه گل و لای باقی مانده از سیلاب، حاوی مواد شیمیایی و فاضلابی است، یادآور شد: با رعایت این اصول ایمنی در صورت وقوع سیلاب، تلفات و آسیب‌های کمتری به وقوع می‌پیوندد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیران شهری مشهد به سه‌شنبه‌های بدون خودرو پیوستند

33 درصد از جامعه کارگری خراسان شمالی با مشکل اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند

10 تخته فرش قیمتی در مرز دوغارون کشف شد

دیدارمدیر کل بنیاد شهید وامور ایثارگران خراسان جنوبی با فرماندار سرایان

دمای هوا در خراسان جنوبی افزایش می یابد

پرونده های مختومه تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی افزایش یافت

پیکر شهید مدافع حرم در بارگاه منور رضوی تشییع شد

30 گروه جهادی دانشجویی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام می شوند

بازدید معاون فرماندار از طرح های اشتغالزایی روستایی سطح شهرستان

آماده باش تیم‌های کنترل فشارخون از ساعت 7:30 تا 21/ سبک زندگی عامل ابتلا به فشار خون

بستر حوادث، نیازمند تجهیز امکانات است

230 سری جهیزیه در خراسان جنوبی توزیع شد

همکاری کمیته امداد خراسان شمالی و هلال‌احمر برای حمایت از فرزندان ایتام و محسنین

افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری دانش‌آموزی در خراسان شمالی

بهره گیری از حیات وحش برای گردشگری/ حیوانات استان کم نظیرند

وضعیت جوی خراسان رضوی در روزهای آینده

سه شنبه بدون خودرو با رکاب زنی مدیران شهری و اعضای شورای شهر مشهد

سلامتکده طب سنتی ویژه بانوان در مشهد فعال شد

وزش باد شدید در خراسان رضوی تداوم دارد

2943 روستای شمال شرق کشور ازخدمات پایه ارتباطی بهره مند شدند

افزایش آگاهی و آموزش جوانان و بانوان از معضلات مصرف مواد مخدر

برپایی 690 پایگاه برای اوقات فراغت آموزش و پرورش خراسان شمالی

بار آلودگی فاضلاب بهداشتی مشهد بالاتر از حد استاندارد است

هوای مشهد سالم است

پرسش عضو شورای شهر مشهد از شهردار

ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی آغاز شد

آسیب‌ اجتماعی در مدارس را رصد می‌کنیم/کمبود مشاور در آموزشگاه‌ها

کارگروه ویژه مسئول مهار فاضلاب خاکستری در حاشیه شهر مشهد شد

خانواده ها برای پیشگیری از اعتیاد"نه گفتن" را به فرزندان خود آموزش دهند

302 کیلوگرم مواد مخدر در ورودی مشهد کشف شد

واژگونی خودرو در سبزوار 10 مصدوم داشت

پوشش تلفن همراه در روستاهای خراسان شمالی به 67 درصد رسید

بعد از پدیده پرونده میزان روی میز قاضی قرار می گیرد

مدیرعامل شرکت پدیده درگذشت

«تله‌سیژ» و «قطار» در کوهسنگی ساخته می‌شود

شهرداری برای تکمیل خط دو قطارشهری 500 میلیارد تومان وام می‌گیرد

بنا و موقعیت تئاتر شهر در راستای موقعیت بازآفرینی مشهد نیست

افزایش 19 درصدی بهای سرویس مدارس

بی‌توجهی به اخلاق مدنی شهرهای ایران از سال 1345 تا کنون

افزایش همسرآزاری در خراسان جنوبی/ 32 پرونده قصور پزشکی ثبت شد

پاسخ علنی شهردار مشهد به سئوال یک عضو شورا

ضرورت استاندارد سازی مدارس غیر دولتی در خراسان شمالی

تسلط بر واژه‌ها نسخه کلیدی گسترش فرهنگ بسیجی است

هدف از پروژه‌های شهری جز پاسخگویی به نیاز مردم نیست/ نگاه انسان‌محور و توسعه‌محور همسو با هم پیش می‌رود

نمایشگاه طراحی پوستر طوفان شن در بیرجند گشایش یافت

19 باند حمل و توزیع مواد مخدر در خراسان جنوبی منهدم شد

تعریض خیابان ارتش بیرجند آغاز شد

پیش بینی برداشت 16 هزار تن انگور از تاکستان‌های خراسان جنوبی

آغاز به کار هسته محرومیت‌زدایی باهدف استفاده از ظرفیت نخبه‌ها در خراسان شمالی

هتلینگ بخش جراحی بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد آماده بهره برداری