پیام خراسان

آخرين مطالب

بیش از 620 هزار زائر و گردشگر مهمان نوروزی بقاع متبرکه خراسان جنوبی اجتماعي

بیش از 620 هزار زائر و گردشگر مهمان نوروزی بقاع متبرکه خراسان جنوبی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌ جنوبی گفت: طرح ملی آرامش بهاری که در امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان‌ جنوبی از 28 اسفندماه آغاز و تا 14 فرورین‌ماه ادامه داشته، توانسته سفری مذهبی سیاحتی برای مسافران نوروزی به ارمغان آورد که بیش از 620 هزار نفر از آن بهره مند شدند.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور، امروز 17 فروردین، در جمع خبرنگاران، بقاع متبرکه را محل آرامی برای ایجاد آرامش و روحیه مناسب معنوی دانست و اظهار کرد: دلبستگی شیعیان به اهل بیت(ع) ظرفیت بسیار بالایی را ایجاد می‌کند که باید با مدیریت مناسب این ظرفیت را در راستای ارتقا معرفت همگان هدایت کنیم.
وی با بیان اینکه اماکن متبرکه به علت جایگاه اعتقادی و معنوی که در بین ایرانیان و مسلمانان دارند، همواره از مراکز مهم جذب گردشگران و زائران به شمار می‌روند، بیان کرد: مطرح کردن معارف اهل بیت(ع) و ذریه پیامبر(ص) موجب تقویت بنیه مذهبی و اصلاح اخلاق و رفتار جامعه می‌شود.
حضور مردم در بقاع متبرکه؛ مایه افتخار اوقاف
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: در طول اجرای طرح آرامش بهاری( از 28 اسفندماه لغایت 14 فروردین ماه) شاهد حضور پرشور زائرین در امزادگان و بقاع متبرکه خراسان‌ جنوبی بودیم که افتخار بزرگی برای ما محسوب می‌شود.
بخشی ‌پور از اجرای طرح آرمش بهاری در 55 بقعه متبرکه خراسان ‌جنوبی خبر داد و اظهار کرد: این طرح با هدف تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، تقویت باورهای دینی، مذهبی و ارتقا سطح فکری و فرهنگی زائران، تبلیغ و ترویج سنت‌های اصیل اسلامی و خدمت ‌رسانی مطلوب و ایجاد رضایت و علاقه‌مندی در زائران و گردشگران نوروزی اجرا می‌شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌ جنوبی به سخنان رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی اشاره کرد و افزود: باید به فرمایشات و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشانیم و این اماکن را به قطب فرهنگی تبدیل کنیم.
فعالیت همدلانه و صمیمانه 60 مبلغ در طرح آرامش بهاری
بخشی‌پور به فعالیت 60 مبلغ بومی و اعزامی از قم در طرح آرامش بهاری اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه، خیمه‌های معرفت و پاسخگویی به شبهات دینی و فرهنگی است.
وی اقامه نماز جماعت، مشاوره وقف، پاسخگویی به مسائل شرعی، سخنرانی روزانه، غبار روبی، قرائت ادعیه، مسابقات فرهنگی، ویژه برنامه روز جمهوری اسلامی، ویژه برنامه روز طبیعت، برپایی جشن ولادت امام علی(ع) و مراسم وفات حضرت زینب(س) را از دیگر برنامه‌های اجرایی در قالب طرح آرامش بهاری عنوان کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان ‌جنوبی بیان کرد: طرح آرامش بهاری در راستای ارائه خدمات فرهنگی و مشاوره‌های مذهبی برگزار می‌شود که خوشبختانه استقبال گردشگران و زائران از این طرح بسیار مطلوب ارزیابی شده است.
حضور 140 هزار زائر در روز طبیعت در جوار امامزادگان
بخشی‌پور با بیان اینکه همزمان با 13 فروردین‌ماه روز طبیعت 55 بقعه متبرکه خراسان‌ جنوبی میزبان اقشار مختلف مردم و مسافران و زائران نوروزی بود، گفت: در روز سیزدهم فروردین امسال 140 هزار زائر و مسافر در بقاع متبرکه خراسان‌جنوبی حضور یافتند که از این تعداد 26 هزار نفر در زائرسراها, سوئیت ها و کانکس‌ها اسکان یافتند.
وی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه‌های خاصی را برای حضور هموطنان در روز طبیعت در بقاع متبرکه تدارک دیده بود، تصریح کرد: برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر، فعالیت خیمه‌های معرفت و حضور مبلغین، مشاوره و پاسخگویی به سوالات شرعی و خانوادگی و همچنین فعالیت‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان از اهم برنامه‌های اوقاف در روز طبیعت بود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان ‌جنوبی با اعلام این مطلب که هر سال زائران و مسافران از اقصی نقاط کشور ضمن بهره‌مندی از فیوضات امامزادگان از اماکن فرهنگی و رفاهی آن‌ها مانند مهمانسراها و زائرسراها استفاده می‌کنند، گفت: اداره کل اوقاف خراسان‌ جنوبی طی سال‌های اخیر اقدامات عمرانی زیادی را در این خصوص انجام داده است.
توزیع بیش از 70 هزار بسته فرهنگی
بخشی‌پور همچنین از توزیع بسته‌های فرهنگی به منظور آشنایی بیشتر مردم با بقاع متبرکه خبر داد و خاطرنشان کرد: در طول اجرای طرح نوروزی آرامش بهاری بیش از 70 هزار هدیه فرهنگی برای زائران و مسافران نوروزی توزیع شد.
وی با اشاره به اینکه در لحظه تحویل سال بیش از 12 هزار نفر سال نو را در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان‌جنوبی آغاز کردند، تصریح کرد : امسال مراسم ویژه تحویل سال در 11 بقعه متبرکه و امامزاده استان برگزار شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اعلام این مطلب که سازمان اوقاف و امورخیریه در تلاش است تا روز به روز سطح خدمت‌رسانی فرهنگی، اجتماعی و معنوی و رفاهی را در بقاع متبرکه ارتقاء دهد، بیان کرد: از ابتدای طرح آرامش بهاری تا پایان طرح( از 28 اسفندماه لغایت 14 فروردین ماه) بیش از 620 هزار زائر و گردشگر در امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان‌ جنوبی حضور یافتند.
اسکان زائران در 724 سوئیت و زائرسرا
بخشی‌پور به ارائه خدمات اسکان دائم و موقت زائران در امامزادگان و بقاع متبرکه اشاره کرد و یادآور شد: 724 سوئیت و زائرسرا برای اسکان زائران و مسافران در جوار بقاع متبرکه خراسان‌ جنوبی آماده خدمت‌رسانی به زائران و گردشگران نوروزی بودند.
وی خاطرنشان کرد: در طول اجرای طرح آرامش بهاری بیش از 110 هزار زائر و مسافر نوروزی در زائرسراها و سوئیت‌های بقاع متبرکه اسکان یافتند.
بازدید 7 هزار گردشگر از موقوفه مدرسه شوکتیه و موزه وقف
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان ‌جنوبی موقوفه حسینیه امام رضا(ع) بیرجند را از موقوفات شاخص شهر بیرجند دانست و تصریح کرد: این بنا از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر بیرجند است که از لحاظ معماری دارای اجزا و عناصر مختلف است.
بخشی‌پور به موزه وقف نیز اشاره و بیان کرد: موزه وقف بیرجند از سوی اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند در بنای تاریخی حسینیه امام رضا(ع) در سال 1382 افتتاح شد.
وی استقبال مسافران و گردشگران نوروزی از موزه وقف و مدرسه شوکتیه بیرجند را مطلوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: در طول اجرای طرح آرامش بهاری هفت هزار نفر گردشگر و مسافر از موقوفه مدرسه شوکتیه و موزه وقف بیرجند بازدید کردند.
بهره مندی هزار نفر از خدمات پایگاه‌های سلامت
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌ جنوبی نظافت و آراستگی بقاع متبرکه برای میزبانی از زائران، اسکان اضطرای و آماده کردن شرایط برای برپایی اسکان موقت توسط زائران، برپایی ایستگاه‌های صلواتی در بقاع متبرکه و برپایی ایستگاه سلامت و استقرار پایگاه ‌ای خدمات‌رسان را از دیگر خدمات اوقاف در حوزه رفاهی در راستای طرح آرامش بهاری ذکر کرد.
بخشی‌پور از برپایی ایستگاه سلامت و بهداشت در جوار هشت بقعه متبرکه خراسان‌جنوبی خبر داد و اظهار کرد: این ایستگاه‌ها در جوار امامزاده سید محمد و سید ابراهیم فردوس، امامزاده سلطان مصیب مصعبی و امامزاده سلطان کریم‌شاه کریمو، آرامگاه بوذرجمهر قاین، مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و امامزاده سیدنالحسین(ع) نهبندان، امامزادگان باقریه بیرجند و امامزاده شاه سلیمان علی(ع) خوسف برپا شد.
وی با بیان اینکه در این پایگاه‌ها ارائه رایگان خدمات و مشاوره‌های پزشکی به زائران و مسافران نوروزی در مدت زمان تعیین شده، انجام شد، خاطرنشان کرد: در طول مدت زمان استقرار پایگاه‌های سلامت و بهداشت بیش از هزار زائر و مسافر از خدمات این پایگاه‌ها بهره‌مند شدند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیران شهری مشهد به سه‌شنبه‌های بدون خودرو پیوستند

33 درصد از جامعه کارگری خراسان شمالی با مشکل اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند

10 تخته فرش قیمتی در مرز دوغارون کشف شد

دیدارمدیر کل بنیاد شهید وامور ایثارگران خراسان جنوبی با فرماندار سرایان

دمای هوا در خراسان جنوبی افزایش می یابد

پرونده های مختومه تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی افزایش یافت

پیکر شهید مدافع حرم در بارگاه منور رضوی تشییع شد

30 گروه جهادی دانشجویی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام می شوند

بازدید معاون فرماندار از طرح های اشتغالزایی روستایی سطح شهرستان

آماده باش تیم‌های کنترل فشارخون از ساعت 7:30 تا 21/ سبک زندگی عامل ابتلا به فشار خون

بستر حوادث، نیازمند تجهیز امکانات است

230 سری جهیزیه در خراسان جنوبی توزیع شد

همکاری کمیته امداد خراسان شمالی و هلال‌احمر برای حمایت از فرزندان ایتام و محسنین

افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری دانش‌آموزی در خراسان شمالی

بهره گیری از حیات وحش برای گردشگری/ حیوانات استان کم نظیرند

وضعیت جوی خراسان رضوی در روزهای آینده

سه شنبه بدون خودرو با رکاب زنی مدیران شهری و اعضای شورای شهر مشهد

سلامتکده طب سنتی ویژه بانوان در مشهد فعال شد

وزش باد شدید در خراسان رضوی تداوم دارد

2943 روستای شمال شرق کشور ازخدمات پایه ارتباطی بهره مند شدند

افزایش آگاهی و آموزش جوانان و بانوان از معضلات مصرف مواد مخدر

برپایی 690 پایگاه برای اوقات فراغت آموزش و پرورش خراسان شمالی

بار آلودگی فاضلاب بهداشتی مشهد بالاتر از حد استاندارد است

هوای مشهد سالم است

پرسش عضو شورای شهر مشهد از شهردار

ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی آغاز شد

آسیب‌ اجتماعی در مدارس را رصد می‌کنیم/کمبود مشاور در آموزشگاه‌ها

کارگروه ویژه مسئول مهار فاضلاب خاکستری در حاشیه شهر مشهد شد

خانواده ها برای پیشگیری از اعتیاد"نه گفتن" را به فرزندان خود آموزش دهند

302 کیلوگرم مواد مخدر در ورودی مشهد کشف شد

واژگونی خودرو در سبزوار 10 مصدوم داشت

پوشش تلفن همراه در روستاهای خراسان شمالی به 67 درصد رسید

بعد از پدیده پرونده میزان روی میز قاضی قرار می گیرد

مدیرعامل شرکت پدیده درگذشت

«تله‌سیژ» و «قطار» در کوهسنگی ساخته می‌شود

شهرداری برای تکمیل خط دو قطارشهری 500 میلیارد تومان وام می‌گیرد

بنا و موقعیت تئاتر شهر در راستای موقعیت بازآفرینی مشهد نیست

افزایش 19 درصدی بهای سرویس مدارس

بی‌توجهی به اخلاق مدنی شهرهای ایران از سال 1345 تا کنون

افزایش همسرآزاری در خراسان جنوبی/ 32 پرونده قصور پزشکی ثبت شد

پاسخ علنی شهردار مشهد به سئوال یک عضو شورا

ضرورت استاندارد سازی مدارس غیر دولتی در خراسان شمالی

تسلط بر واژه‌ها نسخه کلیدی گسترش فرهنگ بسیجی است

هدف از پروژه‌های شهری جز پاسخگویی به نیاز مردم نیست/ نگاه انسان‌محور و توسعه‌محور همسو با هم پیش می‌رود

نمایشگاه طراحی پوستر طوفان شن در بیرجند گشایش یافت

19 باند حمل و توزیع مواد مخدر در خراسان جنوبی منهدم شد

تعریض خیابان ارتش بیرجند آغاز شد

پیش بینی برداشت 16 هزار تن انگور از تاکستان‌های خراسان جنوبی

آغاز به کار هسته محرومیت‌زدایی باهدف استفاده از ظرفیت نخبه‌ها در خراسان شمالی

هتلینگ بخش جراحی بیمارستان تامین اجتماعی بجنورد آماده بهره برداری