پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس اداره کل فرش سازمان صمت خبرداد؛

یک میلیون دلار ارزآوری صادرات فرش دستباف در سال 97 اقتصادي

یک میلیون دلار ارزآوری صادرات فرش دستباف در سال 97

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: صادرات فرش دستباف نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش داشته و قریب بر یک میلیون دلار ارزآوری داشته است.
مهدی کلالی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص میزان صادرات فرش دستباف در سال گذشته اظهار کرد: صادرات سال 97 نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش داشته و قریب بر یک میلیون دلار ارزآوری داشته است.
وی افزود: در استان خراسان به طور کلی 30 تا 40 هزار قالیباف فعال مشغول به کار هستند که میانگین بافت هر قالیباف حدود 6 متراست، به عبارتی سالانه حدود 180 تا 200 هزار متر مربع فرش دستباف در استان خراسان رضوی تولید می‌شود. 
رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص میزان تسهیلات بانکی مرتبط با حوزه فرش دستباف، خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات در سال 96 حدود 10میلیارد و 511 میلیون تومان بوده که این رقم در سال 97 به 8 میلیارد و 471 میلیون تومان رسیده که حدود 20 درصد کاهش داشته است، اما میزان اشتغال ایجاد شده نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش و تعداد کارگاه‌های ایجاد شده نیز بیش از3 درصد افزایش داشته است.
ایجاد بازارهای جدید برای صادرات فرش
کلالی بیان کرد: ایران رتبه اول را در میزان صادرات فرش در کل جهان داراست. آمریکا فرش دستباف ایران را کاملا تحریم کرده ولی قبل از آن بزرگترین واردکننده فرش دستباف بود، اکنون با توجه به افزایش قیمت دلار، زمینه ایجاد بازارهای جدید برای صادرات فرش ایجاد شده است و کشورهای عربی و بخشی از کشورهای اروپایی بازارهای جدیدی برای صادرات فرش دست‌باف محسوب می‌شوند که این امر سبب افزایش صادرات فرش شده است.
وی اضافه کرد: فرش زمانی که به مرحله صادرات می‌رسد، از قیمت تمام شده کل عمدتا تنها 20 درصد آن مربوط به مواد اولیه و هزینه‌های جانبی است. البته برخی مواد اولیه افزایش قیمت داشته به عنوان مثال ابریشم سه برابر و برخی از رنگدانه‌ها نیز افزایش قیمت داشته است، اما به دلیل اینکه تنها 20 درصد از قیمت تمام شده در صادرات را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین رقم آن در قیمت تمام شده اثر محسوسی ندارد.
رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: افزایش قیمت دلار موجبات رغبت صادرکنندگان فرش شده است، این در حالی است که قیمت فرش در کشورهای دیگر نیز افزایش قیمت داشته ولی با توجه به افزایش قیمت دلار، در این بازه زمانی فرصت خوبی برای صادرکنندگان فرش ایرانی محسوب می‌شود.
سبک‌های متعدد و مختلف یکی از ویژگی‌های استان خراسان رضوی است
کلالی در خصوص سلیقه مردم در طرح‌های انتخابی برای فرش دستباف عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های قالیباف‌های خراسان رضوی نسبت به کل ایران تنوع سبک بافت است. سبک‌های متعدد و مختلف یکی از ویژگی‌های استان خراسان رضوی است که نتیجه برگزاری کلاس‌های آموزشی برای تمامی قالیباف‌ها طی چند سال گذشته است. 
وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های کلی اداره کل فرش خراسان رضوی و یکی از برنامه‌های راهبردی ما افزایش تعداد کارگاه متمرکز و غیر متمرکز بوده تا به واسطه آن قالیباف‌ها از حالت تک بافی خارج شوند. کارگاه متمرکز کارگاهی است که یک نفر با مدیریت واحد بیش از حداقل 10 قالیباف را در کارگاهی دور یکدیگر جمع کرده و این افراد نیز تحت نظر یک ناظر فنی هستند.
رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: کارگاه غیرمتمرکز نیز به این صورت است که خود قالیباف در منزل اقدام به تولید می‌کند، اما تحت نظر ناظر فنی کار خود را انجام می‌دهد، از مشکلات تک بافی این است که قالیباف نمی‌داند چه چیزی را تولید کند و معمولا پس از تولید، فرش تولیدشده یا دارای نقص بوده و یا متناسب با نیاز بازار نیست، اما در حال حاضر با توجه به افزایش کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز این مشکلات رفع شده است. ما به تمام شهرستان‌ها اعلام کرده‌ایم که در صورت آمادگی قالیباف‌ها، سرمایه‌گذار به آن شهرستان معرفی و تولید آنان نیز بر حسب سفارش بازار باشد. 
کلالی در خصوص ویژگی کار در بحث تولید در سال 97 نسبت به سال 96 گفت: به دلیل سفارش‌پذیری از قبل دیگر دغدغه بازار فروش وجود ندارد و محصولات به دلیل اینکه تحت نظر ناظر فنی تولید می‌شود دارای نقص فنی کمتری است و علاوه بر این مسائل قیمت تمام شده نیز به دلیل کاهش هزینه‌های جانبی، کاهش پیدا کرده است.
فرش متناسب با سلیقه بازار تولید می‌شود
وی افزود: در یک کارگاه متمرکز، زمانی که متراژ تولید افزایش داشته باشد هزینه ثابت کاهش پیدا می‌کند و در نهایت قیمت تمام شده فرش نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه آن اقبال بازار نیز از فرش دستباف افزایش پیدا می‌کند. در گذشته ذهنیتی در میان مسئولان وجود داشت مبنی بر اینکه فرش باید گران تولید شود، اما در حال حاضر فرش متناسب با خواسته بازار تولید می‌شود.
رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص مشکلات مربوط به حوزه فرش اظهار کرد: تنها مشکل ما مربوط به ادارات مرتبط با حوزه تولید فرش است. متاسفانه در خصوص بیمه با معذوریت‌هایی مواجه هستیم و سهمیه‌ای در سال 97 وجود نداشت. مشکل دیگر نیز با اداره کار است که پیگیر این موضوع هستند که طبق قانون کار دستمزد پرداخت شود، این در حالی است که معمولا به صورت کارمزد به قالیباف‌ها دستمزد پرداخت می شود، این مشکلات و موضوع مالیات از رغبت سرمایه‌گذاران می‌کاهد و معمولا به جهت مشکلات مطروحه گلایه‌مند هستند.
تامین مواد اولیه از مشکلات عمده تولید فرش است
کلالی در رابطه با دیگر مشکلات مربوط به تولید خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات عمده ما تامین مواد اولیه است. چنانچه برنامه‌ریزی لازم برای تهیه مواد اولیه مخصوصا مواد اولیه وارداتی انجام پذیرد و تشکلات مشخص، واردات مواد اولیه را عهده‌دار باشند و علاوه بر آن سازوکاری ایجاد شود که عرضه‌کنندگان مواد اولیه شناسنامه‌دار شوند، یکی از مشکلات اساسی ما حل خواهد شد. 
وی اضافه کرد: عمده‌ترین شهرستان‌هایی که به تولید فرش دستباف مشغول هستند شامل مشهد، نیشابور، تربت حیدریه، تربت جام، کاشمر، بجستان، بردسکن و فیروزه می‌شود، امسال در شهرستان فیروزه حدود پنج کارگاه را ایجاد کرده‌ایم و به واسطه آن 100 نفر مشغول به کار شده‌اند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای عایق های رطوبتی در ساختمان های خراسان شمالی الزامی است

تلاش برای کشت 30 هزار هکتار کلزا در خراسان شمالی/ کشت کلزا راهی برای مبارزه با علف های هرز سمج

افزایش 18 درصدی مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در خراسان رضوی

50 درصد آب کشتزارهای پایاب سد شیروان تامین شد

فرماندار: بخش خصوصی در جاجرم از کربنات کلسیم کاغذ تولید می کند

معاون عمرانی استاندار: بارندگی 56 درصد سدهای استان را پر کرد

مبارزه با ملخ در اولویت کاری جهادکشاورزی خراسان شمالی است

سیل بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی نهبندان وارد کرد

سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است

مرز، شاه کلید توسعه زیرساخت ها - محمدرسول ابراهیمی اسفدن*

وسعت خراسان جنوبی از مزیت های بخش کشاورزی است

دید افقی در برخی مناطق خراسان جنوبی کاهش یافت

برق شهر خضری دشت بیاض وصل شد

کارخانه فرآوری زیرکوه آماده بهره برداری است

آبرسانی پایدار به سه روستای درمیان در دست اجرا است

توزیع گوشت موجب تنظیم بازار در خراسان رضوی شد

پیش بینی خرید بیش از 5000 تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خراسان شمالی

برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی حداقل به 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز است

35 درصد از تجهیزات واحدهای تولیدی خراسان شمالی قدیمی هستند

کارگران سرگذر خراسان شمالی ساماندهی می شوند

اعزام و پذیرش 39 هیات اقتصادی میان ایران و عراق

یک هفته بارندگی کسری منابع زیرزمینی را جبران نمی‌کند

افزایش مصرف گاز در خراسان رضوی طی فروردین ماه 98

قیمت گوشت در ماه رمضان افزایش نخواهد داشت

بهره‌برداری از طرح مشارکت اقتصادی توس‌کات و 449 طرح اشتغال‌زایی برکت

ملخ‌های جنوب کشور به استان ما نمی‌رسند

گنج‌های استان را به فرصت و ثروت تبدیل می‌کنیم

پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان موسسه بدرتوس

عناب و افزایش توان اقتصادی منطقه

یک مسئول خراسان شمالی: اجرای 115 پروژه آموزشی ناتمام مانده است

150 میلیارد ریال اعتبار آبخیزداری به خراسان شمالی ابلاغ شد

منطقه ویژه اقتصادی جاجرم امسال عملیاتی می شود

سرپرست فرمانداری: 46 درصد اعتبارات فاروج تخصیص یافت

289 هزار هکتار از عرصه های خراسان شمالی فاقد مطالعات آبخیزداری است

بیش از 433 هزار تن کالا از خراسان شمالی صادر شد

یک مسئول خراسان شمالی نسبت به سرمازدگی باغ ها هشدار داد

دمای هوا در خراسان جنوبی کاهش می یابد

کرم پروانه گربه نوروزی به مراتع زیرکوه هجوم آورد

2 راه ارتباطی خراسان جنوبی به کرمان همچنان بسته است

پیشرفت فیزیکی 78درصدی محور بجنورد به جنگل گلستان بعد از گذشت 9 سال

مهلت 48 ساعته معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی برای ارائه برنامه کاری اتمام پروژه دفنگاه پسماند بجنورد

رونق کشت دیم روی دیگر بارشهای سیل آسا

کمیته های تخصصی توسعه خراسان جنوبی در قم تشکیل شد

اجرای طرح توسعه مجتمع پترشیمی خراسان در انتظار ایجاد شرکت جدید

نیمه پر لیوان سیل در کلات

سیل به عشایر خراسان رضوی 480 میلیارد ریال خسارت زد

افتتاح نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی

سرریز سد گلیل شیروان 4 سانتی متر کاهش یافت

لایروبی کال زرکش، مشهد را از خطر سیلاب مصون نگه می‌دارد

برنامه ریزی برای ایجاد سه شهر جدید در خراسان رضوی