پیام خراسان

آخرين مطالب

چشم روشنی در تاریکی معدن مقالات

چشم روشنی در تاریکی معدن

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- از زمان های بسیار دور در جایی که کلمه « زر » به گوش می رسید چشم ها به دنبال طلا می گشت و اینجا معدن قلعه زری گرچه اکنون زایشگاهی از ثروت های طبیعی مس است اما در گذشته آثار طلا هم در آن یافت می شده که به این نام معروف شده است.
شروع فعالیت معدن قلعه زری در شهرستان خوسف خراسان جنوبی به بیش از 40 سال قبل بر می گردد و اکنون با حفر 13 چاه توسعه یافته است گرچه چاه های یک، 2 و هفت تعطیل است، اما استخراج در هشت چاه دیگر هنوز ادامه دارد.
برای رفتن به چاه پنجم باید در عمق 205 متری زمین سفر کرد راهی که در طول 40 سال با تلاش مردان سخت کوش قلعه زری هموار شده است.
همه مسافران معدن با اشاره راهنما سوار واگن می شوند وقتی راهنما از نشستن ایمن آنها مطمئن می شود سه مرتبه زنگی را به صدا در می آورد و اپراتور در اتاق فرمان، واگن را به سمت پایین هدایت می کند. عمق 205 متری زمین مقصد توقف است که در اینجا با یک بار زنگ، واگن از حرکت می ایستد و مسافران پیاده می شوند.
همه به توصیه راهنما فقط از وسط ریل حرکت می کنند و همچنان که در کورسوی تاریکی معدن چشم ها روی دیواره های سنگی به دنبال رگه های طلا یا مس می گردند، گوش ها توضیحاتی را می شنود که از آن گفته ها می توان سازه های معدن را بهتر شناخت.
از عمق 205 متری و از طریق چاه پنجم می توان به عمق 340 متری زمین رفت. جایی که پیش از ما کارگران معدن انفجارهایی کرده و استخراج هایی هم داشته اند و نشانه های آن هنوز به جا مانده انگار کارهای نیمه تمامی دارند که باید انجام دهند.
ادواتی هم به چشم می خورد؛ لودر کوچکی که راهنما آن را برایمان «خاک بر سر» معرفی می کند و می گوید: این لودر کوچک هرچه را که از جلوی راهش بار می زند در کابینی که پشت سرش وصل است می ریزد به همین خاطر «خاک بر سر » نام گرفته است.
واگن هایی، هم ردیف یکدیگر مسئول حمل سنگ های استخراج شده هستند که به دستور 2 اپراتور حرکت و سنگ ها را در مخازن مشخص شده تخلیه می کنند.
اینجا اگر چراغ کلاه ایمنی خاموش شود فقط تاریکی مطلق دیده خواهد شد، سیاهی یک رنگ، به طوری که در این تاریکی حتی کسی قادر به تشخیص خودش هم نیست برای همین کارگران معدن همیشه باید دونفره در تونل ها حرکت کنند تا اگر اشکالی در سیستم روشنایی یک نفر ایجاد شد نفر بعدی به کمک او بشتابد.
ذرات معلق در نوری که روشن است نشان می دهد چه هوایی در اینجا تنفس می شود برای همین معدنکاران همیشه باید ماسک به صورت داشته باشند تا از این گرد و غبارها در امان باشند.
در مسیر تونل می توان رگه های مس و طلا را دید با توضیحات راهنما متوجه شدیم که کانسار قلعه زری را می شود جانشین بسیاری از تیپ های مس در جهان مانند تیپ های نوع A مس از آمریکای جنوبی ، شمالی، کانادا و حتی اروپا معرفی کرد.
کارگران این معدن در 2 شیفت کار می کنند و در مدت یک ماه بین 12 تا 15 متر در داخل زمین پیش رفته و ماده استخراجی معدن را از دل کوه بیرون می کشند.
آن روی گنج نامه معدن، رنج هایی است که کارگران در طول سال های خدمت خود در این تونل های تاریک متحمل شده اند.
خطرهایی که همواره جان این مردان سختکوش را تهدید کرده اما همچنان برای روزی حلال دست از تلاش بر نداشته اند تا چراغ معدن برای آیندگان هم روشن بماند.
ایستگاه آخر، تونل متروکه ای است که در انتهای مسیر قرار گرفته است اینجا کار استخراج به آخر رسیده گرچه هنوز برخی رگه ها به چشم می خورد اما این مقدار کم را گذاشته اند شاید در آینده بتوان از آن به عنوان موزه معدن استفاده کرد.
بعد از استخراج مس از این معدن ابتدا کانی های مس در محلی دپو و سپس فرآوری اولیه در کارخانه مجاور معدن انجام می شود.
اینگونه عیار خوراک استخراج شده از یک به 15 درصد می رسد و در پایان کار ، مس های با عیار بالا توسط کامیون به کارخانه های مختلف حمل می‏شود.
کار بازدید از معدن بعد از حدود یک ساعت به پایان می رسد و هرکسی اجازه دارد یک تکه سنگ از معدن را به یادگار ببرد تا با دیدن آن همیشه معدن قلعه زری و سخت کوشی معدنکاران در ذهن زنده بماند.
معدن مس قلعه زری، در فاصله 180 کیلومتری جنوب بیرجند و حاشیه شمالی کویر لوت قرار دارد. برای رفتن به معدن مس قلعه زری از مرکز خراسان جنوبی ابتدا به شهرستان خوسف در 35 کیلومتری جنوب بیرجند رفته و از آنجا به سمت شرق منحرف شده و سپس در محل دوراهی ماژان به سمت جنوب ( پس از گذشتن از روستاهای همند، سرچاه عماری، کریم آباد، علی آباد زارعین، صمد آباد، بصیران) به معدن مس قلعه زری می رسیم. تمام جاده از بیرجند تا معدن آسفالته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی