پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی تشریح کرد؛

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها اجتماعي

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی درباره چگونگی مراجعه به پزشکی قانونی و دریافت خدمات توضیح داد: افراد در مرحله نخست، باید به مراکز قضایی چون کلانتری و ... مراجعه کنند و به استناد آن برگ درخواست معاینه در پزشکی قانونی دریافت کنند. فرد تصادف کرده یا مصدوم شده می‌تواند درمان خود را در اولویت قرار دهد و پس از سپری کردن دوره درمان به مراجع قانونی یا قضایی مراجعه کند، یا اینکه به‌طور مستقیم به پزشکی قانونی مراجعه می‌کند.
سید آریا حجازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، بیان کرد: توصیه ما این است که فرد در وهله نخست، دوره درمان خود را پشت سر بگذارد و پس از آن به پزشکی قانونی مراجعه کند. دفاتر ما از ساعت 7:30 صبح تا 19:30 شب خدمات معاینه ارائه می‌دهند. در روزهای تعطیل نیز معاینات در مرکز شماره دو، پشت اورژانس عدالتیان انجام می‌شود. همچنین مراجعه‌کنندگان بایستی کارت عابربانک، کارت‌ملی و معرفی‌نامه به‌همراه داشته باشند؛ چراکه هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند به خزانه دولت واریز می‌شود است؛ بنابراین بایستی کارت بانکی به‌همراه داشته باشند.
وی با بیان اینکه «پس از برررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان، براساس قانون دیات، دیه یا عرش به صدمه تعلق می‌گیرد» گفت: اگر دیه تعلق بگیرد، تعیین میزان آن، بر عهده سیستم قضایی است. باید توجه داشت این روند اگر نیازمند به ارزیابی مجدد نباشد تنها حدود 2 تا 3 ساعت زمان می‌برد. اما اگر فرد دچار صدمه‌های جدی شده باشد؛ چون شکستگی ستون فقرات، آسیب جمجمه و ... برای مشاوره‌های گوناگون آن، زمان زیادی صرف می‌شود. درواقع ممکن است 9 ماه طول درمان یک شکستگی باشد. بنابراین صدور یک گواهی نهایی، بسته به وضعیت ضایعه فرد ممکن است 9 ماه تا یک سال به‌طول بیانجامد.
حجازی با اشاره به انواع روش‌های اعلام شکایت در پزشکی قانونی تشریح کرد: در پزشکی قانونی برای رسیدگی به شکایت‌هایی که از کارکرد سیستم درمانی است چند راهکار درنظر گرفته شده، یکی مراجعه مستقیم و طرح شکایت به خود بازرس است که در اداره پزشکی قانونی مستقر است، راهکار قرار دادن طرح شکایت خود در صندوق شکایات و رسیدگی به تخلفات اداره است که معمولا به‌صورت ماهانه این صندوق مورد بررسی قرار می‌گیرد و به شکایت‌ها رسیدگی می‌شود. همچنین می‌توانند از طریق سامانه پیامکی که شماره این سامانه در کلیه مراکز پزشکی قانونی وجود دارد پیامک اعتراض و شکایت خود را مطرح کند و پیامک به سرعت از طریق بازرسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سایت سیستم پزشکی قانونی نیز این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا بتوانند شکایت خود را از این طریق نیز ثبت کنند. 
روند رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی چقدر زمان می‌برد؟
وی ادامه داد: روند رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی بین 9 ماه تا دو سال در میان کشورهای گوناگون زمان می‌برد. برای نمونه در کشوری چون آمریکا رسیدگی به این دسته از پرونده‌ها تا دو سال هم زمان می‌برد، اما میانگین رسیدگی به این پرونده‌ها در ایران 16 ماه است. شیوه احقاق حق در قصور پزشکی به دو صورت است یکی مراجعه به دادسرا و شکایت قضایی است. در این راستا شعب ویژه‌ای در بازپرسی وجود دارد که آشنایی کاملی با این فرایندها دارند و نوع دیگر مراجعه به نظام پزشکی است که شکایت‌های ناشی از قصور پزشکی را به‌طور مستقیم بپذیرند.
حجازی در رابطه با قصور پزشکی تشریح کرد: قصور پزشکی را بایستی نسبت به خدماتی که توسط پزشکان ارائه می‌شود، بررسی کرد. درواقع قصور پزشکی، نسبت به حجم خدمات پزشکی که ارائه می‌شود، آنچنان زیاد نیست. همه ما استفاده‌کننده از خدمات پزشکی هستیم؛ بنابراین بدبینی نسبت به پزشکان وضع را بدتر می‌کند. نکته بعدی این است که بسیاری از اتفاقات پیش آمده برای بیماران عوارض ناخواسته یا غیرقابل پیش‌بینی بیماری است. 
مدیرکل پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: قصورهایی که به دنبال آن شکایت صورت می‌گیرد، غالبا در نظام پزشکی یا در دادسرا مطرح شود و موارد خاص آن به پزشکی قانونی فرستاده می‌شود. مطابق با بررسی‌های صورت گرفته اگر قصور تشخیص داده شود، اصطلاحا تبدیل به مبلغ ریالی و میزان غرامتی می‌شود که بایستی پرداخت شود. در جامعه ما بخش‌های گوناگونی در کنار پزشکان کار طبابت انجام می‌دهند چون عطاری‌ها و به‌ این دلیل است که اعتماد نسبت به یک سیستم آکادمیک از بین رفته است و ساختار ذهنی برخی از ایرانیان توجه و گرایش بیشتری به کسانی غیر پزشکان در حوزه درمان است. 
حجازی با بیان اینکه «شفافیت جزو اصول اولیه ارتباط پزشک و بیمار است» تصریح کرد: در قانون نیز بحث رضایت و براعت در این رابطه وجود دارد، اما در کنار این موضوعی به نام زمان است. در این رابطه موضوع زمان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بدین معنا بایستی پزشک مدت زمانی که صرف درمان یک بیمار می‌کند هزینه واقعی خدمات را دریافت کند؛ بنابراین زمان کافی برای بیمار بگذارد. اما از آنجا که پرداخت‌ها با میزان خدمات ارائه شده هم‌خوانی ندارد؛ بدین معنا که پزشک مجبور است در یک درمانگاه حضور داشته باشد و پنج برابر توان خود بیمار ویزیت کند مجبور می‌شود توجه کافی به رابطه شفاف میان بیمار و پزشک نداشته باشد و توضیح مناسبی را برای بیمار ارائه ندهند.
وی در رابطه با طب سنتی توضیح داد: ما صبغه‌ای ذهنی نسبت به طب سنتی داریم؛ چراکه تا 70 سال پیش طب آکادمیک چندان در دسترس نبوده، بنابراین برخی از مردم همچنان تلاش دارند تا از برخی تجویزهای عطاری‌ها استفاده کنند. بنابراین بیان و مطرح کردن قصور پزشکی منجر به گرایش بیشتری به این دسته از درمان‌ها می‌شود. هرچند که امروز، طب سنتی ایرانی با تلاش وزارت بهداشت و درمان شکلی آکادمیک به خود گرفته است و دارای ساختاری نظام‌یافته برای رسیدگی به خطاها، شکایت‌ها و...است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کلاهبرداری پیامکی با اعلام «برنده‌شدن 28 میلیون ریال در جشنواره تابستانه»

زن عامل گناه نیست/ صرف ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند

یک حقوق‌دان: نمی‌شود به قیمت نان، کودک 13 ساله را دادوستد کرد

امنیت اجتماعی در سایه عمل به قرآن حاکم می‌شود

آغاز بزرگ‌ترین ماراتن قرآنی خراسان‌ جنوبی با حضور 257 شرکت‌کننده

همایش ملی اندیشه‌های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود

عنوان نمونه کشوری برای دو محیط‌بان خراسان‌شمالی

33 درصد از افراد مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج دچار افسردگی می‌شوند

مکلفیم 7 هزار و 600 واحد در سال بسازیم/ 113 هزار خانوار در صف مسکن

92 درصد از کمک‌های بهزیستی از سوی مردم است

بزرگترین کارخانه تولید دارو در اروپا وقف کار خیر است/افتتاح بزرگترین شیرخوارگاه خاورمیانه تا ماه آینده

برپایی نمایشگاه آثار هنری پیشکسوتان بیرجندی

طرح تابستانه کتاب در خراسان جنوبی آغاز شد

20 درصد از مصرف برق ادارات با انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی تامین می‌شود

محققان انگلیسی برای ترک سیگار چه پیشنهادی می‌دهند؟

نخستین مرکز نیکوکاری اصناف و بازاریان خراسان شمالی با عنوان «شهدای اصناف» افتتاح شد.

120 معلول بیرجندی؛ در انتظار تامین زمین برای ساخت مسکن

پایان مهلت ثبت‌نام اینترنتی برای کتاب های درسی برخی از مقاطع تحصیلی

کارکردهای ذهنی در جوامع ازهم‌گسیخته چگونه است؟

حمل و نقل رایگان کودکان، گامی در جهت مبارزه با تغییرات آب و هوایی

سکون و سکوت در تئاتر خراسان جنوبی

سیستم نرم افزاری ایمن‌سازی جاد‌ه‌ها در سطح ملی و استانی پیگیری شود

هزار توی بازاریابی

بمناسبت روز تامین اجتماعی صورت پذیرفت :

تشکیل جلسه بررسی امکان جابجایی روستای شیرگ آقا

افتتاح کارگاه خیاطی در روستای کسراب

تشکیل جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان سربیشه

فرآوری محصولات شترمرغ خراسان جنوبی؛ نیازمند ورود بخش خصوصی

7 میلیارد تومان برای ساخت آزمایشگاه دامپزشکی شرق کشور نیاز است

صادرات 15 هزار مرغ و تخم مرغ/ همکاری‌های برون مرزی را گسترش می‌دهیم

حمل بیش از 4 هزار تن کالا از بندر امام به خراسان جنوبی طی ده روز

2 یوزپلنگ ایرانی در طبس مشاهده شد

وعده های غذایی نامنظم نیاز فرد معتاد به ماده مخدر را افزایش می دهد

عدم توجه به جلو علت عمده تصادفات 24 ساعت گذشته در خراسان شمالی

دستگیری توزیع کنندگان سکه های شبیه سازی شده در اسفراین

فضاهای سبز شهری بر کاهش مصرف مواد غذایی ناسالم تاثیر دارند

علم؛ تکه‌ای گمشده از پازل مدیریت پسماند واحدهای صنعتی

خراسان شمالی به پزشک جراح عروق نیاز دارد

اولین گروه جهادی خراسان جنوبی راهی عتبات عالیات شد

کمک به نیازمندان ترفند کلاهبرداری سایبری

پیدا شدن جسد خانم 30 ساله در یکی از چاه های بجنورد

معلولان چگونه خودکفا می‌شوند؟

برنامه شرکت‌های ژاپنی برای کاهش ترافیک در المپیک 2020

8 تصادف طی 24 ساعت گذشته در خراسان جنوبی

پلیس راه خراسان جنوبی به خودروهای نامحسوس تجهیز شد

کار کردن برای حل مشکلات مردم عبادت است

طرح سامانه همگانی بازیافت برای کمک به اقتصاد و محیط زیست

میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟

آمار بیمه شدگان اجباری خراسان جنوبی سه هزار نفر افزایش یافت

توقیف 20 هزار لیتر نفت قاچاق در شهرستان جغتای