پیام خراسان

آخرين مطالب

تولیت آستان قدس رضوی:

زائر و زیارت محور فعالیت‌های آستان قدس رضوی است سياسي

زائر و زیارت محور فعالیت‌های آستان قدس رضوی است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد-تولیت آستان قدس رضوی گفت: موضوع توجه به زائر و زیارت محور فعالیت‌های آستان قدس رضوی است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام مروی بعدازظهر شنبه در مراسم تکریم و معارفه تولیت آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا ( ع) برگزار شد، اظهار کرد: افتخار خادمی آستان قدس رضوی را از عنایات خاصه صاحب این مضجع شریف می دانم که در همه لحظات زندگی از خوان لطف و کرم آن حضرت بهرمند بوده‌ام.
وی افزود: یاد شهیدان سرافراز و بزرگوار را گرامی می‌دارم که عطر ولایت را در جامعه پراکندند و شمیم ولایت را در جهان پخش کردند. از اعتماد و بزرگواری رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی هم بسیار سپاس‌گزارم.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اعتماد و بزرگواری رهبر معظم انقلاب نسبت به این حقیر از سال‌ها قبل آغاز شده بود و با عنایت و توجه خاص معظم له ، توفیق خدمتگزاری در دفتر رهبر معظم انقلاب حدود 30 سال نصیب بنده شد.
وی با بیان اینکه اعتماد پدرانه رهبر معظم انقلاب نسبت به این حقیر با اعتمادی دیگر قرین شد، اظهار کرد: خدمت در آستان قدس رضوی مسئولیتی سخت و سنگین اما شیرین است که امیدوارم با لطف حضرت رضا (ع) از این امتحان، سربلند بیرون بیایم و بتوانم تحقق بخش منویات رهبر معظم انقلاب باشم.
مروی بیان کرد: از خدمات و تلاش‌های خالصانه همه خادمان آستان قدس رضوی به ویژه تولیت فقید مرحوم آیت الله واعظ طبسی تشکر می‌کنم که آثار ماندگار و نمونه‌ای از مدیریت قوی اسلامی برجای گذاشته و کارآمدی نظام اسلامی را در توسعه حرم مطهر رضوی نمایان کردند.
وی ادامه داد: از دوست و برادر بزرگوار و ارجمندم آیت الله رئیسی تشکر می‌کنم که در این دوره سه ساله مسئولیت، خدمات ارزنده و رویکردهای مثبتی را در آستان قدس رضوی تحقق بخشید و همین بس که این اقدامات مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.
جوهره خدمت رضوی
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه جوهره خدمت رضوی را در احیای امر اهل بیت (ع) می دانم ، گفت: تلاش خواهیم کرد که راه‌های موفق پیموده شده در دوره‌های گذشته را پیگیری کنیم و در جهت توسعه فعالیت‌ها در ادامه راه گام برداریم.
وی افزود: حقیقت موجود در بیانات ائمه اطهار (ع) به منزله گوهر درخشنده‌ای است که اگر آن را به دست آوریم و به دیگران تقدیم کنیم، خود مابقی راه را خواهند رفت، البته ارتباط با این معارف نورانی جز با دل‌های پاک میسر نخواهد شد چرا که بیانات ائمه در واقع تفسیر وحی است.
مروی با بیان اینکه محور فعالیت ما در آستان قدس رضوی مسأله زائر و زیارت است، ادامه داد: بر اساس این نگرش که جوهره خدمت رضوی، احیای امر اهل بیت (ع) است، مفهوم خدمت و زیارت معنا و مفهومی جدید و جایگاه مهمتری پیدا می‌کند.
وی گفت: تشرف سالانه میلیون‌ها انسان دل باخته به این مضجع نورانی فرصتی برای جلای دل‌ها، غبارزدایی و رفع کدورت از دل و قلب انسان و فرصتی مناسب برای تربیت انسانی مؤمن و متخلق و جامعه‌ای متعالی و بافضیلت است.
تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: همه دستگاه‌های مدیریتی، فرهنگی، اقتصادی و علمی آستان قدس رضوی باید در جهت تحقق چشم انداز ترسیم شده برنامه ریزی کنند و تربیت زائر و بالابردن معرفت دینی محور تمامی فعالیت‌ها باشد.
وی ادامه داد: ما هم وظیفه داریم که برای زائران تسهیلات فراهم کنیم تا در مدت اقامت خود به راحتی بتوانند به زیارت بپردازند و هم در جهت رشد معرفتی و تربیت دینی آن‌ها گام برداریم.
مروی با بیان اینکه شاخص کارآیی ، پیشرفت و موفقیت هر واحد سازمانی در آستان قدس رضوی میزان تحقق این هدف متعالی است، گفت: بنا بر تاکید رهبر انقلاب، در مسیر سیاست زائرمحوری علاوه بر استفاده از خدمات سنتی و متعارف، از رسانه‌های نوین و به ویژه فضای مجازی بهره بیشتری خواهیم برد.
وی گفت: در مسأله زائر و زیارت، فقط به ظرفیت دستگاه‌های آستان قدس رضوی بسنده نمی‌کنیم؛ چرا که معتقدیم دوران کارهای جزیره‌ای تمام شده است و برای انجام اقدامات بهتر و استمرار ارتباط زائر با مضجع شریف حضرت رضا ( ع) ، باید از همه ظرفیت‌ها و امکانات استانی، ملی و مردمی استفاده شود.
نقش پررنگ آستان قدس در گام دوم انقلاب
‌ تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: بخش مهمی از نقشه راه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم متمرکز بر حوزه‌های گسترش اخلاق و معنویت است و در این زمینه آستان قدس می‌تواند نقش پررنگ و اثرگذاری داشته باشد.
وی با بیان اینکه امام رضا (ع) امام گفت و گو و آزاداندیشی بودند، افزود: این بعد زندگی حضرت نباید منحصر به دوران حیات ظاهری ایشان باشد و باید از این ظرفیت عظیم در جهت بالندگی و گفت و گو میان فرق و مذاهب مختلف و جهان اسلام بهره برداری کرد.
حجت الاسلام و المسلمین مروی با بیان اینکه ساکنان مشهد مقدس دارای دو شأن مهم در مسئله زائر و زیارت هستند، تأکید کرد: مجاوران حضرت رضا (ع) علاوه بر اینکه شأن میزبانی زائران را برعهده دارند، در زمینه تقویت فرهنگ زیارت نیز از جایگاه مهمی برخوردارند.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به مدیریت انقلابی، این نوع مدیریت را مشتمل بر دواصل علمی و جهادی بودن دانست و افزود: در حد توان در آستان قدس رضوی تلاش می‌کنیم که به این مطالبه رهبری جامه عمل پوشانده و از اقدامات شتاب زده و غیرعلمی پرهیز کنیم.
مشهد پیشرو در انقلاب
وی با تاکید بر اینکه خاستگاه انقلاب اسلامی را مشهد مقدس می‌دانیم، گفت: انقلاب و شعائر انقلاب همواره مورد توجه ما خواهد بود.
مروی افزود: ما وجود بابرکت امام راحل عظیم الشان، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری را هدیه حضرت رضا ( ع) می‌دانیم و بر همین اساس در این آستان نورانی در هیچ اقدامی، از نگاه، اندیشه و عمل انقلابی غفلت نخواهیم کرد.
وی تاکید کرد: در این مسیر باید از ظرفیت جوانان متدین، انقلابی و متخصص و نیز عقل جمعی استفاده شود که در این راستا نیز گام‌های جدی برداشته خواهد شد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در خراسان رضوی ظرفیت‌های علمی و فرهنگی بسیار ارزشمندی هم چون علما و اساتید فاضل، حوزه علمیه غنی و پرافتخار و دانشگاه‌های برجسته علمی وجود دارد، گفت: باید از این ظرفیت عظیم در خدمت به آستان قدس رضوی بهره برداری کنیم.
مروی محرومیت زدایی و رفع آسیب‌های اجتماعی را از دیگر نکات مورد توجه در فعالیت آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: بنابر تأکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه خدمت رسانی به محرومین و مستضعفین، اقدامات آغاز شده در این حوزه را ادامه می‌دهیم و به تقویت منابع پایدار خواهیم پرداخت.
وی با تاکید بر شفافیت مالی و انضباط اداری در بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی ادامه داد: با توجه به جایگاه این آستان مقدس شایسته است شفافیت، انضباط و تعهد را بیش از دیگر دستگاه‌ها مدنظر داشته باشیم.
تولیت آستان قدس رضوی هم چنین به بند سوم منشور ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره و عنوان کرد: هر چه بتوانیم به نهادهای دولتی به ویژه در شرایط اضطراری هم چون بلایای طبیعی کمک خواهیم کرد.
وی افزود: در ارتباط پیوسته و صمیمی با نماینده معظم ولی فقیه در استان و هم چنین در تعامل فعال با مقامات شهری، استانی و ملی، زمینه خدمت هر چه بهتر برای زائران و تحقق منشور ابلاغی را فراهم خواهیم کرد.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان از همه اساتید، فضلا و کارشناسان خواست؛ نقدها، دیدگاه‌ها و پیشنهادات راهگشای خود در راستای تحقق وظایف آستان قدس رضوی را ارائه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجلیل از بانوی سوادکوهی منتشر کننده فیلم خرس کشی

دختر بجنوردی خود را از پل عابر پیاده پایین انداخت

1534 واحد مسکونی برای محرومان نهبندان ساخته می‌شود

دانش آموزان تیزهوش و مستعد مورد حمایت قرار گیرند

استقبال بیش از 30 هزار بجنوردی در طرح بسیج کنترل فشار خون

بیش از 82 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان شمالی کشف شد

متقاضیان مدیریت مدرسه در خراسان شمالی 2.5 برابر مدارس

پیشنهاد پایلوت شدن خراسان شمالی در 3 طرح مرکز استعدادهای درخشان

فروش بلیت کنسرت در خارج از استان منع قانونی ندارد

پدافند غیرعامل برای دستگاه های اجرایی ناآشنا است

کشف 2 جسد و قاچاق مقادیری سوخت در خراسان شمالی

تبلیغ دین با استفاده از تکنولوژی روز دنیا نیاز امروز جامعه است

حمایت حداکثری از صنعت نقره سازی ضروری است

یادواره ملی شهید کاوه در خراسان جنوبی برگزار می شود

نخستین محموله دام زنده از بازارچه دوکوهانه وارد خراسان جنوبی شد

بیش از 6 هکتار از مراتع بخش مانه گرفتار حریق شد

خرید 8 هزار تن گندم در جاجرم پیش بینی شده است

می توان در عین رعایت مقررات در راستای تعالی فرهنگی گام برداشت / لزوم استفاده از فضای مجازی برای تولید محتوای فرهنگی

ستاری: 20 هزار میلیارد تومان وام به شرکت های دانش بنیان پرداخت شد

همه زنان روشن آباد زاهدان سرپرست خانوار هستند

جهانگیری: هدف گذاری آمریکا برهم زدن اقتصاد ایران است

مونسان:تصویب طرح جامع گردشگری به رونق این صنعت می انجامد

معاون رییس جمهوری: اهتمام دانشجو برای پذیرش دانشگاه خارجی تاسف آور است

مراسم شادی سازنده کمرنگ است/ مقابله جامعه دینی با جشن همراه گناه

نصب سه روزه حفاظ بر روی پل رودخانه اترک شیروان

لایروبی کارون در اهواز از هفته آینده آغاز می شود

استاندار: ضعف خراسان شمالی نیروی انسانی است

سامانه جامع واگذاری املاک در گلبهار رونمایی شد

بیش از 260 میلیون ریال کالای قاچاق در هنگ تایباد کشف شد

وفور شهرهای صنایع دستی، بیانگر شکوه میراث فرهنگی ایران است

استارتاپ ها به عنوان صنعت در کشور به رسمیت شناخته شوند

صرف تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب، اثری ندارد

دو و میدانی کاران خراسان رضوی شانس بسیار برای کسب سهمیه المپیک دارند

کودک مرگ مغزی بیرجندی جان کودک بندرعباسی را نجات داد

انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه استرالیا

برای سرمایه گذاران طرح‌ های آبی سیاست‌ های تشویقی در نظر گرفته می شود

قرآن نفیس«بازوبندی»در موزه حرم رضوی رونمایی شد

هلال احمر خراسان جنوبی به 284 حادثه امداد رسانی کرد

کتاب «اقتصاد مقاومتی» منتشر شد

کشف 77 میلیارد ریال کالای قاچاق در نیشابور

شهرداری بیشترین سهم را در سیلاب اخیر شیراز داشت

کودکان کار در مشهد به سینما رفتند

کارگاه تزریق پلاستیک در مشهد دچار آتش سوزی شد

ابتدا و انتهای سفر استاندار مزین به نام شهدا

واژگونی خودرو در قوچان یک کشته داشت

مبارزه با اقتصاد قاچاق کالای دخانی ضروری است

فیلم جزئیات انهدام بزرگترین شبکه جهانی جاسوسی آمریکا توسط ایران

مهد قالی از صادرات خالیست/گره دلالی بر تار و پود فرش خراسان جنوبی

کمک 700 میلیون ریالی خیرین مانه و سملقان به بخش سلامت

4 محور اصلی خراسان جنوبی نیازمند ایجاد استراحتگاه بین راهی است