پیام خراسان

آخرين مطالب

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری مقالات

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- جذابیت گل محمدی تنها در گلبرگ‌های صورتی و عطر دل‌انگیز آن نیست و زیبایی آن را نباید تنها محصور به مزرعه‌های چشم نوازی دانست که گاه در شهرهایی چون کاشان گردشگرانی را به سمت خود جذب می‌کند بلکه مهم‌تر از آن رونقی است که این گل خوشبو می‌تواند به حوزه اشتغال بدهد.

گل محمدی به واسطه مقاومت در برابر کم‌آبی گزینه بسیار مناسبی برای استان‌های کویری و کم آب چون خراسان‌جنوبی است و بسیاری از کشاورزان خراسان‌جنوبی نیز به سمت کاشت این محصول رفته‌اند اما نکته مهم این است که چگونه می‌توان از فرصت کاشت این محصول به سودآوری اقتصادی رسید.

ساخت داری ضد افسردگی از گل محمدی

محسن پویان مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی درباره محصولاتی که از گل محمدی تولید می‌شود، بیان کرد: از گل محمدی در ساخت برخی داروهای گیاهی از جمله قطره گل سرخ استفاده می‌شود که دارویی ضد افسردگی است.

وی ادامه داد: در سطح گیاه گل محمدی تیغ‌هایی وجود دارد که منشأ اپیدرمی دارند و گل‌های آن صورتی و معطر است که در تهیه اسانس و گلاب استفاده دارد.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی یادآور شد: با توجه به اینکه از گل محمدی می‌توان محصولات متعددی تهیه کرد فرآوری این گیاه می‌تواند برای خراسان جنوبی سودآوری داشته باشد.

پویان بیان کرد: درباره هر محصول و گیاهی حلقه اول توسعه کاشت است که درباره گل محمدی در ایران و خراسان جنوبی در این زمینه به طور نسبی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

یک کارخانه عطر سازی و اسانس گیری صنعتی در خراسان جنوبی وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه در گام بعدی در زمینه فرآوری و اسانس گیری از گل محمدی موفق نبوده‌ایم، ادامه داد: در حالی که کشوری چون فرانسه هر ساله اعلام می‌کند که چند هزار لیتر اسانس گیری دارد و از خریداران عمده این گل در جهان است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان جنوبی افزود: در خراسان جنوبی وضعیت نیز همین گونه است و حتی یک کارخانه عطرسازی و اسانس گیری نداریم و همه فعالیت‌ها محدود به عرق‌گیری و گلاب گیری سنتی شده است.

پویان ادامه داد: اگر در عرصه فرآوری اقدام خاصی انجام ندهیم سرمایه‌ای که برای کاشت داشته‌ایم نیز بی‌فایده خواهد بود.

وی با بیان اینکه اسانس گیری از گل محمدی منطبق با استانداردهای اروپا برای صادرات به این کشورها کار دشواری نیست، گفت: اکنون صادرات گل محمدی به پاکستان و برخی کشورهای عربی خلیج فارس داریم که آنان خود فرآوری و به اسم کشورشان صادر می‌کنند.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه صنایع عطر سازی در کشور ما ضعیف است، یادآور شد: در شرایط فعلی چین، ترکیه و حتی افغانستان گل محمدی پرورش می‌دهند و کشوری چون ترکیه در زمینه فرآوری بسیار موفق بوده است.

جهت بررسی بیشتر وضعیت پرورش گل محمدی در خراسان جنوبی به یک مزرعه موقوفه که در آن گل محمدی کاشت و برداشت می‌شود رفته و از متولی آن وضعیت پرورش گل محمدی را پرس و جو کردیم.

محمود نخعی مسئول مزرعه الگویی فدک با اشاره به اینکه در یک هکتار این مزرعه گل محمدی کاشت شده که نیم هکتار آن به بهره‌وری رسیده است، بیان کرد: برداشت در این مزرعه به صورت برداشت گل و غنچه در کنار هم است.

به علت نبود صنایع فرآوری تنها گل خشک را به فروش می‌رسانیم

وی ادامه داد: به علت نبود صنایع فرآوری گل محمدی در خراسان جنوبی ما در این مزرعه گل‌ها را خشک می‌کنیم و بعد به فروش می‌رسانیم.

نخعی با بیان اینکه قیمت یک کیلو گل محمدی 60 تا 80 هزار تومان و قیمت هر کیلو غنچه بین 100 تا 130 هزار تومان است، افزود: اگر در خراسان جنوبی صنایع فرآوری گل محمدی راه اندازی شود برای استان سود دهی بیشتری خواهد داشت.

مسئول مزرعه الگویی فدک با اشاره به اینکه خام فروشی گل محمدی باعث می‌شود که ارزش افزوده این گیاه از استان خراسان جنوبی خارج شود، اظهار کرد: ایجاد واحدهای اسانس گیری و عرق گیری موجب ایجاد اشتغال می‌شود.

نخعی با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی بیشتر گلاب‌گیری‌ها به صورت سنتی صورت می‌گیرد، یادآور شد: با توجه به حجم پرورش گل محمدی در استان تنها راهکار ایجاد واحدهای صنعتی اسانس گیری و عرق گیری است.

وی گفت: سال گذشته از این مزرعه یک تن و 270 کیلو گل تر محمدی برداشت شد.

گفتنی است حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور روز گذشته در بازدید خبرنگاران از مزرعه الگویی فدک بیان کرد که جهت ایجاد واحدهای گلاب‌گیری و اسانس گیری در منطقه برنامه‌ریزی می‌شود.

سطح زیر کشت گل محمدی در سال گذشته 158 هکتار بوده است

عبدالرضا رضایی، مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این زمینه اظهار کرد: سطح زیر کشت گل محمدی در خراسان جنوبی در سال گذشته 158 هکتار بوده که از این میزان 102.5 هکتار بارور و مابقی غیر بارور بوده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود که در سال 98 میزان 280 تن گل محمدی از مزارع گل خراسان جنوبی برداشت کنیم، اظهار کرد: میزان برداشت گل محمدی از مزارع و باغات خراسان جنوبی در سال 96 به میزان 258 تن و همچنین در سال 97 به میزان 265 تن بوده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: ارزش ریالی تولید سال 1396 به مبلغ 16 هزار و 776 میلیون ریال (16776 میلیون ریال) و سال 1397 به مبلغ 23 هزار و 850 میلیون ریال 23850( میلیون ریال) بوده است.

رضایی در زمینه موانع افزایش تولید گل محمدی در خراسان جنوبی ادامه داد: شوری منابع آب و خاک، تغییرات اقلیم و مهم‌تر از همه نبود صنایع فرآوری تخصصی از موانع افزایش تولید گل محمدی در خراسان جنوبی است.

عوامل رونق پرورش گل محمدی در خراسان‌جنوبی

وی یادآور شد: بدون شک ایجاد صنایع فرآوری تخصصی، تخصیص تسهیلات کم بهره سرمایه‌ای و سرمایه در گردش و ارتقا دانش فنی بهره برداران جهت افزایش عملکرد از مهمترین عواملی است که می‌تواند زمینه ساز افزایش سود تولید کنندگان گل محمدی و کشاورزان شود.

طبق آنچه کارشناسان و صاحب‌نظران بیان داشتند هنوز به اندازه کافی از ظرفیت پرورش گل محمدی برای سودآوری در خراسان‌جنوبی و اشتغال‌زایی استفاده کافی نشده که این مهم با ایجاد کارگاه‌ها و واحدهای فرآوری، اسانس گیری و گلاب گیری صنعتی محقق می‌شود.

گل محمدی همچنان که شامه انسان را از عطر دل‌انگیزش و گلبرگ‌ها زیبایش چشم‌ها را نوازش می‌دهد می‌تواند رونقی به اقتصاد و وضعیت خراسان‌جنوبی نیز بدهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس