پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی تشریح کرد؛

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها اجتماعي

روند رسیدگی به پرونده‌های پزشکی قانونی چگونه است؟ + توصیه‌ها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی درباره چگونگی مراجعه به پزشکی قانونی و دریافت خدمات توضیح داد: افراد در مرحله نخست، باید به مراکز قضایی چون کلانتری و ... مراجعه کنند و به استناد آن برگ درخواست معاینه در پزشکی قانونی دریافت کنند. فرد تصادف کرده یا مصدوم شده می‌تواند درمان خود را در اولویت قرار دهد و پس از سپری کردن دوره درمان به مراجع قانونی یا قضایی مراجعه کند، یا اینکه به‌طور مستقیم به پزشکی قانونی مراجعه می‌کند.
سید آریا حجازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، بیان کرد: توصیه ما این است که فرد در وهله نخست، دوره درمان خود را پشت سر بگذارد و پس از آن به پزشکی قانونی مراجعه کند. دفاتر ما از ساعت 7:30 صبح تا 19:30 شب خدمات معاینه ارائه می‌دهند. در روزهای تعطیل نیز معاینات در مرکز شماره دو، پشت اورژانس عدالتیان انجام می‌شود. همچنین مراجعه‌کنندگان بایستی کارت عابربانک، کارت‌ملی و معرفی‌نامه به‌همراه داشته باشند؛ چراکه هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند به خزانه دولت واریز می‌شود است؛ بنابراین بایستی کارت بانکی به‌همراه داشته باشند.
وی با بیان اینکه «پس از برررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان، براساس قانون دیات، دیه یا عرش به صدمه تعلق می‌گیرد» گفت: اگر دیه تعلق بگیرد، تعیین میزان آن، بر عهده سیستم قضایی است. باید توجه داشت این روند اگر نیازمند به ارزیابی مجدد نباشد تنها حدود 2 تا 3 ساعت زمان می‌برد. اما اگر فرد دچار صدمه‌های جدی شده باشد؛ چون شکستگی ستون فقرات، آسیب جمجمه و ... برای مشاوره‌های گوناگون آن، زمان زیادی صرف می‌شود. درواقع ممکن است 9 ماه طول درمان یک شکستگی باشد. بنابراین صدور یک گواهی نهایی، بسته به وضعیت ضایعه فرد ممکن است 9 ماه تا یک سال به‌طول بیانجامد.
حجازی با اشاره به انواع روش‌های اعلام شکایت در پزشکی قانونی تشریح کرد: در پزشکی قانونی برای رسیدگی به شکایت‌هایی که از کارکرد سیستم درمانی است چند راهکار درنظر گرفته شده، یکی مراجعه مستقیم و طرح شکایت به خود بازرس است که در اداره پزشکی قانونی مستقر است، راهکار قرار دادن طرح شکایت خود در صندوق شکایات و رسیدگی به تخلفات اداره است که معمولا به‌صورت ماهانه این صندوق مورد بررسی قرار می‌گیرد و به شکایت‌ها رسیدگی می‌شود. همچنین می‌توانند از طریق سامانه پیامکی که شماره این سامانه در کلیه مراکز پزشکی قانونی وجود دارد پیامک اعتراض و شکایت خود را مطرح کند و پیامک به سرعت از طریق بازرسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سایت سیستم پزشکی قانونی نیز این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا بتوانند شکایت خود را از این طریق نیز ثبت کنند. 
روند رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی چقدر زمان می‌برد؟
وی ادامه داد: روند رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی بین 9 ماه تا دو سال در میان کشورهای گوناگون زمان می‌برد. برای نمونه در کشوری چون آمریکا رسیدگی به این دسته از پرونده‌ها تا دو سال هم زمان می‌برد، اما میانگین رسیدگی به این پرونده‌ها در ایران 16 ماه است. شیوه احقاق حق در قصور پزشکی به دو صورت است یکی مراجعه به دادسرا و شکایت قضایی است. در این راستا شعب ویژه‌ای در بازپرسی وجود دارد که آشنایی کاملی با این فرایندها دارند و نوع دیگر مراجعه به نظام پزشکی است که شکایت‌های ناشی از قصور پزشکی را به‌طور مستقیم بپذیرند.
حجازی در رابطه با قصور پزشکی تشریح کرد: قصور پزشکی را بایستی نسبت به خدماتی که توسط پزشکان ارائه می‌شود، بررسی کرد. درواقع قصور پزشکی، نسبت به حجم خدمات پزشکی که ارائه می‌شود، آنچنان زیاد نیست. همه ما استفاده‌کننده از خدمات پزشکی هستیم؛ بنابراین بدبینی نسبت به پزشکان وضع را بدتر می‌کند. نکته بعدی این است که بسیاری از اتفاقات پیش آمده برای بیماران عوارض ناخواسته یا غیرقابل پیش‌بینی بیماری است. 
مدیرکل پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: قصورهایی که به دنبال آن شکایت صورت می‌گیرد، غالبا در نظام پزشکی یا در دادسرا مطرح شود و موارد خاص آن به پزشکی قانونی فرستاده می‌شود. مطابق با بررسی‌های صورت گرفته اگر قصور تشخیص داده شود، اصطلاحا تبدیل به مبلغ ریالی و میزان غرامتی می‌شود که بایستی پرداخت شود. در جامعه ما بخش‌های گوناگونی در کنار پزشکان کار طبابت انجام می‌دهند چون عطاری‌ها و به‌ این دلیل است که اعتماد نسبت به یک سیستم آکادمیک از بین رفته است و ساختار ذهنی برخی از ایرانیان توجه و گرایش بیشتری به کسانی غیر پزشکان در حوزه درمان است. 
حجازی با بیان اینکه «شفافیت جزو اصول اولیه ارتباط پزشک و بیمار است» تصریح کرد: در قانون نیز بحث رضایت و براعت در این رابطه وجود دارد، اما در کنار این موضوعی به نام زمان است. در این رابطه موضوع زمان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بدین معنا بایستی پزشک مدت زمانی که صرف درمان یک بیمار می‌کند هزینه واقعی خدمات را دریافت کند؛ بنابراین زمان کافی برای بیمار بگذارد. اما از آنجا که پرداخت‌ها با میزان خدمات ارائه شده هم‌خوانی ندارد؛ بدین معنا که پزشک مجبور است در یک درمانگاه حضور داشته باشد و پنج برابر توان خود بیمار ویزیت کند مجبور می‌شود توجه کافی به رابطه شفاف میان بیمار و پزشک نداشته باشد و توضیح مناسبی را برای بیمار ارائه ندهند.
وی در رابطه با طب سنتی توضیح داد: ما صبغه‌ای ذهنی نسبت به طب سنتی داریم؛ چراکه تا 70 سال پیش طب آکادمیک چندان در دسترس نبوده، بنابراین برخی از مردم همچنان تلاش دارند تا از برخی تجویزهای عطاری‌ها استفاده کنند. بنابراین بیان و مطرح کردن قصور پزشکی منجر به گرایش بیشتری به این دسته از درمان‌ها می‌شود. هرچند که امروز، طب سنتی ایرانی با تلاش وزارت بهداشت و درمان شکلی آکادمیک به خود گرفته است و دارای ساختاری نظام‌یافته برای رسیدگی به خطاها، شکایت‌ها و...است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زلزله2.7 ریشتری بجنورد را لرزاند

کوتاه شدن دست سوداگران مرگ در بجنورد

بیمه پایه 16 هزار مددجوی شهری خراسان شمالی به بیمه سلامت واگذار شد

دستگیری 28 سارق با 32 فقره کشف سرقت در "شیروان"

عموهایی که در آینده تنها یک اسم از آنها باقی است

کشف اشیاء تاریخی هزاره سوم قبل از میلاد در "شیروان "

کمک 11 میلیاردی خیران مدرسه ساز در خراسان شمالی

رتینوپاتی در نوزادان نارس، احتمال کور شدن نوزاد را افزایش می‌دهد

کاهش 10 درجه‌ای دما در استان/ در انتظار تگرگ و باران باشید

تذکر دو عضو شورا درخصوص اجرای خط 3 بی‌.آر.تی و تعیین‌تکلیف مدیریت نمایشگاه بین‌المللی مشهد

مصائب وقوع سیل و ریزگرد در نتیجه توسعه ناپایدار است/با سند 2030 برخورد ناآگاهانه شد

تصویب آیین‌نامه نحوه شناسایی و جمع‌آوری متکدیان

28 بوستان در مشهد رسماً نامدار شدند

در زلزله اخیر، سلبریتی‌ها نسبت به سازمان‌های مسئول، کمک‌های بیش‌تری جمع‌آوری کردند

تمدید تحصیل حریم بزرگراه آزادی تا پایان سال 98

12 مجروح در برخورد مینی بوس با تریلی

مشهد در طول یک شبانه‌روز چقدر زباله تولید می‌کند؟

قانون جدید نیویورک در استفاده از ضایعات مواد غذایی

روز زمین است و از رسانه‌ها انتظار می‌رود...

رئیس شورای شهر مشهد: اقدام آمریکا در تروریست‌خواندن سپاه، توهین به قانون اساسی است

جزئیات قرارداد احداث و بهره‌برداری از پارک 88 هکتاری طرق

آیا مشکلات 20 ساله اراضی هاشمیه 62 پایان می‌یابد؟

مدارس به نشاط علمی و آموزشی نیاز دارند

سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله

خانه گفتمان معماری و شهرسازی مشهد ایجاد شود/ سیمای شهری آشفته شایسته مشهد و زائرانش نیست

طرح بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم در انتظار رای دیوان عدالت اداری

اگر پسماندها مدیریت نشود این کره خاکی قابل سکونت نخواهد بود

توسعه پایدار تنها راه برون‌رفت از مشکلات محیط‌زیستی

در زمینه مشارکت و پیوست‌های اجتماعی موفق نبوده‌ایم

7 روش برای سالم نگه‌داشتن کلیه‌ها + 12 توصیه به بیماران کلیوی

مافیای زباله‌گردی در خراسان جنوبی بیداد می‌کند

بگذاریم زمین نفس بکشد

تاکید بر به کارگیری ظرفیت‌های خراسان جنوبی

طراحی لباس‌های ایرانی اسلامی متناسب با سلیقه نسل جوان باشد

با مداخله‌گران درمانی برخورد می‌شود

برخورداری 100 درصد جمعیت خراسان جنوبی از پرونده الکترونیکی سلامت

فروش ویترینی پاسخگوی تولیدات کشاورزی نیست

انتصابات جدید در فرمانداری خوسف

با زندگی پرندگان خشک‌زی آشنا شوید

خسارت 399 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی خراسان جنوبی

فعالیت 13 هزار بانو در 260 کارگاه قالی بافی عتبات عالیات خراسان جنوبی

مددجویان شهری کمیته امداد تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند

هوای مشهد برای دومین روز متوالی پاک است

پزشکان مشهد پرچمدار سه شنبه های بدون خودرو هستند

میراث هزار ساله اطراف حرم امام رضا (ع) را از دست داده ایم

شهردار مشهد از دو عضو شورا تذکر گرفت

جاده های کوهستانی خراسان رضوی با مه گرفتگی غلیظ مواجه است

ارسال دومین محموله کمک‌های مردمی تربت‌حیدریه به مناطق سیل‌زده کشور

سقوط از ارتفاع پایان زندگی مرد 53 ساله را در بجنورد رقم زد

آرزو داریم بیمارستان علوی ممتاز شود/ بیمارستان امداد و نجات مشهد در دست احداث است