پیام خراسان

آخرين مطالب

دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی از چه خدماتی بهره‌مند می‌شوند؟ علمي

دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی از چه خدماتی بهره‌مند می‌شوند؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- دکتر سید هادی ابراهیمی در خصوص جزئیات خدماتی که دانشگاه فردوسی به دانش‌آموختگان می‌دهد، اظهار کرد: از بدو تاسیس دانشگاه فردوسی تاکنون بالغ بر 120 هزار دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی در کشور و هم‌چنین در سایر نقاط جهان وجود دارند، زیرا دانشجوی خارجی نیز داریم. 

وی ادامه داد: خانواده آموزش عالی مخصوصاً دانشگاه فردوسی مشهد بر این باور است که این دانش‌آموختگان کماکان عضو خانواده دانشگاه هستند، بنابراین اگر چه تحصیل تمام می‌شود، اما عضویت در یک خانواده نیز پایان‌یافتنی نیست و جدا شدن آن‌ها از دانشگاه نیز به خاطر موقعیت‌های جغرافیایی یا شغلی‌ای که داشته‌اند بوده ‌است.

عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشگاه فردوسی توضیح داد: در گذشته نیز ارتباط‌هایی با دانش‌آموختگان به شکل پراکنده وجود داشت، اما در آبان ماه سال گذشته دانشگاه فردوسی مشهد آیین‌نامه‌ای را با عنوان «تعامل با دانش‌آموختگان» مصوب کرد که بر اساس آن امکان ایجاد ارتباط دو طرفه و تعامل دو طرفه بین دانش‌آموختگان و دانشگاه به شکل قانونمندتری فراهم شد.

نماینده معاونت آموزشی در امور دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه «این ارتباط از نوع تعامل است»، افزود: یعنی احساس می‌کنیم گاهی اوقات ما می‌توانیم برای دانش‌آموختگان خود، کار مفیدی انجام دهیم و به تبع آن نیز گاهی اوقات ممکن است دانش‌آموختگان که اکنون رشد یافته‌اند این امکان را داشته باشند که برای دانشگاه خود و دانشجویان امروز کار مفیدی انجام دهند. 

تقسیم‌بندی دانش‌آموختگان به پنج سطح
 
ابراهیمی با بیان اینکه « درآیین‌نامه‌ تعامل با دانش‌آموختگان پنج سطح برای دانش‌آموختگان در نظر گرفته شده است»، عنوان کرد: این سطح‌بندی پس از ارسال مدارک و مستنداتی که دانش‌آموختگان در سامانه برای ما ارسال خواهند کرد، توسط دانشگاه صورت می‌گیرد. سطح یک، دانش‌آموختگان حامی هستند؛ این دانش‌آموختگان عبارتند از کسانی که حمایت‌های عمده و کلانی را از دانشگاه و جامعه دانشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد بتوانند انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه « سطح دو، دانش‌آموختگان برجسته هستند»، بیان کرد: تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، دانش‌آموختگان شاغل در سمت‌های ارشد مدیریتی منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی به عنوان مثال وزرا، مدیران عامل شرکت‌های خصوصی معتبر و دانش‌آموختگان ممتاز دانشگاه در این سطح قرار می‌گیرند. سطح سه، دانش‌آموختگانی هستند که در بخش‌های دولتی و خصوصی البته به عنوان پست‌های غیرمدیریتی شاغل هستند.

عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشگاه فردوسی گفت: سطح چهار، دانش‌آموختگان دارای مدرک دکتری تخصصی هستند که P.H.D گرفته‌اند اما متاسفانه نتوانسته‌اند به شکل هیات علمی در  جایی شاغل شوند و به عبارتی ما آن‌ها را به‌عنوان دارای مدرک دکتری تخصصی غیرشاغل تلقی می‌کنیم.

ابراهیمی تصریح کرد: سطح پنج، سایر دانش‌آموختگان هستند. طبیعتاً هر دانش‌آموخته‌ای که در چهار سطح مطرح شده قرار نگیرد در سطح پنج قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی که هنوز در جایی مشغول به کار نشده در این گروه قرار می‌گیرد. 
تعامل با دانش‌آموختگان شامل دو  بسته است

وی با بیان اینکه « تعامل با دانش‌آموختگان شامل دو  بسته است»، ادامه داد: بسته اول آموزشی و پژوهشی و بسته دوم فرهنگی و اجتماعی است. به عنوان مثال در بسته آموزشی و پژوهشی ما می‌توانیم از توان آموزشی دانش‌آموخته به عنوان مدرس و همکار آموزشی استفاده کنیم. می‌توان در همین زمینه از توانایی آن‌ها به عنوان مدرس کارگاه  یا در کالج دانشگاه بهره‌مند شد. برخی از این دانش‌آموختگان که در سطوح خاصی قرار دارند، می‌توانند از خدمات کتابخانه‌ای دانشگاه و مراکز رشد واحدهای فناور دانشگاه استفاده کنند. شرکت در دوره‌های پسادکتری و همکاری با اساتید در طرح‌های پژوهشی درون دانشگاهی و برون دانشگاهی نیز از مواردی است که به طور خاص در بسته آموزشی و پژوهشی قرار می‌گیرد.

نماینده معاونت آموزشی در امور دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: بسته فرهنگی اجتماعی نیز شامل استفاده از مجوعه‌های آبی دانشگاه، مراکز فرهنگی-رفاهی، در اختیار قرار دادن مکان برای برگزاری اجتماعات رشته‌ای، جست‌وجوی فرصت‌های شغلی، امکان اشتراک‌گذاری و استفاده از اطلاعات مشترک و استفاده از باشگاه مفاخر و پیشکسوتان است که در سطوح مختلف امکان استفاده از آن‌ها وجود دارد.

چگونه کارت دانش‌آموختگی دریافت کنیم؟

ابراهیمی با اشاره به اینکه « نحوه ارتباط گرفتن و نقطه آغاز این تعامل صدور کارت دانش‌آموختگی است»، عنوان کرد: ما از همه دانش‌آموختگان خود درخواست می‌کنیم که اگر می‌خواهند وارد این گردانه تعامل شوند ابتدا حتماً در وبگاه دانش‌آموختگان به آدرس alumni.um.ac.ir ثبت نام کنند. ما در این ثبت نام به تلفن همراه و ایمیل این افراد نیاز داریم.

وی اضافه کرد: اگر اطلاعات تایید شود، برای این فرد  نام کاربری و رمزسیستم یکپارچه پویا در دانشگاه فردوسی مشهد ارسال خواهد شد. این سیستم پرتال پویا درگاهی برای بهره‌مندی از بسیاری از بسته‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و اجتماعی است. از طریق پرتال پویا می‌توانند درخواست کارت دانش‌آموختگی خود را نیز برای دانشگاه ارسال کنند. بعد از سطح‌بندی مشخص می‌شود که دانش‌آموختگان قابلیت استفاده از چه بسته‌هایی را دارند.

عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشگاه فردوسی بیان کرد:  دانش‌آموختگانی که در گروه پنج قرار می‌گیرند این امکان را دارند که به عنوان مثال کارگاه برگزار کنند، در کالج دانشگاه تدریس کنند، در مرکز رشد واحدهای فناور شرکت تاسیس و با هزینه‌ای بسیار جزئی در آن‌جا یک کار تجاری را آغاز کنند. این افراد می‌توانند با اساتید در طرح‌های درون دانشگاهی و برون دانشگاهی همکاری کنند. در گذشته این ساختار نظام‌مند وجود نداشت. یعنی دانش‌آموخته دانشگاه ممکن بود حتی برای ورود و خروج به دانشگاه دچار مشکل شود، زیرا عملاً وسیله شناسایی‌ای وجود نداشت، اما اکنون این وسیله شناسایی امکان حضور آن‌ها و ارتباطشان با دانشگاه را فراهم می‌کند.

ابراهیمی گفت: دانش‌آموختگان می‌توانند از امکانات ورزشی به ویژه در مجموعه آبی دانشگاه نیز با تعرفه‌ای متفاوت از تعرفه دانشجویان استفاده کنند. هنوز تصمیم قطعی برای این تعرفه‌ها گرفته نشده، اما طبیعتاً امکانات در درجه اول متعلق به دانشجویان است. 

امکان استفاده از سلف و خوابگاه برای دانش‌آموختگان وجود ندارد

وی عنوان کرد: طبق این آیین‌نامه هیچ کدام از سطوح از امکانات سلف سرویس نمی‌توانند استفاده کنند، زیرا سلف سرویس‌ها از سیستم صندوق رفاه و یارانه‌هایی که فقط به دانشجو اختصاص داده می‌شود استفاده می‌کنند، بنابراین ظرفیت محدودی دارند و صاحبان اصلی آن دانشجویان هستند. دانش‌آموختگان از خوابگاه‌ها نیز نمی‌توانند استفاده کنند. این دو مورد از مواردی است که به طور خاص تصمیم‌گیری شده که دانش‌آموختگان نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، اما در امکانات فوق برنامه خود هنوز ظرفیت‌های خالی‌ای داریم که ان‌شاء‌الله آن‌ها به زودی با تعرفه‌ای متفاوت از دانشجویان در اختیار دانش‌آموختگان قرار خواهد گرفت.

نماینده معاونت آموزشی در امور دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص این امکانات فوق برنامه‌ بیان کرد: مثلاً سالن اجتماعات، اماکن ورزشی در خارج از ساعات درسی و کتابخانه‌ها نمونه‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه هستند. کتابخانه‌ها ظرفیتی دارند، اما ممکن است این ظرفیت در تابستان کمتر باشد زیرا دانشجویان ما کمتر حضور دارند، اما برای دانش‌آموختگان تفاوتی ندارد بنابراین با این ظرفیت‌سنجی، هر کجا که پیک استفاده وجود نداشته باشد می‌توانیم با استفاده بهینه از امکانات، برای دانش‌آموختگان نیز امکان استفاده را فراهم کنیم. 

عدم امکان استفاده دانش‌آموختگان از کلاس‌های کانون‌های فرهنگی‌هنری 

ابراهیمی گفت: در حال حاضر در بسته‌ای که اعلام کرده‌ایم استفاده از کلاس‌های کانون‌های فرهنگی وجود ندارد، مگر اینکه به شکل خاص تقاضایی وجود داشته باشد و معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی نیز از عهده آن برآیند.

دانش‌آموختگان سطوح یک، دو، سه و چهار می‌توانند از خدمات کتابخانه‌ای استفاده کنند

وی بیان کرد: خدمات کتابخانه‌ای برای سطح یک، دو، سه و چهار امکان‌پذیر است، چون در این زمینه موضوع برگشت کتاب مطرح است. اکنون نیز همه دانش‌آموختگان دانشگاه منوط به اینکه یکی از اعضای خانوده دانشگاه، اعضای شاغل، ضمانت آن‌ها را بکنند می‌توانند کتاب امانت بگیرند. طبیعتاً در حال حاضر دانشجویان زیادی داریم که ارتباط و تعامل خوبی با استادان خود دارند و خود استادان کمک می‌کنند که آن‌ها بتوانند کتاب امانت بگیرند. در آینده دانش‌آموختگان سطح سه که شاغل هستند به عنوان مثال با یک ضمانت از محل اشتغال خودکتاب بگیرند یا دانشجویان دکتری که شاغل نباشند به درجه‌ای از فرهیختگی رسیده‌اند که ضمانت لازم برای برگشت منابع علمی را خواهند داشت.

ارائه خدمات به دانش‌آموختگان به مدت یکسال آزمایشی انجام شود

ابراهیمی اظهار کرد: چون این حرکت جدید است قرار شده به مدت یکسال آزمایشی انجام شود. در این مدت کم و کاستی‌ها مشخص می‌شوند و این اقدام به یک روند مناسب‌تری هدایت خواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب اسم حامی برای این تعامل، عنوان کرد: اکنون خوشبختانه دانش‌آموختگانی داریم که کارآفرین هستند، مجتمع‌های صنعتی و تجاری خیلی بزرگ را مدیریت و حمایت می‌کنند، قطعاً دانشگاه به سوی این اعضای خانواده خود برای ساخت اماکن مختلف مانند خوابگاه‌های دانشجویی، دانشکده، آزمایشگاه و هرگونه امری که در حوزه وقف علم و فناوری قرار بگیرد دست همکاری دراز خواهد کرد. در کشورهای دیگر و در دانشگاه‌های بزرگ دنیا نیز همواره دانش‌آموختگان، فعالیت‌ها و اقدامات اساسی گسترده و ماندگاری را برای دانشگاه انجام داده‌اند. ما نیز انتظارمان بر این است که در بین دانش‌آموختگانی که برای دریافت کارت دانش‌آموختگی مراجعه می‌کنند، حامیان بزرگی را داشته باشیم که بتوانند به گسترش فضای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه و اشتغال به ویژه برای هم‌خانواده‌ای‌های خود که اشتغال فارغ‌التحصیلان جدید هستند بتوانند کمک کنند.

به‌کارگیری دانش‌آموختگان توسط دانشگاه بستگی به پتانسیل آن‌ها دارد

عضو هیات علمی گروه علوم دامی دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: به کارگیری دانش‌آموختگان توسط دانشگاه بستگی به پتانسیل آن‌ها دارد. مثلاً اگر توان این را داشته باشند که در کالج دانشگاه یک کارگاه تخصصی برگزار کنند می‌توانند ثبت نام کنند، اما اگر واقعاً این توان را نداشته باشند ممکن است صرفاً به خاطر حفظ یک تعلق سازمانی، ورود به دانشگاه و استفاده از یک منبع علمی یا مراجعه به کتابخانه و مطالعه یک کتاب کارت خود را دریافت کنند. ممکن است این دانش‌آموخته برای دانشگاه نتواند کاری انجام بدهد، اما حداقل می‌تواند ارتباطش را با دانشگاه خود حفظ کند.

ثبت 11 هزار دانش‌آموخته در سامانه دانش‌آموختگان فردوسی

ابراهیمی ادامه داد: ما اکنون در سامانه دانش‌آموختگان، 11 هزار دانشجوی ثبت نام شده داریم. این سامانه چندین سال است که فعالیت می‌کند. بسیاری از  120 هزار دانش‌آموخته  دانشگاه فردوسی در خارج از مشهد زندگی می‌کنند و فقط 11 هزار دانش‌آموخته اطلاعات خود را در این سایت وارد کرده‌اند.. 

وی بیان کرد: این سایت تاکنون بانک اطلاعات بوده و اگرچه خدماتی داشته اما خدمات به صورت مجازی انجام می‌شده است. به عنوان مثال دانش‌آموختگان می‌توانسته‌اند گروه‌های دوستی با یکدیگر تشکیل بدهند، همکلاسی‌های خود را پیدا کنند، رزومه‌های خود را آنجا و در معرض دید سایر اعضا و یا مراجعه کنندگان به سایت قرار بدهند، درج فرصت شغلی کنند و... .

روند ثبت‌نام دانش‌اموختگان افزایش چشمگیری نداشته است

نماینده معاونت آموزشی در امور دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه « از روزی که توانایی ثبت نام و استفاده از خدمات برای دانش‌آموختگان اعلام شد تعداد ثبت نام کنندگان افزایش چشمگیری نداشته است»، گفت: روند ثبت نام کنندگان کاملاً معمول و عادی بوده است. به عنوان مثال روزانه تقریباً حدود 10 دانش‌آموخته به طور متوسط در این سایت ثبت نام می‌کنند. طبق آخرین بررسی امروز آمار ما حدود 11 هزار نفر است که نسبتاً زیاد نیست و علت اصلی آن نیز این است که درصد قابل توجهی از دانشجویان ما شهرستانی هستند و طبیعتاً این افراد ممکن است برای این بسته‌ها انگیزه زیادی برای گرفتن کارت نداشته باشند.

ابراهیمی عنوان کرد: هر روز مشاهده می‌کنیم بعضاً دانش‌آموختگانی از خارج از کشور در سامانه دانش‌آموختگان ثبت نام می‌کنند، این افراد اگر کارت دانش‌آموختگی بگیرند نیز از آن به عنوان یک حس نوستالژیک دانشگاهی استفاده می‌کنند که اقدام خوبی است. طبیعتاً ما عضو انجمن‌های بسیار زیادی می‌شویم، اما لزوماً همه این عضویت‌ها به این معنی نیست که در آن‌جا حضور داشته باشیم و از امکانات آن‌ها استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ارائه خدمت به دانش‌آموختگان می‌تواند در روند ارائه خدمت به دانشجویان اختلال ایجاد کند، اظهار کرد: امکانات  قابل برنامه‌ریزی است. ممکن است ما برای دانش‌آموخته در هر ماه یک بار استخر فراهم کنیم. دانشگاه قطعاً نمی‌خواهد بیشتر از ظرفیت خود خدمات بدهد و نمی‌تواند اولویت فعلی که دانشجو است را رها کند. اولویت اصلی برای خدمت رسانی دانشجویان حال حاضر هستند.

نماینده معاونت آموزشی در امور دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: مراکز رشد واحدهای فناور، بیشتر به درد دانش‌آموختگان می‌خورد. فرد باید یک مدرک دانشگاهی داشته باشد، دانش‌آموخته ما باشد تا بتواند وارد مرکز رشد شود. مرکز رشد نیز چیز جدیدی نیست و از قبل بوده است،  اما اکنون وجود مراکز رشد در دانشگاه هیچ مزاحمت یا محدودیتی برای ظرفیت دانشگاه ایجاد نکرده است، زیرا مثلاً تعداد شرکت‌های ما در آنجا محدود هستند. طبیعتاً شرکت‌های جدید باید در نوبت قرار بگیرند. برای سایر امکانات نیز اینگونه است. مهم نگاه مثبت دانشگاه برای ایجاد ظرفیت استفاده است. 

وی ادامه داد: ممکن است دانشگاه ظرفیت‌های محدود خود را در ساعات خاصی به دانش‌آموختگان اختصاص بدهد و این افراد طبیعتاً با نوبت گرفتن و رزرو کردن بتوانند از خدمات استفاده کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وقتی دانشگاه سبز گل می‌کارد

تبدیل بطری‌های پلاستیکی به پروتزهای اندامی سبک و ارزان‌

حضور 13 دانشگاه ایرانی در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا/ رتبه 6 دانشگاه فردوسی در بین دانشگاه‌های کشور

هدف اول ما از پرورش ملخ‌های صحرایی مصرف انسانی است/ این ملخ‌ها منبع پروتئین هستند

چگونه عیار یک رابطه عاشقانه را بسنجیم؟

ثبت موزه دانشگاه فردوسى در «ایکوم»

کمبود کلسیم با اختلال حافظه مرتبط است

انجام چند کار همزمان برای مردان و زنان به یک نسبت دشوار است

نوع زایمان نقش مهمی در شکل‌گیری میکروبیوم پوست کودک دارد

کاربرد هوش مصنوعی برای نظارت بر محصولات زراعی

قرار گرفتن دانشجو در محیط کار، رسالت دانشگاه علمی کاربردی است

هدف ما از ایجاد مرکز علمی کاربردی توسعه دانش کشاورزی است

برگزاری مدرسه تابستانی کارآزمایی بالینی با محوریت سلول‌درمانی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی مشهد جزو 10 مرکز برتر کشور

خط قرمز دانشگاه علمی کاربردی برای مراکز جدید

لزوم توجه ویژه مراکز علمی کاربردی به مهارت‌آموزی و کارآفرینی

افتتاح 5 مرکز علمی کاربردی در خراسان رضوی

چرا ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی باید افزایش پیدا کند؟

اعتبار مدرک علمی کاربردی مثل دانشگاه‌های دولتی است/ دعوای مالی دانشکده خبر با بنیاد مستضعفان به ما ارتباطی ندارد

موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی بیرجند، به عنوان مرکز برتر علمی کاربردی خراسان جنوبی شناخته شد

پیشگیری از عوارض پوستی با استفاده صحیح از کرم های ضدآفتاب

مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

زبان مادری را پاس بداریم یا نه؟!

راهکاری برای کاهش مصرف آب در صنعت پوشاک

چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟

واکسن سرطان ساخته شد

افرادی که انتخاب رشته دارند، بخوانند

شمار کتابخانه های خراسان شمالی 6 درصد رشد یافت

پرواز مشهد - دوشنبه برقرار شد

راهکاری برای کاهش مصرف انرژی با استفاده از اینترنت اشیا

نورپردازی شهری هوشمند

رتبه برترهای کنکور در دانشگاه فردوسی بورسیه می‌شوند

تحصیلات مادران در مهارت‌های زبانی کودکان موثر است

همایش شهاب در دانشگاه فردوسی مشهد

جزئیات پذیرش دانشجو در مرکز علمی‌ کاربردی جهاددانشگاهی مشهد

مشهد نشان «شهر یادگیرنده» را دریافت کرد

اولین وقف علمی‌مشاوره‌ای در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس با مشاوره تحت وب

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی از ایسنا بازدید کرد

پذیرش 85 درصدی دانشجویان در دانشگاه پیام نور خراسان شمالی بدون کنکور

بهره‌وری پنل‌های خورشیدی در چه مکانی بیشتر است؟

مصاحبه ایسنا با رتبه 6 کنکور تجربی

آیا هوش بر طول عمر تاثیر دارد؟

استرس، عامل مهم ریزش موی سکه ای

استرس، عامل مهم ریزش موی سکه ای

استاندار: خراسان شمالی می تواند پایگاه سلول درمانی برای کشور ترکمنستان باشد

تولید محصول، تجاری سازی و صادرات 3 اصل مهم در برنامه سلول های بنیادی

جهاددانشگاهی در شرایط تحریم کمک‌حال کشور باشد

پذیرش بدون آزمون دانشجو در بزرگترین مرکز علمی کاربردی خراسان شمالی

رقابت 1601 نفر در آزمون استخدامی آتش‌نشانی در خراسان شمالی

برگزاری آزمون استخدامی مشاغل آتش نشانی با رقابت 1601 نفر در خراسان شمالی به میزبانی جهاددانشگاهی