پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌گوی دولت و بخش خصوصی مطرح کرد؛

اختلافات شهرداری و تامین اجتماعی در رابطه با ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: مشکل اصلی ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی منطبق بر عوارض شهرداری این است که عوارض مربوط به حق بیمه بوده، سهم بیمه از کارگر هفت درصد و سهم خود سازمان یا کارفرما 15 درصد از مجموع عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی‌اکبر لبافی صبح امروز در شصت و پنجمین جلسه‌ شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان به ریاست استاندار خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان، اظهار کرد: امروز پنج دستور کار در این جلسه ارائه خواهد شد که در رابطه با چهار مورد آن توافقاتی صورت گرفته و در دبیرخانه کارهای کارشناسی آن انجام شده است.
وی افزود: اولین دستور العمل در رابطه با تعیین مصادیق بیمه بیکاری در فعالیت‌های غیر دائم و موقت است که مقرر شد مصادیق آن را دستگاه‌های اجرایی ذیربط مشخص کنند و مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و بخش خصوصی در دبیرخانه حضور پیدا کردند و در نهایت توافقاتی در دبیرخانه انجام و به بخش خصوصی ابلاغ شد.
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بیان کرد: به صورت خلاصه مقرر شد که در فعالیت‌های غیر موقت که بعضا در فرآیند تطور اجرای قانون بیمه بیکاری موانعی وجود داشت که منجر به توافقاتی در بند ب، پ، ت و ث این توافق‌نامه شد.
لبافی در رابطه با این توافق‌ها خاطرنشان کرد: براساس این توافق‌نامه اولا کارگرانی که بیکاری آنان ناشی از تعلیق پروژه به خصوص پروژه‌هایی است که دستگاه اجرایی طرف قرارداد پیمانکار یا مشاور بوده و به استناد ماده 48 شرایط عمومی پیمان بدون اینکه قصوری متوجه پیمانکار یا کارگر باشد تحت عناوین مختلف از جمله عدم تخصیص اعتبار کافی خاتمه یافته است، با تایید مراجع ذیصلاح در صورتی که بیکاری همزمان با اتمام قرارداد کار یا کاهش بخشی از کار نباشد، می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.
وی ادامه داد: دوما استناد به کد کارگاه بیمه‌پرداز توسط هیات‌های دونفره در تشخصیص مصادیق بیکاری بدون میل و اراده ملاک نبوده و ملاک تعیین مصادیق فوق، قرارداد مابین کارگر و کارفرما و یا گواهی شرکت و یا بازرسی از کارگاه توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. سوما، در حوادث غیر مترقبه و قهری، کارگران با داشتن 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه مشمول دریافت بیمه بیکاری می‌شود. چهارما کارگران پیمانکار فضای سبز با توجه به ماهیت مستمر در صورت بیکاری بدون میل و اراده می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تصریح کرد: دومین تفاهم‌نامه در ارتباط با اختلاف بین انجمن‌های صنفی کارفرمایی شرکت‌های مسافربری مشهد و حومه و انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی خراسان رضوی بوده و سومین تفاهم‌نامه پیرامون مجوزهای مخل کسب وکار در حوزه اصناف و دستگاه‌های اجرایی مرتبط است.
لبافی عنوان کرد: دستور کار چهارم در رابطه با موضوع حق بیمه ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی منطبق بر عوارض شهرداری است. دو سال است که دبیرخانه درگیر این موضوع بوده و از طرفی تشکلات ذیربط بخش خصوصی نیز پیگیر این موضوع هستند اما در نهایت به دلیل اینکه تفاهم‌نامه‌ای بین دو دستگاه اجرایی در تهران صادر شده، برداشت‌های سلیقه‌ای در اجرا به وجود آمده است. مشکل اصلی این بوده که عوارض مربوط به حق بیمه، سهم بیمه از کارگر هفت درصد و سهم خود سازمان یا کارفرما 15 درصد از مجموع عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی است.
محمدحسین روشنک، رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در ادامه این نشست، اظهار کرد: این مشکل چندسالی است که وجود دارد و واقع این قانون از اساس دارای مشکل است. این قانون تضمینی به تامین اجتماعی داده که دیگر به دنبال بیمه کارگران ساختمانی نیست، زیرا 15 درصد از پول پروانه را دریافت می‌کند و دلیلی ندارد که به دنبال بیمه کارگران باشد.
وی افزود: جالب این است که در منطقه‌ای از شهر مشهد پول پروانه برای 1000 متر زیربنا 10 میلیون تومان بوده و همین پروانه در منطقه‌ای دیگر 100 هزار تومان است، اما از هر دو منطقه 15 درصد گرفته می‌شود که نوعی بی‌عدالتی و بی‌برنامگی است. حتی اگر شهرداری به هر دلیل تخفیفاتی را ارائه دهد، تامین اجتماعی آن را قبول ندارد.
در بخش دیگری از این نشست علیرضا قرایی، دبیر کارگروه جمعیت سازندگان مناطق مشهد، بیان کرد: بنده دو سال است که این پروسه را در راس کشور دنبال می‌کنم و در جلسات متعددی که با تامین اجتماعی صورت می‌گیرد، تفاهماتی انجام می‌شود اما در عمل کار خود را انجام می‌دهند. قانون مصوب مجلس دلالت بر این موضوع دارد که این 15 درصد را از عناوین عوارض پروانه‌های ساختمانی دریافت کنند اما تامین اجتماعی تمامی مبالغی که به شهرداری پرداخت می‌شود را شامل این مبلغ می‌دانند.
وی اضافه کرد: موضوع دوم اینکه مقرر بوده براساس قانون، کارگران بیمه شوند، اما در طول دوره این قانون، نزدیک به کمترین درصد از کارگران بیمه شده‌اند. کارگران محروم‌ترین قشر جامعه هستند، ببینید که چه عمری از کارگر بدون رد شدن بیمه او تلف شده است. ما پول را پرداخت کرده‌ایم، اما کارگران بیمه نشده‌اند. لایحه دیگری به مجلس داده شده که به ازای هر متر مربع سه و نیم درصد از حقوق کارگران دریافت شود.
دبیر کارگروه جمعیت سازندگان مناطق مشهد خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی طبق صحبت‌های هیات‌مدیره آن، وضعیت مالی بدی دارد و فشار بر ما مضاعف است، همچنین دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی پرداخت نمی‌کند و این سازمان را آزاد گذاشته تا بدهی خود را از بخش خصوصی دریافت کند. خواهشمندیم به قانون اصلی بازگردند و مازاد تراکم شامل این قانون نمی‌شود.
احمد نوروزی، رییس کمیسون اقتصادی شورای شهر مشهد در بخش دیگری از این جلسه، عنوان کرد: پیشنهاد ما اصلاح این قانون است، زیرا این قانون بسیار کلی بوده و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.
60 درصد از بیمه‌شدگان کارگران ساختمانی نیستند 
رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در شورای حل اختلاف نیز این موضوع مطرح شده و دریافت 15 درصد از کل خدمات را رد کرده است، اما تامین اجتماعی آن را قبول ندارد. من این موضع را قبلا بیان کردم و عده‌ای ناراحت شدند، اما اکنون مجدد اعلام می‌کنم که 60 درصد از بیمه‌شدگان، کارگران ساختمانی نیستند.
سید محسن نظام خیرآبادی، مدیر کل تامین اجتماعی استان خراسان رضوی در بخش دیگری از این نشست، گفت: قانون کارگران ساختمانی قانونی است که کارگران ساختمانی، نمایندگان مجلس، تامین اجتماعی، شهرداری و مردم از آن رضایت ندارند و زمانی که وضع به این شکل است این قانون باید اصلاح شود.
در پایان علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی، گفت: تا دو ماه آینده شهرداری لیست کارگاه‌هایی که به آنان مجوز داده را به تامین اجتماعی پیوست کند و موافق‌نامه امضا شده بین شهرداری و تامین اجتماعی لازم الاجرا است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدف گذاری 500 میلیون دلاری صادرات کالا از ایران به سوریه طی امسال

وضعیت مصرف برق مشهد از قرمز عبور کرده است

به دنبال استفاده از مکانیزم تهاتر جهت تقویت تعاملات تجاری هستیم

نحوه طراحی خانه‌ها در برخی کشورها

وزارت نیرو در پی ایجاد رانت برای بیت‌کوین است

بیش از 12 هزار تن گندم از روستاییان خراسان شمالی خریداری شد

ثبت اطلاعات 5400 کشاورز زیان دیده خراسان شمالی در سامانه سجاد

پرداخت 93 درصد تسهیلات ابلاغی مشاغل خانگی خراسان شمالی

اعطای مجوز برای ایجاد فروشگاه‌های عرضه محصولات روستایی در خراسان‌شمالی

رئیس بانک مرکزی تلویحا شکست سیاست ارز تخصیصی به گوشت را پذیرفت

رد پای تغییرات آب وهوایی در کاهش مواد مغذی

دامپزشکی خراسان با کمبود اعتبار برای تامین سم مواجه است

اولین مطالبه اتاق نهم از حاکمیت، شفافیت و مقابله با فساد است

برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل به راه‌های خراسان‌شمالی رقمی اختصاص نیافته است

سهم پایین متقاضیان آموزش در زمینه کشاورزی و هنر

ساعات کاری در برخی کشورهای اروپایی

سرانه مصرف ماهانه هر مشترک روستایی خراسان شمالی 14.6 متر مکعب است

لزوم حمایت از آموزش های فنی و حرفه ای/رفع کمبودها با اعتبارات ملی

مبارزه با ملخ صحرایی در 195 هکتار اراضی خراسان جنوبی انجام شد

رودها و جنگل‌های خراسان شمالی گرفتار دست درازی‌ها

تعهد بانک ملی برای تامین مالی 3 طرح صنعتی در جاجرم

واگذاری سهام دولتی خودروسازان؛ عامل سقوط یا باعث پیشرفت

حمل نهاده های دامی نیازمند توسعه خدمات ریلی / آنالیز قیمت حمل دان

ضریب وابستگی 82 درصد در دانه‌های روغنی

کشاورزان خراسان شمالی حدود 7 هزار میلیارد ریال خسارت دیدند

15 هزار هکتار آبیاری نوین در خراسان جنوبی در دست اجراست

4 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شد

آب بزرگترین مشکل فضای سبز بیرجند/خرید پساب تصفیه خانه برای آبیاری

صرفه جویی 4 میلیارد مترمکعبی با اجرای سیستم های نوین آبیاری

سبزوار روی ریل گردشگری سلامت

12 بیمارستان در مشهد مجوز گردشگری سلامت دارند

استقبال بانوان خراسان جنوبی از تسهیلات اشتغال کم است

بازاریابی مهمترین نیاز اشتغال بانوان است

توصیه وزیر برای خانه نخریدن، پاک کردن صورت مساله است

لزوم توجه به نژاد دام های وارداتی/آسیب واسطه ها به صادرات مرغ

صندوق کارآفرینی امید خراسان رضوی 788 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

تاثیر1000 میلیاردی قرارداد لوله گستر اسفراین با شرکت OIEC بر درآمد خراسان‌شمالی

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

تاکیداستاندار خراسان‌شمالی برای ایجاد فضای روان به‌منظور انجام سرمایه‌گذاری20 هزار میلیاردی

طرح توسعه پتروشیمی خراسان با تضمین شرکت خارجی قابل اجراست/ تمایل بر رفتن ندارم

خودروسازان کانادا به چه قوانین محیط ‌زیستی پایبندند؟

قیمت طلا در سراشیبی سقوط

ارائه پیشنهاد مناطق شکارممنوع خراسان شمالی به منطقه حفاظت شده

توصیه های شرکت برق خراسان شمالی برای کاهش مصرف انرژی

هیرکانی و همه چالش‌های آن...

آب دزدی عامل اصلی کاهش فشار آب روستایی مشهد است

کیفیت گندم خراسان شمالی از میانگین کشوری مطلوب تر است

300 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در خراسان شمالی ایجاد شد

90 باغ ویلای غیرمجاز در مشهد تخریب شد

58 میلیارد تومان مالیات در خراسان جنوبی وصول شد