پیام خراسان

آخرين مطالب

راهکارهایی برای دُورزدن تنهایی؛

شما هم مثل من تنهایید؟ اجتماعي

شما هم مثل من تنهایید؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - برخی عامدانه تنهایی را برمی‌گزینند و برخی دیگر به‌اجبار تنها می‌مانند؛ در این بین کسانی نیز هستند که تنهایی را سرنوشت محتوم هر انسانی می‌دانند. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، تنهابودن و تنها زندگی‌کردن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی آدم‌ها آگاهانه تنها زندگی‌کردن را انتخاب می‌کنند و گاهی هم از روی اجبار باید آن را بپذیرند؛ مثلا افرادی که همسر خود را از دست داده‌اند یا طلاق گرفته‌اند ممکن است مجبور باشند تنها زندگی کنند. همچنین برخی افراد به دلایلی چون نگهداری از یک فرد سالمند، سفررفتن سایر اعضای خانواده و... مجبور هستند مدت‌زمانی را در تنهایی به سر ببرند. در هر صورت، تنهابودن می‌تواند احساس ناخوشایندی را ایجاد کند که باید برای غلبه بر آن کارهایی را انجام دهیم. برای آنکه از تمام لحظات زندگی بهره ببریم و با تنهایی کنار بیاییم، راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود که هر کس به تناسب نوع تنهایی خود می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.
پیاده‌روی کنید
یکی از بهترین پیشنهادها برای غلبه بر تنهایی پیاده‌روی است. پیاده‌روی باعث تقویت سلامت جسمی و روحی می‌شود. در پیاده‌روی سعی کنید به‌جای مسیرهای تکراری در مسیرهای جدید قدم بزنید. وقتی از کنار خانه‌ها و مغازه‌ها عبور می‌کنید و در میان رفت‌وآمد ماشین‌ها و مردم قرار می‌گیرید، احساس خواهید کرد که شما نیز بخشی از تپش‌های شهرتان هستید. چه‌بسا که در این پیاده‌روی‌ها مکان‌هایی را کشف کنید که تابه‌حال هرگز توجه‌تان را جلب نکرده بودند.
با تجربه‌های تازه خودتان را به‌هیجان بیاورید
در بسیاری از مواقع، تنهایی با احساس بی‌حوصلگی همراه است که البته با کمی چاشنی تازگی رفع خواهد شد. مثلا چطور است که همین‌طور تصادفی یکی از اتوبوس‌های داخل‌شهر را سوار شوید و ببینید کجاها می‌بردتان؟ چنین تجربه‌هایی قطعا هیجان‌انگیز خواهد بود.
با غریبه‌ها هم‌صحبت شوید
از مزیت‌های هم‌صحبتی با غریبه‌ها این است که آنها شما را نمی‌شناسند و قضاوت‌تان نمی‌کنند، اما حتی اگر قضاوت‌تان کنند، باز هم جای نگرانی نیست، چراکه دوباره همدیگر را نخواهید دید. غریبه‌ها همه‌جا هستند. مثلا می‌توانید با بغل‌دستی‌تان در مترو سر صحبت را باز کنید و چند کلمه‌ای گپ‌وگفت داشته باشید. همین صحبت‌کردن‌های هرچند کوتاه و مختصر در غلبه بر تنهایی به شما کمک می‌کنند و موجب خواهد شد که با دنیای اطراف‌تان احساس پیوند و همبستگی پیدا کنید.
چیزی بسازید
انسان همیشه بعد از خلق یا ایجاد چیزی، حس بهتری پیدا می‌کند، آن چیز می‌تواند شعر، نقاشی، مجسمه و... باشد. عمل خلق و ایجاد می‌تواند به رهایی شما از تنهایی نیز کمک کند. چالش انگیزترین جنبه تنهایی می‌تواند حس پوچی و عدم برقراری ارتباط با افراد دیگر به مدت طولانی باشد، اما برخی از این مشکلات می‌تواند با خلق چیزی حل شود و از بین رود.
دوستی‌های قدیمی را احیا کنید
دوستان قدیمی‌تان را که اغلب با آنها در فضای مجازی در ارتباطید به یک گپ‌وگفت رودررو دعوت کنید و باهم از خاطرات‌ و دغدغه‌های روزمره‌تان بگویید.
از حیوانات خانگی نگهداری کنید
نگهداری از حیوانات خانگی موجب بهبود اضطراب و رنج ناشی از احساس تنهایی می‌شود. حیوانات خانگی مثل سگ و گربه نه‌تنها همیشه حاضرند که با‌ آنها وقت بگذرانید و خودتان را با بازی و نوازش‌شان سرگرم‌ کنید، بلکه علاوه‌بر این وفاداری از خاصیت تسکین‌دهندگی نیز برخوردارند و درست مثل والیوم موجب کاهش اضطراب می‌شوند. پس اگر به فکر غلبه بر تنهایی خود هستید و سعی دارید انسان شادتری باشید، شاید بد نباشد که به داشتن یک حیوان خانگی فکر کنید.
به دیگران کمک کنید
کمک به دیگران یکی دیگر از راهکارهای غلبه بر تنهایی است. با کمک‌کردن به دیگران می‌توانید هم ارزش واقعی خودتان را کشف کنید و هم در معرض دوستی‌‌های عمیق‌تر قرار بگیرید. حتی گاهی با ابراز توجه و همدردی نیز می‌توانید به دیگران کمک کنید. مثلا ساک خرید پیرزن همسایه‌تان را تا خانه برایش حمل کنید. یا به نابینایی که پشت خط عابرپیاده منتظر است، کمک کنید تا به آن‌طرف خیابان برود. در همین کمک‌های جزئی جادوی شگفت‌انگیزی نهفته است که معجزه‌ی عشق و دوستی را برای‌تان به‌ارمغان خواهد آورد.
با کسانی که علاقه‌مندی‌های مشترک دارید، ارتباط برقرار کنید
با برقراری ارتباط با دیگران خصوصا کسانی که با آنها هم‌استعداد هستید، نه‌تنها در غلبه بر تنهایی و یافتن دوستان جدید موفق خواهید شد، بلکه استعدادهایتان نیز شکوفاتر خواهند شد.
با خودتان حرف بزنید
اگر احساس تنهایی می‌کنید و از اینکه هیچ هم‌صحبتی ندارید رنج می‌برید، خودتان بهترین کسی هستید که می‌توانید پای صحبت‌ خودتان بنشینید. شاید این کار برای‌تان عجیب و دور از عقل به‌نظر برسد، اما واقعا تأثیرگذار است. در ذهن‌تان با خودتان حرف بزنید یا به خودتان نامه بنویسید. خودتان را مثل دوست خودتان بدانید و به خودتان از روزمرگی‌ها و احساسات‌تان بگویید. حتی می‌توانید دیوانه‌وارترین تصورات‌تان را بدون نگرانی با خودتان درمیان بگذارید. با این ترفند فرصت پیدا خواهید کرد تا رابطه‌تان را با خودتان بهتر کنید. هروقت با خودتان حرف بزنید، افکار و احساسات‌تان برای‌تان روشن‌تر خواهند شد.
کارهای داوطلبانه انجام دهید
انجام کارهای داوطلبانه باعث تقویت سلامت عاطفی به خصوص در بین افراد بعد از سن 40 سالگی و در سنین بالاتر می شود، سال‌هایی که عمدتا با تنهایی همراه است. اگر به دنبال مکانی برای انجام کارهای داوطلبانه هستید، در مورد شرایط و مکان‌هایی فکر کنید که افراد حس تنهایی می‌کنند مانند یتیم خانه‌ها، سازمان‌های حمایت از کودکان یا حتی مراکز تهیه غذا برای افراد گرسنه. زمان خود را وقف دیگران در این مکان کنید و خواهید دید که چقدر سریع، حس ناخوشایند تنهایی شما از بین خواهد رفت.
با تنهایی خود دوست باشید
برای بهتر کنار آمدن با تنهایی و غلبه بر ترس ناشی از آن باید با تنهایی خود کنار بیایید و از آن یک دوست بسازید. برای این کار لازم است از تنهایی خود بهره ببرید مثلا فیلم دیدن، کتاب خواندن، ورزش کردن و... از جمله کارهای لذت بخشی است که می‌توانید در دوران تنهایی خود انجام دهید. داستان خواندن و فیلم دیدن یک راه ارتباط عاطفی و بدون خطر برای شریک شدن با حس دیگران، داشتن یک سفر عاطفی و به دست آوردن چشم انداز و درک از شرایط خودتان است. همچنین یک سرگرمی فوق العاده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش مجدد سرویس‌دهی قطارشهری مشهد در شب‌های قدر

تمهیدات شهرداری مشهد در شب‌های قدر

برگزاری مراسم شب‌های قدر در 27 امامزاده شاخص خراسان‌ جنوبی

به وقت سیل

تمهیدات تاکسی‌رانی مشهد در شب‌های قدر

جزئیات سرویس‌دهی اتوبوس‌رانی مشهد در شب‌های قدر

ایران امروز دوباره حماسه ایستادگی را تکرار می‌کند

فتح خرمشهر، یادآور توکل یک ملت در مقابل ظلم دشمن است

برگزاری مراسم ارتحال امام و راهپیمایی روز قدس در 30 نقطه خراسان جنوبی

مستند "خرمشهرها در پیش است" رونمایی شد

دست یاریگر 50 جهادگر خراسان جنوبی به کمک مردم سیل زده شیرگ شتافت

تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون ورودی پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان خراسان رضوی

پس از شب‌های قدر، مدارس استان با 2 ساعت تاخیر شروع می‌شوند

باران هوای مشهد را پاک کرد

11 نفر از چنگال سیل خراسان جنوبی نجات یافتند/ امدادرسانی‌ همچنان ادامه دارد

بهاروند: کارمزد شارژ حضوری من‌کارت حذف می‌شود/ تشویق به‌جای تنبیه

طرح مناسب سازی خیابان جمهوری بیرجند نیازمند تهیه طرح جامع بالادستی ترافیکی است

دستور صریح استاندار خرلسان جنوبی به مدیران برای رسیدگی به مناطق سیل زده

پیشگیری از آسیب های اجتماعی از عوامل مؤثر در کاهش جرم

فراگیری مهارت های اجتماعی دانش آموزان در سازمان دانش آموزی

فرهنگ سازی؛ قطعه گمشده پازل محیط زیست

خراسان جنوبی؛ زیر چتر رگبار و رعد و برق

ظروف یکبار مصرفی که حیات را می‌گیرد

5 شهرستان گرفتار سیلاب شدند/ آماده باش 13 تیم امدادی هلال احمر

برگزاری 200 عنوان برنامه به مناسبت آزادسازی خرمشهر در بیرجند

توقیف بیش از 100دستگاه خودرو و موتورسیکلت متخلف در گرمه

در خراسان شمالی متاهل ها بیشتر از مجردها اقدام به خودکشی می کنند

پاکسازی 32 منزل از آبگرفتگی توسط جمعیت هلال احمر در بجنورد براثر بارندگی

سرویس‌دهی قطارشهری در شب‌های قدر افزایش می‌یابد

مشکلاتی که مرکز ماده 16 بجنورد با آن دست و پنجه نرم می کند

کارت‌های ملی قدیمی از امروز اعتبار ندارد/ افرادی که کارت ملی هوشمند ندارند چه کنند؟

پایگاه‌های فعال اهدای خون مشهد در شب‌های قدر

مهمان ناخوانده‌ای که سودآوری گندم را کاهش می‌دهد

سیل آب و برق 45 روستای راز و جرگلان را قطع کرد

زلزله 3.7 ریشتری رباط قره بیل خسارتی نداشت

صدور 60 فقره چک توسط «پهلوان»برای مقاصد خاص

چرا هر ساختمان به یک برچسب مصرف بهینه انرژی نیاز دارد؟

توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل برای توسعه روابط خراسان جنوبی با افغانستان

حیف از شهرزاد

190 بیمار خراسان جنوبی در انتظار پیوند عضو هستند

با مدرسه فراملیتی دخترانه نورالمصطفی بیش‌تر آشنا شوید

صاعقه 23 راس دام را در فریمان تلف کرد

سیل به برخی شهرهای خراسان رضوی خسارت زد

سیلاب به یک شهرک صنعتی در بینالود خسارت وارد کرد

کیفیت هوای 10 منطقه مشهد پاک است

سیل به منازل و بخش کشاورزی بجنورد خسارت زد

راههای ارتباطی روستاهای شهرستان جغتای بازگشایی شد

راه های روستایی که در بستر رودخانه ساخته شده اند

مراسم جشن شادی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد

586 سیل زده خراسان رضوی کمکهای امدادی دریافت کردند