پیام خراسان

آخرين مطالب

جوانان و هزار کار نشده... اجتماعي

جوانان و هزار کار نشده...

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- علی ناصری، فرماندار بیرجند امروز 20 فروردین، در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان بیرجند،  اظهار کرد: حوزه جوانان تنها در حوزه مالی و اقتصادی خلاصه نمی‌شود بلکه در حوزه اجتماعی و معرفتی نیز است که باید به آن توجه شود .

وی افزود: جوانان خود باید فعال باشند و سمن‌ها با قدرت بیشتری وارد حوزه کار شوند و دستگاه‌ها نیز از طرفیت سمن‌ها بهره ببرند.

فرماندار بیرجند با تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان در سازمان‌ها، تصریح کرد: در سال‌های اخیر جوانان در سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌‌اند.

ناصری با بیان اینکه سمن‌ها به عنوان بازوی توانمند مدیریتی هستند، اظهار کرد: سمن‌ها به دلیل اینکه برخاسته از مردم هستند، از مقبولیت مطلوبی برخوردارند که تاثیرگذار مهمی در جامعه دارند‌ .

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت سمن‌ها در داخل دستگاه‌های اجرایی استفاده کرد، افزود: توصیه می‌کنیم از ظرفیت جوانان در سازمان‌ها استفاده شود .

فرماندار بیرجند بیان کرد: فرمانداری بیرجند نیز این حرکت را آغاز کرده است و سال گذشته پنج نفر بازنشسته شدند تقریبا چهار نفر از جوانان را جایگزین کردیم .

ناصری با اشاره به اینکه تجربیات جوانان و ورود جوانان به دستگاه‌ها تحول ایجاد خواهد کرد، تصریح کرد: به همه‌ مدیران توصیه می‌کنیم این نیروها را به کار گیرند .

وی با اشاره به اینکه جلساتی در حوزه جوانان در سال گذشته برکزار شد که نتایج خوبی نیز به همراه داشت، افزود: یکی از مسائل این است که به مشکلات در زمان به موقع خود توجه نشده و همین امر باعث مهاجرت جوانان روستایی به شهرها و ایجاد مشکلات عدیده‌ای شده است .

فرماندار بیرجند با اشاره به اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده و بین نسلی، تصریح کرد: با توجه به تغییرات بسیار زیادی که در سال‌های اخیر در حوزه اجتماع صورت گرفته توجه مدیران و جامعه شناسان و دغدغه مندان را جلب کرده که تمام این تلاش‌ها برای این است که به اصل خود و جایگاهی که خانواده در گذشته داشت، برگردیم.

ناصری با اشاره به تغییر برخی از ارزش‌ها در سال‌های اخیر، افزود: باید بتوانیم در ساختار جامعه و نهادهای خانواده تغییراتی را ایجاد کنیم .

وی خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی باید در آموزش‌ها و نگرش‌های خود بسیار غنی‌تر باشد و آموزش‌های پایه‌ای باید با ابزار جدید وارد شود.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه جوانان باید یک بخش مهم از برنامه‌های ما را تشکیل دهند، اظهار کرد: باید مشکلات جوانان را در حوزه‌های خود و به موقع برطرف کنیم.

ناصری توجه به جوانان در روستاها را مورد تاکید قرار دارد و افزود: بخش زیادی از جوانان توانمند روستایی هستند که مشکلات و خواسته‌های آنان باید با رویکرد خاص مناطق روستایی برطرف شود.

وی با بیان اینکه بخشی از شکاف‌هایی که شاهد آن هستیم بخاطر این است که به موقع به حل مشکلات نپرداختیم  و جوان روستایی ناچار است در شهر سکونت یابد، یادآور شد: باید برنامه‌های خاصی در این حوزه تعریف شود تا از مهاجرت این جوانان توانمند به شهرها جلوگیری شود.

اجرایی شدن طرح ملی گفت‌وگوی خانواده در خراسان جنوبی

محمدعلی طالبی، نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در جامعه امروز، عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر است.

وی با بیان اینکه طرح ملی گفت‌وگوی خانواده در 24 استان انجام شده و این طرح در خراسان جنوبی نیز شکل می‌گیرد، افزود: این طرح نسخه ملی را برای تمام استان‌ها تعریف نمی‌کند و هر استانی نسخه خودش را با همکاری دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان می‌پیچد.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی با بیان اینکه شکاف بین نسلی یکی از مشکلاتی است که در جوامع بشری وجود دارد، خاطرنشان کرد: طرح ملی گفت‌وگوی خانواده یکی از تحقیقاتی است که با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران و نهاد خانواده ریاست جمهوری در همه استان‌ها اجرایی می‌شود. 
طالبی با بیان اینکه در تحقیقات اخیری که انجام شد مشخص شد حداکثر زمان گفتگو در خانواده بین 10 تا 20 دقیقه گزارش شد، تصریح کرد: طرح ملی گفت و گوی خانواده در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه خانواده امروزی مثل گدشته ملجا حل مشکلات افراد نیست، اظهار کرد: دستگاه های اداری و دولتی نیز قادر نیستند این مسایل را به تنهایی رفع کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بیرجند بیان کرد: براساس این طرح قرار است علاوه بر خانواده‌ها هسته‌هایی را در محله‌ها نیز تعیین کنیم تا ریش سفیدی را دوباره به محلات برگردانیم تا به تمام افراد احساس بودن و تعلق بدهیم.

طالبی ادامه داد: در مرحله اول با تعامل نماینده انجمن و معاونت زنان استانداری، فعالان سازمان‌های مردم نهاد و مددکاران دستگاه‌های اجرایی استان، دانشگاهیان و کارشناسان دولتی در کارگاه آموزشی شرکت و مسائل مربوط را آموزش دیدند.

وی با بیان اینکه در فاز دوم در سطح محلات ورود پیدا می‌کنیم، افزود: پیامدها و علل آسیب‌هایی مانند طلاق، حاشیه نشینی، ازدواج زودرس و اعتیاد مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مرحله دوم این طرح در تیرماه جاری توسط افراد آموزش دیده اجرا خواهد شد.

همچنین در این جلسه نمایندگان دستگاه‌های اداری و نمایندگان سمن‌ها به بیان مسائل و دغدغه‌های خود پیرامون جوانان و برنامه‌های خود در این حوزه پرداخته و تقاضای حمایت از دستگاه‌های ذیربط را کردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرزندان خود را در پیش‌دبستانی‌های غیرمجاز ثبت نام نکنید

اشتغال پایدار زندانیان مورد توجه قرار گیرد

کلایی: مُصر هستیم در سال 98، شهروندان مقابل خط عابر پیاده توقف کنند

کارگاه ‌آموزشی نقاشی خط در بیرجند برگزار می‌شود

شناسایی 11 هزار بیمار مبتلا به پرفشاری خون در خراسان رضوی

مرمت و بازسازی قنات‌های آسیب دیده از سیل خراسان جنوبی

عملیات آسفالت 3.6 میلیون مترمربع از معابر مشهد آغاز شد

آمادگی 72 پایگاه اورژانس خراسان جنوبی برای امدادرسانی به مسافران

برگزاری جلسه توجیهی نظام ارجاع الکترونیکی سلامت ویژه ائمه جمعه،بخشداران،شوراهای اسلامی و دهیاران شهرستان سربیشه

شورای فرعی هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان سرایان

بیش از 2 هزار معلول و بیمار روانی مزمن مجهول‌الهویه در استان داریم

افزایش دما و گرد و خاک در خراسان جنوبی

کمک 180 میلیون تومانی به فرزندان یتیم کمیته امداد خراسان شمالی

فعالیت 200 پایگاه اوقات فراغت تابستانی در خراسان شمالی

357 کلاس درس در مساکن مهر خراسان جنوبی نیاز است

زنده‌گیری یک حلقه مار افعی در میدان حافظ

هر 10 روز یک نفر جان خود را از دست می‌دهد

احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران

کتابخانه مرکزی بیرجند مشکل تامین اعتبار دارد

کاغذ کتاب مولفان خراسان‌جنوبی را تامین می‌کنیم

وزش باد در خراسان رضوی شدت می گیرد

90 درصد چاه های کشاورزی خراسان جنوبی به کنتور هوشمند مجهز شد

دختر بجنوردی خود را از پل عابر پیاده پایین انداخت

1534 واحد مسکونی برای محرومان نهبندان ساخته می‌شود

برنامه مدیریتی مدونی برای حذف نخاله‌ها در خراسان جنوبی وجود ندارد

کشف 13 هزار و 900 عدد قرص غیرمجاز از اتوبوس مسافربری

آتش‌سوزی گسترده در یک کارگاه تزریق پلاستیک

دستگیری باند زنان سارق

اعزام 321 دستگاه ناوگان باری به بنادر جنوبی کشور برای حمل کالاهای اساسی به خراسان جنوبی

سم پاشی ملخ‌های کوهان‌دار سودی ندارد

بند خاکی روستای دهک نهبندان به بهره برداری رسید

2 پارکینگ بزرگ در میدان فردوسی و مصلی رایگان در اختیار زائران و مجاوران قرار می‌گیرد/ خطوط اتوبوسرانی اطراف حرم رایگان است

نشان مشهد چیست و به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

اختصاص بیش از 4 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت مسکن مددجویان سیل‌زده

خراسان شمالی پایلوت اجرای 3 طرح مرکز استعدادهای درخشان کشور می شود

شرکت بیش از 30 هزار بجنوردی در بسیج کنترل فشار خون

نگذارید بددهنی جزئی از خرده فرهنگ فرزندانتان شود

آغاز طرح تابستانه امداد و نجات هلال احمر خراسان جنوبی

350 مسجد خراسان جنوبی پای کار کمک به سیل زدگان آمدند

برخورد 3 دستگاه خودرو در شیروان، 7 مصدوم داشت

هزاران عدد قرص غیرمجاز از اتوبوس مسافربری در مشهد کشف شد

معتادان متجاهر در سه شهر خراسان رضوی جمع آوری شدند

کشف مواد مخدر در خراسان جنوبی افزایش یافت

تعداد پایگاه های هلال احمر کشور نسبت به استانداردها بسیارکم است

10 پایگاه امداد و نجات در استان احداث و تجهیز می شوند

بیش از 50 درصد مردم مشهد جزو چهار دهک پایین جامعه‌اند/رشد مسائل اجتماعی، خودکشی زنان را افزایش داده

شش هزار متر باغ بام در مشهد اجرا شد

1000 مورد تعمیر مسکن مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی در سال جاری

مبارزه با مواد مخدر مصداق مهم نهی از منکر در جامعه است

74 باند تهیه وتوزیع مواد مخدر. در خراسان جنوبی متلاشی شد