پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی:

جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد علمي

جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: دانشگاه همت نکرده تا جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی داشته باشد.
حسن احمدزاده  در خصوص وضعیت فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: توقع ما در دانشگاه‌ها در خصوص فعالیت‌های قرآنی این است که باید در سطح بالاتری باشد. دانشگاه‌ها باید با رویکرد پژوهشی ورود پیدا کنند که این سبک و سیاق را در غرفه‌های دانشگاه‌ها در نمایشگاه قرآن مشاهده نمی‌کنیم. توقع بیشتری از دانشگاه‌ها داریم که به جا و به حق است.
وی عنوان کرد: توقع ما از دانشگاه‌ها برای حضور در نمایشگاه قرآن بیشتر است. سطح کار قرآنی در زیر پوست دانشگاه ممکن است کارهای قرآنی فاخر و فردی باشد، اما تلقی ما این است که دانشگاه همت نکرده تا جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی داشته باشد.
پژوهش‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌ها نسبت به سایر گروه‌های علمی راضی‌کننده نیست
احمدزاده افزود: شاید بحث پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های قرآنی در سطح دانشگاه‌ها نسبت به سایر گروه‌های علمی راضی‌کننده نباشد، بنابراین زمانی که صحبت حضور در دانشگاه بود، اراده‌ای برای حضور در دانشگاه نداشتیم، البته به این معنی نبود که اگر افراد دیگر بخواهند ورود پیدا کنند، حرف و حدیثی داشته باشیم، اما صرفا خودمان بنا نداشتیم. با این وجود یک سری رایزنی‌هایی صورت گرفت که فکر کردیم امکان دارد ما ظاهر قضیه را می‌بینیم و شاید خداوند از ما این مطالبه را داشته و ما کوتاهی کرده باشیم، بنابراین ورود پیدا کردیم، گرچه سطح حضور راضی‌کننده نیست.
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی در خصوص حضور دانشگاه‌ها در نمایشگاه قرآن، گفت: ما به دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی کرده و حتی جلسه‌ای برگزار کردیم، دانشگاه‌ها نیز شرکت کرده و هر کدام که اعلام آمادگی کردند را شرکت دادیم. جهت‌یابی عمده حضور هر یک از دانشگاه‌های مختلف متناسب با رشته‌های آن‌ها بود. تنوع محصول به تعداد تنوع رشته‌های دانشگاه‌های مختلف است و هر کدام افتخار کردند که کارهای علمی خود را در نمایشگاه ارائه کنند. یک سری برنامه‎های فرهنگی قرآنی نیز داشتند که در قالب گزارش کار در برنامه قرار دادند.
وی ادامه داد: امسال فرصت کمی در حد چهار تا پنج روز برای حضور در نمایشگاه داشتیم. در همان فرصت کم اطلاع‌‎رسانی‌ها انجام و جلسات برگزار شد. دانشگاه‌ها زحمت کشیدند و باعجله و با تمام سرعت برنامه‌های خود را ردیف کرده و حضور پیدا کردند. در مجموع هشت دانشگاه در نمایشگاه حضور دارند.
سطح ایده‌آل فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، برنامه‌های پژوهش‌محور است
احمدزاده با اشاره به اینکه سطح ایده‌آل مدنظر ما برای فعالیت‌های قرآنی، حجم کارها و برنامه‌های پژوهش‌محور است، تصریح کرد: باید فعالیت‌های قرآنی محتوایی بوده و صرفا شکلی نباشد. برخی دانشگاه‌ها فعالیت‌هایی داشتند، اما نتایج فعالیت‌های طول سالشان را به نمایشگاه آوردند. جلسات آموزش روخوانی، روخوانی و حفظ قرآن بسیار عالی است، گاهی جلسات محفل انس با قرآن نیز موجب می‌شود که جنب و جوشی بین جوانان ایجاد شود و جذب شوند، اما سوال اساسی این است که وقتی جوان جذب شد و به صحنه آمد، بعد از آن باید چه کاری انجام دهیم؟
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی اضافه کرد: برای این کار باید کارها محتوایی باشد که در دانشگاه‌ها مقداری ضعیف است. اگر به آن سمت و سو برویم و کارهای جدی انجام شود، با کمال جرات می‌توان ورود و حضور پیدا کرد. برخی بودجه‌ها برای ارشاد در خصوص فعالیت‌های قرآنی مصوب شده تا در سطح شهر برای مساجد، کانون‌ها، حسینیه‌ها و مراکزی که فعالیت قرآنی انجام می‌دهند، هزینه شود.
وی خاطرنشان کرد: هر زمان ما به ارشاد، اوقاف، سازمان تبلیغات، حوزه علمیه و مکان‌های دیگر مراجعه می‌کنیم، به ما می‌گویند که دانشگاه‌ها از ماموریت بودجه‌ای آن‌ها مستثنی هستند. دانشگاه‌ها نیز در حوزه قرآن یا بودجه فرهنگی جدی ندارند یا کار فرهنگی نمی‌کنند. اگر لازم است بودجه‌ای در محیط و محله‌های شهر برای افراد عادی هزینه شود، بسیار خوب است، اما اگر همان بودجه را در دانشگاه برای دانشگاهیان هزینه کنید، مناسبت‌تر است، زیرا معمولا بومی مشهد هستند و بعد از پایان کلاس‌ها، آموزش‌ها را به محله و مسجد محل زندگی خود بازمی‌گردانند و فعالیت می‌کنند.
احمدزاده بیان کرد: اگر بودجه را در محله و مسجد هزینه کنید، راکد است و بودجه متوقف می‌شود، یعنی اثر خود را گذاشته و تمام شده، اما اگر این بودجه را برای دانشگاه صرف کنید، مانند این است که یک دانه بکارید و خوشه‌هایی از آن تولید شود. این جوان زمانی که به محله خود بازمی‌گردد، خود یک مبلغ جدی در مباحث قرآنی است. اگر این بودجه در داخل دانشگاه هزینه شود، به داخل شهر برمی‌گردد و به صورت پویا و زاینده، زایش و رویش پیدا می‌کند، زیرا در مکانی که بستر آن فراهم بود هزینه شد، بنابراین هم سطح شهر پوشش داده شده و هم دانشگاه‌ها تامین شده، اما هنوز پاسخی از سوی مسئولان شنیده نشده است.
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: برای امسال به آقای مروارید، مدیرکل ارشاد و آقای کاظمی‌نسب متولی مباحث قرآنی ارشاد دادیم که می‌توانیم وعده دهیم هر سال در نمایشگاه در سطح دانشگاهی حضور پیدا کنیم، به شرط اینکه تفاهم‌نامه‌ای امضا کنیم که بودجه از اداره ارشاد و برنامه‌ریزی و ارتباط با دانشجو از طرف ما باشد.
وی افزود: یک اتاق فکر و اندیشه‌ورزی ایجاد کرده و نقشه راه دو یا سه ساله تعریف کنیم تا با برنامه‌ها و امکانات خاص در سطح دانشگاه برنامه‌ای را رقم بزنیم که در طول سال اجرا شده و در انتهای سال خروجی آن در نمایشگاه نشان داده شود. در حد شفاهی این پیشنهاد را مطرح کردیم که پاسخ در نمایشگاه مثبت بوده، اما باید منتظر باشیم که ببینیم بعد از اختتامیه نمایشگاه پای کار هستند یا نه.
بودجه فرهنگی در دانشگاه نیست 
احمدزاده با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه‌ها مدعی هستند که بودجه‌های آن‌ها کم است و شاید هم کم باشد، عنوان کرد: در گفت‌وگوهایی که با مسئولان داشتیم، بیان می‌کردند که بودجه فرهنگی نیست، اما گاهی ما در برنامه‌های غیر قرآنی هزینه‌های هنگفت و عجیب و غریبی انجام می‌دهیم که سرسام‌‎آور است و اسراف‌کاری صورت می‌گیرد.
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی ادامه داد: ممکن است از این نوع برنامه‌ها در طول سال حدود 10 برنامه پرهزینه باشد، اگر دو برنامه را به مباحث قرآنی و اهل بیت اختصاص دهند، ظاهر دانشگاه و نیز زمینه‌های معارف دینی، مباحث قرآنی و اهل بیتی تغییر پیدا می‌کند. نمی‌خواهم بیان کنم که مغرضانه این کار را انجام می‌دهند، شاید غفلت دارند و تصور نمی‌کنند که پیگیری این سبک کارها مطلوب‌تر باشد. من قصد ندارم که فردی را زیر سوال ببرم، گاه انسان متوجه مطلبی نیست و این فرق می‌کند تا اینکه فردی بخواهد غرض‌ورزانه کوتاهی کند.
وی بیان کرد: قطعا رشته‌هایی که با رویکرد قرآنی در دانشگاه‌ها فعال هستند، برای فعالیت‌های قرآنی و جذب دانشجو به این مباحث برنامه دارند، اما مهم این است که اراده و برنامه‌ریزی مدیران دانشگاه نیز در این جهت قرار گیرد، در این صورت وقتی فردی که در این مباحث تحصیل کرده، مشاهده می‌کند امکانات رشته مطلوب او فراهم است، به وجد آمده و رویکرد پیدا می‌کند. افرادی که در حوزه قرآن و حدیث و رشته‌های مرتبط به آن در دانشگاه‌ها فعالیت دارند، به قدری برنامه دارند، اما مهم این است که امکانات این برنامه را به پویایی و حرکت دربیاورند.
احمدزاده با اشاره به اینکه خارج از برنامه‌های درسی نیز برنامه خاصی برای جذب دانشجو به سمت منابع قرآنی و دینی وجود دارد، اما کافی نیست، تصریح کرد: ما در قالب فعالیت‌های فرهنگی دفتر نهاد رهبری بحث نهضت تفسیر را داشتیم. چنین فعالیت‌هایی وجود دارد، اما با توجه به استعدادهای دانشجویان و دانشگاهیان در سطح دانشگاه و آمادگی آن‌ها برای این مباحث قرآنی، هزینه‌کرد، فعالیت و رویکرد برنامه‎ای درخوری صورت نمی‌گیرد که انتقاد ما نیز همین امر است. جهاد دانشگاهی در بحث قرآن در سال‌های گذشته زحمت زیادی کشیده و دانشگاه آزاد نیز در بحث فعالیت‌های قرآنی در بین دانشگاه‌ها ممتاز است، اما این مقدار کفایت نمی‌کند.
معاون نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان خراسان رضوی گفت: برنامه‌های متفرق، جزیره‌ای و محدودی در زمینه فعالیت‌های قرآنی وجود دارد، اما کافی نیست. جزیره‌ای عمل کردن اثر نمی‌گذارد. نهاد حرکت کوچکی انجام داد و برنامه مجموعه فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های استان را برنامه‌ریزی کردف باید این برنامه را در سطح کلان‌تر ببنیم و جدی‌تر بگیریم.
وی اضافه کرد: اکنون دانشگاه شبکه جامع دانشگاهیان را ایجاد کرده که قدم خوبی است، اما به این شرط که بخش‌های مختلف در سطح خود ورود پیدا کنند، قسمت فرهنگی جدی گرفته شود و زمانی که شبکه جامع برنامه‌ریزی قرآنی انجام می‌دهد، روسای دانشگاه‌ها به آن عمل کنند. برنامه‌ریزی کردن مشکل نیست و به لحاظ برنامه‌ای کمبودی نداریم، تنها اراده مسئولان و جهت‌دهی قسمتی از بودجه‎ها به این سمت کم بوده و مهم است که شرایط را فراهم کنیم تا حداقل اراده جمعی مسئولان بر این امر باشد و قسمتی از بودجه خالصانه و صادقانه در کار وارد شود. شخصیت‌های علمی، مدیریتی و برنامه‌ریزی در استان کم نداریم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

22 میلیارد ریال کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک در خراسان رضوی پرداخت می شود

22 میلیارد ریال کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک در خراسان رضوی پرداخت می شود

کمبود ظرفیت خوابگاه‌ها/ تمهیداتی برای افزایش کیفیت غدا

آتش‌نشانی چه زمانی به وجود آمد؟

8 هزار قلم وسایل ورزشی بین مدارس خراسان جنوبی توزیع شد

پذیرش 117 نفر در مقطع دکترای دانشگاه بیرجند

چگونگی محافظت از رگ‌های خونی در برابر آسیب‌های ناشی از نمک

رژیم گیاه خواری همراه با بسیاری از مزایای سلامتی

آغاز نام‌نویسی الکترونیکی پذیرفته‌شدگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

کولی دادن به دگراندیشان هرگز، فعالیت سیاسی سالم در دانشگاه‌ها آری

آیا نقاشی کردن با انگشتان پا آموختنی است؟

ورود ماشین‌ به دانشگاه فردوسی سخت‌گیرانه می‌شود/ رفت‌وآمد وسایل نقلیه را 25 درصد کاهش می‌دهیم

مراکز تخصصی جهاددانشگاهی کمک حال مسئولان برای توسعه باشد

گلایه دانشجویان دانشگاه بجنورد از هزینه بالای جابه جایی و کمبود خوابگاه

اقبال جامعه به آموزش‌های مهارتی و حرفه‌آموزی برای دانشگاه‌ها فرصت است

نقش زنان در بسط فرهنگ عاشورایی و تاثیر محرم بر گسترش آزادی زنان

استخری که برای تصفیه آن از چند فرآیند طبیعی استفاده می‌شود

بومی‌سازی روش‌های تشخیص 2 بیماری خطرناک در کشور

وابستگی به دولت مانع استقلال و کارآمدی دانشگاه‌هاست/ پایین آمدن شأن رشته علوم اجتماعی

اختلالات کروموزومی بیشترین علت سقط درمانی در خراسان رضوی است

صدور بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه فرهنگیان

جزئیات اعلام نتایج آزمون استخدامی آتش‌نشانی در خراسان رضوی

ورزش منظم بیش از دارو بر بهبود بیماری پارکینسون تاثیر دارد

دانشگاه بیرجند رتبه برتر موسسه تایمز را کسب کرد

محمدرضا محسنین نسبت به معماری حرم معترض بود

چگونه آهن مورد نیاز بدن را تامین کنیم

ویتامین ث به مقدار لازم

افزایش بارندگی و تاثیر منفی آن بر تولید محصولات

فرمانده کل سپاه : نمی‌ گذاریم مردم در سختی باشند

جایگاه دانشگاه‌های خراسان رضوی در رتبه‌بندی جهانی تایمز

حس بویایی و شنوایی بر لاغری و یا چاقی تاثیر می‌گذارد

درگذشت محمدرضا محسنین در سکوت خبری

کودکان بیش‌فعال؛ حاصل مادران مضطرب

ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان هر سال 5 درصد سخت‌گیرانه‌تر از قبل می‌شود

دانشگاه فردوسی دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور است

تفاهمنامه های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد بازخوانی می شود

دیپلماسی علمی در دانشگاه فردوسی مشهد

اختصاص 550 هکتار زمین به پارک علم و فناوری خراسان

متخصص نبودن ارزیاب‌ها و سرقت ایده‌ها از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است

بازگشایی خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 22 شهریور

درد قفسه سینه، شایع ترین دلیل مراجعه به اورژانس

سال تحصیلی سختی پیش رو داریم

خودهیپنوتیزمی روشی جدید برای مهار اضطراب اجتماعی

دستور ویژه رئیسی درباره احکام برخی پرونده‌ ها

قمه‌‌زدن باعث انتقال هپاتیت می‌‌شود/ افرادی که قمه زده‌اند، خون اهدا نکنند

کشاورزی پایدار به کمک ربات‌ها

خطر پیشرفت آب سیاه با ناشتایی طولانی مدت و کم آبی

تاسیس اتاق صنعت در دانشگاه بجنورد

ساخت ظروف دوستدار محیط زیست برای بسته‌بندی محلول‌های تزریقی و خوراکی پزشکی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی منصوب شد